Wyprawa na Świdowiec i Gorgany

Cena: 150 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 55 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, do 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk, po 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - Kewelew - poł. Gropa - Bliźnica - Świdowiec - g. Stóg -Tataruka -przeł. Okole - Cisa - Braktowska - g. Gropa - poł. Pantyr - przeł. Legionów - Rajfałowiec - Bystrzyca - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Czeka na was rozmaita wyprawa na dwa całkowicie różne, nie podobne do siebie, ale równie piękne grzbiety Karpat. Pierwszy ma nazwę Świdowiec - tu jest wiele czystych górskich jezior i niestrome, pokryte trawą stoki. Szczyty gór powoli zmieniają się w przełęczy, które znów po cichu wyrastają do szczytów, i czasem mrugają niebieskimi oczami jezior. Gorgany - drugi region - jest kamienisty lub zarośnięty lasem iglastym. Ten grzbiet wygląda na bardziej surowy, ale tak samo atrakcyjny. Na trasie spotkacie mnóstwo wspaniałych widoków i przygód!!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy na Świdowiec i Gorgany zobaczycie:

 • mnóstwo górskich jezior
 • czarujący grzbiet Świdowiec surowe kamienne stoki Gorganów
 • niepowtarzalne karpackiej krajobrazy
 • górskie rzeki Cisa i Rajfałowiec
 • przepiękne przełęcze i połoniny
 • życzliwość i dobroć miejscowych mieszkańców
 • dawne tradycje Huculi w dalekich wioskach

Wyprawa o średnim poziomie trudności pasuje każdemu. Najbardziej zachwycające - to kontrast między Świdowcem a Gorganami: w jednej wędrówce zobaczycie zupełnie różne Karpaty!

Cena: 150$.

 • Cena obejmuje:
 • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
 • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
 • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
 • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
 • apteczka grupowa
 • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
 • usługi przewodnika
 • certyfikat turysty
 • firmowy prezencik od Kuluaru
 • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
 • Cena nie obejmuje:
 • programowe przejazdy (około 300 UAH)
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
 • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 250-300 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.
 

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na grzbiet Czarnohora

Dzień 1. Iwano-Frankiwsk - Kewelew - połonina Gropa

Przestrzegając ustalonej tradycji spotykamy się na dworcu kolejowym w Iwano-Frankowsku, gdzie lepiej być przed południem (do 12:00), a najlepiej - trochę wcześniej. Najpierw zmierzamy do wsi Kewelew. Tu nareszcie założymy plecaki - rozpoczyna się piesza część wędrówki! Idąc wzdłuż górskiej rzeki, po trochu będziemy nabierać wysokości i wchodzimy na połoninę Gropa. Oddychamy świeżym, żywym powietrzem górskim. W otoczeniu krzaków jagody zatrzymujemy się na nocleg. Pierwszy dzień w Karpatach pokonamy 4,5 km

поход по Свидовцу и Горганамхребет и тучи

Dzień 2. Góra Bliźnica - grzbiet Świdowiec - góra Stóg (1704 m)

Jemy śniadanie, nabieramy w garść trochę borówek i ruszamy. Przed sobą mamy wejście na pierwszy szczyt tej wyprawy - Bliźnicę (1881 m). Mówią, że właśnie tu można spotkać tajemniczy kwiatek szarotki. Przypatrujcie się widokom naokoło - może będziecie mieli szczęście znaleźć ten uroczy górski kwiat! Idąc Świdowcem, podziwiamy górskie krajobrazy. Dobrze udeptana ścieżka zaprowadzi do znanego ukraińskiego ośrodka narciarskiego Drahobrat. Blisko niego, obok góry Stóg, zatrzymamy się na nocleg. W drodze - 9,5 km.

озерона привале

Dzień 3. Góra Tataruka (1707 m) - przełęcz Okole - rzeka Cisa

Piejmy aromatyczną herbatę z miętą i cząbrem, pakujemy plecaki. Dziś mamy dość łatwą drogę. Przed południem idziemy Świdowcem. Żadnych znacznych zmian wysokości, tylko piękno naokoło. Nie zauważamy czasu, jak i pokonanych kilometrów - widoki są po prostu bajeczne! Mijamy jeziorka i szczyty, Powoli schodzimy na przełęcz Okole - można ja nazwać punktem środkowym naszej trasy. Leży ona między dwoma grzbietami - Świdowcem, który minęliśmy, oraz Gorganami, które mamy przed sobą. Potem schodzimy do źródeł rzeki Cisa, dużego dopływu rzeki Dunaj - jednak patrząc na źródło nigdy o tym się nie pomyśli. To idealne miejsce na camping. Rozkładamy namioty i słuchamy melodii nocnych dźwięków Karpat. W drodze - 10, 5 km.

тучиночевка

Dzień 4. Gorgany - góra Braktowska (1788 m) - góra Gropa (1759 m)

Dziś zanurzymy się do świata przyrody, jeszcze nie zepsutego przez udział człowieka. Mamy do pokonania drugi grzbiet naszej wyprawy - Gorgany. Czekają na nas kamieniste stoki, wysokie lasy, szumiące rzeki, czyste strumyki, jagody leśne. Najpierw wyjdziemy na szczyt góry Bratkowska. Staniemy na chwilę, by zobaczyć piękna panoramę, i znów idziemy grzbietem. Wzdłuż trasy cały czas będziemy spotykać małe sterczące z ziemi kamienne słupki - to stara linia graniczna Polska i Czechosłowacji. Dziś to symboliczna granica między obwodem Iwano-Frankowskim a Zakarpaciem. Potem mamy przed sobą wejście na drugi szczyt - Gropę. Z lekkim zmęczeniem i w cudownym humorze schodzimy z grzbietu i zatrzymujemy się na nocleg. Za dzień pokonamy 13, 6 km.

поход по свидовцу и горганамкарпаты

Dzień 5. poł. Pantyr - przeł. Legionów - rzeka Rajfałowiec

Jemy smaczne śniadanie, szybki zbieramy namioty i wyruszamy do przełęczy Legionów. Miniemy dwie przepiękne połoniny - Pantyr i Małe Rogozdy. Jeszcze z daleka zobaczymy symboliczny chrzest - to znaczy, że do przełęczy Legionów mamy niedaleko. W czasie pierwszej wojny światowej tu miały miejsce zbrojne starcia, i chociaż wojna dawno minęła - jej ślady pozostały do dziś: wszędzie są pozostałości okopów i umocnień. Krzyż to znak pamięci dla polskich żołnierzy, którzy tu zginęli w czasie obrony przełęczy. Dalej zmierzamy do rzeki Rajfałowiec - to cudowna możliwość, żeby się wykąpać. Dziś pokonamy 9,9 km.

горганыпейзаж

Dzień 6. Wieś Bystrzyca - Iwano-Frankiwsk

Nasza krótka, ale tak ciekawa wyprawa prawie się kończy, Wzdłuż malowniczych brzegów rzeki Rajfałowiec bez pośpiechu schodzimy do wsi Bystrzyca. Głęboko oddychamy, by nabrać najwięcej powietrza Karpat, i przypominamy wszystko, co zobaczyliśmy w te dni. Po drodze w 7 km wsiadamy do autobusu w Bystrzycy i razem jedziemy do Iwano-Frankowska.

Karpaty to góry nadzwyczaj malownicze, każdy musi je zwiedzić! I mają one swoje szczególne cechy. Damy kilka rad, które pomogą, by wędrówka była interesująca i komfortowa.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Pójdźcie do pubu 10-ka

Po przybyciu do Iwano-Frankowska pójdźcie do 10-ki. Potrawy tu są pyszne, porcje są duże, ceny - niskie. Jeśli 10-ka jest zajęta, można zjeść w innym pubie. Wspólny wieczór przy smacznym jedzeniu i kielichu piwka - najlepsze zakończenie udanej wyprawy. Uwzględniając to bilety powrotne najlepiej kupować na wieczór - 20-22 godzinę.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie:

Rozległe opinie - literki i obrazki. Czytajcie - będzie interesujące, patrzcie - będzie pięknie!

Dziękuję za młodość!

Dwa lata temu, po drodze na wypoczynek w Bułgarii, jechałam przez ukraińskie i rumuńskie Karpaty i byłam zachwycona ich pięknem. Już wtedy zdecydowałam, że obowiązkowo zwiedzę te malownicze miejsca i wejdę przynajmniej na jeden z tych szczytów...Czytaj opinie >>

 

Mnie zachwyciły dzikie Gorgany

Po udanej wyprawie na Czarnohorę chciałam zobaczyć inne Karpaty, nie takie wydeptane. Taras polecił pójść w Gorgany - cóż, dlaczego nie. Wybrałam mieszaną trasę pod nazwą Świdowiec+Gorgany... Czytaj opinie >>

 

Oczekiwana wędrówka po-karpacku

Cześć, mam na imię Wład, chciałbym się podzielić wrażeniami o odbytej wyprawie! Po zbiórce w Iwano-Frankowsku na dworcu kolejowym wsiedliśmy do autobusu Volkswagen i wyruszyliśmy do miejsca startu. Od tej chwili już było wesoło, bo kierowca naszego pojazdu okazał się bardzo życzliwym i wielomównym mieszkańcem Karpat... Czytaj opinie >>

 

Oto góry mojego marzenia!

Minęło już kilka dni, ale w myślach i uczuciach dotychczas są góry. W głowie - obrazy jaskrawych zielonych soczystych Karpat, w płucach - czyste powietrze, w sercu - ciepło... Czytaj opinie >>