Wyprawa do Norwegii - Serce Północy

Cena: 385 € - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 12 dni
Kilometrów: 125 km
Trudność: wysoka
Miejsce startu: Oslo
Miejsce finiszu: Oslo, Bergen
Trasa: Oslo - jezioro Giende - Glitterheim - Spiterstulen - Galdhopiggen - jezioro Leirvatnet - Vettismorki - wodospad Vettisfossen - Songdal - Bergen

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Norwegia jest słynna ze swoich mitów i legend. Chyba każdy chłopczyk słyszał wojowniczych wikingach i bajkowych trollach, zamieszkujących góry. I nawet w dorosłym wieku oni często nie zapominają o marzeniu, żeby ich spotkać lub przynajmniej zobaczyć ojczyznę tych mitycznych bohaterów. “Serce Północy” - to jedna z najlepszych opcji, by wcielić swoje marzenia.

Prawie cały szlak wyprawy leży w malowniczym parku narodowym Jotunheimen. Górskie krajobrazy są wspaniałe, mimo niedużych wysokości. Na nas czeka dziewicza, nie dotknięta przez cywilizację natura - zwinne fiordy, otoczone przez ogromne strome skały, wieczyste lodowce, burzliwe górskie rzeki i szumiące wodospady, gęste zielone lasy i piękne jeziora, w których cicho kołysze się niebo. W tutejszych lasach są nie tylko zające i wiewiórki - można również spotkać bardziej rzadkie zwierzęta: rysie, jelenie, rosomaki, wilki i nawet niedźwiedzie. Podczas wyprawy Norwegią spotkamy prawdziwych naturalnych olbrzymów tego kraju - wejdziemy na najwyższy szczyt Galdhopiggen (2469 m), zobaczymy przepiękny wodospad Vettifossen, oraz “króla fiordów” Songefiord.

Po tym treku polecamy od razu wyruszyć do Języka Trolla!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Norwegia to kraina jezior. Podczas wyprawy będziemy ciągle je spotykać - małe i duże, głębokie i płytkie, ale zawsze piękne, z kryształowo czystą wodą. Jednak przepiękne jeziora górskie to tylko mała część całej piękności, którą zobaczymy w wędrówce.

Podczas wyprawy do Norwegii:

 • wejdziecie na najwyższy szczyt kraju i całej Europy północnej - Galdhopiggen
 • przejdziecie kamieniste ścieżki wspaniałego parku narodowego Jotunheimen, co w tłumaczeniu znaczy “góry olbrzymów”
 • jeśli się dobrze przyjrzycie, zobaczycie prawdziwego trolla! Co prawda, już kamiennego dotkniecie rogów dzikiego jelenia! Żartuję, nie dotkniecie. Jelenie są bardzo płochliwe. Ale zobaczycie je na pewno.
 • wzbogacicie swój organizm w witaminy. Borówki czarne i brusznice, moroszki zawsze można będzie spotkać na szlaku
 • przygotujecie pyszne norweskie grzyby! Albo my przygotujemy, a wy zjecie :)
 • z góry i z dołu zobaczycie najwyższy (275 m) wodospad Vettifossen
 • wypróbujecie swoje siły w trudnych przejściach i zmiennym klimacie
 • przepłyniecie wspaniałym statkiem największy fiord Norwegii - Songefiord
 • pospacerujecie na Bryggen - słynnym i przepięknym nadbrzeżu przytulnego Bergenu
 • na nadbrzeżu spróbujecie delikatesy z mięsa wieloryba, ryb czerwonych, krabów i innych owoców morza
 • i wiele-wiele innych cudownych rzeczy czeka na was w tak nadzwyczajnym kraju jak Norwegia

Podstawowa cena programu: 385€.

 • Cena obejmuje:
 • wyżywienie w drodze (gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad)
 • naczynia turystyczne (grupowe), palniki gazowe
 • usługi przewodnika mówiącego po polsku
 • apteczka grupowa
 • upominek od Kuluaru
 • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
 • Cena nie obejmuje:
 • przelot lotniczy do Norwegii
 • ubezpieczenie zdrowotne i w razie nieszczęśliwego wypadku
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego
 • przejazdy
 • zamieszkanie w hostelach i na campingach
 • wydatki nie objęte programem
 

Ogólna kwota wydatków, nie objętych programem może wynosić około 400 euro + przelot. Oczywiście, warto zabrać trochę więcej pieniędzy na dodatkowe wycieczki, upominki i prezenty. Można po prostu zabrać kartę, nie będzie żadnych problemów z gotówką. Wystarczy 200 euro na karcie.

