Wędrówka Islandią północną - Inny świat

Cena: 635 € - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 14 dni
Kilometrów: 86 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Reykjavik
Miejsce finiszu: Reykjavik
Trasa: Reykjavik - Akureyri - Godafoss - Husavik - czarna plaża Isafjordur - Asbyrgi - Jokulsa - Vestrudalsa - Dettifoss - Selfoss - jezioro Elliðavatn - lawowe pola Krafla - jezioro Viti - Hverir - Grjotagja - jezioro Myvatn - Hverfjall - lawowe pola Dimmuborgir - Akureyri - Blönduós - Reykjavik

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Chyba każdy widział w internecie fantastyczne zdjęcia Islandii. U wielu pojawiła się myśl: “Fajne by było to zobaczyć! To jakiś inny świat...”. Już mamy znakomitą trasę w południowej części, teraz ułożyliśmy nie mniej pełny i barwny program wyprawy na północnej części kraju. W dwa tygodnie wędrówki zwiedzicie najbardziej znaczące miejsca Północy i nazbieracie wrażeń na całe życie. Dwa nasze programy obejmują prawie wszystkie ciekawostki Islandii. Więc właśnie z Kuluarem możecie poznać ten kraj.

Wędrówka Islandią to wyprawa do innego świata. Tu wszystko jest dla nas niezwykłe - od obyczajów mieszkańców do fantastycznych zjawisk przyrody. Każdy dzień będziemy odkrywać nowe miejsca i krajobrazy. Piękno będzie na tyle intensywne, że mózg przez kilka miesięcy będzie się adaptował i uświadamiał ten ogrom.

Polecamy tę wyprawę zarówno początkującym, jak i tym, kto już był z nami w wyprawie na południu kraju.

Zwróćcie uwagę, że dni w drodze z plecakami jest tylko siedem. Wyprawa nie będzie trudna, ale będzie bardzo rozmaita.

Macie szczególne szczęście dlatego, że to jest program badawczy. Rejestrujcie się i zapraszajcie kolegów. Wędrówka do Islandii północnej na pewno będzie jedną z najwspanialszych przygód w waszym życiu!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Islandia północna to miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Oczywiście, nie wszystkie - marzenia o plaży z białym piaskiem, lazurowym morzu i wypoczynku pod palmami nie mają szans, by tu się spełnić. Natomiast na pewno będziecie mieli szansę wykapać się w oceanie i gorących źródłach, zobaczyć wielorybów i kotików, pospacerować lodowcem i polem lawowym, zobaczyć potężne wodospady i rejony geotermalne.

Podczas wędrówki Islandią na was czeka:

 • Reykjavik - najbardziej północna stolica świata z mnóstwem interesujących atrakcji
 • Akureyri - miasto na północy Islandii o wspaniałej architekturze
 • safari z wielorybami w Husaviku. Tu szansa zobaczenia wieloryba sięga 99 %.
 • najpotężniejszy wodospad Europy - Dettifoss
 • słynny wodospad Godafoss; właśnie tu podczas chrztu Islandii zrzucano bałwany pogańskie
 • mnóstwo innych wodospadów, mniej znanych, ale również pięknych
 • kąpiel w źródłach termalnych i jeziorach - nadzwyczajne zadowolenie po ciężkim dniu w drodze
 • śniegi, wulkany, lodowce, kaniony - można to obserwować wiecznie
 • czarne plaże Isafjordur - piasek takiego koloru często nie spotkasz
 • legowiska kotików i zabawne maskonury - zapoznamy się bliżej ze światem zwierząt północnych
 • czarna twierdza Dimmuborgir - zastygła lawa utworzyła wymyślne kształty, wśród których będziemy spacerować
 • olbrzymi krater wulkanu Grjotagja - zobaczymy, jak Islandczycy nauczyli się stosować siły przyrody na swoją korzyść
 • jezioro Myvatn, gdzie gnieżdżą się ogromne kolonie ptaków wodnych liczbą około 20 tysięcy
 • słynna Słonia Skała, której zdjęcia od dawna zdobyły internet
 • i to wcale nie koniec listy przygód, które czekają na nas w wyprawie po północnej Islandii

Cena: 635€.

 • Cena obejmuje:
 • noclegi w campingach na szlaku
 • wyżywienie w drodze (gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad)
 • naczynia turystyczne (grupowe),
 • palniki gazowe
 • usługi przewodnika mówiącego po polsku
 • apteczka grupowa
 • koszulka-upominek
 • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
 • Cena nie obejmuje:
 • przelot lotniczy do Islandii (od 500$)
 • przejazdy na szlaku (około 300 $)
 • ubezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego
 • dodatkowe wycieczki (Laguna Lodowcowa, Błękitna Laguna, Złoty Krąg)
 • przejazdy z/do lotniska
 • wydatki nie objęte programem
 

Ogólna suma wydatków, nie wliczonych w cenę, stanowi około 350-600 euro + przelot. Wszystko zależy od pragnień i możliwości. Poniżej są szczegółowo opisane dodatkowe wydatki na szlaku:

 • Złoty Krąg Islandii - 65 euro - po wyprawie już nie wywoła należnych emocji
 • Safari z wielorybami - 110 euro - na północy kraju jest najwięcej szans by zobaczyć wielorybów. Jeśli wybierać się na safari - tylko tutaj.
 • Błękitna Laguna - 75 euro - na szlaku będzie kilka podobnych miejsc, bezpłatnie. Decyzja o zwiedzaniu laguny należy do was
 • Przejazdy na szlaku - 300 euro - program będzie bardzo bogaty, a przejazdów wiele
 • Przejazd z i do lotniska - 15-20 euro - w jedną stronę
 • Jedzenie w kawiarniach, upominki - od 100 euro, zależy od apetytu :)

Opłaty

Po to, by zarezerwować miejsce w grupie, należy dokonać opłaty rejestracyjnej o wysokości 230 euro. Resztę kwoty można zapłacić przelewem na kartę (nie później niż tydzień przed startem) lub oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wędrówki. W razie rezygnacji z wyprawy w trakcie drogi pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki noclegów na szlaku

Mieszkamy w namiotach, zatrzymujemy się w specjalnie urządzonych płatnych miejscach - campingach. Tu są dobre węzły sanitarne, umywalki, domek, w którym można się ogrzać. Prawie wszędzie jest gorący prysznic - częściej jest płatny, ale zdarza się bezpłatny - czyli dobrze się umyć można często. Dzięki tym udogodnieniom nasz trekking będzie o wiele bardziej komfortowy niż zwykła wyprawa górska.

Warunki pogodowe

Klimat Islandii jest bardzo zmienny, nawet istnieje takie powiedzenie: “Jeśli nie podoba Ci się pogoda na Islandii - po prostu poczekaj pięć minut, aż się zmieni”. To znaczy, że podczas wyprawy będą deszcze i słońce, czego będzie więcej - to już pytanie fortuny. Staramy się organizować nasze wędrówki w najlepszym okresie roku, ale nie możemy czegoś zagwarantować a propos warunków pogodowych. Zabierzcie dobre membranowe ubrania, które ukryją przed deszczem i wiatrem. Temperatura powietrza średnio wynosi +13 stopni, ale zdarza się, że jest więcej niż 20! Czyli tu jest nie tak zimno, jak może się wydawać!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski przebywają na terenie Islandii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Mapa pieszej części wyprawy do Islandii

Najbliższe daty wędrówki do Islandii północnej

Wędrówka Islandią

Dzień 1. Spotkanie się grupy, spacer Reykjavikiem

Grupa spotyka się na campingu Reykjavika. Informacje i szczegółowe wskazówki dotyczące miejsca spotkania wysyłamy bliżej wyprawy. Po zapoznaniu się grupy idziemy na spacer stolicą Islandii. Reykjavik - to małe przytulne miasto, bogate w zabytki. Pokażemy najbardziej interesujące, potem zaprowadzimy do spróbowania miejscowej kuchni. Dzięki białym nocom możemy spacerować wybrzeżem do późna i obserwować śpiące miasto.

Рейкьявик - начало нашего путешествияРейкьявик

Dzień 2. Przejazd Reykjavik - Akureyri

Dziś na nas czeka długi przejazd malowniczą drogą do północnej stolicy wyspy - miasta Akureyri. Leży ono w dolnej zachodniej części fiordu Eyjafjord, otoczone górami. Po przybyciu i załatwieniu spraw na campingu idziemy zobaczyć miasto. Obowiązkowo zobaczymy kościół luterański Akureyrarkirkja, wywyższający się nad miastem. Wiele przytulnych kawiarni, dwa piękne ogrody botaniczne i śliczne uliczki o niezwykłej architekturze - powodów dla nudy nie będzie.

Акурейрипутешествие по северной Исландии

Dzień 3. Akureyri - Godafoss - Husavik - czarna plaża Isafjordur - Asbyrg

Bardzo aktywny dzień. Budzimy się, jemy śniadanie i jedziemy obserwować wieloryby! Na łódce będącej ścisłą kopią tradycyjnych szkunerów rybackich Islandczyków wyjdziemy na ocean i zobaczymy prawdziwe safari wielorybów. Północ Islandii to jedno z lepszych miejsc dla obserwacji olbrzymich zwierząt a wiarygodność zobaczenia wieloryba 99 %. Zresztą, to obiecują miejscowe biura podróży.

путешествие по Исландиичерные пляжи

Potem wsiadamy do autobusu i jedziemy do wodospadu Godafoss. W czasach chrztu Islandii w te burzliwe wody rzucano bałwany pogańskie. Wodospad jest bardzo potężny i piękny. Po wodospadzie zmierzamy do czarnych piasków Isafjordu. Kolor piasku to skutek aktywności wulkanicznej tysięcy lat temu.

Wieczór spędzimy niedaleko kanionu Asbyrgi, którego wysokość ścian sięga 100 metrów. Legenda opowiada, że kanion został utworzony, kiedy ośmionogi koń Odyna potrącił ziemię kopytem. To niezwykłe widowisko. Będziemy mieli dość czasu, żeby go obserwować.

ГодафоссСеверная Исландия

Dzień 4. Asbyrgi - kanion rzeki Jokulsa - Vestrudalsa (15 km)

Nareszcie! Idziemy z plecakami! Cieszymy się z tego i ruszamy w drogę. Szlak prowadzi w górę malowniczym kanionem rzeki Jokulsa. Nie śpieszymy się, spoglądamy niezwykłe krajobrazy. Będzie dużo czasu na robienie zdjęć.

поход по северной Исландиипоездка на север Исландии

Dzień 5. Dzień wodospadów: Vigabjargfoss - Rettarfoss - Hafragilsfoss - Dettifoss - Selfoss (19 km)

To nadzwyczajny dzień. Pokonamy około 18 kilometrów i zobaczymy 5 wodospadów, niedaleko jednego z nich zatrzymamy się na nocleg. Rodzynką dnia stanie się wodospad Dettifoss - najpotężniejszy w Europie. Woda spada ze stromizny o 100 m szerokości i wydaje nadzwyczajny szum, zagłuszając wszystko naokoło. Ta moc i szalone piękno żywiołu sprawiają czarujące wrażenie. Musimy zadbać o zapasowe akumulatory i nośniki dla kamery, bo będziemy cały dzień robić zdjęcia!

Деттифосс - самый мощный водопад Европыпутешествие по северу Исландии

Dzień 6. Szczyt Eilifur (697 m) - jezioro Elliðavatn (18 km)

Wędrówka Islandią trwa dalej. Dziś wchodzimy na górę Eilifur. Wyjdziemy do punktu widokowego, skąd rozlega się panorama doliny ukrytej szmaragdowym mchem. Dalej schodzimy do jeziora Elliðavatn i zatrzymujemy się na nocleg.


северная Исландияночевка у озера

Dzień 7. Lawowe pola Krafla - jezioro Viti (w kraterze) (14 km)

Jak zaczyna się dzień w wyprawie? Oczywiście, smacznym i pożywnym śniadaniem. po posiłku i zbieraniu rzeczy ruszamy. Ścieżka prowadzi w miejsca wysokiej aktywności geotermalnej. Dziś zobaczymy słynne pola lawowe Krafla, do dziś działającego wulkanu podziemnego. Ostatnia erupcja odbyła się w latach 1970-1980. Na początku XVIII wieku mocna erupcja stworzyła te geotermalne cuda, które dziś zobaczymy. Najbardziej niezwykłe z tych cudów - to jezioro w kraterze wulkanu z wodą o nadprzyrodzonym turkusowym kolorze i temperaturze więcej 100 stopni. Tu nie będziemy się kąpać :))

озеро в кратере вулканагеотермальная зона

Dzień 8. Elektrociepłownia geotermalna Krafla - nocleg na brzegu rzeki (8 km)

Dalsza droga strefą aktywności geotermalnej zaprowadzi do największej na Islandii elektrociepłowni geotermalnej, służącej do elektryfikacji miasta Akureyri. Marsjańskie krajobrazy to wizytówka Islandii, i będziemy mieli szansę przekonać się o tym. Strumienie pary i jeziora geotermalne, zgasłe kratery i pola lawowe stanowią część pozaziemskiego klimatu tej północnej ziemi.


Электростанциямарсианские пейзажи Исландии

Dzień 9. Obszar geotermalny Hverir - jaskinia wodna Grjotagja - jezioro Myvatn (12 km)

Rano ruszamy do obszaru aktywności geotermalnej Hverir - tu zobaczymy pęknięcia ziemi, z których biją słupy pary siarkowej, gorące błota i jeziora. Na nas także czeka niespodzianka - Grjotagja. To jest olbrzymi rozłam około 700 metrów długości, zapełniony gorącą woda. Najbardziej odważni i odporni na temperatury mogą spróbować się wykąpać. Po kąpieli ruszamy do cudownego jeziora Myvatn.

Jezioro jest wyjątkowe z tego powodu, że tu się gnieżdżą duże ilości ptaków wodnych - więcej niż 20 tys. Także miejsce, w którym jest położone jezioro, jest najsłoneczniejszym punktem w kraju. Mamy dużo szans na to, że będziemy mogli trochę poleżeć pod ciepłym promieniem. Na nocleg zatrzymamy się w campingu - to znaczy, że będziemy mogli pójść pod prysznic i załadować urządzenia.


озеро Миватнпутешествие по северной Исландии

Dzień 10. Krater Hverfjall - lawowe pola Dimmuborgir (14 km)

Dzisiaj spacerujemy bez plecaków. Od campingu ruszamy do krateru Hverfjall, utworzonego 2500 lat temu. Średnica krateru wynosi 1 km i on przypomina powierzchnię księżyca. Ten księżycowy spacer zaprowadzi nas do tajemniczego miejsca - “Czarnej twierdzy Dimmuborgir” - tworzyw słupów i skał wulkanicznych przypominających dawną twierdzę. Oczywiście będziemy ją zdobywać :) Na zakończenie dnia - zasłużony relaks: kąpiel w gorącym źródle.

кратер шириной 1 кмлавовая крепость

Dzień 11. Przejazd Akureyri - Blönduós

Niestety, trekkingowa część naszej wędrówki Islandią północną już dobiega końca. Przed sobą mamy przejazd do Akureyri, stąd ruszymy do Blönduós - małe prowincjalne miasteczko w północnej Islandii. Na jutro mamy zaplanowane wycieczki.


северная Исландияпоселения на севере

Dzień 12. Słonia Skała, maskonury, legowisko kotików

Po śniadaniu jedziemy autobusem do Słoniej skały, tutejszej atrakcji. Duży ułamek skalny przypominający słonia, który pije wodę, stoi tu od stuleci i co rok przyciąga tysięcy turystów swoim niezwykłym kształtem i dużą ilością zabawnych maskonurów. Podziwiamy widoki i znów ruszamy w drogę. Tym razem będziemy robić zdjęcia kotików i innych płetwonogich, które urządziły swoje legowiska z drugiej strony przylądku, nieopodal Słoniej skały.

скала слон в Исландиилежбище котиков

Dzień 13. Blönduós - Reykjavik

Zwracamy do naszego 5-gwiazdkowego campingu w Reykjaviku. Dziś jest dzień wolny. Można wypożyczyć rowery i pojeździć miastem, można pójść do słynnego na cały świat centrum spa Błękitna Laguna, Wieczorem będzie pożegnalna kolacja.

Прощальный ужинГолубая лагуна Исландии

Dzień 14. Do domu…

Ostatni dzień naszej wspaniałej podróży północną Islandią. Można polecieć do domu w ciągu dnia, a gdy macie bilety na godziny wieczorne - można zwiedzić Złoty Krąg Islandii. To jest najpopularniejsza wycieczka autobusowa w kraju. Co prawda, w wyprawie doświadczyliśmy tyle emocji, że ona już nie stanie się dla was wstrząsem. Ale można tam pojechać, żeby zaliczyć.

Mamy nadzieje, że jesteście zadowoleni! Do zobaczenia na szlaku!

Zwiedzajcie wszystko

Islandia jest bardzo dalekim krajem, kto wie, kiedy będziecie mogli trafić tu jeszcze raz. Warto zwiedzić wszystkie możliwe miejsca i atrakcje. Nie siedźcie w namiocie, gdy inni kolekcjonują wrażenia!

Zabierzcie kartę chipową

Karty z chipem akceptuje się wszędzie, nawet nie zobaczycie miejscowej waluty. Natomiast z kartą magnetyczną mogą być problemy. Oprócz tego nie zapomnijcie o tym, by zgłosić w banku usunięcie limitu na operacje za granicą.

Kolekcjonujcie drobne

Często za prysznic można zapłacić monetą w 50 koron, i jeśli takiej nie będzie, będziecie zmuszeni długo jej szukać albo chodzić brudni :) Więc jeśli macie możliwość - wymieńcie trochę islandzkich monet. Mogą również być małym upominkiem dla kolegów.

Zabierzcie kamerę, zapasową kartę pamięci, jeszcze i jeszcze jedną

A także zapasowe akumulatory. Krajobrazy na tyle piękne i niezwykłe, że trudno nie robić zdjęć. Będzie szkoda, gdy skończy się pojemność karty albo nagle rozładuje się bateria.

Spróbujcie miejscową kuchnię

Oczywiście, to nie będzie tanio, ale można sobie pozwolić na jeden obiad w islandzkiej restauracji. Możecie zamówić narodowe dania, zwróćcie szczególną uwagę na owoce morza i słynny steki z baraniny. Co prawda, te steki możemy sami zasmażyć na ostatnią kolację. Jeśli jesteście pewni swojego żołądka - spróbujcie zgniłe mięso rekina.

Kupujcie lody na stacjach benzynowych

Islandzkie lody są wyśmienite i bardzo duże! Spróbujecie jeden raz - i już nie będziecie mogli się powstrzymać. Na każdej stacji benzynowej te lody są jednakowe, kupujcie średnie w mlecznej czekoladzie.

Nie oszczędzajcie na sprzęcie

Kupcie dobry jakościowy sprzęt. W tej wyprawie odczujcie zalety drogich membran w porównaniu do tanich.

Ta wyprawa do Islandii jest umiarkowanie trudna i nie potrzebuje szczególnych zdolności fizycznych i umiejętności technicznych. Ale najlepiej będzie trochę zainteresować się bieganiem przed wyprawą - piesza droga stanie się łatwiejsza, więc będziecie mogli w pełni odczuć piękno północnej krainy.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów do Islandii

Należy kupować bilety na ile można wcześnie, ponieważ bliżej startu cena może wyrosnąć o półtora razy. Niestety, lotów bezpośrednich nie ma - tylko przesiadka. Najbardziej wygodne rozwiązanie należy wybrać samodzielnie, wszystko zależy od punktu startowego. Cena biletów wynosi od 700$ w dwie strony. W razie jakichkolwiek trudności możecie zwrócić się do nas - pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 230 euro. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania - lotnisko Reykjavika lub camping. Wszystko zależy od czasu przylotu uczestników. 7-10 dni przed wyprawą wysyłamy szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe przewodnika.

Sprzęt do trekkingu

Z pełną listą sprzętu ze zdjęciami i objaśnieniami można się zapoznać tutaj

Wielka czwórka

 • namiot - dobry, dwuwarstwowy, o wysokiej wodoodporności
 • plecak - najlepiej jakościowy, z nieprzemakalnej tkaniny. Dla kobiet - 65-80 litrów, dla mężczyzn - 80-90 litrów
 • śpiwór - północne lato jest surowe, więc należy zabrać ciepły śpiwór. Temperatura komfortu 0…+2 stopni. Obowiązkowo należy zapakować w pakiet hermetyczny. Zresztą, jak i inne rzeczy.
 • Karimata - może być najzwyklejsza.

Ubranie

 • czapka - obowiązkowo; ciepła czapka lub zimowy buff.
 • kurtka membranowa - górna warstwa ubrania musi być nieprzemakalna i odporna na wiatr
 • spodnie - też najlepiej membranowe spodnie do trekkingu, ale mogą być zwykłe nieprzemakalne i lekkie
 • czapka/ buff do nakrycia głowy w dzień
 • 2 polary - jeden ciepły, drugi lekki. Lub sweterek i gruby sweter wełniany
 • zestaw bielizny termoaktywnej - zazwyczaj zabieram spodnie i dwie koszulki. W jednej chodzę, drugą ubieram na postoju. Jeśli nie posiadacie bielizny termoaktywnej - możecie zabrać kalesony i sweterek
 • koszulka (t-shirt) - 1-2, zamiast nich mogą być koszulki termoaktywne
 • rękawiczki - polarowe, lekkie, ciepłe (nawet gdy są mokre), szybko wysychają
 • latarki - nie obowiązkowo
 • skarpetki - 2-3 pary, najlepiej termo
 • skarpetki do spania - cieplutkie, dla zimnych nocy
 • strój kąpielowy - nie obowiązkowo
 • bielizna
 • kurtka przeciwdeszczowa / ponczo - nawet jeśli ubranie jest nieprzemakalne

Obuwie

 • buty - dobre buty trekkingowe. Grunt wulkaniczny, po którym będziemy chodzić, jest twardy i ostry, tak że obuwie szybko się psuje. Buty muszą być o grubej podeszwie, nieprzemakalne. Najlepiej, gdyby to były specjalizowane buty trekkingowe.
 • sandały - na szlaku będą brody, które będziemy przechodzić w sandałach. Muszą mieć grube podeszwy o mieć dobrą fiksację na nodze. W zwykłych klapkach też da się przejść, ale będzie to niebezpieczne i nieprzyjemne.
 • adidasy - dodatkowa para obuwia. Jeśli jesteście pewni swoich butów (że nie zepsują się, nie będzie obtarcia) - można nie brać.

Inne

 • rain-cover - jeśli nie macie płaszczu-ponczo (ten, który pokrywa idącego razem z plecakiem), obowiązkowo zabieramy rain-cover (przeciwdeszczowe pokrycie do plecaka)
 • mata do siedzenia - nie obowiązkowa, ale potrzebna rzecz. Zazwyczaj ci, kto nie zabrał ją ze sobą, żałują o tym.
 • pakiety plastikowe - żeby zachować ubranie przed deszczem. Dobrze pasują mocne worki na śmieci. Należy także zabrać kilka dużych, żeby tam mógł zmieścić się plecak - przyda się w transportowaniu bagażu na lotnisku i przechowywaniu plecaka na noc (żeby się nie nawilżyły)
 • latarka czołowa - nie wyobrażam sobie wyprawy bez latarki, ale Islandia to wyjątek. Tu może być jaśnie do 22 godzin na dobę. Ale wszytko jedno poleciłbym zabrać latarkę.
 • kubek, łyżka, talerz, nóż - nie ceramika.
 • butelka na wodę - zwykła, 1-2 l pojemności
 • dokumenty i pieniądze - nie zapominamy zapakować w hermetyczne worki
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania - chociaż słońce bywa rzadko, ale jest bardzo aktywne, prawie jak na wysokościach. Można się oparzyć!
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów. Zabieramy w małych ilościach. Można wziąć jeden komplet na kilka osób (oprócz szczoteczki do zębów :) )
 • papier toaletowy
 • pudełko zapałek
 • kijki trekkingowe - przydadzą się podczas przechodzenia w bród i odciążą nogi. Jednak nie są obowiązkowe
 • kamera - nie zapominamy o dodatkowym komplecie akumulatorów, o ile pogoda jest wilgotna i zimna, więc będą rozładowywać się szybciej niż zazwyczaj.

  Ogólna waga rzeczy w plecaku nie może przewyższać 12-14 kg.

Time-lapse z wyprawy w 2015 roku. Warto obejrzeć :)

 

Wideo z trekkingu na południu Islandii w 2014 roku

 

Najlepsze opinie:

Rozległe opinie - literki i obrazki. Czytajcie - będzie interesujące, patrzcie - będzie pięknie!

Odkrywając planetę: Islandia

Cześć! Dosłownie przedwczoraj (od momentu napisania tego tekstu) wróciliśmy z pierwszej wyprawy Kuluaru na Islandii. Oczywiście, w domu było dużo spraw, które trzeba załatwiać, ale serca nie powstrzymasz… Czytaj opinie >>

 

Małe życie na Islandii

Tak się ułożyło, że najpiękniejsze i najjaskrawsze chwile w moim życiu zdarzały się przypadkowo i bez planowania. Nie mogę powiedzieć, że moja podróż na Islandię była niezaplanowana... Czytaj całość >>

 

Podróż na Islandię – znana trasa, nowe przeżycia

Mam tak, że wrażenia po wyprawach zazwyczaj zapisuję jeszcze na lotnisku. Wspomnienia są świeże, mam czas - czy mam go marnować? Teraz tak samo, pożegnawszy ostatnich uczestników naszej wyprawy na Islandię, usiadłem napisać kilka słów... Czytaj opinie >>

 

Islandia - miejsce, gdzie szukałam siebie

Pewnego razu dostałam propozycję przeprowadzenia wyprawy na Islandii, i w tym celu rzuciłam pracę. Chciałam zmian. Wyszło tak, że byłam w krainie elfów przez cały miesiąc: pierwsze dwa tygodnie jako stażysta z pierwszą grupą, następne dwa - jako przewodnik z drugą. Islandia to kraj przyjemności dla duszy. Gdy idziesz tymi wzgórzami, odczuwasz nieskończoność piękności... Czytaj całość >>