Jedyny standard wypraw klubu Kuluar

Cześć, turysto! Cieszymy się, że jesteś zainteresowany(-a) naszą działalnością i wyprawami! Jeśli czytasz ten artykuł - na pewno planujesz iść w góry, w poszukiwaniu nowych emocji i przeżyć, a także nowych znajomości. Gratulujemy - jesteś na dobrej drodze! W tym artykule opowiem, na co musisz czekać, wyruszając na wyprawę z Kuluarem.

Wyobraźmy sobie - już znasz, kiedy i gdzie pójdziesz, masz dokonany zapis i wypełniony kwestionariusz, kupione bilety i dokonaną opłatę rejestracyjną (jeśli trzeba). Nasz menedżer już odpowiedział na wszystkie pytania, przygotowania się skończyły, i masz 10 dni przed startem.

Dalej odbywa się następujące:

  1. List. Obowiązkowo wysyłamy list tydzień przed startem. W nim - informacje o miejscu zbiórki grupy, kontakty przewodnika i inne szczegóły. Jeśli czegoś nie rozumiesz - obowiązkowo zapytaj koordynatora!
  2. Zbiórka grupy. Zazwyczaj przewodnik przychodzi na miejsce spotkania 15 minut przed wyznaczoną godziną. Można go poznać z firmowej koszulki Kuluaru. Nie możesz się spóźniać, jeśli jednak się spóźnisz - uprzedź przewodnika. Jeśli Twój pociąg/samolot już przybył, wszyscy już są na miejscu, nie ma od Ciebie żadnych wiadomości i nie można z Tobą się skontaktować - nie będziemy zbyt długo czekać.
  3. Podział produktów. Uczestnicy niosą wszystkie produkty i sprzęt grupowy. Na dworcu albo po przejeździe do miejsca startu przewodnik odda każdemu jego część. Mężczyźni niosą więcej, dziewczyny mniej. W wyprawie 6-dniowej mężczyźni niosą ok. 6 kg, kobiety - 4 kg produktów lub sprzętu grupowego.
  4. Instruktaż dotyczący techniki bezpieczeństwa.. Przed wyjściem na trasę przewodnik prowadzi instruktaż o technice bezpieczeństwa, regułach zachowania w górach. Potem podpisujesz papier o tym, że idziesz na wyprawę z własnej woli, znasz technikę bezpieczeństwa oraz zobowiązujesz się przestrzegać reguł zachowania.
  5. Jak nieść plecak, jak chodzić. Przed wyjściem na ścieżkę przewodnik sprawdzi, jak założysz plecak, opowie, jak go wyregulować i jak poruszać się na górskich ścieżkach.
  6. Jak rozstawić namiot i jak wybrać miejsce.. Od razu po przybyciu do campingu przewodnik opowie i pokaże, jak rozstawić namiot i poleci, jak wybrać lepsze miejsce na namioty.
  7. Dyżur. Każdy dzień są wyznaczani dyżurni, w których obowiązkach jest noszenie wody, przygotowanie jedzenia, zmywanie naczyń. To doświadczenie jest interesujące i nie trudne. Tak naprawdę prawie zawsze jedzenie gotuje przewodnik, wy mu tylko pomagacie. Zebrać drwa do ogniska - to obowiązek całej grupy.
  8. Wieczory przy ognisku. Po kolacji przewodnik opowie o planach na jutro: co na nas czeka, co zobaczymy i co lepiej założyć. Potem siedzimy przy ognisku lub przy stole, gramy w gry i opowiadamy historie. Kiedy iść spać - zależy od humoru i trudności czekającej jutro.
  9. Rano przewodnik obudza dyżurnych. Zazwyczaj wstajemy o 6-8 rano, wychodzimy nie później niż 11. Czas zależy od długości przejścia.
  10. Sms-y w punktach kontrolnych. Na szczytach (lub innych punktach kontrolnych) przewodnik wysyła sms do koordynatora. W taki sposób dowiadujemy się, że z grupą wszystko w porządku i możemy napisać o tym na portalach społecznościowych - żeby krewni się nie martwili.
  11. Certyfikaty na koniec wyprawy. Po wyprawie dajemy certyfikaty zaświadczające Twój udział w programie. Możesz taki zawiesić na ścianie i pokazywać kolegom :)
  12. Kontrola jakości. Kilka dni po wyprawie zadzwonimy, by zadać kilka pytań a propos organizacji wyprawy i pracy przewodnika. Odpowiadaj szczerze, właśnie takie odpowiedzi pomagają stać się lepiej.

