Wejście na Mera Peak i Island Peak - wyprawa do Nepalu

Wszystko w cenie: 2760 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 24 dni
Kilometrów: 100 km
Trudność: bardzo wysoka
Miejsce startu: Katmandu
Miejsce finiszu: Katmandu
Trasa: Katmandu - Lukla - Chuthanga - przełęcz Chetra La - Chetry - Khote - Tangnag - Khare - wejście na Mera Peak (6476 m) - Khongme Dingma - Seti Pokhara - przełęcz Amphu Lapcha (5840 m) - Chhukhung - wejście na Island Peak (6183 m) - Chhukhung - Pangboche - Namche Bazar - Lukla - Katmandu

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Wyprawa do Himalajów z wejściem na dwa sześciotysięczniki to prawdziwe wypróbowanie dla najodważniejszych i najbardziej doświadczonych. Ten program jest niewątpliwie jednym z najrzadszych i najpiękniejszych w Nepalu. Udział w trekkingu obiecuje niezwykłe przeżycia i wrażenia, trudności, które będziemy pokonywać wspólnie podczas wejścia na szczyty Mera Peak (6476 m), Island Peak (6183 m) i przełęcz Amphu Lapcha (5840 m).

Ta wyprawa wcale nie jest podobna do komfortowego nepalskiego trekkingu. Połowę nocy spędzimy pod namiotem, będzie dużo przejść bezludnym nieturystycznym terenem, gdzie zobaczycie prawdziwy górski Nepal.

Trasa leży przez najpiękniejsze miejsca Himalajów - na granicy między parkiem narodowym Sagarmatha i Makalu Barun. Krajobrazy ze szczytów Mera i Island, z przełęczy Amphu Lapcha zapierają dech w piersiach. Na świecie jest bardzo mało miejsc, które mogą podarować taki widok.

Bądź gotowy(-a) do trudności. Mamy niezbędną ilość dni na aklimatyzację i dobrze zbudowany program, ale nie jesteśmy ubezpieczeni przed bólem głowy i znacznym zmęczeniem.

Uwaga! Do grupy mogą dołączyć nie wszyscy. Obowiązkowe jest doświadczenie w wyprawach 2-ej kategorii trudności lub wejściach na wysokości ok. 5000 metrów, dobra kondycja fizyczna.

Przewodnikami są wysokościowy przewodnik (mówiący po rosyjsku) z doświadczeniem w danym treku oraz doświadczony certyfikowany nepalski przewodnik. Także w grupie pracują drugi przewodnik-asystent i cały zespół tragarzy-Szerpów.

Odczuwasz w sobie siłę - pisz!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wejścia na Mera Peak i Island Peak na nas czeka:

 • wejście na Mera Peak - wysokość 6476 m. Mera Peak to najwyższy trekkingowy szczyt Nepalu, nie wymagający specjalistycznego przygotowania technicznego. Wejście na północny szczyt można pokonać tylko w rakach lub w zespole (w zależności od pogody)
 • wejście na Island Peak - wysokość 6183 m. Wejście jest technicznie trudniejsze od szczytu Mera, potrzebne jest doświadczenie roboty z przyrządem zaciskowym i zjazdowym. Przed wejściem te umiejętności obowiązkowo sprawdzi starszy przewodnik oraz poprowadzi niezbędny instruktaż. Island Peak jest położony bardzo blisko ośmiotysięcznika Lhotse Shar, od którego go oddziela tylko mała przełęcz.
 • wejście na przełęcz Amphu Lapcha - wysokość 5840 m. Niewątpliwie najpiękniejsza z trekkingowych przełęczy Nepalu. Właśnie ta przełęcz pozwoli objąć szczyty Mera Peak i Island Peak w jednej wyprawie. Pomyślcie tylko, wysokość przełęczy jest o 200 m większa od wysokości Elbrusu!
 • nowe doświadczenie w himalajskich wejściach i nauka podstawowych umiejętności alpinisty
 • bezludne i niedostępne rejony Himalajów, gdzie nie chodzą przypadkowi turyści

Wyprawa do Nepalu tradycyjnie włącza:

 • zwiedzanie najbardziej interesujących miejsc w Katmandu, autentycznej stolicy górskiego kraju
 • przelot Lukla - Katmandu - Lukla, jeden z najstraszniejszych na świecie
 • niepowtarzalne widoki na najwyższe szczyty planety, które będą od nas na wyciągnięcie ręki
 • jeden z najwyżej położonych buddyjskich klasztorów na świecie - klasztor Thyangboche
 • zapoznanie się z nepalskimi i tybetańskimi obyczajami, zobaczycie różnicę na własne oczy
 • nowi wierni przyjaciele, z którymi pokonaliśmy najtrudniejsze wypróbowania. To jest naprawdę wartościowe.

Cena programu All inclusive: 2760$.

 • Cena obejmuje:
 • zakwaterowanie w lodżach na szlaku
 • zakwaterowanie w Katmandu i Pokharze
 • zakwaterowania w campach namiotowych podczas wejść
 • praca doświadczonego wysokościowego przewodnika (mówiącego po polsku)
 • praca certyfikowanego nepalskiego przewodnika wysokościowego
 • tragarze na cały trek - 1 na dwie osoby, po 12 kg ładunku
 • zespół tragarzy do wznoszenia wspólnego ładunku
 • dwie krótkie rozmowy i dwa SMSy z telefonu satelitarnego przewodnika
 • indywidualne spotkanie na lotnisku
 • częściowe wyżywienie - śniadanie w Katmandu, śniadanie i kolacja w campach namiotowych podczas wejść
 • zezwolenie na wejście na Mera Peak
 • zezwolenie na wejście na Island Peak
 • permit na wejście do parku narodowego Makalu Barun
 • niezbędny sprzęt grupowy (wysokościowe namioty, palniki gazowe, gaz, liny, telefon satelitarny, indywidualna torba dla każdego uczestnika)
 • apteczka grupowa
 • konsultacje w przygotowaniu do trekkingu
 • pomoc w zakupie biletów lotniczych pamiątkowy
 • certyfikat turysty
 • firmowy prezent
 • Cena nie obejmuje:
 • przelot do Nepalu (od 500$)
 • przelot wewnętrzny Katmandu - Lukla - Katmandu (320-350$)
 • wiza nepalska (40$)
 • obowiązkowe ubezpieczenie dla alpinistów (wliczona ewakuacja śmigłowcem)
 • wyżywienie (15-20$ dziennie, zależy od apetytu)
 • wycieczki w Katmandu (30-40$ - na życzenie)
 • wszystkie wydatki, nie objęte programem
 

Ogólna kwota dodatkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, wyniesie około 700$ + przelot do Katmandu.

Polecamy zabrać ze sobą zapasowe 200$ (w tym na upominki)

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 100$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na treku

W Katmandu będziemy mieszkać w trzygwiazdkowych hotelach z udogodnieniami. Standardowe zakwaterowanie w pokoje 2. i 3-osobowe. Możliwe jest indywidualne zakwaterowanie, ale to będzie drożej o 200$ na całą trasę. Podczas pieszego treku mieszkamy w lodżach - schroniskach turystycznych, gdzie jest wspólny prysznic, toaleta oraz można zamówić jedzenie. Czasami jest wifi. Pokoje są małe i skromne, z mebli - najczęściej tylko łóżko.

Warunki pogodowe

Większa część treku leży na pomiarkowanej wysokości. W dzień temperatura około +20 stopni, w nocy może spaść do zera. Pada rzadko. Charakterystyczna pogoda dla górskich regionów - jasny poranek i chmurny wieczór.

Niezbędne dokumenty

Wizę do Nepalu można uzyskać na granicy. Należy mieć ze sobą ważny paszport zagraniczny oraz 4 zdjęcia 3x4 cm do uzyskania wizy i permitów..