Opłaty

Po to, by zarezerwować miejsce w grupie, należy dokonać opłaty rejestracyjnej o wysokości 70 euro. Można to zrobić tutaj. Resztę kwoty można zapłacić przelewem na kartę (nie później niż tydzień przed startem) lub oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wędrówki. W razie rezygnacji z wyprawy w trakcie drogi pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki noclegów na szlaku

Mieszkamy w namiotach. W Norwegii są dobre przepisy - wolno rozbijać namiot wszędzie, ale nie bliżej, niż 150 metrów do terenu mieszkalnego.Jednak góry są na tyle kamieniste, że wygodnych miejsc na nocleg jest mało i od czasu do czasu będziemy zatrzymywać się na campingach, gdzie jest gorący prysznic i toaleta.

Warunki pogodowe

Klimat Norwegii nie jest najprzyjemniejszy. Często pada, może być mgła. Jednak po brzydkiej pogodzie więcej cenisz czułe północne słońce. Staramy się organizować nasze wędrówki w najlepszym okresie roku, ale nie możemy czegoś zagwarantować a propos warunków pogodowych. Zabierzcie dobre membranowe ubrania, które ukryją przed deszczem i wiatrem. Temperatura powietrza średnio wynosi +13 stopni, ale zdarza się, że jest więcej niż 20! Czyli tu jest nie tak zimno, jak może się wydawać!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski przebywają na terenie Norwegii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj .

Mapa pieszej części wyprawy Serce Północy

Najbliższe daty wyprawy do Norwegii

Plan wyprawy do Norwegii

Dzień 1. Zbiórka grupy w Oslo.

Dzień spotkania uczestników grupy. Zlatujemy się z różnych zakątków świata do lotniska Oslo, potem miejscowymi autobusami dojeżdżamy do miejskieog campingu, gdzie na was czeka przewodnik. Pod wieczór, kiedy wszyscy będą na miejscu, możemy pospacerować nocnym miastem.

Поход по НорвегииОлени в Норвегии

Dzień 2. Oslo - Giedneshiem - Memurubu

Rano wsiadamy do autobusu i jedziemy po parku narodowego Jotunheim, skąd zaczyna się większość pieszych tras w Norwegii. Zachwycająca podróż komfortowym autokarem z pięknym widokiem za oknem minie bardzo szybko. Wysiadamy w miasteczku Giedneshiem, leżącym na brzegu malowniczego jeziora Giende. Płyniemy promem turystycznym na drugi brzeg do miasta Memurubu. I chociaż są białe noce, zatrzymujemy się na nocleg w namiotach.

вышли в путьстоянка у озера

Dzień 3. Jezioro Bessegen (15 km, wejście 600 m, zejście 400 m)

Nareszcie zaczyna się piesza trasa. Ścieżka leży wśród nadzwyczajnych krajobrazów między dwoma kontrastowymi jeziorami. Jedno, jezioro Giende, ma głęboki niebieski kolor - zostaje daleko na dole, a my wchodzimy na kamienistą skałę, podziwiając zielone odcienie wody jeziora Bessegen. Kiedy go miniemy i zejdziemy do zachodniego brzegu, zatrzymamy sięna nocleg.

поход Норвегияв походе по Норвегии

Dzień 4. Jezioro Bessegen - jezioro Russvaten - Glitterheim (18 km, wejście 700 m, zejście 200 m)

Dziś mijamy kolejne duże górskie jezioro parku Jotunheim - Russvaten. Odpoczywamy, robimy zdjęcia i ruszamy dalej, do schroniska Glitterheim, znajdującego się przełęczą. Tu można zatrzymać się na postój z namiotami albo nocować w małych pokojach z udogodnieniami.

Глиттерхеймчерника на пути в походе по Норвегии

Dzień 5. Glitterheim - Spiterstulen (17 km, wejście 300 m, zejście 600 m)

Kontynuujemy drogę skalistymi stokami norweskich gór. Prawie cała trasa ciągnie się przez olbrzymi płaskowyż. Ale nie będziemy się nudzić, przecież na szarej kamienistej powierzchni tu i tam będą nas cieszyć małe, ale żywe i przepiękne górskie jeziora. Za płaskowyżem zejdziemy w głąb olbrzymiego kanionu do schroniska Spiterstulen, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Po długiej drodze można posiedzieć w tutejszej przytulnej kawiarni.

ручейков многов в походах по Норвегиипоход по Норвегии

Dzień 6. Wejście na szczyt Galdhopiggen (2469 m) (12 km, wejście i zejście 1300 m)

Rano bez plecaków idziemy na najwyższy szczyt Norwegii i Europy Północnej - Galdhopiggen. Przejdziemy kamienistymi zboczami i po głębokim śniegu, aż dojdziemy do szczytu, skąd odkrywa się piękna panorama lodowców, także stąd widać ośrodek narciarski Juvashytta. Oczywiście, jeśli nie będzie mgły. Na samym szczycie jest małe schronisko-kawiarnia dla turystów. Można tu zjeść, napić sięherbaty, kupić niezwykłe upominki i wypocząć po długim wejściu. Wieczorem schodzimy do miejsca postoju w Spiterstulen.

восхождение на Гальхеппигенна спуске слепили снеговика))

Dzień 7. Spiterstulen - jezioro Leirvatnet (14 km, wejście 300 m)

Dziś znów mamy przed sobą kamieniste stoki, górskie doliny, błękitne jeziora i kolejne przełęczy, aż dojdziemy do miejsca następnego noclegu na brzegu cichego jeziora górskiego Leirvatnet, leżącego o podnóża góry o niezwykłym kształcie - Kirka.

гора Киркаужин

Dzień 8. Jezioro Leirvatnet - rzeka Storutla (12 km, zejście 300 m)

Od malowniczego jeziora, blisko którego spędziliśmy noc, schodzimy kamienistą ścieżką do doliny szerokiej rzeki Storutla. Będziemy iść przez karłowate lasy, w których można spotkać drzewa nie wyższe kolana. Te miejsca także są obfite w dary przyrody, więc nazbieramy grzybów na wieczorną zupę i uzupełnimy zapas witamin świeżą jagodą leśną - borówkami czarnymi, brusznicami, moroszką. Zatrzymamy się na postój wśród norweskiej tundry.

кушаем черникуи таких великое множество!

Dzień 9. Rzeka Storutla - wodospad Vettifossen (23 km, zejście 300 m)

Dziś na nas czeka zachwycające widowisko - jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów Europy - Vettifossen. Woda górskiej rzeki spada z wysokości 270 metrów, nie dosięga ziemi, rozpada się na drobne kropelki i stwarza piękną tęczę, którą pragną zobaczyć przyjeżdżający tu turyści z całego globu. Nieustanny szum wody, lekki wiatr, różnokolorowe odblaski słońca podarują niezapomniane emocje.

Норвегия походытипичная хижинка)

Dzień 10. Wodospad Vettifossen - Ovre Ardal - Songdal

Rano podziwiamy wschód słońca i wodospad w porannym świetle, robimy jeszcze kilka zdjęć i schodzimy do miasteczka Ovre Ardal, położonego na samym brzegu norweskiego fiordu Songefiord. Tu kończy się piesza część naszej wędrówki Norwegią. Dalej jedziemy autobusem do turystycznego campingu w miasteczku Songdal. Tu już będą wszystkie udogodnienia, za którymi tak się stęskniliśmy.

поход по Норвегиикемпинг Согндале

Dzień 11. Songdal - Songefiord - Bergen

Dziś na nas czeka 5-godzinowa podróż największym fiordem Norwegii. Nogi odpoczywają, płyniemy łodzią i obserwujemy piękne widoki skalistych brzegów fiordu i małych wiosek, zaczajonych między skałami. W Bergenie meldujemy się w hostelu i idziemy na spacer po mieście, w którym jest dużo atrakcji, słynnych na cały świat. Wieczorem przejedziemy się funikularem do góry Floyen, ze szczytu której widać całe miasto, szczególnie piękne w nocy.

W ten sam dzień spotkamy nowych uczestników, którzy dołączą do nas na treku do Języka Trolla

наш корабликвид на Берген с вершины Фльоен

Dzień 12. Bergen - Odda / Oslo / do domu

Dziś żegnamy część grupy, która jedzie do domu. Można lecieć bezpośrednio z Bergenu, można pojechać autobusem lub pociągiem do Oslo. Na tym nasza wyprawa Norwegią się skończy. Ten, kto ma bilet na nocny samolot, odlatuje dzisiaj. Reszta spędzi noc w hostelu. To jest wspaniały kraj z przepiękną naturą, ale czas wracać do domu.

Dla reszty dzisiaj dzień jest nieco inny - jedziemy do Oddy i zaczynamy trekking do Języka Trolla. Więcej można dowiedzieć się tutaj>>.

To dotyczy dat, na które są zaplanowane dwie wyprawy. Jeśli wyprawy do Języka Trolla do wędrówce Jotunheimenem nie ma w planach - cała grupa jedzie do domu.

Брюге

Zabierzcie chipową kartę bankową

Prawie wszędzie można zapłacić kartą. Ważne, by ona była chipowa - takie karty są uniwersalne. Gotówka będzie potrzebna chyba że do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Ale gotówka to nie problem, bankomatów będzie sporo. Warto zwrócić uwagę, że bankomaty mogą często pobierać prowizję - około 200 koron (25 dolarów). Wysokość prowizji może się różnić, informacje są zaznaczone na każdym bankomacie. Szukajcie państwowych banków - tu można pobrać gotówkę bez prowizji. Także warto zabrać ze sobą gotówkę w góry. Często w schroniskach trzeba zapłacić za prysznic, kawę czy postój, i tam nie zawsze można znaleźć bankomat.

Kolekcjonujcie drobne

Często za prysznic można zapłacić monetą w 50 koron, i jeśli takiej nie będzie, będziecie zmuszeni długo jej szukać albo chodzić brudni :) Więc jeśli macie możliwość - wymieńcie trochę norweskich monet.

Weźcie kamerę i zapasową kartę pamięci

A także zapasowe akumulatory. Przyroda jest dzika i piękna, będziecie cały czas pstrykać. Tylko by była pogoda.

Spróbujcie miejscową kuchnię

Oczywiście, to kosztuje, ale szkoda być na wybrzeżu Bergenu i nie spróbować delikatesów morskich. Będziecie żałować, aż wrócicie następnego razu.

Także spróbujcie słodki ser norweski, jest tani, brązowy, ma specyficzny smak.

Kupujcie lody

Są bardzo podobne do islandzkich - tak samo duże, smaczne i drogie. Chociaż w Islandii jest trochę smaczniejsze - więcej dodatków.

Nie oszczędzajcie na sprzęcie

Kupcie dobry jakościowy sprzęt. W tej wyprawie odczujcie zalety drogich membran w porównaniu do tanich.

Tę wyprawę Norwegią nie można nazwać łatwą. Raczej odwrotnie - kwalifikujemy ją jako trudną, o ile na trasie będą się trafiały długie przejścia po nieprzyjemnej kamienistej miejscowości. Także trudności dodaje surowy północny klimat. Polecamy pójść w kilka wypraw do Karpat i na Kaukaz przed zwiedzaniem Norwegii. To nie jest obowiązkowe, początkujący także dobrze sobie poradzą, Ale musicie rozumieć, że to jest właściwie wyprawa, nie spacer. Najlepiej biegać przed wyprawą oraz dobrać dobry sprzęt.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych

Najlepiej kupować bilety na ile można wcześniej, bliżej startu cena może wyrosnąć o półtora razy. Do Oslo są loty bezpośrednie lub z przesiadką. Loty się zmieniają, więc należy pilnować w momencie zakupu. W razie jakichkolwiek trudności możecie zwrócić się do nas - pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 70 euro. Można to zrobić na stronie - – wybrać formę opłaty.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania - lotnisko Oslo lub camping. Wszystko zależy od czasu przylotu uczestników. 7-10 dni przed wyprawą wysyłamy szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe przewodnika.

Sprzęt do trekkingu

Z pełną listą sprzętu ze zdjęciami i objaśnieniami można się zapoznać tutaj

Wielka czwórka

 • namiot - dobry, dwuwarstwowy, o wysokiej wodoodporności
 • plecak - najlepiej jakościowy, z nieprzemakalnej tkaniny. Dla kobiet - 65-80 litrów, dla mężczyzn - 80-90 litrów
 • śpiwór - północne lato jest surowe, więc należy zabrać ciepły śpiwór. Temperatura komfortu 0…+2 stopni. Obowiązkowo należy zapakować w pakiet hermetyczny. Zresztą, jak i inne rzeczy.
 • Karimata - może być najzwyklejsza.

Ubranie

 • czapka - obowiązkowo; ciepła czapka lub zimowy buff.
 • kurtka membranowa - górna warstwa ubrania musi być nieprzemakalna i odporna na wiatr
 • spodnie - też najlepiej membranowe spodnie do trekkingu, ale mogą być zwykłe nieprzemakalne i lekkie
 • czapka/ buff do nakrycia głowy w dzień
 • 2 polary - jeden ciepły, drugi lekki. Lub sweterek i gruby sweter wełniany
 • zestaw bielizny termoaktywnej - zazwyczaj zabieram spodnie i dwie koszulki. W jednej chodzę, drugą ubieram na postoju. Jeśli nie posiadacie bielizny termoaktywnej - możecie zabrać kalesony i sweterek
 • koszulka (t-shirt) - 1-2, zamiast nich mogą być koszulki termoaktywne
 • rękawiczki - polarowe, lekkie, ciepłe (nawet gdy są mokre), szybko wysychają
 • latarki - nie obowiązkowo
 • skarpetki - 2-3 pary, najlepiej termo
 • skarpetki do spania - cieplutkie, dla zimnych nocy
 • strój kąpielowy - nie obowiązkowo
 • bielizna
 • kurtka przeciwdeszczowa / ponczo - nawet jeśli ubranie jest nieprzemakalne

Obuwie

 • buty - dobre buty trekkingowe. Grunt wulkaniczny, po którym będziemy chodzić, jest twardy i ostry, tak że obuwie szybko się psuje. Buty muszą być o grubej podeszwie, nieprzemakalne. Najlepiej, gdyby to były specjalizowane buty trekkingowe.
 • sandały - na szlaku będą brody, które będziemy przechodzić w sandałach. Muszą mieć grube podeszwy o mieć dobrą fiksację na nodze. W zwykłych klapkach też da się przejść, ale będzie to niebezpieczne i nieprzyjemne.
 • adidasy - dodatkowa para obuwia. Jeśli jesteście pewni swoich butów (że nie zepsują się, nie będzie obtarcia) - można nie brać.

Inne

 • rain-cover - jeśli nie macie płaszczu-ponczo (ten, który pokrywa idącego razem z plecakiem), obowiązkowo zabieramy rain-cover (przeciwdeszczowe pokrycie do plecaka)
 • mata do siedzenia - nie obowiązkowa, ale potrzebna rzecz. Zazwyczaj ci, kto nie zabrał ją ze sobą, żałują o tym.
 • pakiety plastikowe - żeby zachować ubranie przed deszczem. Dobrze pasują mocne worki na śmieci. Należy także zabrać kilka dużych, żeby tam mógł zmieścić się plecak - przyda się w transportowaniu bagażu na lotnisku i przechowywaniu plecaka na noc (żeby się nie nawilżyły)
 • latarka czołowa - nie wyobrażam sobie wyprawy bez latarki, ale Norwegia to wyjątek. Tu może być jaśnie do 22 godzin na dobę. Ale wszytko jedno poleciłbym zabrać latarkę.
 • kubek, łyżka, talerz, nóż - nie ceramika.
 • butelka na wodę - zwykła, 1-2 l pojemności
 • dokumenty i pieniądze - nie zapominamy zapakować w hermetyczne worki
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania - chociaż słońce bywa rzadko, ale jest bardzo aktywne, prawie jak na wysokościach. Można się oparzyć!
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów. Zabieramy w małych ilościach. Można wziąć jeden komplet na kilka osób (oprócz szczoteczki do zębów :) )
 • papier toaletowy
 • pudełko zapałek
 • kijki trekkingowe - przydadzą się podczas przechodzenia w bród i odciążą nogi. Jednak nie są obowiązkowe
 • kamera - nie zapominamy o dodatkowym komplecie akumulatorów, o ile pogoda jest wilgotna i zimna, więc będą rozładowywać się szybciej niż zazwyczaj.

  Ogólna waga rzeczy w plecaku nie może przewyższać 12-14 kg.

Najlepsze opinie:

Rozległe opinie - literki i obrazki. Czytajcie - będzie interesujące, patrzcie - będzie pięknie!

Odkrywając planetę: Norwegia

Zacząłem pisać ten tekst w poczekalni na dworcu Oslo S. Jest 6:52, słońce niedawno pokazało się nad stolicą tego czarującego królestwa. Pogoda jest wcale inna, niż ta, która była, kiedy przyjechaliśmy... Czytaj opinie >>

 

Inna Norwegia - opinia z wyprawy

Cześć! Moje wspomnienia z zeszłego wyjazdu do Norwegii były nie najprzyjemniejsze - wieczny deszcz, zbyt ciężki plecak, szary krajobraz… Jednak cieszyło mnóstwo grzybów i borówek. Było ich naprawdę dużo! I były smaczne. Tym razem było zupełnie inaczej... Czytaj opinie >>

 

W kraju wikingów i trolli - część 1

Wszystkim, kto obserwuje historię moich podróży, chcę od razu powiedzieć i wyznać, że jestem pechowym turystą :( Chociaż byłem w wielu punktach naszego globu, wchodziłem na wulkany i góry (wspominam 4 dni wycieczki na Machu Picchu albo wejście na wulkan Ometepe w Nikaragui), ale… Tym razem trafiłem poważnie)))... Czytaj opinie >>