Bezpieczeństwo na szlaku

Przewodnik zobowiązuje się zapewnić maksymalne bezpieczeństwo grupy na szlaku. Właśnie bezpieczeństwo w wyprawie jest dla nas priorytetowe.

W sytuacjach ekstremalnych decyzje przewodnika o zmianie trasy lub zakończeniu wyprawy nie są negocjowane i muszą być przyjęte natychmiast. Góry będą jeszcze długo stały, więc do nich wrócisz.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa przewodnicy klubu mają:

  • GPS z trekiem trasy, żeby nie zabłądzić w złych warunkach pogodowych.
  • 2 walkie-talkie. 1 dla przewodnika, 1 dla pomocnika albo jakiegoś uczestnika. To umożliwi kontakt, jeśli grupa się rozciągnie.
  • mapa regionu - naprawdę jest potrzebna raczej po to, by pokazać Wam, gdzie pójdziemy.
  • apteczka grupowa - staramy się wypełnić jak najpomyślniej.

Rejestrujemy wszystkie grupy w służbie kontroli i ratownictwa.

Pamiętaj! Największa odpowiedzialność za Twoje bezpieczeństwo leży na Tobie. Przewodnik nie może kontrolować każdy Twój krok, samodzielnie decydujesz, jak postawić nogę, więc zawsze uważaj. Najczęściej można dostać właśnie zwichnięcia. Nie podchodź zbyt blisko do urwisk, nie jedz nieznanych jagód czy grzybów. O tym wszystkim również są informacje w regułach, które możesz przeczytać na stronie i które dodatkowo przeczyta przewodnik.

Klimat na wyprawie

Jedno z zadań przewodnika - zapewnić prawdziwy koleżeński klimat, w który wszyscy będziemy zespołem - wtedy na wyprawie będzie łatwo i przyjemnie. Wtedy cała grupa staje się prawdziwym zespołem, a na koniec wędrówki - prawie rodziną.

To jest nie tylko praca przewodnika, a też całej grupy. Zazwyczaj taki klimat pojawia się sam sobą, przecież na wyprawy chodża ludzie zafascynowani górami, którzy są tutaj, żeby odpocząć od rozmów o polityce i codzienności, ludzie szukający nowych uczuć w podróżach. Obcowanie z takimi ludźmi jest cenne i przyjemne.

Przewodnik to też człowiek :)

Praca przewodnika nie jest taka łatwa, jak się może wydawać. On musi wszystko przemyśleć, udzielić odpowiedzi na tysiąc pytań dziennie, organizować wszystko i wszystkich, zadbać o to, by nikt nie był głodny. Także martwi się o to, by każdy uczestnik czuł się dobrze, nie dostał przeziębienia i choroby. Przewodnik też może potrzebować trochę czasu dla siebie albo po ciężkim dniu chce położyć się spać trochę wcześniej. Dziękujemy za zrozumienie!

Jeśli coś nie tak

Rośniemy, z nami pracują nowi przewodnicy, otwieramy nowe kierunki - odbywa się wiele różnych procesów powołanych do zapewnienia lepszej jakości usług i odbycia niezapomnianej wyprawy. Ale czasem też mamy niepowodzenia. Dlatego - nie milcz, jeśli coś było nie tak, obowiązkowo napisz o tym. Zrobimy wszystko, żeby to się nie powtórzyło.

Zwróć uwagę! Ten standard jest ważny we wszystkich wyprawach, które organizuje klub Kuluar. Niektóre wyprawy organizujemy wspólnie z naszymi partnerami, więc czegoś może nie być, ale ogólny sens pozostaje taki sam - wyprawa musi być bezpieczna i spodobać się wszystkim uczestnikom.

Z wyrazami szacunku, kierownik klubu Kuluar
Taras Pozdni

Było pomocne? Udostępnij:
5