Wokół Annapurny + jezioro Tilicho

Cena: 935 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 16 dni
Kilometrów: 144 km
Trudność: wysoka
Miejsce startu: Katmandu
Miejsce finiszu: Katmandu
Trasa: Katmandu - Besi Sahar - Chamje - Dharapani - Chame - Upper Pisang - Braga - Manang - Tilicho BC - jezioro Tilicho - Yak Kharka - przełęcz Thorung La - Muktinath - Jomsom - Pokhara - Katmandu

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Trekking wokół Annapurny to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych pieszych tras na świecie. Malownicza ścieżka leży wzdłuż brzegów rzeki Marsyangdi i zaprowadzi do jednej z najwyższych pieszych przełęczy - Thorung La (5416 m), zamykając tzw. Annapurna Circuit.

Jezioro Tilicho to niezwykłe miejsce. Włączyliśmy jego do naszego programu trekkingu wokół Annapurny i rozszerzyliśmy go. Przecież skoro jedziemy tak daleko, mamy uchwycić jak najwięcej, prawda?

W ciągu całego treku wokół Annapurny nam będą towarzyszyć majestatyczne szczyty - trzy Annapurny, Gangapurna, Manaslu (8156 m), Dhaulagiri (8167 m) i inne, mniejsze.

Trekking wokół Annapurny zaliczamy do kategorii trudnych, przecież mamy do pokonania przełęcz o wysokości więcej niż 5000 m. Na takiej wysokości jest dość odczuwalny deficyt tlenu i mogą ukazać się objawy choroby wysokościowej. Ale będziemy mieli dobrą aklimatyzację i mamy nadzieję, że grupa bez żadnych problemów przejdzie przełęcz.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Trek wokół Annapurny zostawi jaskrawe wspomnienia o:

 • przepięknych lodowcach masywu Annapurna, towarzyszących nam w ciągu większej części szlaku
 • trzech ośmiotysięcznikach, które można będzie zobaczyć z daleka: Annapurna I (8091 m), Manaslu (8156 m), Dhaulagiri (8167 m).
 • przełęczy Thorung La (5146 m) - jednej z najwyższych przełęczy na świecie, których przejście nie potrzebuje specjalnego ekwipunku
 • górskim jeziorze Tilicho - jest położone na wysokości 4949 m i ma duże rozmiary (długość około 4 km, szerokość około 1 km)
 • niepowtarzalnych przełomach górskich rzek Marsyangdi i Kali Gadnaki, wzdłuż których leży nasz szlak
 • najdłuższych wiszących mostach przez przełomy - taka przechadzka może nieźle wypróbować nerwy
 • rejonie Mustang - dolnej części, która stanowczo się różni od wszystkiego, co dotychczas widzieliśmy
 • jeździe jeepem po, szczere mówiąc, przestraszających drogach
 • przelocie małym samolotem nad Himalajami z Jomsom do Pokhary
 • niezwykłych nepalskich zwyczajach, kulturze i tradycjach smacznym, choć i niezwykłym nepalskim jedzeniu
 • spacerach spokojnym i zielonym miastem Pokhara z jazdą jeziorem Phewa w łodzi
 • głównych zabytkach Katmandu - Swayambhunath, Pashupatinath, Bodnath, Patan
 • głośnych uliczkach Thamelu - turystycznej dzielnicy stolicy, w której będziemy mieszkać
 • wieczornych spotkaniach z opowiadaniem historii

Cena programu: 935$.

 • Cena obejmuje:
 • spotkanie na lotnisku
 • zakwaterowanie w hotelu w Katmandu (3 noce)
 • zakwaterowanie w lodżach na szlaku
 • naziemne transfery objęte programem
 • wszystkie zezwolenia i permity
 • usługi przewodnika (mówiącego po polsku)
 • usługi nepalskiego przewodnika
 • konsultacje w przygotowaniu do trekkingu
 • pomoc w zakupie biletów lotniczych
 • apteczka grupowa
 • firmowy prezent Kuluaru
 • Cena nie obejmuje:
 • przelot do Nepalu (400-700$)
 • przelot Jomsom - Pokhara (100$)
 • obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i NW
 • wiza nepalska (25$)
 • wyżywienie (15-20$ dziennie, zależy od apetytu)
 • usługi tragarzy wycieczki w Katmandu (na życzenie, do 30-40$)
 • wszystkie wydatki, nie objęte programem (nieoczekiwane wydatki, ewakuacja)

Ogólna kwota obowiązkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, wyniesie około 500$ + przelot do Nepalu (400-700$). Polecamy mieć około 200 dolarów na wszelki wypadek.

Mocno polecamy wynająć tragarza na ten trekking. Cena wyniesie około 10$ za 12 kg wagi dziennie, łącznie na cały trek - około 120$ + napiwki (10-20$).

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 100$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na treku

W Katmandu będziemy mieszkać w trzygwiazdkowych hotelach z udogodnieniami. Standardowe zakwaterowanie w pokoje 2. i 3-osobowe. Możliwe jest indywidualne zakwaterowanie, ale to będzie drożej o 200$ na całą trasę. Podczas pieszego treku mieszkamy w lodżach - schroniskach turystycznych, gdzie jest wspólny prysznic, toaleta oraz można zamówić jedzenie. Czasami jest wifi. Pokoje są małe i skromne, z mebli - najczęściej tylko łóżko.

Warunki pogodowe

Większa część treku leży na pomiarkowanej wysokości. W dzień temperatura około +20 stopni, w nocy może spaść do zera. Pada rzadko. Charakterystyczna pogoda dla górskich regionów - jasny poranek i chmurny wieczór.

Niezbędne dokumenty

Wizę do Nepalu można uzyskać na granicy. Należy mieć ze sobą ważny paszport zagraniczny oraz 4 zdjęcia 3x4 cm do uzyskania wizy i permitów..

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Mapa treku wokół Annapurny

Najbliższe trekkingi wokół Annapurny + jezioro Tilicho

Trekking wokół Annapurny

Dzień 1. Spotkanie grupy w Katmandu

Od razu do uzyskaniu wizy (można uzyskać bez problemów, wiza na 15 dni kosztuje 25 dolarów, jeden dzień przeterminowania jest dopuszczalny) odbierasz swój bagaż i idziesz do wyjścia z lotniska. Póki jestem sam(-a) albo z grupą turystów przybywających z jednego miasta. Zazwyczaj w takich wypadkach dajemy turystom kontaktowe dane do siebie - razem lecieć weselej. Przy wyjściu na was czeka przewodnik klubu “Kuluar” albo nasz nepalski asystent, który taksówką dowiezie was do zarezerwowanego hotelu. Właśnie tu zbiera się cała grupa.

Dziś jest pierwszy dzień zapoznania się z Nepalem: nasz przewodnik opowie, jak się nie zgubić, gdzie i co kupować, gdzie smacznie zjeść i nie dostać problemów z żołądkiem.

шумный Катмандумонастыри Катманду

Wieczorem - wspólna kolacja i zapoznanie się grupy. Przewodnik przedstawia plan na jutro, odpowiada na pytania.

Dzień 2. Przejazd Katmandu - Besi Sahar (1100 m) - Chamje (1430 m)

Mimo że pieszo dziś nie będziemy chodzić, dzień będzie dość trudny - musimy dojechać do miejsca startu. Najpierw zamówionym autobusem jedziemy do wioski Besi Sahar. Droga potrwa około 7 godzin z obowiązkowym zatrzymaniem się na obiad - o ile wyjeżdżamy z hotelu o 5 rano, możemy nie zdążyć zjeść śniadanie. Większość grup zaczyna iść od Besi Sahar pieszo. Ale to jest nudne - półtora dni iść szeroką drogą, gdzie nawet nie widać gór. Czy po to przyjechaliśmy do Nepalu? Dlatego w Besi Sahar wsiadamy do jeepów i jedziemy odcinek drogi do Chamje (lub nawet dalej, jeśli się da). Zatrzymujemy się w lodżach - górskich schroniskach.

трек вокруг Аннапурнытреккинг вокруг Аннапурны

Dzień 3. Przejście Chamje (1439 m) - Dharapani (1860 m)

Pierwszy pieszy dzień naszego treku wokół Annapurny! Nareszcie nie musimy męczyć sięa autobusach i jeepach na tych okropnych drogach, możemy spokojnie iść pieszo i podziwiać krajobrazy naokoło. Ścieżka prowadzi wzdłuż malowniczej rzeki Marsyangdi, od czasu do czasu przeskakuje z jednego brzegu na inny. Będą również strome podejścia, to będzie pierwsze poważne wypróbowanie na szlaku. Pod wieczór dojdziemy do wsi Dharapani, gdzie zanocujemy. Wioska odznacza się tym, że stąd zaczyna się droga do Manaslu, ale tym razem idziemy w innym kierunku.

трек кольцо аннапурныместные женщины работают

Czas w drodze: 6 godzin, długość 16 km.

Dzień 4. Przejście Dharapani - Chame (2670 m)

Dziś zobaczymy pierwszy naprawdę majestatyczny śnieżny szczyt Himalajów! To szczyt Lamjung o wysokości 6983 m. Wyda się nam olbrzymem i zakryje sobą pół nieba. A przecież to jest jedna z najmniejszych gór masywu Annapurna. Obowiązkowo napijemy się herbaty masala lub ginger-lemon, obserwując widoki góry i ruszamy dalej. Dziś droga prawie zawsze prowadzi w górę. Krok za krokiem, kilometr za kilometrem - i zobaczymy prawdziwą buddyjską bramę do wsi Chame, przejdziemy wzdłuż ściany Mani i pokręcimy bębny z mantrami.

врата на тропепопивая кофе

Czas w drodze: 6-7 godzin, długość 15 km.

Dzień 5. Przejście Chame - Upper Pisang (3300 m)

Ciągle idziemy w górę. Dziś zobaczymy Bramę Raju - olbrzymi granitowy amfiteatr wytworzony przez lodowiec Annapurny. Wiosną jest ukryty śniegiem i wygląda jak równy płaskowyż dla jazdy na nartach, jesienią śnieg się topi i pokazuje się kamień. Skala tej “bramy” naprawdę zachwyca. No nocleg atrzymamy się w Upper Pisang, zakwaterujemy się w pokojach, odpoczniemy i pójdziemy na spacer do Upper Pisang. Jest położony na innym brzegu rzeki, obok znajduje się klasztor. Być może, zobaczymy jak mnisi w tradycyjnych czerwono-pomarańczowych ubraniach czytają mantry, licząc je na różańcu. Możemy zatrzymać się do zmierzchu, potem wrócić do naszego lodżu na kolację.

"Врата рая"у монастыря

Czas w drodze: 6 godzin, długość 16 km.

Dzień 6. Przejście Upper Pisang - Braga (3439 m)

Dziś mamy wybór. Możemy pójść do Bragi krótszą i nudniejszą drogą, albo dłuższą i bardzo piękną. Jaką wybierzemy - zależy od wielu czynników, najpierw od kondycji i chęci grupy. Oczywiście, polecamy wybrać dłuższy i bardziej malowniczy szlak z przepięknym widokiem na Annapurnę IV, wokół doliny Humde.

крутим барабанытрек вокруг Аннапурны

Czas w drodze: 7-8 godzin, długość 17 km.

Dzień 7. Przejście Braga - Manang (3540 m)

Dziś jesteśmy na dość dużej wysokości, dlatego się nie śpieszymy. Na nas czeka małe przejście do wsi Manang. To lokalne centrum, jest słynny ze swoich wypieków i ciast jabłeczników, polecamy spróbować. Droga potrwa pół dnia, drugą połowę można odpoczywać, spać, spacerować wsią lub wyjść na przechadzkę do jeziora w pobliżu.

якне як - туристка

Czas w drodze: 4 godziny, długość 8-9 km.

Dzień 8. Manang - baza pod Tilicho (4150 m)

Tak, dobrze zrozumieliście - Tilicho to nie tylko jezioro, ale również szczyt, na którą wchodzą turyści. Dziś będziemy nocować w bazie. To nie są najpopularniejsze turystyczne trasy i tutejsze ścieżki są o wiele gorsze, ale całkiem da się przejść.

размышляя о вечном..поход вокруг аннапурны

Czas w drodze: 6-7 godzin, długość 16 km

Dzień 9. Przechadzka do jeziora Tilicho (4949 m)

Przechadzka - to znaczy, że idziemy bez rzeczy, na nocleg zaś wracamy w to samo miejsce. Jezioro Tilicho jest zachwycające pod wielu względami. To, co nas najwięcej interesuje - wspaniałe widoki z odbiciem śnieżnych szczytów w spokojnej wodzie jeziora. Jezioro z kolei jest bardzo duże, o długości około 4 km i szerokości 1 km, i jest położone na wysokości 4949 m. Wyobraźcie sobie tak duży akwen na takiej wysokości - naprawdę fascynujące i wyjątkowe widowisko. Często w wodzie jeziora pływają małe góry lodowe.

Na nocleg schodzimy do bazy pod Tilicho. Ta przechadzka nie tylko podaruje niezapomniane wrażenia, ale również da dobrą aklimatyzację dla pokonania kluczowego punktu trekkingu wokół Annapurny - przełęczy Thorung La.

озеро Тиличоозеро Тиличо - трек вокруг Аннапурны

Czas w drodze: 6 godzin

Dzień 10. Przejście baza pod Tilicho - Yak Kharka

Na wysokościach więcej niż 4000 metrów surowy wysokogórski klimat jest bardzo odczuwalny - niewiele żywego może tu przetrwać. Tylko jaki spacerują żując suche cierniste krzewy - jak potrafią najeść się takim pokarmem? My natomiast krzewów nie będziemy jedli, tylko zjemy śniadanie i ruszymy do wsi Yak Kharka. Cechą charakterystyczną trekkingów w Nepalu jest to, że im wyżej wchodzisz, tym biedniejsze i gorsze staje się menu, tym skromniejsze lodże, tym wyższe ceny, przecież produkty i ładunki tutaj przynoszą tragarze lub jaki. Tu nie ma samochodów, i to jest wspaniale.

переход через мостэлектрочайник? не, не слышали

Dzień 11. Yak Kharka - Thorong Phedi (4450 m) - High Camp (4925 m)

Trekking wokół Annapurny trwa. Dziś jest dość trudny dzień, musimy wejść o 800 m wyżej. Pierwsza część dnia minie łatwo - niestroma ścieżka powoli zaprowadzi do małej wioski Thorong Phedi. Tutaj jest kilka lodżów, więc zatrzymamy się na obiad i wypoczynek. Odpoczywamy i nabieramy sił, przed sobą mamy jeden z najtrudniejszych odcinków treku wokół Annapurny - podejście do górnej bazy przełęczy Thorung La. Zmiana wysokości nie jest tak duża - 500 m, ale za to jakie 500 metrów! Ścieżka stromo idzie w górę nieskończonym drobnym zygzakiem, wysokość co krok utrudnia drogę. Najwidoczniej, grupa się tutaj rozciągnie - najsprytniejsi pójdą zajmować łodże, reszta będzie powoli stawiać kroki i po trochu wchodzić na górę.

подьем в Хай Кемпверхний лагерь перевала Торонг ла

Po zakwaterowaniu i małym wypoczynku pójdziemy spacerować w okolicach. Wejdziemy na małą górkę, z której rozlega się widok na surowe skaliste grzbiety. To nie zajmie dużo czasu, resztę wieczoru spędzimy w stołówce: najpierw zamówimy kolację, potem zagramy w gry przy kolacji (kto będzie miał siłę i ochotę). W nocy temperatura na takiej wysokości może spadać do -10, przy czym lodży nie specjalnie od tego ratują. Wydaje się, że w środku jest jeszcze zimniej niż na zewnątrz. Dlatego na noc się nie rozbieramy, śpimy w śpiworach i pod dodatkową kołdrą. Staramy się zasnąć, jutro będzie ciężki dzień.

пик возле Хай Кемпнавесной мост

Czas w drodze: 5-6 godzin, długość 9 km.

Dzień 12. Przełęcz Thorung La (5149 m) - Muktinath

Kluczowy i najtrudniejszy dzień trekkingu wokół Annapurny. Pobudka o 4 rano, wyruszamy o 5. Przed startem - lekkie podobieństwo śniadania (herbata z ciastkami). Na ulicy około -10 - to jest zimno, zwłaszcza jeśli wrachować deficyt tlenu. Najmocniej marzną ręce i nogi. Ubieramy się jak najcieplej, włączamy latarki i ruszamy zdobywać przełęcz. Musimy wyjść na 550 m pionowo. Ścieżka jest dobra, nie stroma, trochę przypomina wyjście na Elbrus z południ. Powoli wchodzimy w rytm i ogrzewamy się. Za dwie godziny ostatecznie się rozjaśni, słonce pokaże się z-za kamienistych szczytów. Zamieramy, bierzemy kamery i skwapliwie zaczynamy robić zdjęcia.

Na przełęczy jest mały budynek-herbaciarnia. W żadnym wypadku nie można pic kawy, natomiast wybrać kubek gorącej herbaty i kawałek czekolady. Musimy przejść przełęcz przed południem, o ile potem psuje się pogoda, zaczyna wiać silny wiatr, nawet może padać duży śnieg.

на пути к перевалу Торонг-Лана перевале Торонг-Ла

Jeśli wam się wydało, że wejście było piekielne, nie śpieszcie się z decyzją - mamy do pokonania 1800 metrów zejścia kamiennymi ścieżkami. To będzie ciężko. W najbliższych lodżach zatrzymujemy się i pijemy herbatę z imbirem, cytryną i miodem - ona dobrze tonizuje.

Blisko południa już zejdziemy do Muktinath. Tak, to będzie około 13 godziny, a wam się wydało, że cała wieczność minęła.

Czas w drodze: 8 godzin, długość 14 km.

Dzień 13. Muktinath - brama do Górnego Mustangu - Jomsom (2720 m)

Górny Mustang to tajemnicza kraina, położona na płaskowyżu tybetańskim. Krajobrazy tu odpowiadają klimatom - pustynne, ascetyczne, magnetyczne. Zwinną drogą zejdziemy do Jomsom - to duża wieś, tu nawet jest lotnisko.

групповое фотопустнные пейзажи нижнего Мустанга

Czas w drodze: 6-7 godzin, długość 17 km.

Dzień 14. Przelot Jomsom-Pokhara

Piesza część trekkingu wokół Annapurny jest skończona. Dziś małym samolotem lecimy do Pokhary - jednego z największych miast Nepalu. Zakwaterujemy się w hotelu i resztę dnia spędzimy na wycieczkach. Tu jest wiele do obejrzenia. Jeśli wystarczy czasu, zobaczymy wodospad Devisa i jaskinię Śiwy, wejdziemy do Stupy Świata, zejdziemy do jeziora Phewa i łodzią wrócimy do lake-side - turystycznej dzielnicy miasta, w której będziemy mieszkali. Także możemy zwiedzić wyjątkowe muzeum gór, jest jedyne takie na świecie.

Ступа мира в Покхареозеро Фева

Dzień 15. Przejazd Pokhara - Katmandu

Długi przejazd do Katmandu i zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem spacery, zakupy - przecież mamy przywieźć do domu upominki. Pożegnalna kolacja, przy której dzielimy się wrażeniami i wymieniamy się kontaktami.

фото с сидхамиДрубар сквер в Бхактапуре

Dzień 16. Zabytki Katmandu, wylot do domu

Pierwszą połowę dnia poświęcimy na obejrzenie zabytków Katmandu, kompleksu świątyń Swayambhunath i Pashupatinath, królewskiego placu Patan i stupy Bodnath. Lepiej kupować bilety na wieczorne loty.

наедине со звездамитрек вокруг Аннапурны

Nepal to nadzwyczaj egzotyczny i rozmaity kraj. Pozostaje zagadką dla wielu z nas. oto niektóre rady, które ułatwią waszą wędrówkę Nepalem.

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze do Katmandu

Należy kupować bilety wcześnie, od razu jak potwierdzimy wasze uczestnictwo w treku. Najlepiej lecieć liniami Emirates i FlyDubai, kupować bilety na och stronach. Zwróćcie uwagę, że bagaż nie jest wliczony w cenę, trzeba zamówić 20 kg przy zakupie biletu. Przy wsiadaniu do samolotu jest potrzebna karta, którą opłacano bilety - nie zapomnijcie zabrać ze sobą! Cena biletów w dwie strony - od 700$.

Wiza nepalska

Mamy dobrą wiadomość - wizę do Nepalu załatwia się prosto na granicy w pięć minut! Należy mieć ze sobą 2 kolorowe zdjęcia 3x4 cm, paszport zagraniczny i wypełnioną ankietę wizową. Wypełnia się ją też na lotnisku. Przykład z tłumaczeniem można zobaczyć tu: ankieta wizowa i list migracyjny. Wiza kosztuje: do 15 dni - 25$, do 30 dni - 40$, do 90 dni - 100$. Można tu zobaczyć wzór kwestionariusza oraz formularza migracyjnego.

Zakwaterowanie na treku

Podczas pieszej części trekkingu do górnego Mustangu mieszkamy w schroniskach - lodżach. Komfort jest minimalny, często oprócz łóżka w pokoju niczego nie ma. Łóżka są zaścielone czystą pościelą, ale pluskwy są w wielu lodżach, dlatego polecamy brać swój śpiwór i spać w nim. Można poprosić gospodarzy o ciepłą kołdrę. Prąd jest prawie w każdym lodżu, ale w pokojach rzadko są gniazda. Częściej jest wspólne gniazdo, płatne - około 100 rupii (1$) na godzinę lub za ładowanie urządzenia. Prysznic i toaleta prawie zawsze są wspólne, ale zdarza się, że są w pokoju. Wifi jest prawie w każdym lodżu.

Wyżywienie na treku

Menu w każdym lodżu jest nadzwyczaj rozmaite - w ciągu wyprawy możecie nie zdążyć spróbować wszystkiego :) Interesujące jest to, że jednakowe dania w różnych lodżach mogą być przygotowany różnie i mieć zupełnie inny smak! Ceny na jedzenie rosną ze wzrostem wysokości. Średnio będziemy wydawać 10-20$ dziennie, żeby dobrze się wyżywiać.

Zakup sprzętu

Chyba wszyscy wiedzą, że Nepal słynie z bardzo niskich cen na sprzęt turystyczny. I to jest prawda - polar można kupić za 5$, puchową kurtkę od 30$, kijki trekkingowe - od 10$. Ale musicie zdawać sobie sprawę, że bez względu na label to nie jest formowy sprzęt, tylko wyprodukowany gdzieś w miejscowych piwnicach. Są sklepiki z oryginalnym sprzętem, ale ceny są takie jak u nas. Jednym słowem, nie obowiązkowo ciągnąć z domu cały sprzęt, większość można tanio kupić na miejscu. Sklepów turystycznych jest wielkie mnóstwo.

Tragarze

Tragarze (porterzy) mogą nieść zamiast was rzeczy. Nie wolno ładować więcej niż 24 kg na jednego tragarza. Cena takiej usługi wynosi około 20$ dziennie, ale można wynająć jednego tragarza na dwie osoby - będzie o dwa razy taniej. Nie jest przyjęte żałować tragarzy, bez względu na to, ile wagi niosą, oraz zapraszać do swojego posiłku. Najlepsze “dziękuję” dla tragarza to napiwki o wysokości dziennej stawki, więc przygotujcie 10-20$ dla tragarza i przewodnika-Nepalczyka.

Jaka kondycja fizyczna jest potrzebna do trekkingu w Nepalu

Ze względu na to, że nocujemy i jemy w lodżach, plecaki mamy lekkie. Oprócz tego pamiętajmy o możliwości wynajęcia tragarza. Dla większości treków Nepalem wystarczy umieć chodzić :) Ale są trudniejsze trasy z wielkimi wysokościami. Ten trekking jest dość trudny, o ile trasa leży na dużych wysokościach. Jest wymagana dobra kondycja fizyczna. Obowiązkowo uprawiajcie bieganie przed wyprawą.

Pogoda i temperatura w Nepalu

Klimat Nepalu jest subtropikalny monsunowy, to znaczy, że latem tu bardzo często pada, zimą jest dużo śniegu. Najlepsze miesiące dla trekkingu to kwiecień-maj i październik-listopad. Temperatura powietrza zależy od wysokości. W dzień na nizinach będziemy mieli około +25 i +15 w nocy. Na wysokości ok. 3000 m w nocy temperatura spadnie do zera, na 5000 - aż do -15 stopni Celsjusza.

Ceny, pieniądze Nepalu

Miejscowa waluta to nepalskie rupie. Kurs wynosi około 100 rupii do 1 dolara. Ciekawe, że Nepalczycy dość niedbale zachowują się z papierowymi pieniędzmi - przedziurawić paczkę rupii zszywaczem to całkiem normalna rzecz. Prawie zawsze można płacić dolarami. Kupować upominki warto na targu w Thamelu (turystyczna dzielnica Katmandu), nie na zabytkach. Zawsze negocjujcie cenę - czasem można ją obniżyć w kilka razy.

Ten trekking w Nepalu śmiało można nazwać trudnym. Przyczyną trudności są duże wysokości i długie przejścia. Program trekkingu jest zbudowany tak, żeby organizm na ile można łatwo adaptował się do wysokogórskich warunków i żebyście dobrze się czuli.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Nepalu

Lotów bezpośrednich do Nepalu w tej chwili nie ma, trzeba lecieć z przesiadką w Emiratach Arabskich. Przesiadka może być dość długa (czasem do 18 godzin), więc zabierzcie ze sobą śpiwór do bagażu podręcznego. Mało wiarygodne, że uda się pospacerować w Emiratach - wizę należy wyrabiać wcześniej, ona kosztuje około 70$.

Dwie najbardziej pasujące drogi oferują firmy lotnicze Emirates i FlyDubai. Z pierwszą robicie przesiadkę w Szardży, z drugą - w Dubaju. Z Warszawy codziennie są loty. Jeśli przylatujecie wcześniej - zarezerwujemy dla was hotel, przewodnik także będzie na miejscu dwa-trzy dni wcześniej w celu wyrobienia permitów.

Cena bilety wynosi około 700$ w dwie strony. Jeśli będziecie mieć jakieś trudności - zawsze możecie zwrócić się do nas, pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 100$. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty. Opłata rejestracyjna jest potrzebna do zakupu biletów lotniczych dla przewodnika oraz wyrobienia zezwoleń dla was.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - zarezerwowany prze nas hotel w Katmandu. 7-10 dni przed wyprawą wyślemy dane kontaktowe i adres tego hotelu. Nie martwcie się, jeśli nie znacie angielskiego albo nigdy nie byliście za granicą - po prostu pokażcie taksówkarzowi kartkę z adresem i on odwiezie was prosto pod drzwi. Taksówkarzy będzie sporo przy wyjściu z lotniska. Ale raczej spotkacie kogoś z uczestników wyprawy na lotnisku i będziecie jechać razem.

Sprzęt do trekkingu

Ubranie:

 • nakrycie głowy - czapka, buff, panama
 • czapka
 • lekkie rękawiczki
 • kurtka lub kamizelka puchowa
 • kurtka membranowa
 • spodnie
 • polar (ciepła koszula)
 • komplet bielizny termoaktywnej
 • 2-3 koszulki
 • szorty
 • strój kąpielowy skarpetki - 2-3 pary
 • buty trekkingowe
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt indywidualny:

 • plecak na 60 litrów lub torba (jeśli planujecie wynajmować tragarza)
 • mały plecak - jeśli planujecie oddać duży tragarzowi, należy mieć ze sobą mały miejski plecak na 25-30 litrów
 • rain-cover lub nakrycie przeciwdeszczowe na obydwa plecaki
 • śpiwór o temperaturze komfortu 0 stopni
 • mata do siedzenia - na życzenie
 • kijki trekkingowe - na życzenie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • apteczka indywidualna
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu
 • kamera
 • komórka
 • ładowarki i akumulatory zapasowe

Najlepsze opinie:

отзыв о треке к АннапурнеNepal to nie tylko góry! - opinia o treku w marcu 2014 roku

Namasteee, koledzy! Powitanie, które staje się zwykłe za 20 dni a Nepalu, powitanie, w które wkładasz całą duszę, naprawdę życząc przechodniowi wszystkiego najlepszego... Czytaj opinie >>

 

воспоминания о непалеWspomnienia o Nepalu - jeszcze jedna opinia o treku w marcu 2014

Taki zrodził się pomysł i zaczął się wyjazd do Nepalu. Po raz pierwszy za granicę, w Himalaje, surowe i wysokie. Z Tarasem mnie powiązał przypadek, i okazało się, że mamy więcej wspólnego niż zainteresowanie górami :)... Czytaj opinie >>