Poznaj Nepal - trekking, rafting, safari na słoniach

Cena: 1260 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 13 dni
Kilometrów: 55 km
Trudność: niska
Miejsce startu: Katmandu
Miejsce finiszu: Katmandu
Trasa: Katmandu - rafting na Trisuli - Pokhara - Nayapul - Uhleri - Ghorepani - Poon Hill - Tadapani - gorące źródła Jhinudanda - Nayapul - Pokhara - Chitwan - safari na słoniach - Katmandu

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Nepal to jedyne hinduistyczne państwo na świecie, położone na stokach majestatycznych Himalajów, pomiędzy dwóch pradawnych cywilizacji Chin i Indie. To kraj dawnej kultury i egzotyki, zaśnieżonych szczytów i mnóstwa pagód, rododendronów i słoni, bogatych pałaców i dawnych bóstw, rozmaitych tradycji i fascynującego połączenia buddyzmu i hinduizmu. Stolica Nepalu - miasto Katmandu - jest skarbnicą i ośrodkiem pradawnej sztuki hinduistycznej i buddyjskiej. Ilość świątyń równa się ilości budynków mieszkalnych, ilość czczonych bóstw jest bliska do ilości mieszkańców. Z doliny Pokhary można podziwiać pięć szczytów Annapurny. Przed zwiedzaniem Pokhary na nas czeka trzygodzinny spływ górską rzeką Trisuli. Nie zapomnimy również o parku narodowym Chitwan - to przepiękne miejsce, w którym można zobaczyć różnych egzotycznych zwierząt i pojeździć na słoniu. Ta podróż nie jest sportowa, dlatego pasuje każdemu niezależnie od wieku.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Program trekkingu Poznaj Nepal jest bardzo rozmaity, na nas czeka wiele interesujących aktywności:

 • niezrównany Katmandu - stolica Nepalu
 • rafting na górskiej rzece Trisali
 • wycieczki w Pokharze
 • jazda w łodziach jeziorem Phewa
 • Ghorepani-trek, jedna z najbardziej malowniczych i popularnych krótkich tras w Nepalu
 • niezapomniany świt na szczycie Poon Hill
 • gorące źródła Jhinudanda
 • safari na słoniach w dżungli Chitwan
 • Катание на каноэ по рекам Читвана
 • wycieczki do dawnych buddyjskich i hinduistycznych świątyń - Swayambhunath, Bodnath, Pashupatinath, Patan
 • smaczna kuchnia orientalna na szlaku
 • nowe znajomości, nowe przyjaźnie i wiele innego

Cena: 1260$.

 • Cena obejmuje:
 • usługi przewodnika (mówiącego po polsku)
 • zakwaterowanie w hotelach Katmandu, Pokhary, Chitwanu
 • zakwaterowanie w lodżach na szlaku
 • wszystkie transfery objęte programem
 • wszystkie zezwolenia i permity
 • rafting na Trisuli
 • safari na słoniach i jazda w canoe
 • zwiedzanie zabytków
 • usługi nepalskiego przewodnika
 • konsultacje w przygotowaniu do trekkingu
 • pomoc w zakupie biletów lotniczych
 • apteczka grupowa
 • Cena nie obejmuje:
 • przelot do Nepalu (od 700$)
 • ubezpieczenie NW
 • wiza nepalska (25$)
 • wyżywienie (15-20$ dziennie, zależy od apetytu)
 • usługi tragarzy (15$ dziennie - na życzenie)
 • przelot paralotnią w Pokharze - na życzenie
 • wszystkie wydatki, nie objęte programem
 

Ogólna kwota obowiązkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, wyniesie około 220$ + przelot do Katmandu. Można wynająć tragarza, będzie potrzebny w ciągu 5 dni - to jeszcze dodatkowe 50-75$. Polecamy zabrać ze sobą zapasowe 100-200$ (w tym na upominki).

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 100$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na treku

W Katmandu będziemy mieszkać w trzygwiazdkowych hotelach z udogodnieniami. Standardowe zakwaterowanie w pokoje 2. i 3-osobowe. Możliwe jest indywidualne zakwaterowanie, ale to będzie drożej o 200$ na całą trasę. Podczas pieszego treku mieszkamy w lodżach - schroniskach turystycznych, gdzie jest wspólny prysznic, toaleta oraz można zamówić jedzenie. Czasami jest wifi. Pokoje są małe i skromne, z mebli - najczęściej tylko łóżko.

Warunki pogodowe

Większa część treku leży na pomiarkowanej wysokości. W dzień temperatura około +20 stopni, w nocy może spaść do zera. Pada rzadko. Charakterystyczna pogoda dla górskich regionów - jasny poranek i chmurny wieczór.

Niezbędne dokumenty

Wizę do Nepalu można uzyskać na granicy. Należy mieć ze sobą ważny paszport zagraniczny oraz 4 zdjęcia 3x4 cm do uzyskania wizy i permitów..

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Najbliższe wyprawy Poznaj Nepal

Dzień 1. Spotkanie grupy w Katmandu

Na nas czeka gwarny i żyjący własnym życiem Katmandu. Od lotniska jedziemy taksówką do miejscowego hotelu. Zostawimy rzeczy, bierzemy prysznic i idziemy na miasto. Dawny plac Durbar ze słynnym pałacem są naprawdę warte uwagi. Po dość krótkim zwiedzaniu zajdziemy do sklepików z upominkami i do jednej z wielu tutejszych restauracji z lokalną kuchnią i żywą muzyką.

индусывечрний Катманду

Dzień 2. Katmandu - rafting na rzece Trisuli - Pokhara

Opuszczamy Katmandu. Jeszcze tutaj wrócimy, ale na razie na nas czeka pierwsza prawdziwa przygoda - trzygodzinny rafting górską rzeką Trisuli. Po instruktażu założymy kamizelki ratunkowe i wsiadamy do raftu razem z instruktorem, do którego poleceń pilnie się dosłuchujemy. Nie za bardzo pracujemy z wiosłami, za to podziwiamy wspaniałe widoki kanionu. Po spływu jedziemy do dużego miasta Pokhara. Jak będzie ochota i czas - możemy przejechać łodzią przepiękne jezioro Phewa i zwiedzić Barahi - świątynię na wyspie. Albo pospacerować starym miastem Pokhary..

рафтингОзеро Фева

Dzień 3. Pokhara - Nayapul - Uhleri

Wcześnie rano wsiadamy do autobusu i wyruszamy w kierunku wsi Nayapul. Stąd idziemy pieszo. Jeśli chcemy można wynająć tragarza i iść bez ciężaru, zostawiwszy w małym plecaku wodę i kamerę. Będziemy powoli wchodzić na górę i po południu okażemy się na wsi Uhleri, położonej na wysokości 2020 m. Nocujemy tutaj.

Рододендронывосход на Горепани

Dzień 4. Uhleri - Ghorepani

Wyruszamy do wsi Ghorepani, położonej na wysokości 2860 metrów. Idziemy dobrą ścieżką z mnóstwem schodów. Ze wzrostem wysokości las stanie się bardziej niezwykły, wkrótce naokoło będą same rododendrony. Zanocujemy w pięknym lodżu w Ghorepani - tu będziemy mieli wspaniały widok na śnieżne szczyty himalajskich ośmiotysięczników.

на фоне Дхуалагиривид с лоджа

Dzień 5. Poon Hill - Tadapani

Dziś mamy obudzić się przed świtem, ciepło się ubrać i około pól godziny wchodzić do tarasu widokowego Poon Hill, żeby zobaczyć jeden z najpiękniejszych świtów w swoim życiu. W miękkim promieniu słońca postaną surowe szczyty Annapurna, Dhualagiri, Annapurna Południowa, Machapuchare i Nilghiri. Ten widok fascynuje! Podziwiamy krajobraz, ładujemy się energią słońca i schodzimy do lodżu, gdzie na nas czeka smaczne śniadanie. Po śniadaniu schodzimy do wsi Tadapani, położonego na wysokości 2630 m. Nocujemy w lodżu.

