Wyprawa w Karpaty na święta majowe

Cena: 230 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 9 dni
Kilometrów: 98 km
Trudność: wysoka
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, do 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk, po 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - Szypot - g. Tomnatyk (1565 m) - Sarata - g. Ganatasia - g. Komanowa - g. Łastun - g. Czywczyn - g. Stóg (1653 m) - g. Wychód (1471 m) - g. Pop-Iwan Czarnogóski (2020 m) - ur. Pohane Miejsce - g. Smotrycz - ur. Uchaty Kamień - Dzembronia - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Wszyscy lubią dni wolnego w pracy lub na studiach. Musimy korzystać z takiej możliwości na sto procent, spędzić czas nie tylko z korzyścią, ale również z przyjemnością. Dlatego proponujemy wspaniałą trasę wyprawy na święta majowe, łączącą w sobie najpopularniejsze ścieżki turystyczne i dzikie, dziewicze miejsca Karpat ukraińskich. 9 dni w górach, pełne wspaniałych krajobrazów i klimatu wolności, wśród ludzi, którzy lubią góry nie mniej, niż Wy - to niezapomniane wrażenia i dobry humor do następnego urlopu.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas tej wyprawy na święta majowe:

 • przejdziecie dziką i najdalszą od cywilizacji częścią Karpat ukraińskich
 • zwiedzicie tajemniczą opuszczoną stację radarową Pamir
 • zwiedzicie płaskowyż wysokogórski Gnatasia
 • wejdziecie na niezwykły szczyt-samotnik Czywczyn
 • wejdziecie na słynny szczyt Pop-Iwan z opuszczonym polskim obserwatorium
 • zobaczycie polany krokusów
 • pokonacie kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż ukraińsko-rumuńskiej granicy
 • z wysokości zobaczycie Alpy Rodniańskie w Rumunii
 • zrobicie zdjęcia obok słynnego triangulatora na szczycie Stóg
 • świetnie spędzicie święta majowe
 • poznacie nowych wspaniałych ludzi

Ta wyprawa - to świetny sposób na spędzenie weekendu. Zapomnicie od codziennych spraw i docenicie jednoczenie się z przyrodą.

Cena: 230$.

 • Cena obejmuje:
 • przejazd komfortowym autokarem (mikrobusem) z Iwano-Frankowska do punktu startu
 • przejazd komfortowym autokarem (mikrobusem) z punktu finiszu do Iwano-Frankowska
 • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
 • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
 • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa oraz służbie kontroli granicznej
 • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
 • apteczka grupowa naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
 • usługi przewodnika
 • certyfikat turysty
 • Cena nie obejmuje:
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
 • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
 

Ogólna kwota wydatków nie objętych programem wynosi 0 (dobrze zrozumieliście, zero :) UAH. Ale polecamy zabrać dodatkowe 200 UAH - na upominki, jedzenie w restauracji, no i po prostu, niech sobie będą :)

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

menu 6 dni

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

UWAGA: Szlak leży w strefie granicznej kontroli, należy uzyskać zezwolenie na przejście. Dlatego uczestnicy muszą nam wysłać skan-kopie wypełnionych stron swoich paszportów. Należy to zrobić nie później niż 2 tygodnie przed startem. Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe karpackiej wyprawy na święta majowe

Plan wtprawy do Karpat na święta majowe

Dzień 1. Iwano-Frankiwsk - Szypot

Spotkanie grupy z przewodnikiem odbędzie się na dworcu kolejowym w Iwano-Frankowsku. Dzielimy produkty i jedziemy autobusem do granicy z Rumunią, do wsi Szypot obwodu Czerniowieckiego. Droga jest długa. Ale nie będziemy się nudzić - za oknem cały czas będą się zmieniać karpackie krajobrazy i kolorytowe wioski. No i lepiej się zapoznamy. Pod wieczór dojedziemy do punktu startu naszej pieszej wędrówki. Trochę przejdziemy od wsi w kierunku lasu i zatrzymamy się na nocleg wśród aromatycznych choinek.

Поход в Карпаты на майскиеКарпаты май

Dzień 2. Szypot - g. Tomnatyk, stacja Pamir (15 km)

Cały dzień idziemy brzegiem rzeki Oleneu wzdłuż ukraińskiej granicy. Podziwiając panoramy dzikich Karpat, nie zauważamy, jak grzbietem Tomnatykuł wchodzimy na wysokość 1565 m na szczyt Tomnatyk. Na samym szczycie jest stacja radarowa z czasów ZSRR. Kiedyś to był tajny obiekt wojenny o nazwie “Pamir”, teraz stoi opuszczony i dostępny dla każdego, kto potrafi tu dojść. Żeby nie tracić takiej możliwości, przejdziemy się silosami rakietowymi i podziemnymi schronami, w których dotychczas jest prąd. Oprócz zabytków historii można tu podziwiać przepiękną panoramę rumuńskich gór Rodna, które widać daleko za linią graniczną

гора Томнатык, ПамирПолонина Карпаты

Dzień 3. Góra Tomnatyk - Sarata - góry Czywczyńskie - g. Gnatasia (14 km)

Leśne ścieżki zaprowadża do małej górskiej wioski Sarata, skąd ruszymy przygraniczną wojenną drogą na grzbiet Marmaroski i wejdziemy na góry Czywczyńskie. W tym okresie na połoninach dopiero zaczyna topić się śnieg, przez niego przebijają się fioletowe krokusy, zapowiadające wiosnę. Nadzwyczajne widowisko! Tym żywym kwiatowym dywanem podejdzeimy bliżej podnoża góry Gnatasia, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

Поход в карпатыКарпатские горы

Dzień 4. g. Gnatasia - g. Komanowa - rz. Łastun (16 km)

Ten dzień i parę kolejnych dni trasa leży przez teren neutralne między granicami Ukrainy i Rumunii. Przed południem przejdziemy płaskowyż góry Komarowa. Tu można zobaczyć mnóstwo naturalnych kamiennych słupów. Ścieżka przez płaskowyż ciągnie się gęstym lasem sosnowym - prawdziwa karpacka dżungla! Jeśli będzie ochota i siły - możemy zejść bez plecakó do grobli Baltahura. Tu zobaczymy, jak Hucuły obrabiali drewno jeszcze w XIX wieku. Na noc zatrzymamy się obok strumyka Łastun.

