Wyprawa w Turcji - Droga Licyjska

Cena: 330 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 12 dni
Kilometrów: 125 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Antalya
Miejsce finiszu: Antalya
Trasa: Antalya - Goynuk - kanion Harmonii - Gedelme - góra Tahtali Dag 2365 m - Beycik - Ulupinar - Chimera (wieczne ognie) - plaże Cirali - ruiny miasta Olympos - latarnia morska Geldonia - Karaoz - Antalya

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Gdy słyszymy słowo “Turcja” wyobraźnia produkuje obrazki z ulotek reklamowych - luksusowych hoteli, czystych basenów i ciepłym morzem Czarnym. Dość stereotypów! W rzeczywistości Turcja to nadzwyczajny kraj z malowniczą przyrodą, kraina groźnych gór i kanionów, morze Śródziemne i Czarne oraz mnóstwo dawnych zabytków stworzonych rękami człowieka. Przejdziemy się autentycznymi tureckimi wioskami w oddali od szumu miast i poznamy życzliwych miejscowych ludzi. Będziemy się opalać i kąpać na przepięknych plażach i zatokach wybrzeża Antalyi. Między innymi, wyprawa Drogą Licyjską jest jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych Europy. Nadzwyczaj piękne miejsca Orientu urozmaicą życie i pokażą Turcję w innym świetle. Przygody czekają, nie zwlekaj!

Od razu po drodze Licyjskiej gorąco polecamy wybrać się do Kapadocji


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Wyprawa drogą Licyjską to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych szlaków turystycznych nie tylko w Turcji, ale też na świecie! Wchodzi do 10-ki lepszych treków świata według brytyjskiej gazet Sunday Times.

Na szlaku zobaczymy:

 • wspaniały kanion Harmonii
 • dawną twierdzę Gedelme
 • postój koczowników
 • platan w wieku około 2,5 tysięcy lat
 • przepiękną Chukur-Yaulę
 • bajeczne ognie Chimery
 • morskie żółwie
 • ruiny dawnego miasta Olympos
 • niepowtarzalne plaże i zatoki morza Śródziemnego
 • zabytki Antalyi

Także wejdziemy na szczyt Olympu (Tahtali-Dag, wysokość 2366 m), wykąpiemy się w przyjemnych wodach morza Śródziemnego, zobaczymy byt Turków “od wewnątrz”, najemy się pomarańczy, mandarynek i granatów!

 

Cena: 330$ .

 • Cena obejmuje:
 • usługi przewodnika
 • wyżywienie na szlaku - śniadanie, przekąska, kolacja
 • apteczka grupowa sprzęt do ogniska (garnki, palniki, gaz)
 • konsultacje przed wyprawą
 • pomoc w zakupie biletów lotniczych
 • pamiątkowy prezent Kuluaru
 • Cena nie obejmuje:
 • bilet lotnicze do/z Antalyi (od 180$)
 • wyżywienie w restauracjach i hotelach (Antalya i Cirali)
 • płatne atrakcje (Chimera, Olympos)
 • zakwaterowanie w campimgach (7$ na dobę) oraz hotelach
 • sprzęt indywidualny
 • przejazdy
 • upominki i inne drobne wydatki

Ogólna kwota dodatkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, zazwyczaj nie przewyższa 150$ - zależy jak jeść w restauracjach i ile upominków kupować. W restauracji można zjeść za 5-15$. Wielbiciele słodyczy na pewno zechcą przywieźć do domy kupę wschodnich smakołyków, to też należy uwzględnić :)

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 70$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od pogody, kondycji oraz chęci uczestników przewodnik ma prawo wnosić zmiany w plan wyprawy

Zakwaterowanie na szlaku

To jest typowa piesza wyprawa, mieszkamy w namiotach. W Antalyi nocujemy w hotelu.

Warunki pogodowe

Turcja to kraj o miękkim klimacie subtropikalnym. Latem tu jest bardzo gorąco, dlatego wyprawy zazwyczaj planujemy na kwiecień-maj i wrzesień-październik - to najlepsze miesiące na trekking w Turcji. W dzień temperatura będzie wynosić +25…+30 stopni, w nocy około +10…+15 w zależności od wysokości noclegu. Im wyżej, tym zimniej, ale nawet na najbardziej wysokościowych postojach będzie dość ciepło.

Niezbędne dokumenty

Dla pobytu na terenie Turcji obywatelom polskim należy uzyskać wizę turystyczną.

Trasa na mapie:

Najbliższe wyprawy drogą Licyjską

Plan wyprawy Drogą Licyjską

Dzień 1. Spotkanie grupy, przejazd do Goynuk

Grupa spotyka się na dworcu autobusowym Antalyi. Zapamiętaj, dworzec autobusowy w Turcji nazywa się “otogary” - znając ten wyraz, na pewno się nie zgubisz. Dojazd z lotniska do dworca jest bardzo łatwy - od pierwszego międzynarodowego terminalu każde półgodziny odjeżdżają autobusy nr 600 i 600a. Także można dojechać autobusem “havas” - jest szybszy i bardziej komfortowy, ale też trochę droższy. Grupa się zebrała, więc wsiadamy do kolejnego autobusu i jedziemy do wsi Goynuk. Właśnie tu zaczyna się nasza podróż tajemniczą krainą Orientu. Pierwszy dzień wyprawy Drogą Licyjską poświęcimy na aklimatyzację, przecież przelot był dość trudny, i nie będziemy mieli żadnej ochoty dużo chodzić pieszo. Ale siedzieć w miejscu też trudno, dlatego idziemy na wycieczkę do bardzo wąskiej części kanionu Harmonii. Chętni mogą dopłynąć do głównej atrakcji tego rejonu - niezwykłego wiszącego kamienia. Zatrzymamy się na nocleg niedaleko kanionu Harmonii z ciepłą i czystą wodą. Przejdziemy pieszo około 5 km.

поход по ликийской тропе - турцияпоход по ликийке

Dzień 2. Goynuk - kanion Harmonii

Wczoraj przekonaliśmy się, że kanionu Harmonii nie da się przejść pieszo w jego najwęższym odcinku. Ale tak łatwo się nie poddamy - można po prostu obejść go górą. Podejście do przełęczy odkryje dla nas wspaniałe krajobrazy. Idziemy obok pstrego liściastego lasu. Pokonawszy część drogi, zatrzymamy się zjeść i uzupełnić zapasy energii. Nocujemy na przytulnej polanie w sercu lasu sosnowego, obok małego źródła. Pokonamy 10 km szlaku.

пейзажи Турциивечер в горах Турции

Dzień 3. Kanion Harmonii - twierdza Gedelme

Ten dzień wyprawy Drogą Licyjską obfituje w dawne zabytki. Najpierw wyruszamy do dawnej twierdzy Gedelme. Oprócz epickich ruin twierdzy, są tu jaskinie krasowe, dawny postój koczowników i nadzwyczajnie stare drzewo posadzone jeszcze przed urodzeniem Chrystusa. Po obejrzeniu wyjątkowych atrakcji, dowolnym czasie na robienie zdjęć powoli idziemy drogą do szczytu Tahtali. będącej najwyższym punktem naszej wyprawy. Dziś przejdziemy około 18 kilometrów. po czym zatrzymamy się na nocleg.

поход по ликийкеели

Dzień 4. Podejście do przełęczy Tahtali-Dag

Po śniadaniu na nas czeka podejście gruntową drogą do małej wioski Yayla-Kuzdere, za którą ścieżka dość stromo prowadzi w górę. Idziemy dalej, otoczeni potężnymi koronami platanów, które ze wzrostem wysokości zmieniają się na geste zarośla sosny, a potem - na mocne cedry. Nareszcie wyjdziemy do Chukur-Yayla. Tu tworzy krajobraz nadzwyczajne połączenie majestatycznych cedrów, starych lejów krasowych i kamiennych brył o wymyślnych kształtach. Wśród tego niezwykłego piękna, podziwiając widoki groźnego szczyty Tahtali-Dag, zatrzymamy się na nocleg. Wysokość noclegu jest dość duża - 1600 m, tak że w nocy będzie trochę zimno. Dzisiaj mamy pokonanych 15 km.

Чукур-Яйладракон!

Dzień 5. Szczyt Tahtali-Dag (Olymp, 2366 m) - Beycik

Ten dzień zapowiada mnóstwo wrażeń! Dziś zdobywamy szczyt Tahtali-Dag, nazywany także Tureckim Olimpem. Jego wysokość wynosi 2366 metrów - to całe trzysta metrów więcej, niż ukraińska Howerla. Mamy się obudzić o świcie. Szybko jemy śniadanie, zbieramy rzeczy i zaczynamy podejście na przełęcz. Wczesna poranna pobudka to obowiązkowy warunek, nie chęć przewodnika. To jest spowodowane warunkami pogodowymi i dużą wysokością - po południu na szczycie zazwyczaj zbiera się mnóstwo gęstych chmur. Przecież chcemy w całości zobaczyć nadzwyczaj piękne panoramy odkrywające się z najwyższego punktu wyprawy Drogą Licyjską. Dlatego mamy się śpieszyć. Na przełęczy schowamy plecaki i pójdziemy na szczyt bez nich - to jest wygodniejsze. Wchodzimy na górę około 2 godzin. Okoliczne krajobrazy w pełni rekompensują wysiłek. Na szczycie na długo się nie zatrzymamy, musimy schodzić do przełęczy. Należy szczególnie uważać przy zejściu by nie uszkodzić nóg - zejście jest niebezpieczniejsze od wejścia. Na przełęczy znów zakładamy plecaki i idziemy na dół w kierunku wsi Beycik. Nocujemy niedaleko wsi. Dziś pokonamy 21 km.

ночевкаТахатли-Даг уже рядом

Dzień 6. Beycik - Ulupinar

Morze woła, nie możemy ignorować powołanie przyboju. Powoli schodzimy do wsi Ulupinar. Słynie z niezwykłych restauracji na wodzie, w której pływają pstrągi. Chętni mogą spróbować tego miejscowego delikatesu. Wieczorem idziemy na legendarną górę Chimera. Dawna legenda opowiada, że Chimera, ohydny straszliwy potwór ziejący ogniem, trzymał w strachu miejscowy lud. Starożytny bohater Belleforont nie przestraszył się i go pokonał w uczciwym starciu, przyleciawszy na mitycznym pegazie. Ale nawet zwyciężona Chimera ciągle ziała ogniem, dlatego szlachetny skrzydlaty koń wdeptał potwora w skałę. W ciągu tysiącleci potwór zostaje żywo pogrzebane w skale i tylko ostre języki ognia wylatujące na powierzchnię przypominają o jego istnieniu. To widowisko zachwyca, szczególnie po zmierzchu. Nocujemy nad rzeką, obok wsi Ulupinar. Dziś przejdziemy 9 km.

огни Химерыну не сказка?греемся дыханием Химеры

Dzień 7. Ognie Chimery - plaże Cirali

Kto nie widział Chimerę - można zobaczyć dziś. Potem schodzimy do morza, do wsi Cirali. Przejdziemy 6 km. Zdobywcom Olimpu nie godzi się odpoczywać na zwykłej plaży, wieć odpoczywamy właśnie na plaży Cirali, będącej jedną z najlepszych plaży swiata. Oprocz wspaniałej plaży na nas czekają przepiękne owocowe ogrody. Nocujemy w jednym z campingów - tu jest prąd, prysznic i toaleta. Cały dzień odpoczywamy, opalamy się i pływamy, wieczorem staramy się znaleźć i zrobić zdjęcie morskiemu żółwiu, które często wychodzą na ląd w nocy żeby złożyć jajka. Można zatrzymać się zarówno na plaży, pod olbrzymimi cedrami, jak i w małych campingach.

черепашка))девчонки и чайка

Dzień 8. Ruiny starożytnego miasta Olympos - góra Musa

Najpierw obejrzymy ruiny starożytnego miasta Olympos, położonego w zaroślach laurów. Niegdyś potężne miasto - a teraz tylko ruiny, co prawda, piękne i wielkie. Spacerując tutaj, rozumiem, na ile bogate było jedno z 6-u głównych miast Licji. Zobaczymy ruiny dawnej twierdzy genueńskiej, potężną bramę, licyjskie sarkofagi, starożytny grecki teatr i dawne mury obronne. Na nas również czekają inne zabytki - trochę ruin na szczycie góry Musa. Przechodzimy przez przełęcz i widzimy piękne widoki na dolinę Adrasan. Nocujemy trochę niżej polany, obok strumyka.