все смотреть на восход!тропинка в лесу

Dzień 6. Gorące źródła Jhinudanda

W ciągu większej części dnia będziemy podziwiać szczyt Annapurny Południowej. Wygodną ścieżką schodzimy do wsi Jhinu, gdzie są gorące źródła. Relaksujemy w jednym z trzech przytulnych źródeł, położonych na brzegu górskiej rzeki Modi Khola. Na przeciwnym brzegu rosną prawdziwe zarośla dżungli. Tu można zobaczyć małp, zabawnie skaczących po drzewach

Мачапучаре в лучах солнцапаримся в источниках!

Dzień 7. Nayapul - Pokhara

Powoli schodzimy do już znajomej wsi Nayapul. Po krótkim spacerku jedziemy do fascynującego miasta Pokhara, gdzie zanocujemy.

Dzień 8. Pokhara - wyspa smoka

Pokhara jest dość wielkim miastem w skali Nepalu. Tu jest wiele niezwykłych dla Europejczyka zabytków. Podczas spaceru możemy zobaczyć nadzwyczajny wodospad Davisa, w którym woda niby znika donikąd, zwiedzić świątynię bogini Bhagvati i stary targ. Oprócz tych znanych miejsc, w Pokharze jest dwa muzea - muzeum Pokhary i muzeum przyrodniczo-historyczne. Wielbiciele ekstremalnych uczuć mogą polatać paralotnią i zobaczyć widok na miasto z lotu ptaka. Wieczorem na nas czeka przyjemny przejazd łodziami wzdłuż pięknego jeziora Phewa i małą wycieczka do Wyspy Smoka ze świątynią Barahi.

Драконий остров на озере ФеваАннапурны южная

Dzień 9. Przejazd do Chitwan

Rano jedziemy bliżej Indie - do tropikalnych lasów Chitwanu. Tutejsza natura jest dzika, nie podobna do zadbanego przez człowieka parku. W Chitwan można spotkać różnych zwierząt - tygrysów, nosorożców, krokodyli, jeleni, dzików, i oczywiście indyjskich słoni. Mnóstwo jaskrawych ptaków także sprawia czarujące wrażenie. Zakwaterujemy się w jednym z tutejszych hoteli nad rzeką, zjemy kolację podziwiając widoki dżungli.

Сафари на слонахНа каное по рекам Читвана

Dzień 10. Różne aktywności w Chitwan

Odpoczywamy w Chitwa na 100 procent! Po śniadaniu pływamy w canoe rzeką, pełną krokodyli. Jeśli nie planujecie się kąpać, krokodyli was nie zaczepią. Po zapoznaniu się z krokodylami i smacznym obiedzie na nas czeka przejażdżka na słoniach! Kilka godzin jazdy na grzbiecie słonia w gęstej dżungli - to niezapomniane przeżycie!

Крокодилка!сафари на слонах

Dzień 11. Chitwan - Katmandu

Opuszczamy fascynujący Chitwan i jedziemy do pięknego Katmandu. Najpierw pójdziemy po upominki do miejscowych sklepików. Zakwaterujemy się w hotelu, jemy kolację w klimatycznej restauracji z żywą muzyką.

площадь Дурбарступа Боднатх

Dzień 12. Wycieczki w Katmandu

W Katmandu współistnieją dwie znaczące religie świata - buddyzm i hinduizm. Możemy tu zobaczyć zarówno buddyjskie, jak i hinduistyczne świątynie. Najpierw zwiedziemy jedną z najbardziej szanowanych świątyń buddystów - Swayambhunath. Tu jest duża stupa, piękny taras widokowy i mnóstwo małp. Nic dziwnego, że to miejsce także nazywają Monkey Temple - małpi pałac. Po obejrzeniu Monkey Temple pojedziemy do największej stupy Bodnath. Obejdziemy ją naokoło kilka razy i ruszymy do kompleksu dawnych hinduistycznych obiektów religijnych Pashupatinath. Tutaj dotychczas odbywają się spalenia ciał zmarłych. Po zwiedzeniu świątyni jedziemy do słynnego przedmieścia Katmandu - niezwykłego Patanu.

обезянаСваямбунатх

Dzień 13. Do domu

Nasza nadzwyczajna podróż Nepalem dobiega końca. Żegnamy spojrzeniem krainę, która przyniosła tyle odkryć i przygód, i jedziemy na lotnisko. Lecimy do domu, marząc o tym, że kiedyś wrócimy do Nepalu. Do zobaczenia wkrótce!

Nepal to nadzwyczaj egzotyczny i rozmaity kraj. Pozostaje zagadką dla wielu z nas. oto niektóre rady, które ułatwią waszą wędrówkę Nepalem.

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze do Katmandu

Należy kupować bilety wcześnie, od razu jak potwierdzimy wasze uczestnictwo w treku. Najlepiej lecieć liniami Emirates i FlyDubai, kupować bilety na och stronach. Zwróćcie uwagę, że bagaż nie jest wliczony w cenę, trzeba zamówić 20 kg przy zakupie biletu. Przy wsiadaniu do samolotu jest potrzebna karta, którą opłacano bilety - nie zapomnijcie zabrać ze sobą! Cena biletów w dwie strony - od 700$.

Wiza nepalska

Mamy dobrą wiadomość - wizę do Nepalu załatwia się prosto na granicy w pięć minut! Należy mieć ze sobą 2 kolorowe zdjęcia 3x4 cm, paszport zagraniczny i wypełnioną ankietę wizową. Wypełnia się ją też na lotnisku. Przykład z tłumaczeniem można zobaczyć tu: ankieta wizowa i list migracyjny. Wiza kosztuje: do 15 dni - 25$, do 30 dni - 40$, do 90 dni - 100$. Można tu zobaczyć wzór kwestionariusza oraz formularza migracyjnego.

Zakwaterowanie na treku

Podczas pieszej części trekkingu do górnego Mustangu mieszkamy w schroniskach - lodżach. Komfort jest minimalny, często oprócz łóżka w pokoju niczego nie ma. Łóżka są zaścielone czystą pościelą, ale pluskwy są w wielu lodżach, dlatego polecamy brać swój śpiwór i spać w nim. Można poprosić gospodarzy o ciepłą kołdrę. Prąd jest prawie w każdym lodżu, ale w pokojach rzadko są gniazda. Częściej jest wspólne gniazdo, płatne - około 100 rupii (1$) na godzinę lub za ładowanie urządzenia. Prysznic i toaleta prawie zawsze są wspólne, ale zdarza się, że są w pokoju. Wifi jest prawie w każdym lodżu.

Wyżywienie na treku

Menu w każdym lodżu jest nadzwyczaj rozmaite - w ciągu wyprawy możecie nie zdążyć spróbować wszystkiego :) Interesujące jest to, że jednakowe dania w różnych lodżach mogą być przygotowany różnie i mieć zupełnie inny smak! Ceny na jedzenie rosną ze wzrostem wysokości. Średnio będziemy wydawać 10-20$ dziennie, żeby dobrze się wyżywiać.

Zakup sprzętu

Chyba wszyscy wiedzą, że Nepal słynie z bardzo niskich cen na sprzęt turystyczny. I to jest prawda - polar można kupić za 5$, puchową kurtkę od 30$, kijki trekkingowe - od 10$. Ale musicie zdawać sobie sprawę, że bez względu na label to nie jest formowy sprzęt, tylko wyprodukowany gdzieś w miejscowych piwnicach. Są sklepiki z oryginalnym sprzętem, ale ceny są takie jak u nas. Jednym słowem, nie obowiązkowo ciągnąć z domu cały sprzęt, większość można tanio kupić na miejscu. Sklepów turystycznych jest wielkie mnóstwo.

Tragarze

Tragarze (porterzy) mogą nieść zamiast was rzeczy. Nie wolno ładować więcej niż 24 kg na jednego tragarza. Cena takiej usługi wynosi około 20$ dziennie, ale można wynająć jednego tragarza na dwie osoby - będzie o dwa razy taniej. Nie jest przyjęte żałować tragarzy, bez względu na to, ile wagi niosą, oraz zapraszać do swojego posiłku. Najlepsze “dziękuję” dla tragarza to napiwki o wysokości dziennej stawki, więc przygotujcie 10-20$ dla tragarza i przewodnika-Nepalczyka.

Jaka kondycja fizyczna jest potrzebna do trekkingu w Nepalu

Ze względu na to, że nocujemy i jemy w lodżach, plecaki mamy lekkie. Oprócz tego pamiętajmy o możliwości wynajęcia tragarza. Dla większości treków Nepalem wystarczy umieć chodzić :) Ale są także trudniejsze trasy leżące na dużych wysokościach. Trek Poznaj Nepal jest jeden z najłatwiejszych, więc na pewno sobie poradzisz.

Pogoda i temperatura w Nepalu

Klimat Nepalu jest subtropikalny monsunowy, to znaczy, że latem tu bardzo często pada, zimą jest dużo śniegu. Najlepsze miesiące dla trekkingu to kwiecień-maj i październik-listopad. Temperatura powietrza zależy od wysokości. W dzień na nizinach będziemy mieli około +25 i +15 w nocy. Na wysokości ok. 3000 m w nocy temperatura spadnie do zera, na 5000 - aż do -15 stopni Celsjusza.

Ceny, pieniądze Nepalu

Miejscowa waluta to nepalskie rupie. Kurs wynosi około 100 rupii do 1 dolara. Ciekawe, że Nepalczycy dość niedbale zachowują się z papierowymi pieniędzmi - przedziurawić paczkę rupii zszywaczem to całkiem normalna rzecz. Prawie zawsze można płacić dolarami. Kupować upominki warto na targu w Thamelu (turystyczna dzielnica Katmandu), nie na zabytkach. Zawsze negocjujcie cenę - czasem można ją obniżyć w kilka razy.

Ten trek nie jest zbyt trudny i jest do pokonania przez każdą osobę fizycznie zdrową, nie wymaga żadnego przygotowania fizycznego.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Nepalu

Lotów bezpośrednich do Nepalu w tej chwili nie ma, trzeba lecieć z przesiadką w Emiratach Arabskich. Przesiadka może być dość długa (czasem do 18 godzin), więc zabierzcie ze sobą śpiwór do bagażu podręcznego. Mało wiarygodne, że uda się pospacerować w Emiratach - wizę należy wyrabiać wcześniej, ona kosztuje około 70$.

Dwie najbardziej pasujące drogi oferują firmy lotnicze Emirates i FlyDubai. Z pierwszą robicie przesiadkę w Szardży, z drugą - w Dubaju. Z Warszawy codziennie są loty. Jeśli przylatujecie wcześniej - zarezerwujemy dla was hotel, przewodnik także będzie na miejscu dwa-trzy dni wcześniej w celu wyrobienia permitów.

Cena bilety wynosi około 700$ w dwie strony. Jeśli będziecie mieć jakieś trudności - zawsze możecie zwrócić się do nas, pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 100$. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty. Opłata rejestracyjna jest potrzebna do zakupu biletów lotniczych dla przewodnika oraz wyrobienia zezwoleń dla was.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - zarezerwowany prze nas hotel w Katmandu. 7-10 dni przed wyprawą wyślemy dane kontaktowe i adres tego hotelu. Nie martwcie się, jeśli nie znacie angielskiego albo nigdy nie byliście za granicą - po prostu pokażcie taksówkarzowi kartkę z adresem i on odwiezie was prosto pod drzwi. Taksówkarzy będzie sporo przy wyjściu z lotniska. Ale raczej spotkacie kogoś z uczestników wyprawy na lotnisku i będziecie jechać razem.

Sprzęt do trekkingu

Ubranie:

 • nakrycie głowy - czapka, buff, panama
 • czapka
 • lekkie rękawiczki
 • kurtka lub kamizelka puchowa
 • kurtka membranowa
 • spodnie
 • polar (ciepła koszula)
 • komplet bielizny termoaktywnej
 • 2-3 koszulki
 • szorty
 • strój kąpielowy skarpetki - 2-3 pary
 • buty trekkingowe
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt indywidualny:

 • plecak na 60 litrów lub torba (jeśli planujecie wynajmować tragarza)
 • mały plecak - jeśli planujecie oddać duży tragarzowi, należy mieć ze sobą mały miejski plecak na 25-30 litrów
 • rain-cover lub nakrycie przeciwdeszczowe na obydwa plecaki
 • śpiwór o temperaturze komfortu 0 stopni
 • mata do siedzenia - na życzenie
 • kijki trekkingowe - na życzenie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • apteczka indywidualna
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu
 • kamera
 • komórka
 • ładowarki i akumulatory zapasowe

 

Najlepsze opinie: