Wejście na Elbrus 2016
Tylko mężni i chrobrzy pragną wejść na najwyższy szczyt Rosji i Europy - Elbrus. Jeśli do takich należysz - dołącz do nas! Uprzedzamy, że wycieczka nie będzie łatwa, niezależnie od trasy. Do wejścia na Elbrus trzeba znacznego fizycznego i moralnego wysiłku, ale to wszystko wróci do Ciebie z pięknem widoków ze szczytu Głównego Grzbietu Kaukaskiego. Będziesz dumny(-a) z siebie i swoich kolegów - potrafiliście, weszliście na najwyższy szczyt Europy!
Dlaczego warto wejść na Elbrus z nami?
- Szanujemy Elbrus. Wejście na Elbrus to poważne przedsięwzięcie, do którego należy się dobrze przygotować. Uczestnicy i organizatorzy przygotowują się razem, bo tylko wspólna praca może zapewnić oczekiwany rezultat. Nie organizujemy zbyt dużo wejść, bo w takim razie rośnie ryzyko niedopracowań - idziemy zaledwie kilka razy na rok, ale dobrze się przygotowujemy, czego też oczekujemy od uczestników.
- Doświadczeni przewodnicy. Z grupą od 5 osób pracuje dwóch doświadczonych przewodników, głównym celem których jest nie tylko pomoc w wejściu uczestników na szczyt, ale też zapewnienie bezpieczeństwa podczas zejścia.
- Gwarancja wyprawy. Nie planujemy zbyt wiele dat, i wszystkie grupy zawsze są wypełnione. Jeśli kupisz bilet - masz gwarancję, że nie stracisz wyprawy.
- Maksymalne bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo jest zawsze pierwszorzędne w naszych wejściach. Rejestrujemy grupy w służbie ratownictwa, zapewniamy środki komunikacji oraz GPS, z grupą pracuje od dwóch doświadczonych przewodników.
- Osiągnięcie zamierzonego celu. Pragniemy, by wszyscy uczestnicy weszli na szczyt, ale nie zawsze się udaje - znaczny wpływ ma pogoda i samopoczucie. Naprawdę staramy się pomóc każdemu przy wejściu, jednak nie lekceważąc bezpieczeństwa.
- Organizację bierzemy na siebie. Doradzimy i pomożemy w przygotowaniu, wyborze i zakupie sprzętu.
- Opinie uczestników. Dowiedz się, co o naszej pracy myślą uczestnicy - przeczytaj opinie.
Najbliższe wejścia w 2016 roku:
Mamy wiele interesujących programów oprócz Elbrusu - zobacz cały rozkład =>>
Chcesz na szczyt? Po prostu napisz, o resztę zadbamy
Wejście na Elbrus dla początkujących
Na Elbrus można wejść od różnych stron i kilkoma trasami. Najłatwiejszy technicznie wariant to wejście na Elbrus od strony południowej, Właśnie tę trasę polecamy dla początkujących. Będziesz potrzebować dobrej aklimatyzacji, umiejętności chodzenia w rakach i posługiwania się czekanem (lub kijkami trekkingowymi) Bierzemy to na siebie - ułożyliśmy dobry program aklimatyzacyjny, a także zaplanowaliśmy zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące bezpieczeństwa w górach i podstaw alpinizmu. Od Ciebie jest wymagana wytrwałość i dobra kondycja fizyczna - zaczynaj biegać trzy miesiące przed wejściem, w taki sposób poćwiczysz mięśnie nóg i otrzymasz przygotowanie aerobowe. Na wysokości będziesz czuć się lepiej, ale wszystko jedno musisz się wysilić, żeby krok po kroku posuwać się do szczytu. Bardzo pomocne będzie doświadczenie wysokościowe, ale bez niego wejście na Elbrus jest również możliwe.
Wejście na Elbrus od strony południowej 2016
Wejście na Elbrus od strony południowej – to klasyczna, najpopularniejsza i technicznie najłatwiejsza trasa. Każdy rok tysiące turystów wchodzą na zachodni szczyt właśnie tą drogą - przecież można skrócić najnudniejszą część szlaku za pomocą wyciągu. Przed wejściem można zanocować w 11-ym schronisku. Na dole, na polanie Azau (2300 m) jest kompleks turystyczny, gdzie można poczęstować się szaszłykiem i pójść do łaźni po udanym wejściu. Właśnie dzięki rozwiniętej sieci usługowej, bezpieczeństwu i łatwości technicznej wejścia od strony południowej stały się najpopularniejszą trasą. W 2016 roku zaplanowaliśmy kilka wejść tą trasą.