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Najbliższe wyprawy na Mera Peak i Island Peak

Wejście na Mera Peak i Island Peak

Dzień 1. Zbiórka grupy w Katmandu

Przy wyjściu z lotniska na was czeka przewodnik klubu, po czym wyruszamy taksówką do Thamelu, turystycznej dzielnicy Katmandu. Po zakwaterowaniu w hotelu mamy czas wolny - kupujemy brakujący sprzęt, zwiedzić zabytki w pobliżu lub pospacerować uliczkami, obserwując zwykłe nepalskie życie. Wieczorem będzie wspólna kolacja i zapoznanie się grupy. Przewodnik opowie o przyszłych wypróbowaniach i sprawdzi posiadany przez uczestników sprzęt.

вечерний Катмандуснаряжение в Катманду

Dzień 2. Przelot Katmandu - Lukla (2840 m)

Pobudka wcześnie rano, transfer do domestic-lotniska Katmandu. Szczerze mówiąc, jest raczej podobne do targu, niż do lotniska. Nie ma konkretnego rozkładu, wyloty zależą od pogody. Mamy nadzieję, że szczęśliwie wylecimy dzisiaj. Po przybyciu do Lukli mamy trochę prac organizacyjnych - przygotowanie sprzętu do długiej wyprawy, zapoznanie się z tragarzami, uzyskanie permitów na wejście na Mera Peak i Island Peak.

домэстик аэропорт в Катмандупогрузка багажа в самолетик

Dzisiejszy dzień może być wykorzystany jako rezerwowy, jeśli będą problemy z wylotem do Lukli. W takim razie dzisiejszy program zostanie połączony z programem następnego dnia.

Dzień 3. Lukla - Chuthanga (3520 m)

Krótki dzień w drodze, zaczynamy przyzwyczajać siędo wysokości. 2-3 godziny podejścia - i jesteśmy w małej wsi Chuthanga. To nie jest turystyczne miejsce, są tu tylko dwa lodże. Jeśli będą zajęte - nie szkodzi, nocujemy pod namiotem. We wsi jest miejsce dla campingu. Po zakwaterowaniu w lodżu lub rozbiciu namiotów wyjdziemy na małą przechadzkę aklimatyzacyjną.

Dzień 4. Dzień aklimatyzacyjny. Przechadzka do przełęczy Chetra La (4610 m)

Dziś chodzimy bez ciężaru. Wejdziemy do przełęczy Chetra La, na wysokość 4500 m. Gratulacje, pokonaliśmy granicę 4000 m. Oczywiście, dla Himalajów to nie jest duża wysokość, ale już tutaj mogą ukazać się objawy choroby wysokościowej. Dlatego dzisiejszy dzień poświęcimy na aklimatyzację. Spędzimy trochę czasu na górze i zejdziemy do Chuthanga.

экспедиция в Непалпалаточный лагерь

Dzień 5. Chuthanga - przełęcz Chetra La (4610 m) - Chetry (4200 m)

Wczesne śniadanie, i przed sobą mamy długie podejście do przełęczy Chetra La (lub jeszcze Zatrva La). To pierwsza przełęcz w naszym programie. Podejście nie jest technicznie trudne, zajmie około 6-7 godzin. Zejście z przełęczy do lodżów Chetry potrwa około 2-3 godzin. Jeśli nie będzie wolnych miejsc w lodżach - śpimy pod namiotami. Infrastruktura w nieturystycznych miejscach jest rozwinięta dość źle, ale to na lepsze - przyroda dłużej zachowa swój pierwotny stan.

Dzień 6. Chetry (4200 m) - Khote (3600 m)

Dziś schodzimy w dolinę rzeki Lakhu Khola. Zawsze szkoda schodzić z wysokości, pamiętając ile wysiłku potrzebowało wejście. Ale w górach nie bywa inaczej. Oprócz tego, to jest dobre do aklimatyzacji. Na 3600 sen jest o wiele lepszy niż na 4200.

Po dwóch godzinach napijemy się herbaty i jemy na wsi Thakror. Ścieżka do Khote prowadzi przez malowniczy las. Zapamiętajcie kolor zieleni - wkrótce na długo go pożegnamy..

Khote jest większe i bardziej udogodnione, niż poprzednie wsie. Tu jest możliwość zamówienia gorącej wody i kąpieli. Także tu jest przejście kontrolne, w którym pokażemy zezwolenia na wejście i opłacimy wstęp do parku Makalu Barun.

маленькая непальская девочкаАма-Даблан

Dzień 7. Khote (3600 m) - Tangnag (4356 m)

Tęskniliście do podejść? Od tego czasu aż do szczytu Mera Peak nocujemy coraz wyżej. Dziś idziemy ścieżką wzdłuż rzeki, powoli wchodząc. Po około 4-6 godzinach dojdziemy do Tangnag - małej wsi położonej w malowniczej dolinie w miejscu połączenia dwóch rzek. Właśnie tutaj zaczynamy czuć klimaty tybetańskie - tutejsze kobiety noszą typowe tybetańskie ubrania i mają inne niż nepalskie rysy twarzy. Nocujemy w lodżach, w dużych pokojach 5-6-osobowych lub pod namiotami.

Dzień 8. Tangnag (4356 m) - Khare (4850 m)

Droga do Khare zajmie około 3-4 godzin. To nie jest dużo, dlatego można robić małe przechadzki podczas przejścia. Pierwsza - do górskiego jeziora Sabai Tso (4465 m), druga - na ścianę moreny, skąd rozlega się przepiękna panorama lodowca Mera.

We wsi Khare zobaczymy wspaniały widok na Mera Peak - najwyższy szczyt w naszej wyprawie Nepalem. Podziwiamy górę w promieniach zachodzącego słońca i wyobrażamy, jak będziemy stać na samym szczycie.

Гималаи - экспедицияВосхождение на Мера пик и Айленд пик

Dzień 9. Dzień aklimatyzacyjny - wejście na 5000 m

Kolejny dzień aklimatyzacyjny. Dziś pokonamy nową wysokość - 5000 m. Wyjście na grzbiet zajmie około 4-6 godzin. Spędzimy półgodziny na grzbiecie, podziwiając widoki i robiąc zdjęcia, a organizm będzie się przyzwyczajał do nowej wysokości. Schodzimy przed zmierzchem.

Dzień 10. Mera Peak Base Camp (5360 m)

Jesteśmy coraz bliżej szczytu! Dzisiejszy cel - Mera Peak base camp. Nocujemy w namiotach, dla lepszej aklimatyzacji wejdziemy do upper camp na wysokości 5800 m.

Каую-компания в экспедиции по Непалуснега Гималаев

Dzień 11. Mera Peak Upper Camp (5800 m)

Jemy śniadanie, powoli zbieramy namioty i idziemy do Upper Camp. Nie śpieszymy się. Dziś jest ważny sen - wcześniej pójdziemy spać, do wyjście na szczyt zacznie się trochę po północy. Najlepiej przespać przynajmniej kilka godzin.

Dzień 12. Wejście na Mera Peak (6476 m)

Dziś jest bardzo ważny i trudny dzień. Pobudka około północy, lekkie śniadanie, gorąca herbata i wyruszamy - do szczyty Mera Peak. Bądźmy gotowi do silnego wiatru i zimna.

Na trudnych odcinkach wejścia na Mera Peak Central (6461 m) i grzebieniu Mera Peak Western (6467 m) w celu bezpieczeństwa będą zainstalowane poręcze.

Krok po kroku - i jesteśmy na szczycie Mera! I niby cały świat pod nogami. I to było by prawdą, gdyby nie byliśmy w Himalajach - natomiast nas otaczają siedmio- i ośmiotysięczniki. Spotykamy świt na szczycie, schodzimy do campu i jemy obiad. Sił zostało niezbyt wiele, ale musimy się skupić i zejść jeszcze 2-3 godziny do postoju Kongme Dingma (4990 m). Nocujemy w namiotach.

восхождение на Мера пик и Айленд пикидя по хребту

Dzień 13. Kongme Dingma (4990 m) - Seti Pokhara (5200 m)

Dobrze wyspaliśmy się, trochę odnowiliśmy siły i wyruszamy do lodowcowego jeziora Seti Pokhara. Ścieżka jest bardzo piękna. Prawie całą drogę nam towarzyszą rzeki Honku Khola, czasami będą się pokazywać górskie szczytu masywu Makalu Barun.

Postój tak samo ascetyczny, jak i przedtem - mała stajenka, w środku której piecyk, miejsce na palniki, stół i miejsce dla tragarzy. Obok jest miejsce dla namiotów, gdzie rozbijemy swój camping.

Dzień 14. Amphu Lapcha Upper Camp (Ponch Pokhari, 5484 m)

Dziś się nie śpieszymy. Podziwiamy krajobrazy, zbieramy rzeczy, jemy i idziemy w górę - do wysokościowej bazy przełęczy Amphu Lapcha. Znajduje się na stromym brzegu jeziora Ponch Pokhari, wysokość 5484 m.

лагерьпуть к перевалу Ампхулапча

Dzień 15. przełęcz Amphu Lapcha (5840 m) - Chhukhung (4730 m)

Trudny, ale interesujący dzień. Około dwóch godzin idziemy do początku lodowca, gdzie wypróbujemy swoje umiejętności wspinaczkowe i sprzęt alpinisty. Z przyrządem zaciskowym przejdziemy dwa odcinki o poręczach. Potem stok staje się łagodniejszy, powoli wchodzimy na przełęcz.

Podczas podejścia nam będą towarzyszyć przepiękne widoki szczytów Makalu, Lhotse i Island Peak. Widok odkrywający się z przełęczy nie da się opisać. I nie trzeba. Tu trzeba być.

Zejście z Amphu Lapcha nie będzie łatwe - przed nami dwa odcinki 20-30 m zjazdu na linie. Potem - piesze przejście do Chhukhung, które zajmie około 4 godzin.

подъем на перевалэкспедиция в Непал

Wieczorem - relaks, nocujemy w guest-house.

Dzień 16. Dzień w Chhukhung

Trochę zmęczyliśmy się i musimy odnowić swoje sił przed wejściem na Island Peak, dlatego odpoczywamy cały dzień w Chhukhung. Możemy pospacerować w okolicach. To drugi dzień rezerwowy, przy potrzebie będzie wykorzystany według programu następnego dnia.

Dzień 17. Island Peak Upper Camp (5600 m)

Jemy śniadanie i wyruszamy do Island Peak Upper Camp. Przejście zajmie blisko 5-6 godzin. Po rozbiciu namiotów i kolacji idziemy spać. Wyjście na szczyt od razu po północy.

высотный лагерьвосхождение на Айленд пик

Dzień 18. Wejście na Island Peak (6183 m)

Chyba ten dzień można ocenić jako najtrudniejszy z całej wyprawy. Pobudka, gorąca herbata, lekki posiłek - i z latarkami wyruszamy w kierunku szczytu. Podejście zajmie około 4 godzin, wejście jeszcze dwie. Około świtu będziemy na szczycie. Świt na takiej wysokości - to naprawdę niezapomniane widowisko. Robimy zdjęcia i ruszamy w dół, do upper campu. Tu na nas czeka obiad i mały odpoczynek, po czym zbieramy rzeczy i wracamy do Chhukhung. Jeśli wszystko będzie w porządku, już o 16:00 będziemy odpoczywać w lodżach. Dzielimy się wrażeniami z wejścia przy kielichu piwa - dalej droga tylko w dół, można trochę wyluzować.

отмечаем восхождение!ночевка в лоджах

Dzień 19. Chhukhung (4730 m) - Pangboche (3930 m)

Schodzimy dalej do cywilizacji. Każda setka metrów w dół polepsza samopoczucie, siły wracają. Zejście zajmie 4-5 godzin. Nocujemy w lodżach w Pangboche..

Dzień 20. Pangboche (3930 m) - Namche Bazar (3446 m)

Ścieżka prowadzi przez malowniczy las. Wkrótce wyjdziemy do Thyangboche - tu jest kilka lodż i piękny klasztor, jeden z najbardziej wysokościowych na świecie. Zatrzymamy się i zjemy przekąski, trochę obejrzymy okolice. Do Namche Bazar - kolejne trzy godziny zejścia. Namche - to wielkie centrum, tu jest dużo sklepów, lodżów, niezły internet o nawet poczta. Można wysłać pocztówkę do bliskich.

Монастырь Тянгбоченочной Намче-Базар

Dzień 21. Namche Bazar - Lukla

Wracamy do powietrznej bramy rejonu Everestu - Lukli. Wieczorem - uroczysta kolacja, można ostatecznie wyluzować się i pogratulować kolegom udanego zakończenia naszej wielkiej nepalskiej wyprawy.

Dzień 22. Przelot Lukla - Katmandu

I chociaż trek jest zakończony, dzisiejszy dzień jest także ważny - pamiętamy, że wyloty z Lukli mogą się zatrzymać na kilka dni z powodu złej pogody. Spodziewamy się, że dziś szczęśliwie wylądujemy w Katmandu. Zakwaterujemy się w hotelu, odpoczywamy, idziemy na spacer w miasto.

экспедиция в Непалвылет из Луклы

Dzień 23. Atrakcje Katmandu

Dziś zwiedzimy główne atrakcje Katmandu - Swayambhunath, Patan, Pashupatinath, stupę Bodnath. Także ten dzień jest rezerwowy na wypadek złej pogody w Lukli.

Сваямбуднатх - КатмандуЭкспедиция в Непал завершена!

Dzień 24. Do domu…

Żegnamy grupę i lecimy do domu. Najlepiej kupować bilet na wieczorne loty - będziecie mieli jeszcze jeden dzień rezerwowy.

Nepal to nadzwyczaj egzotyczny i rozmaity kraj. Pozostaje zagadką dla wielu z nas. oto niektóre rady, które ułatwią waszą wędrówkę Nepalem.

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze do Katmandu

Należy kupować bilety wcześnie, od razu jak potwierdzimy wasze uczestnictwo w treku. Najlepiej lecieć liniami Emirates i FlyDubai, kupować bilety na och stronach. Zwróćcie uwagę, że bagaż nie jest wliczony w cenę, trzeba zamówić 20 kg przy zakupie biletu. Przy wsiadaniu do samolotu jest potrzebna karta, którą opłacano bilety - nie zapomnijcie zabrać ze sobą! Cena biletów w dwie strony - od 700$.

Wiza nepalska

Mamy dobrą wiadomość - wizę do Nepalu załatwia się prosto na granicy w pięć minut! Należy mieć ze sobą 2 kolorowe zdjęcia 3x4 cm, paszport zagraniczny i wypełnioną ankietę wizową. Wypełnia się ją też na lotnisku. Przykład z tłumaczeniem można zobaczyć tu: ankieta wizowa i list migracyjny. Wiza kosztuje: do 15 dni - 25$, do 30 dni - 40$, do 90 dni - 100$. Można tu zobaczyć wzór kwestionariusza oraz formularza migracyjnego.

Zakwaterowanie na treku

Podczas pieszej części trekkingu do górnego Mustangu mieszkamy w schroniskach - lodżach. Komfort jest minimalny, często oprócz łóżka w pokoju niczego nie ma. Łóżka są zaścielone czystą pościelą, ale pluskwy są w wielu lodżach, dlatego polecamy brać swój śpiwór i spać w nim. Można poprosić gospodarzy o ciepłą kołdrę. Prąd jest prawie w każdym lodżu, ale w pokojach rzadko są gniazda. Częściej jest wspólne gniazdo, płatne - około 100 rupii (1$) na godzinę lub za ładowanie urządzenia. Prysznic i toaleta prawie zawsze są wspólne, ale zdarza się, że są w pokoju. Wifi jest prawie w każdym lodżu.

Wyżywienie na treku

Menu w każdym lodżu jest nadzwyczaj rozmaite - w ciągu wyprawy możecie nie zdążyć spróbować wszystkiego :) Interesujące jest to, że jednakowe dania w różnych lodżach mogą być przygotowany różnie i mieć zupełnie inny smak! Ceny na jedzenie rosną ze wzrostem wysokości. Średnio będziemy wydawać 10-20$ dziennie, żeby dobrze się wyżywiać.

Zakup sprzętu

Chyba wszyscy wiedzą, że Nepal słynie z bardzo niskich cen na sprzęt turystyczny. I to jest prawda - polar można kupić za 5$, puchową kurtkę od 30$, kijki trekkingowe - od 10$. Ale musicie zdawać sobie sprawę, że bez względu na label to nie jest formowy sprzęt, tylko wyprodukowany gdzieś w miejscowych piwnicach. Są sklepiki z oryginalnym sprzętem, ale ceny są takie jak u nas. Jednym słowem, nie obowiązkowo ciągnąć z domu cały sprzęt, większość można tanio kupić na miejscu. Sklepów turystycznych jest wielkie mnóstwo.

Tragarze

Tragarze (porterzy) mogą nieść zamiast was rzeczy. Nie wolno ładować więcej niż 24 kg na jednego tragarza. Cena takiej usługi wynosi około 20$ dziennie, ale można wynająć jednego tragarza na dwie osoby - będzie o dwa razy taniej. Nie jest przyjęte żałować tragarzy, bez względu na to, ile wagi niosą, oraz zapraszać do swojego posiłku. Najlepsze “dziękuję” dla tragarza to napiwki o wysokości dziennej stawki, więc przygotujcie 10-20$ dla tragarza i przewodnika-Nepalczyka.

Jaka kondycja fizyczna jest potrzebna do trekkingu w Nepalu

Ze względu na to, że nocujemy i jemy w lodżach, plecaki mamy lekkie. Oprócz tego pamiętajmy o możliwości wynajęcia tragarza. Dla większości treków Nepalem wystarczy umieć chodzić :) Ale są trudniejsze trasy z wielkimi wysokościami. Ten trekking jest dość trudny, o ile trasa leży na dużych wysokościach. Jest wymagana dobra kondycja fizyczna. Obowiązkowo uprawiajcie bieganie przed wyprawą.

Pogoda i temperatura w Nepalu

Klimat Nepalu jest subtropikalny monsunowy, to znaczy, że latem tu bardzo często pada, zimą jest dużo śniegu. Najlepsze miesiące dla trekkingu to kwiecień-maj i październik-listopad. Temperatura powietrza zależy od wysokości. W dzień na nizinach będziemy mieli około +25 i +15 w nocy. Na wysokości ok. 3000 m w nocy temperatura spadnie do zera, na 5000 - aż do -15 stopni Celsjusza.

Ceny, pieniądze Nepalu

Miejscowa waluta to nepalskie rupie. Kurs wynosi około 100 rupii do 1 dolara. Ciekawe, że Nepalczycy dość niedbale zachowują się z papierowymi pieniędzmi - przedziurawić paczkę rupii zszywaczem to całkiem normalna rzecz. Prawie zawsze można płacić dolarami. Kupować upominki warto na targu w Thamelu (turystyczna dzielnica Katmandu), nie na zabytkach. Zawsze negocjujcie cenę - czasem można ją obniżyć w kilka razy.

Wyprawa do Nepalu jest jednym z najtrudniejszych programów, do udziału w nim należy mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną oraz doświadczenie w wyprawach 2-ej kategorii trudności lub wejściach na 5000 metrów.

Lista rzeczy niezbędnych do nepalskiej wyprawy

Wejście na Mera Peak i Island Peak to długi i trudny program, trasa leży na dużych wysokościach. Należy odpowiedzialnie dobrać sprzęt, przecież ot tego zależy, czy wrócisz z wyprawy cało. Ze sobą należy mieć:

Obuwie do trekkingu i wejścia:

 • plastikowe buty z rantami na raki buty trekkingowe - w kostkę, sztywne, dobrze roznoszone
 • sandały trekkingowe - dla ścieżek i odpoczynku w campie

Ubranie na trekking i wejście:

 • lekkie nakrycie głowy - czapka, buff (najlepiej dwa)
 • ciepła czapka - idealne można kupić w Katmandu po 2-3$
 • rękawiczki polarowe
 • ciepłe rękawiczki górskie dla wejścia - ze sznurowaniem
 • ciepła kurtka puchowa, obowiązkowo z kapturem
 • dobra kurtka membranowa z wentylacją, pasem przeciwwietrznym i kapturem
 • dobre membranowe spodnie - rozpinane lub z wentylacją
 • lekkie spodnie trekkingowe
 • szorty
 • ciepły polar
 • lekki polar
 • polarowy zestaw do spania (lub “nie-aktywna” termobielizna)
 • zestaw dobrej bielizny termoaktywnej
 • koszulki - 2-3 szt.
 • skarpety trekkingowe - 5 par
 • lekkie skarpetki - 2-3 pary
 • skarpety wełniane - 2 pary
 • ochraniacze śniegowe
 • bielizna

Sprzęt do trekkingu

 • ciepły śpiwór o temperaturze komfortu -15 stopni
 • lekki plecak trekkingowy 40-45 l
 • dobre i drogie okulary przeciwsłoneczne w sztywnym etui
 • zapasowe okulary przeciwsłoneczne w sztywnym etui
 • ręcznik mikrofibrowy
 • nóż
 • termos 0,5-0,7 l
 • dobra latarka czołowa z zapasowym zestawem baterii
 • dobre kijki teleskopowe
 • apteczka indywidualna
 • krem przeciwsłoneczny (SPF nie mniej niż 50)
 • szminka higieniczna
 • nawilżający krem do rąk
 • chusteczki nawilżane
 • papier toaletowy
 • dokumenty, pieniądze - w opakowaniu hermetycznym
 • kamera, komórka
 • zestaw indywidualnych smakołyków - snickersy, orzeszki. Nie dużo, maksymalnie 1 kg
 • małe zabawki, cukierki dla miejscowych dzieci

Dużo czego z ubrania i sprzętu można kupić w Katmandu.  

Indywidualny ekwipunek do wejścia:

 • uprzęż
 • lonża
 • karabinki - 3 szt.
 • przyrząd zaciskowy
 • przyrząd asekuracyjno-zjazdowy
 • dobry czekan
 • sztywne raki

Ekwipunek indywidualny do wyprawy, w tym plastikowe buty, można wypożyczyć w Katmandu. Cały komplet będzie kosztował około 120$ na termin całej wyprawy.

Apteczka indywidualna

Jest obowiązkowa. Trzeba wiedzieć, jak korzystać z leków i umieć udzielać pierwszej pomocy medycznej.

 • opatrunek sterylny szeroki 1 szt.
 • woda utleniona 3% - 50 ml
 • mały zestaw patyczków kosmetycznych
 • Enterosgel - absorbent
 • plastry do klejenia ran i odcisków
 • bandaż elastyczny - 1-2 szt.
 • Theraflu - 1-2 saszetki
 • Ketonal - przeciwbólowe, 5 tabletek
 • tabletki do ssania na gardło - 5-10 szt.
 • Imodium (na biegunkę) - 5 szt.
 • Bioparox - dobry antybiotyk przeciwzapalny
 • herbata karkade - 1 op. Stosuje się do normalizacji ciśnienia
 • aspiryna i witamina C - 5 tabletek
 • leki wspomagające aklimatyzację (Diuramid, Acetazolamid)
 • zestaw witamin do codziennego stosowania
 • rhodiola (wyciąg z różeńca górskiego) - 1 op. - jeśli nie ma przeciwwskazań

Najlepsze opinie: