Wyprawa na Howerlę i Petros

Cena: 150 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 45 km
Trudność: niska
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, do 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk, po 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - Kwasy - poł. Menczuł - g. Petros - Czerniczna - Howerla (2061 m) - przeł. Koźmieszczyk - Łazeszczyna - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Ta wyprawa na Howerlę i Petros nie jest trudna, daje możliwość zobaczyć ukraińskie i częściowo rumuńskie Karpaty z najwyższych szczytów Ukrainy. Można wydać mniej czasu, żeby wejść na Howerlę, ale dlaczego nie pooddychać karpackim powietrzem, pocieszyć się z górskich krajobrazów bez pośpiechu? Bliżej końca trasy możecie się poczuć jako prawdziwy, aktywny turysta. Musicie dać Karpatom szansę, by zostawiły swój ślad w waszym sercu.

Jeśli wyprawy na Howerlę i Petros nie ma w rozkładzie, polecamy zwrócić uwagę na:


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy na Howerlę i Petros:

 • wejdziecie na najwyższy szczyt Ukrainy - Howerlę (2061 m)
 • wejdziecie na jeden z najpopularniejszych szczytów Karpat ukraińskich - Petros (2020 m)
 • zobaczycie bajeczne krajobrazy grzbietu Czarnogórskiego
 • z dala zobaczycie rumuńskie Karpaty
 • spotkacie owcze stada i spróbujecie prawdziwą huculską bryndzę
 • spróbujecie własnoręcznie zebrane najświeższe jagody leśne

Możecie powiedzieć, że na Howerlę i Petros można wejść za jakieś dwa dni. Oczywiście, można. Ale my proponujemy wypoczynek w górach Karpackich, nie bieg maratoński. W 6 dni wyprawy w pełni doznacie przyjemności turystyki pieszej, pooddychacie świeżym powietrzem, odczuć smak wolności i znów zakochać się w Karpatach.

Cena: 150$ .

 • Cena obejmuje:
 • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
 • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
 • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
 • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
 • apteczka grupowa
 • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
 • usługi przewodnika
 • certyfikat turysty
 • firmowy prezencik od Kuluaru
 • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
 • Cena nie obejmuje:
 • programowe przejazdy (około 300 UAH)
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
 • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 250-300 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.
 

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na Howerlę i Petros

Plan wyprawy na Howerlę i Petros:

Dzień 1. Iwano-Frankiwsk - Kwasy

Zbiórka grupy odbywa się na dworcu w Iwano-Frankowsku. Tu się zapoznamy, przewodnik podzieli sprzęt grupowy i produkty. Potem jedziemy do wsi Kwasy, słynnej ze swoich źródeł kwaśnej wody. Dzisiaj poświęcimy dzień na przyzwyczajenie naszego organizmu do górskich warunków. Trochę przejdziemy się do najbliższych gór. Po 3 km drogi zatrzymamy się na postój. Trzeba dobrze wypocząć i nabrać sił, jutro zaczyna się piesza część naszej wyprawy.

Dzień 2. Kwasy - przełęcz Szeszuł

Pierwszy pełny dzień w drodze. Po śniadaniu idziemy w kierunku Petrosa. Las liściasty powoli zmieni się na iglasty, wchodzimy na wysokość. Nagle pojawią się gęste zarośle pysznych borówek. Zrezygnować z takiej pokusy nie stanie sił, więc będziemy częstować się darami lasu. Do szczytu Petrosa dziś nie dojdziemy, zatrzymamy się obok przełęczy Szeszuł. Miejsce postoju jest zarosłe łopuchami, dlatego turyści nazywają go “Łopuchy”. Stąd zobaczymy piękne widoki karpackich gór. Obserwujemy zachód słońca, jemy kolację i idziemy do łóżka.

Dzień 3. przełęcz Szeszuł - Petros - Czerniczna

Wspaniały poranek w górach karpackich! Małe chmurki nad mnóstwem górskich dolin, czułe promienie słońca przebijają przez góry za naszymi plecami, przeświecając mgłę, ciągnącą się nad trawą. Ten pełny spokoju widok zachwyca! Znajdujemy się w cieniu przełęczy Szeszuł. Tu jest dosyć zimno. Gotujemy śniadanie i zbieramy rzeczy. Po pożywnym śniadaniu idziemy szturmować Petros. Małe wejście na grzbiet Czarnogórski - i jesteśmy na szczycie. Robimy zdjęcia, podziwiamy przepiękne widoki. Po trochu zaczynamy zejście, dość trudne pod względem technicznym. Podczas zejścia uważamy, nie spieszymy się. Bliżej iglastego lasu zatrzymujemy się na postój. Na nas znów czeka wspaniała borówkowa polana, tak że nie marnujemy czasu.

Dzień 4. Wejście na Howerlę (2061 m)

Dziś spotkamy się z głównym celem naszej wyprawy na Howerlę - wejdziemy na najwyższy szczyt Ukrainy. Howerla również jest najpopularniejszym szczytem, tu codziennie wchodzą setki turystów z Ukrainy, Polski, Rumunii, Rosji i wielu innych krajów. Wysokość wynosi 2061 m. Z góry odkrywają się wspaniałe widoki Karpat. Jak wszystko zobaczymy i zrobimy zdjęcia sąsiednich szczytów, zaczniemy schodzić do miejsca postoju. tu na nas czeka smaczna kolacja i wesołe piosenki pod gitarę.

Dzień 5. Czerniczna - schronisko Koźmieszczyk

Petros i Howerla zostały za nami - czas schodzić do cywilizacji. Miniemy pasterskie koszary i pójdziemy leśną ścieżką do schroniska Koźmieszczyk. Czas w dobrym towarzystwie leci bardzo szybko, nie zauważymy, jak okażemy się blisko schroniska. Nocujemy na brzegu górskiej rzeki Łazeszczyna. Jeśli będziemy chętni - pospacerujemy lasy w pobliżu i poszukamy smacznych białych grzybów. Gdy coś uda się znaleźć - na kolację będzie smaczna kasza albo zupa z grzybami.

Dzień 6. schronisko Koźmieszczyk - wieś Łazeszczyna

Nasza wyprawa dobiega końca. Oczywiście, chce się tu zostać na dłużej, tutaj czas mija zupełnie inaczej. Ale musimy wracać do miasta. Zbieramy rzeczy i idziemy do wsi Łazeszczyna, stąd - do Iwano-Frankowska. Chętni mogą zostać w Karpatach na dłużej.

Karpaty to góry nadzwyczaj malownicze, każdy musi je zwiedzić! I mają one swoje szczególne cechy. Damy kilka rad, które pomogą, by wędrówka była interesująca i komfortowa.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Pójdźcie do pubu 10-ka

Po przybyciu do Iwano-Frankowska pójdźcie do 10-ki. Potrawy tu są pyszne, porcje są duże, ceny - niskie. Jeśli 10-ka jest zajęta, można zjeść w innym pubie. Wspólny wieczór przy smacznym jedzeniu i kielichu piwka - najlepsze zakończenie udanej wyprawy. Uwzględniając to bilety powrotne najlepiej kupować na wieczór - 20-22 godzinę.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie: