Trekking w Nepalu - Himalaje 2016

«Tu z pewnością żyją bogowie, to nie jest miejsce dla ludzi»
Rudyard Kipling

Треккинг в Непале – Гималаи

Trekking w Nepalu – wstęp

Zdecydowałeś(-aś) się na trekking w Nepalu? Поздравляем, ведь вы сделали лучший выбор! Gratulacje, to najlepszy wybór! My zaś pomożemy w organizacji  i odpowiemy na wszystkie pytania, które Cię interesują.

Najpierw trochę opowiemy o samym Nepalu. Ten stosunkowo nieduży kraj leży między Indie a Tybetem i łączy w sobie lepsze z obydwóch kultur. Tylko w Nepalu zobaczysz spokojne współistnienie dwóch wielkich religii - hinduizmu i buddyzmu. Stolica Nepalu Katmandu jest, zdaniem wielkiego podróżnika i alpinisty Reinholda Messnera, najbardziej ożywionym miastem na świecie. Już przy wyjściu z lotniska trafiasz do zupełnie innego, niezwykłego dla ciebie świata. W każdym z naszych treków w Nepalu obowiązkowo 1-2 dni poświęcamy na wycieczki w Katmandu, tu jest wiele do obejrzenia!

улочки КатмандуБхактапур

Mimo niedużej powierzchni Nepal jest bardzo różnorodny. Wysokość w kraju oscylują pomiędzy 100 (równinne regiony) a 8848 (Everest) metrów nad poziomem morza, dzięki czemu tu są bardzo wyraźnie określone strefy klimatyczne – od dżungli do wiecznych śniegów wysokogórskich. Tą całą rozmaitość poznasz w naszym trekking w Nepalu!

Dlaczego warto wyruszyć do Nepalu z nami

  1. Jesteśmy zachwyceni Nepalem. Ty też będziesz! :) Nepal ma jakiś magiczny wpływ na człowieka, i nie jesteśmy wyjątkiem. Każdy raz chcemy zobaczyć coś nowego i przesiąknąć tutejszym klimatem. W każdym trekkingu staramy się pokazać ludziom na ile można więcej, nie ograniczając się trasą opisaną na stronie. Oczywiście, jeśli uczestnicy mają na to ochotę. A oni zazwyczaj ją mają!
  2. Zaplanowana wyprawa na pewno się odbędzie. Nie może wystąpić sytuacji, w której kupisz bilety, ale wyprawa zostanie odwołana z naszej winy.
  3. Dobrze przemyślane trasy. Trasy się układa w taki sposób, abyście zobaczyli i spróbowali na ile można więcej bez ryzyka dla zdrowia. Tam, gdzie to jest potrzebne, spędzimy dzień na miejscu dla lepszej aklimatyzacji. Tam, gdzie możemy poświęcić kolejny dzień na kąpiel w gorących źródłach - dodamy jeszcze jeden dzień do trekkingu. Treki są różne pod względem trudności, od najprostszych do najtrudniejszych - każdy wybierze coś dla siebie.
  4. Bierzemy całą organizację na siebie. Wszystko. o czym będą Twoje troski - jak zrobić lepsze zdjęcie Annapurny lub Everestu czy co takiego zjeść wieczorem.
  5. Poznajesz Nepal od środka.Będziemy chodzić kamienistymi ścieżkami przez małe wioski i zobaczymy, jak mieszkają Nepalczycy, jak obi myją włosy (bardzo to lubią), plotą nowe kosze z bambusu, jak uśmiechnięci krzyczą Tobie «Namaste!»
  6. Nepal – to drogo. Ale z nami jest taniej :)) Zajmujemy się organizacją trekkingu samodzielnie i nie mamy żadnym prowizji biur turystycznych i innych wydatków. Staramy się zrobić tak, by trekking w Nepalu stał się maksymalnie komfortowy i oszczędny, ponieważ w taki sposób większa ilość ludzi otrzyma szansę dotknąć kultury tej nadzwyczajnej krainy!
  7. Pomożemy w przygotowaniu na wyprawę, zakupie biletów i wyborze sprzętu.

Trekking w Nepalu 2016 - najbliższe daty

 

Najlepsze treki w Nepalu

Треккинг к базовому лагерю АннапурныTrekking do bazy pod Annapurną

Trudność: średnia

W tym trekkingu w Himalajach dotkniemy serca Annapurny - jej bazy. Właśnie stąd odważni alpiniści zaczynają wejście na jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów świata. W ciągu całej podróży będziemy podziwiać widok świętej góry Machapuchare, na której. zgodnie z nepalską legendą, mieszka bóstwo Sziwa. Trudność jest optymalna i pasuje każdemu zdrowemu człowiekowi. Maksymalna wysokość wynosi ok. 4200 m.

 

треккинг к ЭверестуTrekking pod Everest – Base Camp

Trudność: wysoka

Każdy słyszał o Evereście, przecież to jest najwyższy szczyt świata! Podczas tego trekkingu zwiedzimy bazę pod Everestem położoną na wysokości 5545 m. Ten trek jest trudny, wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz doświadczenia w wyprawach. Najlepiej mieć doświadczenie wysokościowe.

 

 

трек в верхний МустангTrekking do górnego Mustangu - zakazane królestwo Lo

Trudność: średnia

Górny Mustang to wyjątkowa miejscowość, w której zachowały się dawne tradycje tybetańskie. Nie bez powodu nazywa się "zakazanym królestwem", ponieważ do 1992 roku obowiązywał tu zakaz wstępu dla turystów. Teraz wybrano inny środek obrony przed tłumami turystów - wysoka cena na zezwolenie (500$ na 10 dni). To jest drogo, ale dzięki temu tu się zachowały autentyczna kultura, dawne tradycje i zwyczaje. Ludzie mieszkają tu, jak mieszkali stulecia temu. Nie są zorientowani na turystów, i to jest wspaniałe. Bardzo polecamy ten trek, jeśli interesują Cię nie tylko góry, ale też tybetańskie tradycje i religia. Między innymi, to jedyne miejsce, w którym jeszcze są wyznawcy bon-buddyzmu.

Zobacz wszystkie trasy w Nepalu tutaj.

Nie możesz dokonać wyboru? Pomożemy Ci i polecimy

Trekking w Himalajach. Nepal – cechy charakterystyczne trekkingu

Nepal to nie tylko Himalaje. Jednak właśnie one są perełką i wizytówką kraju. Właśnie dla trekkingu w Himalajach tu corocznie przyjeżdżają setki turystów z całego świata. Na Ziemi jest 14 szczytów o wysokości więcej niż 8000 metrów, wszystkie są w Himalajach i 8 z nich są położone w Nepalu. Chętnych zobaczyć te szczyty jest na tyle dużo, że turystyka jest jednym z podstawowych źródeł dochodu Nepalu. Tu są bardzo rozwinięte usługi turystyczne i trekking w Nepalu ma swoje cechy charakterystyczne.

треккинг в Гималаяхвосход

Trekking w Himalajach – nie jest zwykłą pieszą wyprawą. W większości treków wszystko jest dostosowane do potrzeb turystów - będziemy nocować w małych schroniskach (lodżach), tam też jeść. Dlatego nasze plecaki będą lekkie. Ciepłe ubrania, trochę jedzenia na przekąskę, kamery - to wszystko, co będziesz nieść. Waga plecaka wyniesie około 10-15 kg, w zależności od tego, jak dużo niepotrzebnych rzeczy potrafisz zabrać :)) Jeśli chcesz iść w ogóle bez ładunku - można wynająć tragarza (20$ na dzień, można jednego na dwie osoby).

Wyżywienie na treku w Nepalu nie jest wliczone w cenę, przecież każdy ma swój apetyt i swoje ulubione dania. Codziennie będziesz wybierać coś z menu lodżu, w którym się zatrzymamy. Jedzenie jest niezwykłe i smaczne, trochę ostrzejsza, niż u nas, ale do tego łatwo się przyzwyczaić. Możesz zapytać przewodnika - on zawsze poleci, co lepiej wybrać.

городыякна фоне Дхуалагири

Jedną z największych trudności jest wysokość. Jest łatwiejsza do zniesienia, niż na Kaukazie (na około 1000 – 1500 metrów łatwiej), ale wysokości tu są większe. Uważnie czytaj opis treku i porady co do przygotowania.

Wstęp do parków narodowych (w których leżą nasze trasy) wymaga zezwolenia – permitu i TIMS, których uzyskanie organizujemy sami, nie będziesz o tym się martwić =))

Nepal – sezonowość trekkingu

Trekking w Nepalu ma swoją sezonowość - jest dostępny tylko przez określony okres w roku. Oczywiście, można pójść w góry nie w sezonie, ale pozostaje pytanie, czy to będzie przyjemne - zadowolenie od ciągłych deszczów lub śniegu jest dość wątpliwe. Lato w Himalajach jest sezonem monsunów, zima na wysokości jest mroźna i śnieżna, w ten czas można jechać do Nepalu tylko na łatwe programy. Najpopularniejsze miesiące to październik i listopad, trochę mniej popularne - koniec marca i kwiecień, W ten czas pogoda jest najstabilniejsza i najbardziej dopisująca na trekking, ale też jest bardzo dużo turystów na ścieżkach. Także za dobre miesiące uważa się koniec lutego, marzec, drugą połowę września i grudzień.

Teraz szczegółowo opowiemy o trekkingu w różne pory roku.

Trekking w Nepalu wiosną - w marcu, kwietniu i na święta majowe

Wiosnę nieprzypadkowo uważa się za jeden z najlepszych sezonów na podróż do Nepalu - można zobaczyć czarujące i niezwykłe zjawisko - kwitnienie rododendronów. Te duże drzewa stają się ukryte białoróżowymi i czerwonymi kwiatami i dodają barw surowym stokom Himalajów. Powietrze powoli się ogrzewa, ale w górach jeszcze jest dużo śniegu, będzie topić się przez całe lato. Zaczynamy nasze trekkingi w połowie marca i kończymy na święta majowe. Właśnie ten czas najlepiej pasuje na wiosenny trekking. W Nepalu temperatura oscyluje pomiędzy +26 w miastach a -10 na wysokościach 3500-4000 m w nocy. W dzień tu będzie około + 15 stopni.

Trekking w Nepalu jesienią - we wrześniu, październiku i listopadzie

Jesień jest najpopularniejszym sezonem na trekkingowe wyjazdy do Nepalu. Przyczyną tego - dobra i stabilna pogoda w górach. Zaczynając od połowy września ilość opadów znacznie się zmniejsza. Jeszcze całkiem może padać, ale najczęściej to bywa wieczorem - do tej pory już będziemy na miejscu naszego postoju i nie ma co się bać wilgoci. Śnieg, nawet na wysokości 4000-5000 m, już stopnieje, powietrze jest czyste i przejrzyste. Na nas czekają nadzwyczajne gwiezdne noce.

ночь над Намче-Базармонастырь Тянгбоче - Непал

W październiku wieczorem staje się zimno, nawet w miastach temperatura spada do +10-15. Na wysokości 3000 m i wyżej już są przymrozki, a po zmierzchu jest już naprawdę zimno - są potrzebne czapka, rękawiczki i lekka kurtka puchowa. W listopadzie nadal staje się zimniej, ale pogoda jest stabilna.

Podróż do Nepalu zimą - w grudniu, styczniu i lutym

Zimą lepiej zrezygnować z trudnych i wysokościowych trekkingów, o ile na wysokościach może być naprawdę zimno i śnieżnie. Najczęściej w grudniu i styczniu jest stabilna pogoda, więc można spokojnie jechać do Nepalu na Sylwester. Na dole temperatura w dzień jest od +7 do +15, na wysokościach może być blisko i poniżej zera. Trzeba zabrać ze sobą dużo ciepłych ubrań. W lutym na ścieżkach jest wiele śniegu i znaczne zagrożenie lawin. Obowiązkowo należy ustalać czas wyjścia z uwzględnieniem tego czynniku.

Czy jest możliwy trekking w Nepalu latem?

Lato jest sezonem monsunowym, jednoznacznie nie polecamy jechać w Himalaje w ten okres roku. Na dole też nie będzie wesoło. Latem nie jeździmy do Nepalu i nie planujemy zaczynać. Jest sporo innych interesujących regionów, na przykład, Islandia.

 

Filmik z naszego trekkingu jesienią 2014 roku - Annapurna + Everest

Trekking w Nepalu – ile trzeba wydać na całą podróż?

