Trekking do Annapurny (Annapurna Base Camp)

Cena: 780 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 13 dni
Kilometrów: 95 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Катманду
Miejsce finiszu: Катманду
Trasa: Katmandu - Pokhara - Nayapul - Uhleri - Ghorepani - Poon Hill - Tadapani - Chhomrong - Bamboo - Deurali - Machapuchare Base Camp - Annapurna Base Camp - Deurali - Chhomrong - źródła Jhinudanda - Nayapul - Pokhara - Katmandu

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Trekking do bazy pod Annapurną (ABC) to trasa o pomiarkowanej trudności, pasuje tym, kto lubi egzotykę i góry, ale nie chce za dużo się trudzić. Mimo surowej sławy Annapurny nasi turyści nawet nie zdążą się zmęczyć - pokonujemy trasę krótkimi odcinkami. Prawie każdy to inna strefa klimatyczna (całe sześć) i będziemy mogli odczuć nadzwyczajną rozmaitość przyrody Nepalu: szumiąca dżungla, szybkie lodowe rzeki i wodospady, górskie źródła i nareszcie zapierające dech w piersiach panoramy zaśnieżonych szczytów himalajskich.

Nasza wyprawa do Annapurny o wspaniała możliwość poczuć się w centrum tej tajemniczej krainy, spotkać się twarzą w twarz z pradawnym Himalajami, dotknąć mistycznych świątyń Nepalu, odczuć aromat kwitnących rododendronów.

Jesteś szczęściarzem, że trafiłeś do nas, bo mamy lepszy program tego trekkingu! To nie tylko słowa, to wynik kolejnych ulepszeń po każdej odbytej wyprawie.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Dlaczego nasz trekking do Annapurny jest tak dobry:

Każdy raz po powrocie do serca Annapurny trochę zmieniałem trasę, ulepszałem ją. Przecież chcę, żebyście w ograniczone terminy zobaczyli o ile można więcej, doświadczyli tylko pozytywnych emocji, na zawsze pokochali góry i podróże (jeśli raptem ktoś jeszcze nie pokochał). Teraz mogę z pewnością powiedzieć, że mamy najlepszy program trekkingu z możliwych. Oto przyczyny:

  1. Spotkanie grupy na lotnisku. Od razy przy wyjściu z lotniska na was czeka nasz człowiek z tabliczką, który dowiezie was do hotelu. Nie musicie o to się martwić.
  2. Przejazdy zamówionymi autobusami.. To oszczędza pół dnia czasu na wycieczki.
  3. Dobre hotele w Katmandu i Pokharze z wliczonym śniadaniem.. Czyste pokoje z łazienką. Będziemy mieszkać całkiem komfortowo przed trekkingiem i po nim.
  4. Zobaczymy wschód słońca w pięknych miejscach aż trzy razy - w Poon Hill, Tadapani i ABC. Większość grup mija Tadapani, chociaż tu jest bardzo pięknie. Żeby przywitać wschodzące słońce wystarczy po prostu wyjść na taras lodżu.
  5. Przejdziemy pod nadzwyczajnym gwiaździstym niebem do bazy pod Annapurną. Obowiązkowo zatrzymamy się na trochę i wyłączymy latarki. Odczujemy wieczystość kosmosu. Jeszcze nigdy gwiazdy nie były tak bliskie. Uczestnicy mówią, że to jedno z najjaskrawszych wrażeń.
  6. Nocujemy w lepszych i najbardziej panoramicznych lodżach na szlaku. . Staramy się zająć właśnie takie.
  7. Nigdzie się nie spieszymy - będziemy mieli dość czasu, by podziwiać krajobrazy i napstrykać gigabajty zdjęć.
  8. W końcu wyprawy na nas czeka prawdziwy relaks - gorące źródła Jhinu.. Zmęczone nogi podziękują za te kilka godzin relaksacji.
  9. Zwiedzimy zabytki Pokhary.. Nie tylko przejedziemy się w łodziach jeziorem Phewa, ale również zwiedzimy słynny wodospad Devisa i jaskinię, gdzie mieszka Śiwa. Potem wejdziemy do Stupy świata (właśnie ją widać z dołu) i zobaczymy niesamowity widok trzech ośmiotysięczników! Jeśli nie będzie zachmurzenia.
  10. Zwiedzimy główne zabytki Katmandu. Swayambhunath, Patan, Pashupatinath, stupa Bodhnath - zobaczymy to wszystko, będziemy nie tylko jeździć samochodem, ale również chodzić pieszo, żeby zobaczyć, jaka jest prawdziwa stolica Nepalu.
  11. Firmowy prezencik od Kuluaru.. Co to będzie - dowiecie się na szlaku :)

Oprócz tego, przed wyprawą doradzimy i pomożemy w zakupie biletów. Możemy kupić zamiast was. W wyprawie nasz przewodnik zawsze pomoże, poleci, opowie plan na jutro i powie, w co lepiej się ubrać. Opowie, które to góry naokoło i da podstawowe informacje o zabytkach. Wieczorem wszyscy razem gramy w zabawne gry.

Jeśli wcześniej zwiedzaliście naszą stronę, to chyba możecie zauważyć, że wiele dodaliśmy w cenę (zamówione przejazdy, lepsze hotele ze śniadaniem) i przy tym nie podwyższyliśmy kwoty. Na pewno macie szczęście, że trafiliście właśnie do nas :)

Cena programu: 780$.

  • Cena obejmuje:
  • zakwaterowanie w lodżach na szlaku
  • zakwaterowanie w dobrych hotelach Katmandu i Pokhary
  • śniadania w hotelach Katmandu i Pokhary
  • przejazd zamówionym autobusem Katmandu-Pokhara-Nayapul
  • przejazd jeepem Nayapul-Hile
  • przejazd jeepem - Saoli-bazar - Nayapul
  • przejazd zamówionym autobusem Nayapul - Pokhara - Katmandu
  • niezbędne permity i zezwolenia
  • wycieczki na szlaku i w Pokharze
  • usługi przewodnika (mówiącego po polsku)
  • usługi nepalskiego przewodnika
  • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
  • pomoc w zakupie biletów
  • apteczka grupowa
  • firmowy prezent Kuluaru
  • Cena nie obejmuje:
  • przelot do Nepalu (od 700$)
  • ubezpieczenie NW
  • wiza nepalska (25$)
  • wyżywienie (15-20$ dziennie, zależy od apetytu)
  • usługi tragarzy
  • wycieczki w Katmandu (na życzenie, do 30-40$)
  • przejazdy taksówką w miastach (z lotniska, do zabytków
  • wszystkie wydatki, nie objęte programem(nieoczekiwane wydatki, ewakuacja)
Ogólna kwota obowiązkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, wyniesie około 330$ + przelot do Katmandu. Polecamy zabrać jeszcze 100-200$ na upominki i inne małe przyjemnostki.

POLECAMY: za 100 $ możecie zamówić usługi tragarza (będzie niósł wasze 12-13 kg) na cały trekking, także tu zostanie wliczona opłata za taksówkę z i do lotniska. Uczestnikom, mającym mało doświadczenia w wyprawach, mocno polecamy zamówić tragarza od razu i nie psuć sobie wrażeń od trekkingu ciężkim plecakiem.

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 100$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na treku

W Katmandu będziemy mieszkać w trzygwiazdkowych hotelach z udogodnieniami. Standardowe zakwaterowanie w pokoje 2. i 3-osobowe. Możliwe jest indywidualne zakwaterowanie, ale to będzie drożej o 200$ na całą trasę. Podczas pieszego treku mieszkamy w lodżach - schroniskach turystycznych, gdzie jest wspólny prysznic, toaleta oraz można zamówić jedzenie. Czasami jest wifi. Pokoje są małe i skromne, z mebli - najczęściej tylko łóżko.

Warunki pogodowe

Większa część treku leży na pomiarkowanej wysokości. W dzień temperatura około +20 stopni, w nocy może spaść do zera. Pada rzadko. Charakterystyczna pogoda dla górskich regionów - jasny poranek i chmurny wieczór.

Niezbędne dokumenty

Wizę do Nepalu można uzyskać na granicy. Należy mieć ze sobą ważny paszport zagraniczny oraz 4 zdjęcia 3x4 cm do uzyskania wizy i permitów..

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Mapa treku

Trekking pod Annapurnę: moja opinia

Cześć! Mam na imię Taras Pozdni, najczęściej właśnie ja prowadzę grupy Kuluaru pod Annapurnę. Także jestem założycielem oraz kierownikiem klubu, decyduję, gdzie prowadzić grupy i corocznie chodzę do Nepalu. To jest nadzwyczajny autentyczny kraj, w którym są położone najwyższe szczyty świata. Nie ma nic piękniejszego niż świt z widokiem na ośmiotysięczniki. Między innymi, na treku pod Annapurnę zobaczymy aż trzy takie świty. Tak, nie zawsze da się wyspać, ale wyspać się mozna i w domu, a teraz musimy jak najlepiej wchłonąć energię gór.

Lubię różnorodność. Dlatego też lubię trek do bazy pod Annapurną, przecież na szlaku krajobrazy tak szybko się zmieniają! Na dole będziemy się kąpać w jeziorze i pływać w łodzi, potem - iść wśród prawdziwej zielonej dżungli, przez przełomy, dalej trafimy do strefy wysokogórskiej. Tu nas otaczają szczyty himalajskich gór. Podziwiamy je, robimy zdjęcia i zaczynamy zejście. Na nas czeka jeszcze jedna przyjemnostka - gorące źródła, doskonały sposób do relaksu i wypoczynku po tysiącahc schodów.

Niewątpliwie, trek pod Annapurnę to najlepszy trek do poznania Nepalu, jego kultury i natury. Także to najlepszy wybór dla początkującego trekkera - trasa ma pomiarkowany poziom trudności, i z pomocą tragarza jest do pokonania każdemu. Wysokości nie są duże jak na Nepal, więc można specjalnie się nie martwić z powodu choroby wysokościowej.

Więc jeśli jesteś początkujący albo nie jesteś pewien swoich sił - wybierz trek pod Annapurnę

Najbliższe trekkingi do bazy pod Annapurną

Plan trekkingu pod Annapurnę

Dzień 1. Spotkanie grupy w Katmandu

Ulubione miasto wielu podróżników z całego świata, w tym Reinholda Messnera, który samodzielnie zdobył 14 najwyższych szczytów planety. Nazwał Katmandu mianem “miasto życia”. Ożywiony duch stolicy Nepalu czujesz od razu. Już za kilka minut do wyjściu z lotniska jedziecie taksówką po szalonych uliczkach do dzielnicy Thamel, gdzie na was czekają przytulny hotel i przewodnik. Po krótkim odpoczynku pospacerujemy uliczkami Katmandu, zajrzymy do sklepów z upominkami i nepalskich kawiarni, dołączymy do wycieczki i odczujemy miejscowy klimat na słynnym placu Durbar..

БхактапурКатманду

Dzień 2. Przejazd Katmandu-Pokhara-Nayapul, przejście do Uhleri

Rano wsiadamy do autobusu. Jedziemy do trzeciego pod względem wielkości miasta Nepalu - Pokhary - miejsca, z którego rozpoczynają się wszystkie trasy w tym regionie, potem do turystycznej wioski Nayapul. Tutaj zaczyna się rezerwat, więc mamy zarejestrować teamsy i permity. Po tej nietrudnej procedurze ruszamy w naszą pieszą wyprawę do Annapurny.

непальские домикизакат на озере Фева

Na szlaku do Annapurny na nas czekają niesamowite wrażenia! Nasza ścieżka to nie po prostu udeptana droga, to wejście jasnymi schodami, pod sienią starych potężnych rododendronów, wśród krzyków nieznanych jaskrawych ptaków i małp. Podczas nieśpiesznego wejścia poczujecie się jak bohater starych indyjskich bajek lub, jeśli chcecie, po prostu jako mały Mowgli. Jemy kolację i nocujemy w wiosce Uhleri. Stąd można zrobić piękne zdjęcia lodowej piramidy, kończącej szczyt Hiunchuli (6441 m).

мостиктропа среди джунглей рододендрон

Dzień 3. Uhleri - Ghorepani - Poon Hill

Dziś wstajemy wcześnie, jemy śniadanie (blisko siódmej) i startujemy. Idziemy do Ghorepani (2750 m), małej wsi, położonej obok wzgórza Poon Hill (3193 dla Nepalu - to wzgórze :). Niebieskie dachy budynków na tle zarośli przepięknych rododendronów - zachwycający widok. Szczególnie gdy kwitną na całe osiem odcieni różowego. No i oczywiście panorama śnieżystych pasem górskich na tle niebieskiego nieba - Dhaulagiri (8167), Annapurna (8091), Machapuchare (6997). Tu można poczęstować się pysznym serem z mleka jaków i nie mniej smacznym ciastem jabłkowym.

вот так развлекаются за ручку на тропе

Podejście w tych miejscach nie jest trudne, wszystkie trudności zrównoważą wspaniałe widoki. Ze wzrostem wysokości stanie się coraz piękniej i ciekawiej. Do Ghorepani trafimy wcześnie, zdążymy wypocząć i nawet pospacerować do tarasu widokowego Poon Hill - zobaczyć górskie szczyty oblane purpurowym światłem zachodzącego słońca. Oprócz tego, wieczorne wejście na Poon Hill pozwoli lepiej się aklimatyzować.

вид с лоджи Горепанина фоне Дхуалагири

Dzień 4. Wschód słońca z widokiem na ośmiotysięczniki na szczycie Poon Hill (3193 m)

Chcecie się orzeźwić? Wtedy musicie wstać wcześnie i znowu pójść na Poon Hill - spotkać niezapomniany świt. Nie będziecie żałować! Te same góry, to samo słońce, ale rano są zupełnie odmienne. Teraz śniegi na szczytach dwu Annapurn (Pierwszej i Południowej), Dhaulagiri, Nilgiri, Machapuchare najpierw stają się pomarańczowe, potem - prawdziwie złote. Ten boski widok będą z wami podziwiać turyści z całego świata. Jeśli się nie zgubicie, możecie się zapoznać z wieloma interesującymi ludźmi.

на Пун Хиллевосход

Po zejściu do wsi jemy śniadanie, trochę odpoczywamy i ruszamy w drogę. Najpierw do wsi Deurali, potem do Tadapani, gdzie zanocujemy. Jak zawsze, krajobrazy będą niepowtarzalne! Na dole - zieleń dżungli, na górze - biel śniegów, między nimi - surowe skaliste stoki.

Dzień 5. Wschód słońca w Tadapani - Chhomrong (Sinuva)

Znów budzimy się wcześnie, ale nie tak jak wczoraj. Dziś nie musimy nigdzie iść, żeby zobaczyć kolejny świt. Po prostu otwieramy drzwi do pokoi, wychodzimy na taras lodżu i zamieramy z zachwytu. Majestatyczne góry stały się bliższe. Dziś podziwiamy Machapuchare, Annapurnę Południową i Hiunchuli.

Dalej na nas czeka strome zejście i pochyłe podejście do Chhomrong - wioski, w której zatrzymamy się na noc. Jak mogliście zgadnąć, nie wybieramy miejsc noclegu bez nadzwyczajnych widoków, więc znów podziwiamy białe szczyty i zielone kaniony. Między innymi, dziś można zostawić niepotrzebne rzeczy - będziemy iść tą drogą z powrotem, po czym skręcimy do gorących źródeł. Poleżeć w gorących źródłach po trekkingu to prawdziwa przyjemność!

Мачапучара на восходеюные барабанщики

Dzień 6. Chhomrong - Dovan

Rano na nas czeka długie zejście do mostu przez rzekę Chhomrong-Khola. Gdzie jeszcze pokonacie 2114 schodów (liczyliśmy sami w jednej z wypraw)? Nigdzie. Więc - ruszajmy! Dalej schody prowadzą do góry. Będziemy wchodzili długo, do samej wioski Sinuva. Trochę trudno, ale jesteśmy w Himalajach, bez tego wejścia nie będziecie mieli co opowiedzieć o trudnościach w domu. Reszta etapów trekkingu do bazy pod Annapurną będą łatwiejsze.

Dzień kończy się w wiosce Dovan. Tu na nas czeka smaczna kolacja i dobry sen.

привалпо ступенькам

Dzień 7. Dovan - baza pod Machapuchare

Wychozimy z Dovan i idziemy zwinną ścieżką w dolienie rzeki Modi-Khola. Wzdłuż ścieżki są zarośla dżungli, nad głowami wisi wysokie-wysokie sine niebo podtrzymywane przez śnieżne i lodowe szczyty Annapurny i Machapuchare. Między innymi, nazwa ostatniej tłumaczy się jako “rybi ogon”. Spróbujcie odnaleźć podobieństwo. Na pewno się uda :)

Im wyżej wchodzimy, tym surowsza staje się przyroda naokoło, tym mniej zieleni, bardziej pustynne i kamieniste stoki. Strumyki i wodospady biorące początki w lodowcach Annapurny i Machapuchare dodają życia panoramie.

Tu są zachowane świątynie Nepalu. To jaskinia Hinku, mała i niegłęboka, ale będąca schronem świętego pustelnika. Uwierzcie i odczujcie to miejsce. Jemy kolację i nocujemy w Deurali.

Po 6 godzinach wejścia nareszcie jesteśmy w bazie pod Machapuchare (MBC). W Nepalu szczyt “Rybi Ogon” uważa się za dom głównego bóstwa Śiwy. Wejścia tam są zakazane. Jedyny raz w 1957 roku spróbowano wejść tam, ale nie zrealizowano zamiaru do końca. Widocznie, Śiwa nie czekał na gości. Więc my też tam nie pójdziemy.

Zostawiamy rzeczy w lodżach i idziemy na małą aklimatyzacyjną przechadzkę na sąsiednie pasmo. Za nim odkrywa się piękny widok na morenę lodowca Annapurny.

трек к Аннапурнев базовом лагере Мачапучаре

Dzień 8. Wschód słońca w bazie pod Annapurną, zejście do Bamboo

Wstajemy dwie godziny przed świtem. Ubieramy się ciepło, zabieramy latarki i wychodzimy na ścieżkę do ABC. Na drodze na nas czeka jedno z najbardziej niesamowitych i jaskrawych widowisk - rozgwieżdżone niebo świątyni Annapurny. Chyba nigdy nie widzieliście gwiazdy tak blisko i w takich ilościach!

Dalej na nas czeka baza pod Annapurną - cel naszego trekkingu Nepalem, Baza znajduje się w centrum doliny ograniczonej przez zaśnieżone pasma gór. W bazie możecie jeśli nie poznać, to przynajmniej zobaczyć tych, kto będzie zdobywał Annapurnę I. Ten szczyt jest podstępny, do 2008 roku uważano go za najniebezpieczniejszy na świecie - 40% z tych, kto zdecydował się na wejście, ginęło. W bazie często można spotkać upamiętniające znaki o takich ludziach. Jeden z nich to legendarny rosyjski wspinacz Anatoli Bukrejew. Bez tlenu wyszedł na jedenaście ośmiotysięczników. Na pięć z nich wyszedł w ciągu jednego roku - to światowy rekord. Zginął podczas wejścia na Annapurnę w 1997 roku przy zejściu lawiny.

треккинг к базовому лагерю АннапурныНа фоне Мачапучаре

Światła bazy są coraz bliższe, gwiazd coraz mniej. Półtory godziny w drodze - i jesteśmy na tarasie widokowym, skąd odkrywa się niepowtarzalny widok na masyw Annapurny. Góry są śliczne w promieniach wschodzącego słońca. Niezapomniane panoramy szczytów wybłyskujących wszystkimi odcieniami tęczy zapierają dech w piersiach. Nie możemy tego upuścić. Najpierw spacerujemy i robimy zdjęcia, potem pijemy herbatę i idziemy z powrotem do ABC. Po śniadaniu zaczynamy schodzić, żegnając bazę. Ktoś z grupy obowiązkowo tutaj wróci. Sprawdzone.

базовый лагерь Аннапурны - обедзвездное небо

Udeptaną drogą dochodzimy do wsi Bamboo, gdzie będziemy nocować i odpoczywać. Tu jest cieplej, oddycha się łatwiej, samopoczucie jest lepsze. Naokoło ciągle majestatyczna panorama górskich stoków, błękitnego nieba i białych obłoków.

базовый лагерь Аннапурнына спуске

Dzień 9. Bamboo - gorące źródła Jhinudanda

Rano kontynuujemy zejście do przełomu Modi-Khola, potem przez wiszący most trafiamy do już znajomych schodów o ilości 2114. Teraz schodzimy na nie. To jest trochę trudniejsze. Nie szkodzi, odpoczniemy w Chhomrong. Gdy dojdziemy do wioski Jhinudanda, nawet pójdziemy do gorącej kąpieli, orzeźwiającej, uspokajającej, ogrzewającej i kurującej. Wspaniale! Najodważniejsi mogą wykąpać się w górskiej rzece Modi, dla kontrastu. Wszyscy razem zobaczymy mnóstwo małpek na przeciwnym brzegu w zaroślach dżungli.

трек к Аннапурне горы в Гималаях не только снежные)

Dzień 10. Nayapul - Pokhara

Wcześnie rano, bardzo wygodną ścieżką, bez pętel i stromych zejść idziemy do Nayapul, do autobusu, który odwiezie nas na obiad i mały wypoczynek do Pokhary. Drogą wdychamy czyste powietrze, odczuwamy niezwykłą energię tych miejsc, wpatrujemy się w okoliczne krajobrazy i staramy się zapamiętać swoje uczucia jak najściślej, przecież już żegnamy dziką naturę Nepalu. Dalej na nas czeka cywilizacja, przyroda - tylko z okna autobusu

в лучах солнцалодочки в покхаре

Dzień 11. Przejazd łodziami w jeziorze Phewa, wejście na Stupę Świata, zwiedzanie wodospadu Devisa i świątyni Śiwy, przejazd do Katmandu

Chyba zauważyliście, że nasz program jest bardzo rozmaity. Rano wstajemy i idziemy jeździć w łodziach malowniczym jeziorem Phewa, lubianym przez królewską rodzinę, która kiedyś tu mieszkała. Przepłyniemy na inny brzeg, gdzie ścieżką wśród dżungli wejdziemy na Stupę Świata. Stąd odkrywa się piękny widok na Pokharę i szczyty “kręgu Annapurny”. Rzucamy na nie ostatnie spojrzenie i schodzimy do hotelu. Potem wsiadamy do czekającego na nas autobusu i jedziemy do wodospadu Devisa. Wodospad cienkim strumieniem zrywa się do pionowej jaskini. Właściwie, wodospad nie jest aż tak interesujący i zachwycający, gdyby nie jedno “ale”. Obok centralnego wejścia jest bardzo interesująca świątynia Śiwy. Główne bóstwo jest przedstawiony w postaci węża o sześciu głowach, zamkniętego do klatki. Za klatką podziemny korytarz prowadzi w głąb… Idziemy nim i wychodzimy do podnóża wodospadu! Bardzo interesujące i sakralne miejsce.

Po obejrzeniu zabytków wsiadamy do autobusu i jedziemy do Katmandu. Do hotelu przyjedziemy już po ciemku.

Dzień 12. Wycieczki w Katmandu - Swayambhunath, Pashupatinath, Patan, Bodhnath

Stolica Nepalu to miasto kontrastów. Bieda i prostota budynków zwykłych Nepalczyków stoi obok odświętnego wyposażenia i złotych barw buddyjskich oraz hinduistycznych budowli religijnych. Nasz dzisiejszy program obejmuje zwiedzanie słynnych świątyń Katmandu. Pierwsza - Swayambhunath, albo Małpi Pałac. Ta buddyjska świątynia jest położona na wzgórzu, z którego dobrze widać całą stolicę. W małpiej puszczy mieszka dużo dzikich małp. Uważajcie! Nauczone brać jedzenie z rąk ludzi, mogą łatwo zabrać je same!

Пашупутинатх - место кремацийместные

Druga świątynia to stupa Bodhnath, największa i najsłynniejsza w Nepalu

Potem Pashupatinath, hinduistyczna świątynia będąca całym kompleksem muzeów i budowli religijnych. Tu także odbywają się kremacje zgodnie z obyczajem hinduistów.

Dalej - miasto-satelita Katmandu - Patan z mnóstwem dawnych pałaców, mnichów, pielgrzymów i turystów. Druga stolica Nepalu.

ступа Боднатхвсем удачи и до встречи в Непале!

Dzień 13. Do domu…

Dziś jest dzień ostatnich spacerów Katmandu i ostatnich zakupów. Kupujemy upominki, niezwykłe wyroby, sprzęt turystyczny w bardzo przystępnej cenie. Chociaż nie jest firmowe, jakość jest dość wysoka. Podróż się kończy, ale wrażenia pozostają na całe życie. Nie gubcie się! Ale i tak się nie zgubicie, bo góry łączą bardzo mocno.

Nepal to nadzwyczaj egzotyczny i rozmaity kraj. Pozostaje zagadką dla wielu z nas. oto niektóre rady, które ułatwią waszą wędrówkę Nepalem.

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze do Katmandu

Należy kupować bilety wcześnie, od razu jak potwierdzimy wasze uczestnictwo w treku. Najlepiej lecieć liniami Emirates i FlyDubai, kupować bilety na och stronach. Zwróćcie uwagę, że bagaż nie jest wliczony w cenę, trzeba zamówić 20 kg przy zakupie biletu. Przy wsiadaniu do samolotu jest potrzebna karta, którą opłacano bilety - nie zapomnijcie zabrać ze sobą! Cena biletów w dwie strony - od 700$.

Wiza nepalska

Mamy dobrą wiadomość - wizę do Nepalu załatwia się prosto na granicy w pięć minut! Należy mieć ze sobą 2 kolorowe zdjęcia 3x4 cm, paszport zagraniczny i wypełnioną ankietę wizową. Wypełnia się ją też na lotnisku. Przykład z tłumaczeniem można zobaczyć tu: ankieta wizowa i list migracyjny. Wiza kosztuje: do 15 dni - 25$, do 30 dni - 40$, do 90 dni - 100$. Można tu zobaczyć wzór kwestionariusza oraz formularza migracyjnego.

Zakwaterowanie na treku

Podczas pieszej części trekkingu do górnego Mustangu mieszkamy w schroniskach - lodżach. Komfort jest minimalny, często oprócz łóżka w pokoju niczego nie ma. Łóżka są zaścielone czystą pościelą, ale pluskwy są w wielu lodżach, dlatego polecamy brać swój śpiwór i spać w nim. Można poprosić gospodarzy o ciepłą kołdrę. Prąd jest prawie w każdym lodżu, ale w pokojach rzadko są gniazda. Częściej jest wspólne gniazdo, płatne - około 100 rupii (1$) na godzinę lub za ładowanie urządzenia. Prysznic i toaleta prawie zawsze są wspólne, ale zdarza się, że są w pokoju. Wifi jest prawie w każdym lodżu.

Wyżywienie na treku

Menu w każdym lodżu jest nadzwyczaj rozmaite - w ciągu wyprawy możecie nie zdążyć spróbować wszystkiego :) Interesujące jest to, że jednakowe dania w różnych lodżach mogą być przygotowany różnie i mieć zupełnie inny smak! Ceny na jedzenie rosną ze wzrostem wysokości. Średnio będziemy wydawać 10-20$ dziennie, żeby dobrze się wyżywiać.

Zakup sprzętu

Chyba wszyscy wiedzą, że Nepal słynie z bardzo niskich cen na sprzęt turystyczny. I to jest prawda - polar można kupić za 5$, puchową kurtkę od 30$, kijki trekkingowe - od 10$. Ale musicie zdawać sobie sprawę, że bez względu na label to nie jest formowy sprzęt, tylko wyprodukowany gdzieś w miejscowych piwnicach. Są sklepiki z oryginalnym sprzętem, ale ceny są takie jak u nas. Jednym słowem, nie obowiązkowo ciągnąć z domu cały sprzęt, większość można tanio kupić na miejscu. Sklepów turystycznych jest wielkie mnóstwo.

Tragarze

Tragarze (porterzy) mogą nieść zamiast was rzeczy. Nie wolno ładować więcej niż 24 kg na jednego tragarza. Cena takiej usługi wynosi około 20$ dziennie, ale można wynająć jednego tragarza na dwie osoby - będzie o dwa razy taniej. Nie jest przyjęte żałować tragarzy, bez względu na to, ile wagi niosą, oraz zapraszać do swojego posiłku. Najlepsze “dziękuję” dla tragarza to napiwki o wysokości dziennej stawki, więc przygotujcie 10-20$ dla tragarza i przewodnika-Nepalczyka.

Jaka kondycja fizyczna jest potrzebna do trekkingu w Nepalu

Ze względu na to, że nocujemy i jemy w lodżach, plecaki mamy lekkie. Oprócz tego pamiętajmy o możliwości wynajęcia tragarza. Dla większości treków Nepalem wystarczy umieć chodzić :) Ale są także trudniejsze trasy leżące na dużych wysokościach.

Pogoda i temperatura w Nepalu

Klimat Nepalu jest subtropikalny monsunowy, to znaczy, że latem tu bardzo często pada, zimą jest dużo śniegu. Najlepsze miesiące dla trekkingu to kwiecień-maj i październik-listopad. Temperatura powietrza zależy od wysokości. W dzień na nizinach będziemy mieli około +25 i +15 w nocy. Na wysokości ok. 3000 m w nocy temperatura spadnie do zera, na 5000 - aż do -15 stopni Celsjusza.

Ceny, pieniądze Nepalu

Miejscowa waluta to nepalskie rupie. Kurs wynosi około 100 rupii do 1 dolara. Ciekawe, że Nepalczycy dość niedbale zachowują się z papierowymi pieniędzmi - przedziurawić paczkę rupii zszywaczem to całkiem normalna rzecz. Prawie zawsze można płacić dolarami. Kupować upominki warto na targu w Thamelu (turystyczna dzielnica Katmandu), nie na zabytkach. Zawsze negocjujcie cenę - czasem można ją obniżyć w kilka razy.

Trek do bazy pod Annapurną jest trekiem o pomiarkowanej trudności i jest do pokonania przez każdą osobę fizycznie zdrową. Na szlaku będzie dużo schodów, mogą boleć kolana. Róbcie w domu przysiady, nie zapomnijcie także o bandaż elastyczny. W celu trenowania wytrwałości biegajcie, najlepsze będzie bieganie przełajowe. Doświadczenie wypraw jest pomocne, ale nie obowiązkowe.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Nepalu

Lotów bezpośrednich do Nepalu w tej chwili nie ma, trzeba lecieć z przesiadką w Emiratach Arabskich. Przesiadka może być dość długa (czasem do 18 godzin), więc zabierzcie ze sobą śpiwór do bagażu podręcznego. Mało wiarygodne, że uda się pospacerować w Emiratach - wizę należy wyrabiać wcześniej, ona kosztuje około 70$.

Dwie najbardziej pasujące drogi oferują firmy lotnicze Emirates i FlyDubai. Z pierwszą robicie przesiadkę w Szardży, z drugą - w Dubaju. Z Warszawy codziennie są loty. Jeśli przylatujecie wcześniej - zarezerwujemy dla was hotel, przewodnik także będzie na miejscu dwa-trzy dni wcześniej w celu wyrobienia permitów.

Cena bilety wynosi około 700$ w dwie strony. Jeśli będziecie mieć jakieś trudności - zawsze możecie zwrócić się do nas, pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 100$. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty. Opłata rejestracyjna jest potrzebna do zakupu biletów lotniczych dla przewodnika oraz wyrobienia zezwoleń dla was.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - zarezerwowany prze nas hotel w Katmandu. 7-10 dni przed wyprawą wyślemy dane kontaktowe i adres tego hotelu. Nie martwcie się, jeśli nie znacie angielskiego albo nigdy nie byliście za granicą - po prostu pokażcie taksówkarzowi kartkę z adresem i on odwiezie was prosto pod drzwi. Taksówkarzy będzie sporo przy wyjściu z lotniska. Ale raczej spotkacie kogoś z uczestników wyprawy na lotnisku i będziecie jechać razem.

Sprzęt do trekkingu

Ubranie:

  • nakrycie głowy - czapka, buff, panama
  • czapka
  • lekkie rękawiczki
  • kurtka lub kamizelka puchowa
  • kurtka membranowa
  • spodnie
  • polar (ciepła koszula)
  • komplet bielizny termoaktywnej
  • 2-3 koszulki
  • szorty
  • strój kąpielowy skarpetki - 2-3 pary
  • buty trekkingowe
  • sandały lub lekkie adidasy
  • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt indywidualny:

  • plecak na 60 litrów lub torba (jeśli planujecie wynajmować tragarza)
  • mały plecak - jeśli planujecie oddać duży tragarzowi, należy mieć ze sobą mały miejski plecak na 25-30 litrów
  • rain-cover lub nakrycie przeciwdeszczowe na obydwa plecaki
  • śpiwór o temperaturze komfortu 0 stopni
  • mata do siedzenia - na życzenie
  • kijki trekkingowe - na życzenie
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
  • latarka czołowa
  • apteczka indywidualna
  • szminka higieniczna
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, papier toaletowy
  • ręcznik
  • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu
  • kamera
  • komórka
  • ładowarki i akumulatory zapasowe

Trekking do Annapurna Base Camp, październik 2014

 Timelapse z treków pod Annapurnę i Everest jesienią 2014

Najlepsze opinie:

Rozległe opinie - literki i obrazki. Czytajcie - będzie interesujące, patrzcie - będzie pięknie!

отзыв о треке к АннапурнеNepal to nie tylko góry! - opinia o treku w marcu 2014 roku

Namasteee, koledzy! Powitanie, które staje się zwykłe za 20 dni a Nepalu, powitanie, w które wkładasz całą duszę, naprawdę życząc przechodniowi wszystkiego najlepszego... Czytaj opinie >>

воспоминания о непалеWspomnienia o Nepalu - jeszcze jedna opinia o treku w marcu 2014

Taki zrodził się pomysł i zaczął się wyjazd do Nepalu. Po raz pierwszy za granicę, w Himalaje, surowe i wysokie. Z Tarasem mnie powiązał przypadek, i okazało się, że mamy więcej wspólnego niż zainteresowanie górami:)... Czytaj opinie >>

накопичуйте спогадиKolekcjonujcie wspomnienia - opinia o treku jesienią 2014

Muszę przyznać - marzyłam o Himalajach od dawna. Wtedy to wydawało się cudem, kiedy w 1982 roku na Everest po raz pierwszy weszli radzieccy alpiniści. Wszyscy byliśmy z nich dumni i zachwycali się nimi, nawet spotykali ich w Kijowie po powrocie z Nepalu.... Czytaj całość >>

Отзыв о треккинге к АннапурнеMusisz pójść do Annapurny - motywująca opinia z treku w marcu 2016

Świt w bazie pod Annapurną będzie przychodził w moje sny. To chwila, kiedy idziesz razem ze słońcem. Góry zmieniają barwę, promienie zapala ich szczyty. Śnieg “płonie”, zdejmują się chmurki pary. Stawiasz kroki szybciej - słońce robi to samo. I nareszcie - cel. W ten moment rozumiesz - mogę więcej!.. Czytaj opinie >>