Wyprawa na grzbiet Marmaroski

Cena: 150 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 57 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, dо 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - w. Diłowe - r. Biały Potok - poł. Strumki - g. Pop-Iwan Marmaroski (1937 m) - Czarny Hruń - g. Meżypotoki - g. Mika-Mare (1815 m) - Korbuł - g. Stóg (1650 m) - poł. Radul - w. Szybene - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Grzbiet Marmaroski to dziki zakątek Karpat, przez który ciągnie się granica ukraińsko-rumuńska. Tu jest sporo miejsc nie zdeptanych nogą człowieka, a więc natura pozostaje dziewicza przed wzrokiem ciekawego turysty. Tu można zobaczyć górskie strumyki i błyskotliwe wodospady, spacerować po dzikim lesie i zajrzeć do głębokiego urwiska, złączyć się z naturą i niepowtarzalnym górskim krajobrazem. Marmarosz to jeden z obowiązkowych punktów na mapie ukraińskiego turysty, ponieważ ten region z miłością i nie bez powodu nazywają “Huculskie Alpy”.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy na grzbiet Marmaroski będziecie mogli

 • przejść wzdłuż granicy Ukrainy i Rumunii
 • wejść na najpiękniejsze szczyty Marmarosz
 • zwiedzić prawdziwe Huculskie Alpy
 • przejść niedaleko geograficznego centrum Europy
 • zobaczyć unikalne wieloletnie karpackie skupiska śniegu
 • odwiedzić miejsce, w którym się schodziły granice Polski, Rumunii i Czechosłowacji
 • docenić piękno krajobrazów ukraińskich i rumuńskich Karpat
 • poczęstować się tradycyjnymi daniami Huculi oraz prawdziwą karpacką bryndzą
 • zapoznać się z miejscową ludnością i jej tradycjami

Wyprawa na Marmarosz nie jest trudna, ponieważ nie będziemy wchodzić na każdy szczyt tego grzbietu, w większości wypadków - obejdziemy je. Ale to wcale nie zepsuje wrażenia i bogactwa krajobrazów w tej wędrówce. Zapewne odkryjecie całkiem inne Karpaty

Cena: 150$.

 • Cena obejmuje:
 • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
 • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
 • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
 • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
 • apteczka grupowa
 • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
 • usługi przewodnika
 • certyfikat turysty
 • firmowy prezencik od Kuluaru
 • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
 • Cena nie obejmuje:
 • programowe przejazdy (około 300 UAH)
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
 • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 350-450 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.
 

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna. Niezbędne dokumenty UWAGA! Trasa leży w strefie przygranicznej, należy wyrobić zezwolenia na przejście. Dlatego wszyscy uczestnicy mają wysłać swoje dane paszportu (skan-kopie). Należy to zrobić nie później niż dwa tygodnie przed startem.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na grzbiet Marmaroski

Plan wyprawy na grzbiet Marmaroski

Dzień 1. Iwano-Frankiwsk - w. Diłowe - r. Biały Potok (3 km)

Uczestnicy wyprawy zbierają się na dworcu kolejowym w Iwano-Frankowsku. Po krótkim zapoznaniu się jedziemy autobusem do wsi Diłowe, uważanej za geograficzne centrum Europy. Przewodnik załatwia sprawy z otrzymaniem zezwolenia i rejestracją grupy w służbie granicznej, tymczasem uczestnicy mogą spędzić czas w kawiarni przy porcji huculskiego banoszu lub placków ziemniaczanych z grzybami białymi. Po zakończaniu papierkowej roboty wyruszamy. Idziemy wzdłuż górskiej rzeki Biały Potok. Zatrzymujemy się na nocleg na malowniczej polanie w lesie.

Поход по Мармарошскому хребтуМармарошский хребет

Dzień 2. Rzeka Biały Potok - poł. Strumki (10 km)

Dalej nasza trasa leży na wąskiej ścieżce leśnej, prowadzącej ku górze Połonynka (1625 m). W tym miejscy Karpaty dzielą się na rumuńskie i ukraińskie. Wzdłuż granicy obchodzimy szczyt i jesteśmy na połoninie Strumki. Z takiej wysokości odkrywa się wspaniały widok na kanion Białopotocki i zbocza góry Szczerban.

МармарошМармароси

Dzień 3. Poł. Strumki - g. Pop-Iwan Marmaroski (1937 m) - ur. Czarny Hruń

Droga do góry Szczerban prowadzi wzdłuż puchatych zarośli sosny alpejskiej. Omijając przełęcz zobaczymy niepowtarzalne piękno Alp Rodniańskich, a gdy się przyjrzeć można zobaczyć rumuńskie wioski górskie. Jednak na dłużej się nie zatrzymujemy, bo na nas czeka szczyt Pop-Iwan Marmaroski, gdzie Alpy Huculskie można zobaczyć w całej ozdobie. To jest wyjątkowe miejsce gór Karpackich, gdzie można zobaczyć lodowcowe cyrki i wieloletnie pokrywy śnieżne, schowane wśród olbrzymich kamienistych zbocz. Dalej idąc wzdłuż linii granicznej schodzimy do uroczyska Czarny Hruń. Rozkładamy namioty w najlepszym punkcie dla obserwacji Pop-Iwana i jeszcze raz doceniamy przepiękne widoki.

Поп-Иван МармарошскийГори Мармароси

Dzień 4. Ur. Czarny Hruń - g. Meżypotoki (1713 m) - g. Mika-Mare (1815 m)

Nie przekraczając granicy rumuńskiej idziemy dalej. Dziś wyjdziemy na szczyty Hołowaczeu i Bendiaska, odchodząc coraz dalej od Pop-Iwana Marmaroskiego. Obserwujemy piękne widoki cyrków lodowcowych i przechodzimy górę Meżypotoki - tak, że odkrywa się panorama zielonych zbocz Mika-Mare. Urządziwszy camping blisko góry, po krótkim odpoczynku idziemy na szczyt Mika-Mar (Neniaska Duża). Stąd widzimy najwyższe góry grzbietu Marmaroskiego - Michajlekuł i Farkeu stojące na terenach Rumunii. Spoglądając zachód słońca, wracamy do campingu.

Піп-Іван МармароськийПоход по Мармаросам

Dzień 5. g. Mika-Mare (1815 m) - Korbuł  - g. Stóg (1650 m) - poł. Radul - w. Szybene (15 km)

Idziemy dalej grzbietem Marmaroskim wzdłuż granicy. Z przełęczy Korbuł widać całą Czarnohorę, a nawet da się zobaczyć opuszczone obserwatorium na szczycie pop-Iwan Czarnogórski. Zanurzywszy się w piękno krajobrazów, nie zauważymy, jak dojdziemy do wytoków popularnej wśród turystów rzeki Biała Cisa. Zostawiamy strudzone plecaki i wchodzimy na górę Stóg. Stąd cudownie widać cały Marmarosz, nawet za ukraińską granicą, góry Czywczyńskie i Czarnohorę ze śliczną Howerlą. Na tym szczycie stoi słup, którym kiedyś oznaczono miejsce, gdzie się schodziły granice Rumunii, Polski i Czechosłowacji. Jak zobaczymy wszystko - schodzimy, zabieramy swój ciężar i kierujemy się w stronę połoniny Radul. Tu koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych huculskich potraw - bucu i wurdy - a także prawdziwej bryndzy z mleka owczego przygotowanej zgodnie z pradawnymi przepisami. Na nocleg zatrzymamy się blisko rzeki Szybene.

Похід по Мармароському хребтуМармароський хребет

Dzień 6. Rzeka Szybene - wieś Szybene - Iwano-Frankiwsk (9 km)

Idąc wzdłuż rzeki docieramy do wsi Szybene. Tu znajdują się resztki dawnej drewnianej grobli, tzw “klauzy”. Z jej pomocą Hucule kiedyś spławiali drewno drogą wodną. Z wioski jedziemy autobusem do Iwano-Frankowska, skąd wieczorem wracamy do domu pociągiem

МармарошиГоры Мармарошские

Grzbiet Marmaroski nie jest podobny do Czarnohory lub Gorganów, Jest wyjątkowy ze względu na swoje reliefy i bogactwa natury, trochę podobne do gór Alpejskich. Żeby emocje od wypraey były pełniejsze i jaskrawsze, zapamiętały się na długo - skorzystaj z naszych porad.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Pójdźcie do pubu 10-ka

Po przybyciu do Iwano-Frankowska pójdźcie do 10-ki. Potrawy tu są pyszne, porcje są duże, ceny - niskie. Jeśli 10-ka jest zajęta, można zjeść w innym pubie. Wspólny wieczór przy smacznym jedzeniu i kielichu piwka - najlepsze zakończenie udanej wyprawy. Uwzględniając to bilety powrotne najlepiej kupować na wieczór - 20-22 godzinę.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie:

отзыв о походе по Марморошскому хребтуSIEDEM WRAŻEN O WYPRAWIE W KARPATY

Schodziliśmy drogą, chowając się w kurtki i płaszcze, już nie omijając kałuż, zmoknięci i zmęczeni. Myśli o ciepłej nocy w hotelu dodawały sił. Deszcz padał, i wszystko było tak dobrze… Mokre nogi, ale szczęśliwa i spokojna dusza. Czytaj opinie >>