Wejście na Elbrus od strony północnej
Wejście na Elbrus od strony północnej jest drugą pod względem popularności trasą. Wchodzimy nie na zachodni (5642 m), lecz na wschodni (5621 m) szczyt Elbrusu. Wiele osób uważa, że jest o wiele piękniejszy i bardziej interesujący, ponieważ wejście odbywa się do dzikim i oddalonym terenie. Tu nie będzie nocnego szumu ratraków i skuterów śnieżnych, które ciągle wywożą turystów południową trasą, nie będziesz czekać w kolejce z setek ludzi. Ale nocować będziemy w namiotach i wchodzić z używaniem liny. Tego Cię nauczy przewodnik, jednak wejście na Elbrus od strony północnej polecamy dla doświadczonych i pewnych siebie turystów. Chcesz spróbować swoich sił? Zapisz się na wyprawę!
Nie wiesz, jaką trasę wybrać? Napisz, pomożemy!
Jeśli nie wiesz, którą z tras lepiej wybrać - napisz do nas, pomożemy Ci z decyzją. Ogólna rada będzie taka - początkujący i nie pewni siebie wchodzą od strony południowej, natomiast bardziej doświadczeni - od północnej. Obie trasy są dobre, z przemyślanym programem aklimatyzacji. W ogóle nie polecamy programów, krótszych niż 10 dni, bo w tak krótkim terminie organizm nie przyzwyczai się do wysokości, i wejście może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Wejście na Elbrus latem - w czerwcu, lipcu i sierpniu
Lato – jest jednym z najlepszych okresów dla wejścia na Elbrus od strony północnej i południowej. Temperatura powietrza w dzień sięga +15…+23stopni. Na takiej wysokości ta temperatura wydaje się prawdziwym upałem. Słoneczne promienie odbija się od śniegu i prawie parzy skórę. W takich warunkach istnieje wielkie zagrożenie oparzeń, więc należy schować skórę pod ubranie i używać kremów do opalania. Po zmierzchu od razu staje się zimno, temperatura spada do -5…-15 stopni. To jest zimno, ale da się znieść. To jest maksymalnie komfortowa temperatura z możliwych. Oprócz tego, w czerwcu, lipcu i sierpniu często można złapać okresy dobrej pogody, co bardzo pomoże przy wejściu na Elbrus.
Wejście na Elbrus jesienią – we wrześniu, październiku i listopadzie
Wrzesień jest wspaniałym miesiącem na wejścia. Opadów jest mniej, niż latem, pogoda jest stabilniejsza, co prawda, trochę zimniejsza. W październiku i listopadzie jest już dość zimno, co utrudnia wejścia. Nasze programy na Elbrus kończymy we wrześniu.
Wejście na Elbrus zimą – w styczniu, grudniu i lutym
Wejście w okresie zimowym zawsze jest powiązane z wysokim ryzykiem i niebezpieczeństwem. Należy mieć poważne doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Najwięcej problemów sprawiają niskie temperatury. Na szczycie często bywa do -50 stopni. Dodaj do tego wiatr i śnieg, a otrzymasz prawdziwe lodowe piekło. Ale ogólnie pogoda jest stabilna.
Wejście na Elbrus wiosną – w marcu, kwietniu i maju
Wiosną staramy się nie organizować wejść - jest jeszcze zbyt dużo śniegu i niewystarczająco ciepło. Pogoda jest niestabilna, często pada, bywa duże zachmurzenie, które znacznie przeszkadza podczas wejścia.
Ile kosztuje wejście na Elbrus – cena
Ile kosztuje wejście na Elbrus – to pytanie interesuje każdego, przecież cena programu często może stać się problemem na drodze do wcielenia swojego marzenia. Cena wejścia na Elbrus zależy od trasy, czasu trwania i organizatora. Staramy się na ile możne obniżyć ceny naszych programów, żeby zabrać ze sobą większą ilość chętnych wejść na najwyższy szczyt Europy. Cenę na każde wejście możesz zobaczyć w opisach tras tutaj.
Pierwsze wejście na Elbrus – trochę historii
Ta historia zaczęła się dawno temu, jeszcze w 1813 roku, gdy Wiszniewski po raz pierwszy ściśle wyznaczył wysokość góry Elbrus. Pierwsze udane wejście na jeden ze szczytów odbyło się latem 1829 roku podczas ekspedycji generała Emmanuela. Pierwszym człowiekiem, którzy wszedł na szczyt Elbrusu, stał się karaczajski przewodnik Kilar Chacirow. To wydarzenie odbyło się 10 lipca 1829 roku. Pierwsze wejście na wyższy, zachodni szczyt odbyło się w 1874 roku. W ekspedycji przewodniczyli Grove i Sottajew. Warto zaznaczyć, że rosyjski topograf Pastuchow, który sporządzał mapy Elbrusu, stał się pierwszym człowiekiem, który wszedł na jego zachodni wierzchołek, a po sześciu latach - na wschodni.
W życiu zawsze jest miejsce na wyczyn. Wejście na Elbrus będzie prawdziwym wypróbowaniem Twoich sił.
Już chcesz iść? Napisz do nas, i obowiązkowo odpowiemy=)