Ogólna cena trekkingu w Nepalu jest sumą trzech składników:

  1. Cena programu. To jest jasne i wskazane dla każdego treku osobno, na dole jest wyjaśnienie, co jest wliczone w cenę. Dla większości wypraw to zakwaterowanie w lodżach na treku, przejazdy, zakwaterowanie w hotelach Katmandu i Pokhary, wszystkie niezbędne zezwolenie i dokumenty, usługi naszego przewodnika, usługi nepalskiego przewodnika, apteczka grupowa. Mogą być niektóra różnica, trzeba uważnie czytać opis każdego treku.
  2. Przelot do Katmandu - średnio od 500$.
  3. Wydatki nie wliczone w cenę treku: wyżywienie (ok. 10-30$ dziennie), usługi tragarzy (10$ dziennie), wycieczki (ok. 50$), upominki i inne.

Dla przykłady policzymy pełną cenę treku do bazy pod Annapurną. 650$ (cena treku) + 550$ (przelot) + 13*15$ (wyżywienie na średni apetyt) + 50$ (wycieczki w Katmandu) + 50$ (inne wydatki, które na pewno będą) = 1495$ - to minimalna kwota, niezbędna po trekkingu pod Annapurnę. Także należałoby zabrać dodatkowe 200$, na wszelki przypadek.

Мачапучаре в легких облачкахзвезды в Непале

Jak dojechać do miejsca startu trekkingu (Nepal, Katmandu?

Standardowe miejsce spotkania naszej grupy dla trekkingu w Nepalu to zarezerwowany przez nas hotel w Katmandu. Przy wyjściu z lotniska na Ciebie będzie czekać nasz przewodnik albo nepalski taksówkarz z emblematem klubu i Twoim imieniem. Jeśli się zgubisz (aczkolwiek jeszcze nikt się nie gubił) - po prostu pokaż taksówkarzowi adres hotelu (zostanie wysłany na email) i on dowiezie Cię na miejsce. Taksówka kosztuje 5-10$. Jeśli kilka osób leci z jednego miasta, możecie się spotkać na lotnisku, z którego wylatujecie. Damy wam kontakt do siebie - lecieć razem jest weselej i bezpiecznie. Bezpośrednich lotów z Polski do Nepalu nie ma, można lecieć z przesiadką z Warszawy do ZEA, albo z Katowic z dwiema przesiadkami (we Frankfurcie i Dubaju). Często najtaniej będzie polecieć/pojechać do Niemiec, do lotniska Schonefeld Berlin (jest najbliżej granicy) albo lotniska we Frankfurcie. Wszystko zależy od budżetu i cen na bilety. Bilety można znaleźć na stronach skyscanner.pl, expedia.com, fly4free.pl – tu można zobaczyć loty różnych linii lotniczych. Także warto zwrócić uwagę na oferty low-costów Wizzair i Ryanair. Jeśli pojawią się jakieś trudności z zakupem biletu - zwróć się do nas, pomożemy.

слоны и носороги Читванакрутим барабанына фоне базового лагеря Аннапурны

Co jeszcze warto wiedzieć o trekkingu w Himalajach (Nepal)?

Wizę nepalską można uzyskać w 5 minut prosto na lotnisku. Cena za 15 dni - 25$, 30 dni - 40$, 90 dni - 100$. Należy mieć ze sobą paszport i 4 zdjęcia 3x4 cm do wizy i zezwoleń na przejście

Na koniec trekkingu jest tradycja podziękować nepalskim pomocnikom (tragarzom i nepalskiemu przewodnikowi) - dać 10-20$ napiwek od osoby.

W Nepalu można tanio kupić sprzęt turystyczny. Polary od 5$, kurtki puchowe od 30$, kijki trekkingowe od 10$, Oczywiście, to wszystko nie jest brandowe (chociaż oznakowane), ale jakość jest dość dobra. Przy zakupie obowiązkowo negocjuj cenę. Przeczytaj więcej o świeżych cenach na sprzęt (jesień 2015) w tym artykule.

Najgłówniejsze, o czym musisz pamiętać - po jednej podróży do Nepalu zakochasz się w nim na zawsze.

Chcesz do Nepalu? Zadbamy o wszystko, po prostu napisz)

Było pomocne? Udostępnij:
5