Wyprawa w Turcji z dziećmi - zatoki morza Śródziemnego

Cena: 360 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 8 dni
Kilometrów: 70 km
Trudność: niska
Miejsce startu: Antalya
Miejsce finiszu: Antalya
Trasa: Antalya - Kemer - Ulupinar - ognie Chimery - Cirali - Adrasan - przylądek Gelidonya - Karaoz - Mavikent - Kumluca - Antalya

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Turcja, którą lubi mnóstwo turystów, to nie tylko kraj luksusowych hoteli z basenami i ozdobnymi chodnikami, to kraj bogaty w nadzwyczajną naturę, dawne zabytki historii, zachwycające legendy i podania. Te tureckie cuda można zobaczyć na własne oczy i nawet zabrać ze sobą dzieciaków. Trasa wzdłuż brzegu morza Śródziemnego jest nietrudna, więc na wyprawę mogą pójść nawet najmłodsze dzieci. Małych i dorosłych zainteresują ruiny dawnego licyjskiego miasta Olympos, tajemnicza słynna Chimera - ogniowa góra, i żółwie plaże.

Przez prawie połowę czasu w drodze podziwiamy niezwykłe widoki morza Śródziemnego. Na szczyty gór nie wchodzimy. Przejdziecie popularną wśród turystów drogą Licyjską - mamy do pokonania jej malowniczy odcinek leżący wzdłuż brzegu z jego malowniczymi zatokami i plażami. Sporo świeżego morskiego powietrza, kąpiel w ciepłych wodach morza Śródziemnego - gościnna Turcja czeka na Ciebie!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Licyjska droga jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Proponujemy przejść najprostszym i najbardziej interesującym jej odcinkiem - to nie będzie trudne dla dzieci albo nudne dla Ciebie. Ciepłe wody morza Śródziemnego, mnóstwo dojrzałych owoców, piękne ścieżki i przytulne zatoki - czego jeszcze trzeba do szczęścia? Oczywiście, dobre towarzystwo! Ale jesteśmy pewni, że takie też będzie!

Na trasie zobaczymy:

 • bajeczne ognie Chimery
 • morskie żółwie
 • ruiny dawnego miasta Olympos
 • górę Musa
 • fermę wielbłądów
 • prawdziwą latarnię morską
 • niepowtarzalne plaże i zatoki morza Śródziemnego
 • zabytki Antalyi

Większość trasy to nietrudna, ale bardzo piękna ścieżka wzdłuż brzegu morza Śródziemnego. Jeśli chcesz, żeby dzieci przyzwyczajały się do wypraw - ta wyprawa jest wspaniałym pomysłem.

Cena: 360$.

 • Cena obejmuje:
 • usługi przewodnika;
 • wyżywienie na szlaku - śniadanie, przekąska, kolacja;
 • apteczka grupowa;
 • zestaw do rozpalania ogniska;
 • ubezpieczenie medyczne;
 • Cena nie obejmuje:
 • bilety lotnicze do/z Antalyi (od 180$);
 • wyżywienie w restauracjach i hotelach;
 • płatne atrakcje (Chimera, Olympos);
 • zakwaterowanie w campingach (7$/dobę) i hotelach;
 • sprzęt indywidualny;
 • przejazdy;
 • upominki i inne drobne wydatki.
 

OBNIŻKA 30% dla dzieci do 15 lat i 20$ za opinię!

Ogólna kwota dodatkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, zazwyczaj zaczyna się od 150$ - zależy jak jeść w restauracjach i ile upominków kupować. W restauracji można zjeść za 5-15$. Wielbiciele słodyczy na pewno zechcą przywieźć do domy kupę wschodnich smakołyków, to też należy uwzględnić :)

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 100$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na szlaku

To jest typowa piesza wyprawa, mieszkamy w namiotach. W Antalyi nocujemy w hotelu.

Warunki pogodowe

Turcja to kraj o miękkim klimacie subtropikalnym. Latem tu jest bardzo gorąco, dlatego wyprawy zazwyczaj planujemy na kwiecień-maj i wrzesień-październik - to najlepsze miesiące na trekking w Turcji. W dzień temperatura będzie wynosić +25…+30 stopni, w nocy około +10…+15 w zależności od wysokości noclegu. Im wyżej, tym zimniej, ale nawet na najbardziej wysokościowych postojach będzie dość ciepło.

Niezbędne dokumenty

Dla pobytu na terenie Turcji obywatelom polskim należy uzyskać wizę turystyczną.

Najbliższe wyprawy w Turcji z dziećmi - zatoki morza Śródziemnego

Plan wyprawy w Turcji z dziećmi

Dzień 1. Antalya, Kemer, Ulupinar

Grupa zbiera się w wyznaczonym miejscu na lotnisku Antalyi i z przesiadką w mieście Kemer jedzie autobusem do miasteczka Ulupinar. Widzieliście kiedyś żywe pstrągi? Dziś zobaczycie. Tu, w Ulupinar, płynie rzeka o takiej samej nazwie, i w tej rzece od dawnych czasów hoduje się tę rybę. Klimatyczne restauracje, w których można jej spróbować, są prosto nad wodą, w której pełno pstrągów. Ale dziś tutaj się na dłużej nie zatrzymujemy, bo na nas czeka mała, ale interesująca wyprawą drogą Licyjską. Ona się dla nas zaczyna na brzegu rzeki, dalej prowadzi przez ogrody granatowców, potem - do lasu aromatycznych drzew iglastych i szumiących dzikich drzew oliwnych, pistacjowych i nawet poziomkowych. Po dwóch godzinach w drodze przechodzimy rzekę Ulupinar (w najpłytszym miejscu), tu zatrzymamy się na nocleg.

Анталияпоход по Турции с детьми

Dzień 2. Ognie Chimery, Cirali. Wchodzimy w góry

Ale niezbyt wysoko :) Za to wyszedłszy na wysokość okażemy się na niezwykłej górze, w głębi której według legendy jest pogrzebany ziejący ogniem potwór - Chimera, która dotychczas daje znaki życia za pomocą płomieni przebijających z ziemi. Kiedyś, wiele stuleci temu, ukochany licyjskiej księżniczki, bohater Bellerofont, na koniu Pegazie (tym, który skrzydlaty) pokonał tę pół-kobietę półwęża o trzech głowach. Wierny Pegaz wdeptał jeszcze żywą Chimerę w grób. Czy raczej w górę, gdzie do dziś dnia siedzi, przyciąga turystów i przynosi niezły dochód Turcji :) Podziwiamy cuda przyrody, trochę wąchamy ziemne gazy, i zaczynamy zejście do morskiego wybrzeża. Na nas czeka Cirali, cichy i przytulny turecki kurort ze wspaniałą ogromną plażą, którą także lubią żółwie. Można powiedzieć, że to ich dom - latem one tu składają jaja. Też urządzimy tu sobie dom, ale w namiocie, na terenie campingu sto metrów od morza. Można oddychać powietrzem, podziwiać widoki, robić zdjęcia i relaksować. Tu jest naprawdę dobrze.

Огни Химерыдетский поход по ТурцииОгни Химеры

Dzień 3. Przechadzka do zatoki Karaburun

W ten dzień odwiedzimy kilka zatok. Panoramy morskiego wybrzeża, barwy nieba i morza, zapachy sosny i traw są na tyle inspirujące, że grupa będzie chciała przejść maksymalną odległość zaplanowaną na dziś - 20 km. Idziemy bez plecaków, namiotów - rzeczy pozostają w campingu. Jeśli przejdziemy mniej, wszystko jedno będziecie zachwyceni - tutejsze krajobrazy są naprawdę wspaniałe!

Przed tym, jak dojdziemy do zatoki Karaburun, miniemy kilka przylądków, po drodze zajrzymy do gospodarstwa rybnego, do opuszczonej kopalni i zobaczymy zarośla wysokiej trzciny. Na nocleg wrócimy już autobusem.

бухточкастоянка

Dzień 4. Starożytny Olympos, góra Musa

Dziś na nas czeka historyczny dzień, dzień zapoznania się z dawną historią Turcji. Zbieramy rzeczy i wyruszamy na południe, najpierw - wzdłuż już znajomej plaży, potem - przez tropikalne zarośla, gdzie się znajdują pozostałości Olymposa - członka dawnej Licyjskiej Ligi miast (polisów) i dużego centrum handlowego czasów Imperium Rzymskiego. Przy wejściu do kompleksu muzealnego można oddać do przechowalni ciężkie rzeczy i zanurzyć się w klimat dawnych czasów. Niestety, miasto się prawie nie zachowało - pozostały ruiny twierdzy, brama, ściany budynków, sarkofagi, kolumny, ruiny rzymskich łaźni i starożytnego teatru na 5 tysięcy osób. Mało zostało po byłej wielkości, ale nawet to robi wrażenie!

Po powrocie we “współczesność” zabieramy rzeczy i idziemy dalej. Tym razem - zdobywać szczyt Musa. Na nas czeka 600 metrów podejścia. Tu, na przełęczy, z piękna panoramą wsi, doliny Adrasanu i góry zatrzymamy się na nocleg. Nocujemy w namiotach, obok studni i starego pochylonego pasterskiego domku zbudowanego sto lat temu z białych kamieni czy cegieł.

поход по Турции с детьмиуютный пляжик

Dzień 5. Plaża Adrasan, ferma wielblądów

Dziś zaczynamy dzień od zejścia do doliny Adrasan. Potem ścieżka poprowadzi obok mnóstwa szklarni należących do mieszkańców wsi, dalej wychodzimy na szeroką drogę i nią dojdziemy do zatoki Adrasan. Miejscowa plaża, zresztą, jak każda tutejsza plaża, jest bardzo dobra, dlatego tu spędzimy trochę czasu. Chętni mogą razem z przewodnikiem pójść do sklepu spożywczego nieopodal.

Podziwiamy morskie widoki, zbieramy rzeczy i wyruszamy w stronę góry Kizil-Syrt. Pod górą, na polanie leśnej spędzimy dzisiejszą noc. Tu jest dobre źródło i łatwo znaleźć chrust, chętni mogą przejść się do opuszczonej fermy, gdzie kiedyś hodowano wielbłądów.

учимся за играми!детский поход по Турции

Dzień 6. Przylądek Gelidonya, stara latarnia morska

Dziś mamy interesujący dzień - nasza trasa składa się z podejść, zejść, równych odcinków, ale także będą niewygodne odcinki z powalonymi drzewami, kruchą ziemią i ciernistymi zaroślami. Czasem można przydeptać żółwia lądowego, co będzie raczej nie trudnością, lecz interesującym doświadczeniem. Najpierw wchodzimy na przełęcz między górami Tuzlu-Burun i Kizil-Syrt, potem schodzimy leśną ścieżką i nareszcie wychodzimy na zbocze zwrócone do morza. Tu zobaczymy przepiękną panoramę lazurowego morza Śródziemnego, zielonych wysp obok brzegu. Tak idziemy do przylądka Gelidonya, pokonujemy drobne przeszkody, podziwiamy morskie widoki i oddychamy świeżym leśnym powietrzem. Nasz cel to szczyt przylądku, Markiz Tepe (507 m) - małe zejście, i nareszcie nocleg obok dawnej majestatycznej latarni morskiej.

малыш на отдыхечто там у нас?

Dzień 7. Karaoz

Rano schodzimy szeroką wygodną drogą w kierunku północnym, do zatoki Karaoz. Po drodze obowiązkowo zatrzymujemy się z pięknych przytulnych zatokach, co właśnie zapowiada nazwa naszej wyprawy. Tu - jeśli mieć szczęście - można zobaczyć kameleona. We wsi Karaoz możemy dokupić jedzenie. Potem idziemy wzdłuż morza do zatoki Papaz-Iskelesi (przystań pasterza). Tu zatrzymamy się na nocleg.

вечер у морясредиземное море

Dzień 8. Mavikent - Kumluca - Antalya

Budzimy się, jemy śniadanie i idziemy dalej. Mijamy przylądek Akcaogru i wychodzimy na kolejną dużą “żółwią” plażę. Pod nogami są małe kamyki, z morza wieje świeży wiatr, widać grzbiety górskich szczytów obok zatoki Finike. Pięknie! Przed nami jeszcze dwie godziny drogi wśród tego piękna - i przychodzimy do wsi Mavikent, jeszcze jednego centrum gospodarstw rolnych. Tu wsiadamy do autobusu i jedziemy do miasteczka Kumluca, także będącego centrum hodowli pomidorów. Tu nasza wyprawa w Turcji z dziećmi się kończy, wracamy autobusem do Antalyi.

O ile w Antalyi będziemy po 17-ej, polecamy kupować powrotne bilety na nocne loty. Jeśli się nie śpieszycie, możemy zarezerwować dla was pokój (tani - 20$ od osoby za dobę) z jakimś hotelu czy pensjonacie “starego miasta” Antalyi - Kaleici. Jesteśmy pewni, że klimat gościnnej Turcji może zachęcić turystów do dłuższego pobytu i kolejnych wyjazdów!

Jak lecieć do Turcji

Oczywiście, najtaniej lecieć lowcosterami. Może to być WizzAir, Rayanair, przez Ukrainę - Pegasus czy OnurAir. Najtańszy jest Pegasus - latają z Charkowa, Lwowa, ale czas wylotu jest niewygodny (3-a w nocy), jednak można kupić bilety w dwie strony za 130 euro. OnurAir lata z Odessy, czas wyloty dość wygodny - 11-a rano. Także można lecieć droższymi Turkish Airlines z Kijowa.

Dokumenty do wjazdu do Turcji

Polscy obywatele potrzebują wizy dla pobytu na terenie Turcji. Wizę można uzyskać na dwa sposoby:

 •  na stronie evisa.gov.tr wielokrotną wizę elektroniczną (e-wizę)
 • na lotnisku po przylocie do Turcji wielokrotną wizę typu wklejka

Gdzie wymieniać pieniądze

Oficjalna waluta Turcji to lira turecka. Ale prawie wszędzie tu można płacić dolarami za kursem podobnym do oficjalnego. Jednak lepiej mieć trochę lir, najlepiej je wymienić w kantorze na dworcu autobusowym. W żadnym wypadku nie trzeba wymieniać pieniędzy na lotnisku - kurs jest bardzo niewygodny. Zabierz ze sobą drobne, przyda się na taksówki. Jeden dolar równie się 2 lirom.

Jedzie słodycze i owoce

Turcja, ten nadzwyczajny kraj Orientu, od dawna słynie z niepowtarzalnymi słodyczami. Jest ich wielkie mnóstwo i każde jest smaczne! Spróbujcie jak można więcej rodzajów!

Często na drodze będziemy spotykać owocowe drzewa z pomarańczami, mandarynkami lub granatami zależnie od pory roku - nie mijajcie, jedzcie smaczne owoce, gdy mamy możliwość!

 

Wyprawa pasuje nawet dla najmłodszych dzieci i nie potrzebuje szczególnego przygotowania fizycznego!

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Antalyi

Kupować bilety należy tylko po naszym potwierdzeniu Twojego udziału w wyprawie. Jest kilka opcji - można kupić bilet na lot czarterowy (co się opłaca robić “w ostatniej chwili”), wcześniej można szukać połączeń na Rayanair (najczęściej to będą wyloty z Niemiec). Także można tanio lecieć przed Ukrainę - Charków czy Lwów - low-cost liniami Pegasus. W ostatnim wypadku cena bilety zaczyna się od 120 euro w dwie strony. Bagaż - 20 kg + bagaż ręczny 10 kg.

Także z Ukrainy (z Odessy) latają samoloty Onur Air, dozwolony bagaż 30 kg + 10 kg bagażu ręcznego.

Z Kijowa można lecieć trochę drożej samolotem linii Turkish Airlines.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwowania miejsca w grupie należy dokonać opłaty rejestracyjnej o wysokości 100$. To można zrobić w najbardziej wygodny sposób - zobacz więcej na stronie Sposoby dokonania opłaty.

Zbiórka grupy

Standardowe miejsce spotkania - terminal 1 lotniska Antalya. Ale w niektórych wypadkach spotykamy się z zarezerwowanym hotelu lub na dworcu autobusowym Antalyi. Szczegółowe informacje o miejscu spotkania i kontakt do przewodnika wysyłamy 7-10 dni przed wyprawą, obowiązkowo sprawdź pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie:

Мы прыгали в теплых волнах как детиSkakaliśmy w ciepłe fale jak dzieci

Zaledwie dwie godziny lotu z chłodnej Ukrainy - i my w szortach spacerujemy w dawnym Stambule. Chcieliśmy przybyć tu dobę wcześniej, żeby zobaczyć przepiękną orientalną architekturę: mnóstwo meczetów, dawnych zabytków, przykłady współczesnej sztuki budownictwa... Czytaj opinie >>