вечернее моребухточки

Dzień 9. Zatoka Adrasan

Wołają i przyciągają nas piękne zatoki Adrasan, więc schodzimy do wybrzeża. Dziś przejdziemy tylko 6 km, zajmie to kilka godzin. Resztę dnia się kapiemy, opalamy i relaksujemy.

поход по Ликийской тропе подходит к концузонтики Анталии

Dzień 10. Latarnia morska Geledonia i zatoka piratów

Na życzenie możemy urządzić sobie małą przejażdżkę jachtem w morzu Śródziemnym. Ta usługa kosztuje około 600 lir za łódź. Potem idziemy do latarni Geledonia. Została wybudowana w r. 1936 przez francuskich inżynierów. Zatrzymujemy się, żeby coś zjeść i jednocześnie podziwiamy widoki wyspy Sulu Ada i małego archipelagu Beshadalar, odnawiamy siły i idziemy dalej, do zatoki piratów. Nazwa nie wzięła się znikąd - tu naprawdę kiedyś mieszkali prawdziwi piraci. Zbadamy ruiny starego fortu, próbując odszukać skrzynię ze skarbem, która na pewno jest schowana gdzieś tutaj! Gdy złota nie znajdziemy - nie szkodzi, na nas czekają inne skarby - owocowe ogrody i ciche plaży.

Dzień 11. Wieś Karaoz - Antalya. Lub plaże Mavikent

Trochę przejdziemy do wsi Karaoz, skąd można jechać do Antalyi. Jeśli chcemy jeszcze pieszo - idziemy do plaż Mavikent i już tam wsiadamy do autobusu. Mamy dość namiotów, zatrzymamy się w przytulnym hoteliku w samym sercu Kaleici. Bierzemy prysznic i idziemy na spacer starym miastem - jest bardzo piękne i spokojne, wiele przytulnych kawiarni, w których można smacznie zjeść i napić się tureckiego wina. Docenicie.

Dzień 12. Do Kapadocji. Albo do domu

Po zakończeniu wyprawy Drogą Licyjską mocno polecamy pójść w krótką wyprawę surrealistyczną Kapadocją. Zaczynamy dziś. W hotelu można wziąć prysznic i doładować akumulatory kamer. Więc większej części grupy nie żegnamy, natomiast idziemy badać inne nadzwyczajne zakątki Turcji. Ten, kto z jakiejś przyczyny nie może do nas dołączyć, leci do domu. Do zobaczenia wkrótce!

Jak lecieć do Turcji

Oczywiście, najtaniej lecieć lowcosterami. Może to być WizzAir, Rayanair, przez Ukrainę - Pegasus czy OnurAir. Najtańszy jest Pegasus - latają z Charkowa, Lwowa, ale czas wylotu jest niewygodny (3-a w nocy), jednak można kupić bilety w dwie strony za 130 euro. OnurAir lata z Odessy, czas wyloty dość wygodny - 11-a rano. Także można lecieć droższymi Turkish Airlines z Kijowa.

Dokumenty do wjazdu do Turcji

Polscy obywatele potrzebują wizy dla pobytu na terenie Turcji. Wizę można uzyskać na dwa sposoby:

 • na stronie www.evisa.gov.tr wielokrotną wizę elektroniczną (e-wizę)
 • na lotnisku po przylocie do Turcji wielokrotną wizę typu wklejka

Gdzie wymieniać pieniądze

Oficjalna waluta Turcji to lira turecka. Ale prawie wszędzie tu można płacić dolarami za kursem podobnym do oficjalnego. Jednak lepiej mieć trochę lir, najlepiej je wymienić w kantorze na dworcu autobusowym. W żadnym wypadku nie trzeba wymieniać pieniędzy na lotnisku - kurs jest bardzo niewygodny. Zabierz ze sobą drobne, przyda się na taksówki. Jeden dolar równie się 2 lirom.

Jedzie słodycze i owoce

Turcja, ten nadzwyczajny kraj Orientu, od dawna słynie z niepowtarzalnymi słodyczami. Jest ich wielkie mnóstwo i każde jest smaczne! Spróbujcie jak można więcej rodzajów!

Często na drodze będziemy spotykać owocowe drzewa z pomarańczami, mandarynkami lub granatami zależnie od pory roku - nie mijajcie, jedzcie smaczne owoce, gdy mamy możliwość!

Pod względem trudności wyprawa Drogą Licyjską nie wiele się różni od wypraw Krymem. Doświadczenie w 1-2 wyprawach będzie pomocne, ale nie obowiązkowe. Ta wyprawa w Turcji całkiem może być Twoją pierwszą wyprawą! Przejścia nie małe, około 15-20 km, więc dla lepszej kondycji fizycznej polecamy pobiegać przed wyprawą. Waga plecaka wyniesie około 15-20 kg.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Antalyi

Kupować bilety należy tylko po naszym potwierdzeniu Twojego udziału w wyprawie. Jest kilka opcji - można kupić bilet na lot czarterowy (co się opłaca robić “w ostatniej chwili”), wcześniej można szukać połączeń na Rayanair (najczęściej to będą wyloty z Niemiec). Także można tanio lecieć przed Ukrainę - Charków czy Lwów - low-cost liniami Pegasus. W ostatnim wypadku cena bilety zaczyna się od 120 euro w dwie strony. Bagaż - 20 kg + bagaż ręczny 10 kg. Także z Ukrainy (z Odessy) latają samoloty Onur Air, dozwolony bagaż 30 kg + 10 kg bagażu ręcznego. Z Kijowa można lecieć trochę drożej samolotem linii Turkish Airlines.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwowania miejsca w grupie należy dokonać opłaty rejestracyjnej o wysokości 70$. To można zrobić w najbardziej wygodny sposób - zobacz więcej na stroni Sposoby dokonania opłaty

Zbiór grupy

Standardowe miejsce spotkania - terminal 1 lotniska Antalya. Ale w niektórych wypadkach spotykamy się z zarezerwowanym hotelu lub na dworcu autobusowym Antalyi. Szczegółowe informacje o miejscu spotkania i kontakt do przewodnika wysyłamy 7-10 dni przed wyprawą, obowiązkowo sprawdź pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Wyprawa Drogą Licyjską w maju 2015 roku

Najlepsze opinie:

Likya Yolu: droga w niebo ©

Może, kogoś to zdziwi, ale południowa Turcja to nie tylko gwarne plaże Kemeru, 5-gwiazdkowe all inclusive i bezpłatne whisky przy basenie. To też malownicze góry, lasy, rzeki, doliny, wodospady - piesza turystyka pierwszej klasy... Czytaj opinie >>

 

Poszukując tureckiego szczęścia

Każdy widzi szczęście w różnych rzeczach. Dla kogoś to rodzina i ciepłe stosunki, ktoś szuka szczęścia na stylowych imprezach, niektórzy czują się szczęśliwi w pracy... Czytaj opinie >>

 

/reviews/mi-prigali-v-teplih-volnah-kak-deti/Skakaliśmy w ciepłe fale jak dzieci

Zaledwie dwie godziny lotu z chłodnej Ukrainy - i my w szortach spacerujemy w dawnym Stambule. Chcieliśmy przybyć tu dobę wcześniej, żeby zobaczyć przepiękną orientalną architekturę: mnóstwo meczetów, dawnych zabytków, przykłady współczesnej sztuki budownictwa... Czytaj opinie >>

 

знакомство с ЛикийкойJak poznałem Drogę Licyjską

Słyszałem tylko pozytywne opinie o wyprawie Drogą Licyjską. Ta trasa jest bardzo lubiana. Byłem więc ciekaw, czy mnie może zdziwić Lycian way po trekach w Nepalu, na Islandii, w Norwegii... Czytaj opinie >>

 

хочу поделитьсяChcę podzielić się uczuciem

Więc jestem w domu, na Ukrainie. Cieszę się ze świeżej zieleni i kwitnącej natury. W duszy - uspokojenie, przyjemność od powrotu do zwykłych spraw i trosek. Ale! Najpierw uczucia niejednoznaczne: radość od powrotu do domu i żal, że wyprawa skończyła się tak szybko. Czytaj opinie >>