Wyprawa na Chomiak i Siniak

Cena: 95 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 3 dni
Kilometrów: 24 km
Trudność: niska
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, do 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk, po 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - poł. Barania (1330 m) - g. Chomiak (1542 m) - g. Siniak - g, Mały Gorgan - poł. Bładżyw - Bukowel - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Ta wyprawa na Chomiak i Siniak pasuje tym, kto jest bardzo zajęty, nie może zostawić pracę na długo albo po raz pierwszy staje na ścieżkę turysty i nie jest pewny swoich sił. Trzy dni wyprawy są pełne, przejazdy do miejsca startu i powrotne zajmują tylko godzinę-półtory, nie trzy-cztery, jak w reszcie wypraw karpackich. Mimo że ta wyprawa jest krótka, nie myślcie, że będzie nudno albo zbyt łatwo.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy na Chomiak i Siniak:

 • zwiedzicie jeden z najtrudniejszych zakątków Gorganów
 • w trzy dni wejdziecie na trzy szczyty - Chomiak, Siniak i Mały Gorgan
 • spędzicie noc na szczycie góry i spotkacie niezapomniany świt
 • będziecie przedzierać się przez gęste zarośle sosny alpejskiej, kamienistą serpentyną ścieżek
 • pospacerujecie niezwykłym, bo bez śniegu, zielonym Bukowelem
 • spróbujecie świeże karpackie jagody i grzyby
 • znajdziecie nowych przyjaciół i świetnie spędzicie weekend w dobrym towarzystwie

Trzydniowa wyprawa na Chomiak i Siniak to wyjątkowa możliwość w kilka dni poznać Gorgański grzbiet, jego dziką naturę i kamienne stoki, dowiedzieć się, co to jest prawdziwa piesza wędrówka z noclegami w namiotach, wesołymi wieczorami przy ognisku z kubkiem ziołowej herbaty.

Cena: 95$.

 • Cena obejmuje:
 • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
 • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
 • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
 • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
 • apteczka grupowa
 • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
 • usługi przewodnika
 • certyfikat turysty
 • firmowy prezencik od Kuluaru
 • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
 • Cena nie obejmuje:
 • programowe przejazdy (około 300 UAH)
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
 • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 250-300 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.
 

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

menu 3 dni

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na grzbiet Czarnohora

Plan wyprawy na Chomiak i Siniak

Dzień 1. Iwano-Frankiwsk - Bukowel - poł. Barania (1330 m) - g. Chomiak (1542 m)

Spotykamy się w Iwano-Frankowsku. Tam wsiadamy do autobusu i jedziemy do najpopularniejszego ośrodka narciarskiego Ukrainy - do Bukowela, słynnego ze swoich krajobrazów i przyciągającego turystów nie tylko śnieżną zimą, ale i gorącym latem. Nie dojeżdżając ośrodka, wysiadamy na drodze, skąd skręcamy na ścieżkę prowadzącą do lasu. Idziemy w górę zwinną ścieżką i wychodzimy na połoninę Barania. Tu odpoczywamy i podziwiamy malownicze widoki. Coś przekąsimy, nabieramy sił i wchodzimy na szczyt Chomiak (1542 m). Pierwszą noc spędzimy u samego szczytu.

Карпаты панорамаГорганы

Dzień 2. g. Chomiak (1542 m) - g. Siniak - g. Mały Gorgan - poł. Bładżyw (8 km)

Nie leniuchujcie, wstańcie trochę wcześniej i zobaczcie wschód słońca w górach. To niezapomniane widowisko! Po śniadaniu znów schodzimy na połoninę Barania i stąd idziemy w kierunku Chomiaka. Ścieżka jest typowa dla Gorganów - wszędzie kamienie porosłe zielonym mchem i porostami. Dziś mamy obiad na szczycie 1665 m i wspaniałe widoki naokoło. Dalej zmierzamy do Małego Gorganu (1592 m). Zejście z góry jest bardzo strome, po deszczu staje się niebezpieczne. Należy dosłuchiwać się do przewodnika. Po trzech szczytach w dwa dni jesteśmy zadowoleni i spokojnie idziemy do łóżka.

Поход в КарпатыГора Хомяк

Dzień 3. poł. Bładżyw - Bukowel - Iwano-Frankiwsk (6 km)

Zrealizowaliśmy plan na 100 procent. Możemy z czystym sumieniem wracać do domu. Schodzimy w dolinę rzeki Wilszaniec, wybrzeżem idziemy do Bukowela. Tu można pospacerować zielonymi trasami, które zazwyczaj widzieliście w śniegu, wjechać wyciągiem na górę albo wypożyczyć rower i pojeździć górskimi zboczami. Po spacerze wracamy do Iwano-Frankowska. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy!

Карпаты горганыГоа Синяк

Karpaty to góry nadzwyczaj malownicze, każdy musi je zwiedzić! I mają one swoje szczególne cechy. Damy kilka rad, które pomogą, by wędrówka była interesująca i komfortowa.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Pójdźcie do pubu 10-ka

Po przybyciu do Iwano-Frankowska pójdźcie do 10-ki. Potrawy tu są pyszne, porcje są duże, ceny - niskie. Jeśli 10-ka jest zajęta, można zjeść w innym pubie. Wspólny wieczór przy smacznym jedzeniu i kielichu piwka - najlepsze zakończenie udanej wyprawy. Uwzględniając to bilety powrotne najlepiej kupować na wieczór - 20-22 godzinę.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie: