Trekking na Islandii - Lądowanie na Marsie

Cena: 750 € - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 13 dni
Kilometrów: 85 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Reykjavik
Miejsce finiszu: Reykjavik
Trasa: Reykjavik - Gudllfoss - Landmannalaugar - Hoskuldskali - Alftavatn - Botnar - Thorsmork - Skogafoss - Vik - Jokulsarlon - Reykjavik

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Człowieka zawsze przyciągało niebo, gwiazdy, przygody, i powodów na to było wiele. Ktoś chciał zbadać nieznane, ktoś rozszerzyć granice swoich możliwości, ktoś chciał odczuć wolność, ktoś - odnaleźć nowe światy. Podróż do kosmosu stała się marzeniem dla wielu i wielu ludzi, jednak mimo szybkiego rozwoju technologii ten cel nie jest jeszcze łatwo osiągalny. Ale po to, by trafić do zupełnie innego świata i poczuć się jak na obcej planecie, nie obowiązkowo lecieć na Mars! Rodzima Ziemia podarowała nam cudowne, nadzwyczajne i niezwykłe miejsce. gdzie patrzysz pod nogi i nie możesz uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę, że pod nogami jest zwykła ziemska powierzchnia, a nad głowami to samo Słońce. Tym miejscem jest wyspa Islandia. Zachwyca. mówi w swoim, niezwykłym i pięknym języku gejzerów, rzek, wodospadów, wulkanów, lodowców, ma swój wyjątkowy charakter.

 

O Islandii marzycie nie tylko wy!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Islandia jest bardzo kontrastowa: ją słusznie nazywano krainą lodu i płomieni. Pogoda odpowiada jej zmiennemu humorowi - od słonecznej i ciepłej do burzliwej i zimnej w kilka minut. Więc przygotowując się na wyprawę terenami tego północnego należy uwzględniać te warunki.

Liczba ludności wyspy nie jest duża - około 300 tys. osób. Islandczycy to honorowy, wolny, broniący swojej przyrody, kultury i tradycji, a zrazem spokojny, nieśpieszny i życzliwy naród. W wędrówce Islandią nie tylko zobaczycie piękne krajobrazy wyspy, ale też odczujecie niezwykły klimat wikingów, będących przodkami Islandczyków.

Podczas “Lądowania na Marsie”:

  • przejdziecie się uliczkami stolicy Islandii - Reykjavik
  • zwiedzicie Złoty Krąg Islandii - najpopularniejszą trasę turystyczną w kraju
  • będziecie w niemym zachwycie obserwować kolorowe góry Landmannalaugar
  • doznacie, jaki zapach ma siarkowodór parujących gór - bez szkody zdrowiu :)
  • wypróbujecie kąpiel w gorących źródłach
  • zobaczycie śniegi, lodowce i wulkany
  • będziecie podziwiać piękne wodospady Islandii
  • zanurzycie się w wody Oceanu Atlantyckiego na czarnej plaży Vik
  • zrobicie zdjęcia zabawnych ptaków - maskonurów
  • wstrzymacie oddech, zachwyceni widokiem Laguny lodowcowej
  • weźmiecie udział w safari z wielorybami
  • przejdziecie sporo kilometrów pozaziemskim marsjańskim terenem
  • doświadczycie kupę emocji i znajdziecie nowych przyjaciół
  • zresztą, nauczycie się wymawiać niewymawialne islandzkie nazwy :)
  • i wiele-wiele innych ciekawostek, wszystkie nie da się opisać

 

Cena programu: 750€.

  • Cena obejmuje:
  • przejazd Reykjavik - Landmannalaugar
  • przejazd Skogar - Vik
  • noclegi w campingach na szlaku
  • wyżywienie w drodze (gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad)
  • naczynia turystyczne (grupowe), palniki gazowe
  • usługi przewodnika mówiącego po polsku
  • apteczka grupowa
  • koszulka-upominek
  • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
  • Cena nie obejmuje:
  • przelot lotniczy do Islandii (od 500$)
  • ubezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku
  • wypożyczenie sprzętu indywidualnego
  • dodatkowe wycieczki (Laguna Lodowcowa, Błękitna Laguna, Złoty Krąg)
  • przejazdy z/do lotniska
  • wydatki nie objęte programem
 

Ogólna suma wydatków, nie wliczonych w cenę, stanowi około 150-500 euro + przelot. Wszystko zależy od pragnień i możliwości. Poniżej są szczegółowo opisane dodatkowe wydatki na szlaku:

  • Złoty Krąg Islandii - 65 euro - po wyprawie już nie wywoła należnych emocji
  • Safari z wielorybami - 60 euro - szczerze mówiąc, jeśli budżet jest ograniczony, można nie uczestniczyć.
  • Błękitna Laguna - 75 euro - dobry relaks po wyprawie, warto pojechać.
  • wycieczka amfibią w Lagunie Lodowcowej - 30-40 euro - też warto zwiedzić
  • Przejazd do Laguny Lodowcowej (tam i z powrotem) - 100 euro - można spróbować stopem
  • Przejazd z i do lotniska - 15-20 euro - w jedną stronę
  • Jedzenie w kawiarniach, upominki - od 100 euro, zależy od apetytu :)

Opłaty

Po to, by zarezerwować miejsce w grupie, należy dokonać opłaty rejestracyjnej o wysokości 230 euro. Resztę kwoty można zapłacić przelewem na kartę (nie później niż tydzień przed startem) lub oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wędrówki. W razie rezygnacji z wyprawy w trakcie drogi pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki noclegów na szlaku

Mieszkamy w namiotach, zatrzymujemy się w specjalnie urządzonych płatnych miejscach - campingach. Tu są dobre węzły sanitarne, umywalki, domek, w którym można się ogrzać. Prawie wszędzie jest gorący prysznic - częściej jest płatny, ale zdarza się bezpłatny - czyli dobrze się umyć można często. Dzięki tym udogodnieniom nasz trekking będzie o wiele bardziej komfortowy niż zwykła wyprawa górska.

Warunki pogodowe

Klimat Islandii jest bardzo zmienny, nawet istnieje takie powiedzenie: “Jeśli nie podoba Ci się pogoda na Islandii - po prostu poczekaj pięć minut, aż się zmieni”. To znaczy, że podczas wyprawy będą deszcze i słońce, czego będzie więcej - to już pytanie fortuny. Staramy się organizować nasze wędrówki w najlepszym okresie roku, ale nie możemy czegoś zagwarantować a propos warunków pogodowych. Zabierzcie dobre membranowe ubrania, które ukryją przed deszczem i wiatrem. Temperatura powietrza średnio wynosi +13 stopni, ale zdarza się, że jest więcej niż 20! Czyli tu jest nie tak zimno, jak może się wydawać!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski przebywają na terenie Islandii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Mapa pieszej części wyprawy do Islandii - Lądowanie na Marsie

Dzień 1. Reykjavik - spotkanie grupy

Podróż zaczyna się w przytulnej stolicy lodowej wyspy - mieście Reykjavik. Najlepiej tam trafić samolotem (są loty bezpośrednie z Polski). Grupa zbiera się na lotnisku lub już na campingu. ścisły czas i miejsce zbioru będą zaznaczone w liście, który wyślemy każdemu uczestnikowi wyprawy. Do campingu jedziemy autobusem, tu są wszystkie udogodnienia - gorąca woda, prysznic, internet, kuchnia i nawet piecyk na barbecue. Pierwszy dzień poświęcamy na zapoznanie się uczestników wyprawy, uświadomienie swojej obecności w tym bajecznym kraju i przyzwyczajamy się do białych nocy :)

берег РейкьявикаРейкьявик с высоты

Dzień 2. Złoty Krąg Islandii

Najpopularniejsza trasa turystyczna Islandii - Złoty Krąg - jest w kategorii must see. Wycieczkę można zamówić bezpośrednio na campingu. Dolina gejzerów Haukadalur, wodospad kaskadowy Gudllfoss i park narodowy Thingvellir to podstawowe punkty tego szlaku, można je nazwać najpiękniejszymi miejscami Islandii centralnej. Przewodnik opowie o atrakcjach, kulturze i życiu Islandczyków. Nie wolno zapomnieć kamery, bo nie da się nie spróbować złapać lubiany przez turystów aktywny gejzer Strokkur, który z ogłuszającym rykiem wybucha co 5-7 minut. Jeśli będzie słoneczna pogoda, można zobaczyć tęczę nad wodospadem Gudllfoss. Wycieczka kończy się w stolicy, wieczorem gotujemy kolacje i dzielimy się wrażeniami.

Тингвелиргейзер строкурЗолотое кольцо Исландии

Dzień 3. Reykjavik - kolorowe góry Landmannalaugar

Trzeci dzień zaczynamy zbierając namioty i ruszamy w drogę do najpiękniejszych miejsc Islandii - doliny Landmannalaugar. Polecamy pilnować zmieniające się widoki z okna autobusu. Krajobraz zmieni się z równinnego terenu na niezwykle kolorowe wzgórza. Po zostawieniu rzeczy na campingu wchodzimy na górę Blahnukur i do parujących źródeł. To są miejsca o pozaziemskich uroku - góry turkusowe, różowe, fioletowe, błękitne, czerwone, żółte, pomarańczowe wyglądają na część krajobrazu obcej planety. Jednak dolina ma jeszcze jedną niespodziankę - gorące źródła, w których można się wykapać i doznać nadzwyczajnego relaksu. Odpoczywamy, zbieramy siły na przyszłą drogę.

Ландманаулагерцветные горы Исландии

Dzień 4. Landmannalaugar - schronisko Hoskuldskali

Dzisiaj pokonamy pierwsze poważne przejście do campingu, który znajduje się za przełęczą o wysokości 1060 m. Czeka na nas małe wejście, dużo gorących źródeł i różnokolorowe parujące góry. Pogoda może nie dopisywać - podczas przejścia lub na postoju, nie zapominamy o ciepłym nieprzemakalnym ubraniu. Po obiedzie - spacer w okolicach.

дымящиеся горыЗемля ли это?

Dzień 5. Hoskuldskali - jezioro Alftavatn

Kolejnym celem w naszej wyprawie Islandią będzie jezioro Alftavatn. Droga do niego prowadzi przez przełęcz, po której zaczyna się małe zejście. Krajobrazy będą szybko się zmieniać - nagle zniknie różnobarwność gór i ukaże się niezwykły widok jaskrawo-zielonych gór, ukrytych mchem, urozmaiconych czarną pokrywą lawy. Na koniec przejścia będzie mały bród, który doda pozytywnych emocji i orzeźwi - woda w rzece jest bardzo zimna! Jezioro jest nadzwyczajnie piękne - odzwierciedla niebo i góry, jego spokój chroni kamienny troll na brzegu, którego zobaczymy spacerując wzdłuż jeziora.

небольшой бродозеро Альфтаватн

Dzień 6. Alfavatn - camping Botnar

Przejście w ten dzień będzie rozmaite - trochę rzek, pole lawowe, obiad na brzegu burzliwej rzeki na niezwykle miękkim mchu, kontrastowe krajobrazy i przytulny camping. Jednak trzeba uwzględnić, że tu jest dość mało miejsca, więc warto nie zwlekać w drodze. Tu jest płatny prysznic, można zrelaksować po przejściu.

зеленые горыобед на мху

Dzień 7. Botnar - park narodowy Thorsmork

Park narodowy Thorsmork wcale nie jest podobny do Landmannalaugar. Tutejsze krajobrazy zachwycają urwistymi skałami, licznymi odcieniami zieleni i obecnością drzew, które w innych miejscach można zobaczyć bardzo rzadko. Droga do parku leży przez kanion, który przekraczamy mostkiem. Po drodze spotkamy dużo jadalnych grzybów, które przyjemnie urozmaicą wieczorne menu. Na campingu jest sklep z islandzką czekoladą, kakao i lekkim islandzkim piwem.

в путигоры Исландии

Dzień 8. Thorsmork - rzeka Skogau

Następnego dnia przejdziemy przełęcz między dwoma lodowcami Eyjafjallajökull i Mýrdalsjökull. Między innymi, istnieje opinia, że nazwę pierwszego lodowca i wulkana o tym samym imieniu może wymówić tylko 0,005 % ludności planety. Dlatego warto spróbować swoich sił :) Zielone wzgórza Thorsmork zmienią się na wulkaniczne krajobrazy z czarnego popiołu i nietopiących się śniegów - cała ta piękność wywołuje skojarzenia z tolkienowskim Mordorem. Ale wkrótce znów będzie widać zieloną dolinę z przepiękną rzeką Skogau, a na horyzoncie ukaże się Ocean Atlantycki. Mamy kilka opcji noclegu - obok schroniska lub niżej, na malowniczym brzegu rzeki.

вулканические горыводопад Скоугафосс

Dzień 9. Skogau - czarne plaże Vik (ocean Atlantycki)

Dzisiaj będziemy mieli możliwość wykąpać się w oceanie Atlantyckim! Na nocleg zatrzymamy się na campingu miasteczka Vik, położonego na wybrzeżu. Dzień będzie pełny emocji, bo droga leży wzdłuż przepięknej rzeki Skogau, kształtującej niezwykłe wodospady i kaniony. Jej obraz jest tak różnorodny, piękny i niezwykły, że każdy zostanie zachwycony! Musimy się starać, aby po drodze nie zgubić wielbicieli fotografowania, bo po zakończeniu zejścia na nas czeka kolejny cud Islandii - 60-metrowy wodospad Skogafoss. Podziwiamy widoki, robimy zdjęcia, i jedziemy autobusem do Viku. Tu można wykąpać się w oceanie, pospacerować czarną plażą, obserwować jeden z symboli Islandii - zabawnych ptaków maskonurów, zrobić zdjęcia kamiennych trolli i kupić upominki. Tu kończy się piesza część wędrówki.

пляжи ВикаТупики

Dzień 10. Vik - laguna lodowcowa Jokulsarlon

Laguna lodowcowa Jokulsarlon to nadzwyczajne miejsce. Przyjeżdżamy tu autobusem lub stopem, jak będzie wygodniej. Ta laguna jest największa na Islandii, tu duże bryły lodu oddzielają się od lodowca Vatnajökull i jako góry lodowe upływają do oceanu Atlantyckiego. Tu można zamówić 40-minutową wycieczkę na łodzi lub amfibii oraz zobaczyć interesujących ptaków i fok. To miejsce naprawdę jest nadzwyczaj piękne i spokojne. Nieopodal laguny zatrzymamy się na postój i podziwiamy widoki płynących gór lodowych.

Ледниковая лагунана лодочках по лагуне

Dzień 11. Jokulsarlon - Reykjavik

Zobaczywszy widoki magicznej laguny, jedziemy z powrotem do Reykjaviku. Znów dwie opcji - autobus i stop. Droga leży przez wodospad Seljalandsfoss. Autobus obowiązkowo zatrzymuje się tutaj. W drodze z oknem będą odkrywać się przepiękne zielone krajobrazy Islandii, można zobaczyć owce lub konie wyjątkowej islandzkiej rasy. Droga do Reyjaviku potrwa 8-10 godzin, po przybyciu idziemy na camping i planujemy ostatni dzień wyprawy.

мостВик

Dzień 12. Reykjavik, wycieczki

Trudne to pytanie - jak spędzić ostatni dzień w Reykjaviku, ze względu na to, ile jest opcji. Można zamówić najróżniejsze wycieczki - zobaczyć wielorybów na safari, zejść do krateru prawdziwego wulkanu lub relaksować w kąpielisku geotermalnym Błękitna Laguna. Mozna po prostu spacerować Reykjavikiem, spróbować islandzkie dania, pójść na basen, znajdujący się w 2 minutach od campingu, zobaczyć miejscowe atrakcje - kościół Hallgrímskirkja, katedrę, Alting - islandzki parlament, Perlan. Spacerując po mieście musicie spróbować wspaniałe islandzkie lody! Wieczorem wracamy do campingu, gotujemy świąteczną kolację, dzielimy się kontaktami i wrażeniami.

гуляем по Рейкьявикузнаменитый корабль викингов

Dzień 13. Do domu

Ostatni dzień - żegnamy nadzwyczajnie piękny kraj i lecimy do domu. Po powrocie nie zapomnijmy o tym, by podzielić się wrażeniami i opinią! :)

Szczególne wyrazy wdzięczności dla Sergeja Mukiszewa, autora tych wspaniałych zdjęć i uczestnika wyprawy.

Zwiedzajcie wszystko

Islandia jest bardzo dalekim krajem, kto wie, kiedy będziecie mogli trafić tu jeszcze raz. Warto zwiedzić wszystkie możliwe miejsca i atrakcje. Nie siedźcie w namiocie, gdy inni kolekcjonują wrażenia!

Zabierzcie kartę chipową

Karty z chipem akceptuje się wszędzie, nawet nie zobaczycie miejscowej waluty. Natomiast z kartą magnetyczną mogą być problemy. Oprócz tego nie zapomnijcie o tym, by zgłosić w banku usunięcie limitu na operacje za granicą.

Kolekcjonujcie drobne

Często za prysznic można zapłacić monetą w 50 koron, i jeśli takiej nie będzie, będziecie zmuszeni długo jej szukać albo chodzić brudni :) Więc jeśli macie możliwość - wymieńcie trochę islandzkich monet. Mogą również być małym upominkiem dla kolegów.

Zabierzcie kamerę, zapasową kartę pamięci, jeszcze i jeszcze jedną

A także zapasowe akumulatory. Krajobrazy na tyle piękne i niezwykłe, że trudno nie robić zdjęć. Będzie szkoda, gdy skończy się pojemność karty albo nagle rozładuje się bateria.

Spróbujcie miejscową kuchnię

Oczywiście, to nie będzie tanio, ale można sobie pozwolić na jeden obiad w islandzkiej restauracji. Możecie zamówić narodowe dania, zwróćcie szczególną uwagę na owoce morza i słynny steki z baraniny. Co prawda, te steki możemy sami zasmażyć na ostatnią kolację. Jeśli jesteście pewni swojego żołądka - spróbujcie zgniłe mięso rekina.

Kupujcie lody na stacjach benzynowych

Islandzkie lody są wyśmienite i bardzo duże! Spróbujecie jeden raz - i już nie będziecie mogli się powstrzymać. Na każdej stacji benzynowej te lody są jednakowe, kupujcie średnie w mlecznej czekoladzie.

Nie oszczędzajcie na sprzęcie

Kupcie dobry jakościowy sprzęt. W tej wyprawie odczujcie zalety drogich membran w porównaniu do tanich.

Ta wyprawa do Islandii jest umiarkowanie trudna i nie potrzebuje szczególnych zdolności fizycznych i umiejętności technicznych. Ale najlepiej będzie trochę zainteresować się bieganiem przed wyprawą - piesza droga stanie się łatwiejsza, więc będziecie mogli w pełni odczuć piękno północnej krainy.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów do Islandii

Należy kupować bilety na ile można wcześnie, ponieważ bliżej startu cena może wyrosnąć o półtora razy. Niestety, lotów bezpośrednich nie ma - tylko przesiadka. Najbardziej wygodne rozwiązanie należy wybrać samodzielnie, wszystko zależy od punktu startowego. Cena biletów wynosi od 700$ w dwie strony. W razie jakichkolwiek trudności możecie zwrócić się do nas - pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 230 euro. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania - lotnisko Reykjavika lub camping. Wszystko zależy od czasu przylotu uczestników. 7-10 dni przed wyprawą wysyłamy szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe przewodnika.

Sprzęt do trekkingu

Z pełną listą sprzętu ze zdjęciami i objaśnieniami można się zapoznać tutaj

Wielka czwórka

  • namiot - dobry, dwuwarstwowy, o wysokiej wodoodporności
  • plecak - najlepiej jakościowy, z nieprzemakalnej tkaniny. Dla kobiet - 65-80 litrów, dla mężczyzn - 80-90 litrów
  • śpiwór - północne lato jest surowe, więc należy zabrać ciepły śpiwór. Temperatura komfortu 0…+2 stopni. Obowiązkowo należy zapakować w pakiet hermetyczny. Zresztą, jak i inne rzeczy.
  • Karimata - może być najzwyklejsza.

Ubranie

  • czapka - obowiązkowo; ciepła czapka lub zimowy buff.
  • kurtka membranowa - górna warstwa ubrania musi być nieprzemakalna i odporna na wiatr
  • spodnie - też najlepiej membranowe spodnie do trekkingu, ale mogą być zwykłe nieprzemakalne i lekkie
  • czapka/ buff do nakrycia głowy w dzień
  • 2 polary - jeden ciepły, drugi lekki. Lub sweterek i gruby sweter wełniany
  • zestaw bielizny termoaktywnej - zazwyczaj zabieram spodnie i dwie koszulki. W jednej chodzę, drugą ubieram na postoju. Jeśli nie posiadacie bielizny termoaktywnej - możecie zabrać kalesony i sweterek
  • koszulka (t-shirt) - 1-2, zamiast nich mogą być koszulki termoaktywne
  • rękawiczki - polarowe, lekkie, ciepłe (nawet gdy są mokre), szybko wysychają
  • latarki - nie obowiązkowo
  • skarpetki - 2-3 pary, najlepiej termo
  • skarpetki do spania - cieplutkie, dla zimnych nocy
  • strój kąpielowy - nie obowiązkowo
  • bielizna
  • kurtka przeciwdeszczowa / ponczo - nawet jeśli ubranie jest nieprzemakalne

Obuwie

  • buty - dobre buty trekkingowe. Grunt wulkaniczny, po którym będziemy chodzić, jest twardy i ostry, tak że obuwie szybko się psuje. Buty muszą być o grubej podeszwie, nieprzemakalne. Najlepiej, gdyby to były specjalizowane buty trekkingowe.
  • sandały - na szlaku będą brody, które będziemy przechodzić w sandałach. Muszą mieć grube podeszwy o mieć dobrą fiksację na nodze. W zwykłych klapkach też da się przejść, ale będzie to niebezpieczne i nieprzyjemne.
  • adidasy - dodatkowa para obuwia. Jeśli jesteście pewni swoich butów (że nie zepsują się, nie będzie obtarcia) - można nie brać.

Inne

  • rain-cover - jeśli nie macie płaszczu-ponczo (ten, który pokrywa idącego razem z plecakiem), obowiązkowo zabieramy rain-cover (przeciwdeszczowe pokrycie do plecaka)
  • mata do siedzenia - nie obowiązkowa, ale potrzebna rzecz. Zazwyczaj ci, kto nie zabrał ją ze sobą, żałują o tym.
  • pakiety plastikowe - żeby zachować ubranie przed deszczem. Dobrze pasują mocne worki na śmieci. Należy także zabrać kilka dużych, żeby tam mógł zmieścić się plecak - przyda się w transportowaniu bagażu na lotnisku i przechowywaniu plecaka na noc (żeby się nie nawilżyły)
  • latarka czołowa - nie wyobrażam sobie wyprawy bez latarki, ale Islandia to wyjątek. Tu może być jaśnie do 22 godzin na dobę. Ale wszytko jedno poleciłbym zabrać latarkę.
  • kubek, łyżka, talerz, nóż - nie ceramika.
  • butelka na wodę - zwykła, 1-2 l pojemności
  • dokumenty i pieniądze - nie zapominamy zapakować w hermetyczne worki
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania - chociaż słońce bywa rzadko, ale jest bardzo aktywne, prawie jak na wysokościach. Można się oparzyć!
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów. Zabieramy w małych ilościach. Można wziąć jeden komplet na kilka osób (oprócz szczoteczki do zębów :) )
  • papier toaletowy
  • pudełko zapałek
  • kijki trekkingowe - przydadzą się podczas przechodzenia w bród i odciążą nogi. Jednak nie są obowiązkowe
  • kamera - nie zapominamy o dodatkowym komplecie akumulatorów, o ile pogoda jest wilgotna i zimna, więc będą rozładowywać się szybciej niż zazwyczaj.

    Ogólna waga rzeczy w plecaku nie może przewyższać 12-14 kg.

Time-lapse z wyprawy w 2015 roku. Warto obejrzeć :)

 

Wideo z trekkingu na Islandii w lipcu 2014 roku

 

Najlepsze opinie:

Rozległe opinie - literki i obrazki. Czytajcie - będzie interesujące, patrzcie - będzie pięknie!

Odkrywając planetę: Islandia

Cześć! Dosłownie przedwczoraj (od momentu napisania tego tekstu) wróciliśmy z pierwszej wyprawy Kuluaru na Islandii. Oczywiście, w domu było dużo spraw, które trzeba załatwiać, ale serca nie powstrzymasz... Czytaj opinie >>

 

Małe życie na Islandii

Tak się ułożyło, że najpiękniejsze i najjaskrawsze chwile w moim życiu zdarzały się przypadkowo i bez planowania. Nie mogę powiedzieć, że moja podróż na Islandię była niezaplanowana... Czytaj całość >>

 

Podróż na Islandię - znana trasa, nowe przeżycia

Mam tak, że wrażenia po wyprawach zazwyczaj zapisuję jeszcze na lotnisku. Wspomnienia są świeże, mam czas - czy mam go marnować? Teraz tak samo, pożegnawszy ostatnich uczestników naszej wyprawy na Islandię, usiadłem napisać kilka słów... Czytaj opinie >>

 

Islandia - miejsce, gdzie szukałam siebie

Pewnego razu dostałam propozycję przeprowadzenia wyprawy na Islandii, i w tym celu rzuciłam pracę. Chciałam zmian. Wyszło tak, że byłam w krainie elfów przez cały miesiąc: pierwsze dwa tygodnie jako stażysta z pierwszą grupą, następne dwa - jako przewodnik z drugą. Islandia to kraj przyjemności dla duszy. Gdy idziesz tymi wzgórzami, odczuwasz nieskończoność piękności... Czytaj całość >>