Поход в Карпаты на майскиеГоры в Карпатах

Dzień 5.rzeka Łastun - góra Czywczyn 1766 m (10 km)

Od miejsca noclegu idziemy dalej wzdłuż linii granicznej i wchodzimy na górę Czywczyn, stojącej opodal głównego grzbietu. Na stokach w ciągu długich lat ukształtowały się rozmaite części skały będące obiektem do badań geologicznych. Ze szczytu odkrywa sięwspaniała panorama na grzbiet Czarnohora i Marmarosz, oraz na rumuńskie Alpy Rodniańskie. W pobliżu nie ma żadnej wsi, żadnych oznak cywilizacji - można oddychać na całe płuca, zrelaksować i cieszyć się wolnością i jednością z naturą.

Крокусы в КарпатахЧерногорский хребет

Dzień 6. g. Czywczyn - połonina Roge (14 km)

Dalej szlak prowadzi przez bajeczne polany krokusów wśród malowniczych gór Czywczyńskich. Tu i tam spotykamy drewniane kołyby pasterskie. Podziwiając karpackie krajobrazy, dojdziemy do połoniny Roge, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

Костер в походеПоход в Карпаты

Dzień 7. połonina Roge - g. Stóg 1653 m (12 km)

Po południu dojdziemy do podnóża góry Stóg. Na jej szczycie jest słup graniczny, tak zwany triangulator, zachowany z czasów, kiedy tu się zbiegły granice Czechosłowacji, Polski i Rumunii. Pod górą bierze początek rzeka Biała Cisa. W tym miejscu kończy się nasz szlak wzdłuż granicy i zaczyna się trasa po ukraińskim terenie - idziemy na Czarnohorę.

Туман в КарпатахГора Стог

Dzień 8. Wychód 1471 m - g. Pop-Iwan Czarnogórski 202 m - ur. Pohane Miejsce

Dziś idziemy na jeszcze nie ukrytą śniegiem górę Pop-Iwan Czarnogórski, droga do niej prowadzi przez górę Wychód. Pop-Iwan, lub, jak ją nazywa lud, Czarna Góra, słynie z tego, że właśnie tu mocny chłopak na imię Dobosz zdołał czarta, który bardzo naszkodzić miejscowym mieszkańcom. Także góra jest słynna ze swojego obserwatorium, położonego na jej szczycie. Kiedyś to była potężna i bardzo ważna stacja badawcza. Dziś jest opuszczona. Stąd dobrze widać cały grzbiet Czarnogórski i naszą ulubienicę Howerlę. Ruszamy dalej wzdłuż grzbietu do miejsca naszego dzisiejszego noclegu. Ma dziwną nazwę - Pohane Miejsce. Ale uwierzcie, nic złego w tym miejscu nie ma, przecież będziemy mieli wspaniały widok na górę Pop-Iwan. Tę noc zapamiętacie na długo.

Поп-Иван ЧерногорскийДомики в горах

Dzień 9. uroczysko Pohane Miejsce - góra Smotrycz - uroczysko Uchaty Kamień - Dzembronia - Iwano- Frankiwsk (8 km)

Nic złego w tym tajemniczym miejscu za noc się nie stanie :) Ostatni raz w tej wyprawie zbieramy namioty, pijemy smaczną karpacką herbatę i schodzimy do wsi Dzembronia przez górę Smotrycz i uroczysko Uchaty Kamień. Stąd już autobusem jedziemy do Iwano-Fraknowska i żegnamy. Święta majowe dobrze się udały, wędrówka jest zakończona! Jedziemy do domu odpoczywać :)

Na święta majowe Karpaty dopiero zaczynają budzić się z zimowego snu. Wszędzie biegną strumyki topiącego się śniegu, kwitną krokusy, drzewa nabierają życia. Noce mogą być bardzo zimne, na szczytach może leżeć śnieg. Dlatego polecamy dosłuchać się do rad, żeby nie zepsuć sobie wypoczynku.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Pójdźcie do pubu 10-ka

Po przybyciu do Iwano-Frankowska pójdźcie do 10-ki. Potrawy tu są pyszne, porcje są duże, ceny - niskie. Jeśli 10-ka jest zajęta, można zjeść w innym pubie. Wspólny wieczór przy smacznym jedzeniu i kielichu piwka - najlepsze zakończenie udanej wyprawy. Uwzględniając to bilety powrotne najlepiej kupować na wieczór - 20-22 godzinę.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Rejestracja w grupie

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania. Trasa leży w strefie przygranicznej, dlatego przed wyprawą przewodnik rejestruje każdego uczestnika i zyskuje zezwolenia na przejście w strefą. To znaczy, że należy wysłać dwoje dane paszportu razem z kwestionariuszem. Prosimy o zgłoszenie się nie później niż 2 tygodnie przed startem.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie: