Nadzwyczajna Kapadocja

Cena: 110 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 5 dni
Kilometrów: 40 km
Trudność: niska
Miejsce startu: Antalya, Goreme
Miejsce finiszu: Goreme, Antalya
Trasa: Antalya - Goreme - Gołębia dolina - Uchisar - Dolina miłości - Cavushin - Różowa dolina - Derinkuyu - kanion Ihlara - Selime - Antalya

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Kapadocję nierzadko nazywają sercem współczesnej Turcji. Przyciąga swoją historią, geografią i naprawdę nadzwyczajnym pięknem. Od dawnych czasów W Kapadocji jedna narodowość zmieniała inną – tu mieszkali Medowie, Persowie, Hetyci, Frygowie, Macedończycy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Turcy-seldżucy, Osmanowie. Kapadocja jest położona na niedużym płaskowyżu na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza, którego krajobraz w ciągu tysięcy lat kształtowały wulkany, woda i wiatr. Ale turyści przyjeżdżają tu nie tylko z powodu wyjątkowych krajobrazów Kapadocji, ale też żeby zobaczyć górskie klasztory z dawnymi freskami, wielopoziomowe podziemne miasta i inne pradawne zabytki tej części Turcji. Park narodowy Goreme z mnóstwem jaskiń znalazły się na liście kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa światowego UNESCO – nic zresztą dziwnego, bo na świecie prawie nie istnieje czegoś podobnego. Dołącz do wyprawy, i zaczarowana kraina na pewno dotknie strun Twego serca!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Wyprawa w Kapadocji nie jest wyprawą tradycyjną – nie będziemy chodzić z ciężkimi plecakami i mieszkać w namiotach, lecz będziemy spacerować bez ciężaru i nocować w komfortowym hostelu z wi-fi.

Na szlaku zobaczymy:

 • Goreme – wyjątkowe miasteczko, w którym wiele ludzi mieszka w jaskiniowych domkach
 • Gołębią dolinę
 • Jaskiniową twierdzę Uchisar
 • Dolinę miłości
 • Kamienne grzyby doliny Pasabag
 • Jaskiniową wieś Cavusin
 • Cierkiew Jana Chrzciciela -
 • Różową i Czerwoną doliny
 • Legendarne miasteczko jaskiniowe Derinkuyu
 • Kanion Ihlara
 • Świątynię Selime
 • Antalyę

Cena: 110$.

 • Cena obejmuje:
 • usługi przewodnika
 • apteczka grupowa
 • konsultacje przed wyprawą
 • pomoc w zakupie biletów lotniczych
 • pamiątkowy certyfikat turysty
 • Cena nie obejmuje:
 • bilet lotnicze do/z Turcji (od 180$)
 • wyżywienie w restauracjach i hotelach
 • zakwaterowanie w hotelach
 • przejazdy
 • upominki i inne drobne wydatki

Ogólna kwota dodatkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, wyniesie około 200-250$. Jeśli będzie ochota polatać balonem - to jeszcze 130-150$.

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 50$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od pogody, kondycji oraz chęci uczestników przewodnik ma prawo wnosić zmiany w plan wyprawy

Zakwaterowanie na szlaku

Mieszkamy w hostelu w pokojach 2-3-osobowych. Tu jest wi-fi, prysznic, toaleta, stołówka, gdzie można posiedzieć całym towarzystwem. Z prądem wszystko w porządku, można w każdym momencie doładować swoje urządzenia.

Warunki pogodowe

Turcja to kraj o miękkim klimacie subtropikalnym. Latem tu jest bardzo gorąco, dlatego wyprawy zazwyczaj planujemy na kwiecień-maj i wrzesień-październik - to najlepsze miesiące na trekking w Turcji. W dzień temperatura będzie wynosić +25…+30 stopni, w nocy około +10…+15 w zależności od wysokości noclegu. Im wyżej, tym zimniej, ale nawet na najbardziej wysokościowych postojach będzie dość ciepło.

Niezbędne dokumenty

Dla pobytu na terenie Turcji obywatelom polskim należy uzyskać wizę turystyczną.

Najbliższe wyprawy do nadzwyczajnej Kapadocji

 

Plan wyprawy do Kapadocji

Dzień 1. Antalya – Goreme

Pierwszy dzień spędzimy dojeżdżając do miejsca startu naszej nietrudnej wyprawy w Turcji. Najlepiej lecieć samolotem linii lotniczych Pegasus Charków – Kayseri oraz Antalya – Charków, oba loty z przesiadką w Stambułu. Jeśli przylecisz innym lotem – trzeba będzie dojeżdżać nocnym autobusem Antalya-Goreme. To nie będzie problem, większość grupy dojeżdża właśnie w taki sposób. Autobusy są bardzo komfortowe, nie zmęczysz się w drodze.

Гореме - КападокияГолубиная долина

Dzień 2. Goreme - Guvercinlik - Uchisar - Dolina miłości

Grupa spotyka się i zapoznaje się z przewodnikiem o dziesiątej rano na stacji autobusowej wsi Goreme. Po zapoznaniu idziemy zameldować się w campingu, w którym spędzimy kilka następnych nocy. Nasza wyprawa zaczyna się po zakwaterowaniu i obiedzie. Na początku naszej pieszej przechadzki zobaczymy Guvercinlik - Błękitna Dolina. Dolina uzyskała swoją nazwę z powodu mnóstwa gołębników i gołębi. Powoli przejdziemy Guvercinlik w kierunku wyrąbanej w skale twierdzy Uchisar. Wejdziemy na taras widokowy na jej szczycie i z lotu ptaka zobaczymy bajeczne krajobrazy Kapadocji. Po południu na nas czeka Dolina miłości. Jej kamienne posągi mają dość niedwuznaczne kształty. Przejdziemy około 7 km i wieczorem wrócimy do Goreme.

Каппадокия - УчхисарДолина любви

Dzień 3. Dolina Pasabag - Cavusin - Różowa i Czerwona doliny

Rano zobaczymy główny symbol Kapadocji - kamienne grzyby doliny Pasabag. Nidzie na świecie nie zobaczycie takich tajemniczych tworzyw geologicznych. Tutejszy surrealistyczny krajobraz został wytworzony przez wulkany. Popiół, który zmienił się w tuf, i lawa, która stała się bazaltem - to podstawowe składniki niezwykłych rzeźb. Bardzo przypominają grzyby-mutanty o kilku kapeluszach. Szeroka panorama doliny Pasabag odkryje się nam ze ścieżki, prowadzącej wokół płaskowyżu Ak-tepe. Będziemy podziwiać pozaziemskie piękno tych miejsc i nie zauważymy, jak okażemy się obok jaskiniowej wsi Cavusin, w której dotychczas zachowała się cerkiew Jana Chrzciciela. Zatrzymamy się tutaj, zjemy obiad i odpoczniemy. Dalej zmierzymy do Różowej i Czerwonej dolin - tutejsze tufowe pokłady mają przyjemny różowy lub przestraszający krwawy kolor. Po wspaniałym dniu na nas czeka kolejny wieczór w campingu Goreme. Dziś przejdziemy około 10 km.

Красная долинаПолеты на воздушном шаре

Dzień 4. Derinkuyu - kanion Ihlara - kompleks klasztorny Selime (Green tour)

Dalekie granice Kapadocji czekają! Najlepszy sposób na zwiedzanie wszystkich atrakcji – zamówić green-tour. Właśnie tak zrobimy. Autobus dowiezie grupę do legendarnego dawnego miasta jaskiniowego Derinkuyu. Zostało odkryte przez archeologów dość niedawno – dopiero w roku 1960. Dziesiątki tysięcy ludzi mieszkali tutaj wiele stuleci temu, wypełniając przestrzeń na osiem poziomów pod ziemię i około osiemdziesięciu metrów w głąb. Następny punkt zwiedzania to kanion Ihlara. Powierzchnię kanionu opasuje pustynia, natomiast ściany są ukryte zielonymi zaroślami. Na dnie kanionu szybko płynie rzeka. W dawnych ścianach Ihlara dobrze zachowały się jaskinie mnichów i mnóstwo kolorowych fresków. Potem na nas czeka niezwykły zabytek historyczny – skalna świątynia wczesnego chrześcijaństwa - Selime. Ta budowla miała dwie funkcje – służyła jako twierdza i jaki klasztor. Selime jest wyrąbany w skale, to wymyślny labirynt pomieszczeń, wchodzących do samego szczytu. Po obejrzeniu tych niezwykłych miejsc wracamy do Goreme. Tu można kupić pamiątkowe prezenty – magnesy czy ceramiczne grzyby. Często zwiedzający Kapadocję opowiadają, że po zmierzchu wśród kamieni pojawiają się wróżki. Te magiczne malutkie istoty mogą zobaczyć tylko ci ludzie, których dobre i czyste serce jeszcze nie straciło wiary w cuda. Na tym nasza podróż dobiega końca. Przypominamy, że do Antalyi można dojechać autobusem, a do Stambulu lecieć z Kayseri.

КаппадокияКаппадокия поход

Dzień 5. Do domu

Wcześnie rano przyjeżdżamy do Antalyi, skąd lecimy do domu. Chętni mogą przedłużyć wypoczynek i relaksować na wybrzeżu morza Śródziemnego. Pełni marzeń i szczęśliwi, wracamy do domu. Po wyprawie będziecie mieli mnóstwo wrażeń – piszcie opinie!

монастырь Селиме и каньон Ихларавоздушные шары в Каппадокии

Połączcie dwie wyprawy

Wyprawa Kapadocją zajmie tylko 5 dni, więc polecamy iść tu po wyprawie Drogą Licyjską. Właśnie tak zazwyczaj układamy program wypraw. Takie połączenie da możliwość zobaczyć dwa różne i przepiękne rejony Turcji w jednej wyprawie!

Polatajcie balonem

Kapadocja słynie z nadzwyczajnej ilości balonów, więc po prostu musicie polatać jednym z nich! Z góry odkrywają się jeszcze piękniejsze i czarujące widoki. Lot balonem doda jaskrawych wrażeń do podróży.

Jak lecieć do Turcji

Oczywiście, najtaniej lecieć lowcosterami. Może to być WizzAir, Rayanair, przez Ukrainę - Pegasus czy OnurAir. Najtańszy jest Pegasus - latają z Charkowa, Lwowa, ale czas wylotu jest niewygodny (3-a w nocy), jednak można kupić bilety w dwie strony za 130 euro. OnurAir lata z Odessy, czas wyloty dość wygodny - 11-a rano. Także można lecieć droższymi Turkish Airlines z Kijowa.

Dokumenty do wjazdu do Turcji

Polscy obywatele potrzebują wizy dla pobytu na terenie Turcji. Wizę można uzyskać na dwa sposoby:

 • na stronie www.evisa.gov.tr wielokrotną wizę elektroniczną (e-wizę)
 • na lotnisku po przylocie do Turcji wielokrotną wizę typu wklejka

Gdzie wymieniać pieniądze

Oficjalna waluta Turcji to lira turecka. Ale prawie wszędzie tu można płacić dolarami za kursem podobnym do oficjalnego. Jednak lepiej mieć trochę lir, najlepiej je wymienić w kantorze na dworcu autobusowym. W żadnym wypadku nie trzeba wymieniać pieniędzy na lotnisku - kurs jest bardzo niewygodny. Zabierz ze sobą drobne, przyda się na taksówki. Jeden dolar równie się 2 lirom.

Jedzie słodycze i owoce

Turcja, ten nadzwyczajny kraj Orientu, od dawna słynie z niepowtarzalnymi słodyczami. Jest ich wielkie mnóstwo i każde jest smaczne! Spróbujcie jak można więcej rodzajów!

Często na drodze będziemy spotykać owocowe drzewa z pomarańczami, mandarynkami lub granatami zależnie od pory roku - nie mijajcie, jedzcie smaczne owoce, gdy mamy możliwość!

Wyprawa w Kapadocji nie potrzebuje żadnego przygotowania fizycznego. Jeśli umiesz chodzić - wszystko super, można iść!

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Antalyi

Kupować bilety należy tylko po naszym potwierdzeniu Twojego udziału w wyprawie. Jest kilka opcji - można kupić bilet na lot czarterowy (co się opłaca robić “w ostatniej chwili”), wcześniej można szukać połączeń na Rayanair (najczęściej to będą wyloty z Niemiec). Także można tanio lecieć przed Ukrainę - Charków czy Lwów - low-cost liniami Pegasus. W ostatnim wypadku cena bilety zaczyna się od 120 euro w dwie strony. Bagaż - 20 kg + bagaż ręczny 10 kg. Także z Ukrainy (z Odessy) latają samoloty Onur Air, dozwolony bagaż 30 kg + 10 kg bagażu ręcznego. Z Kijowa można lecieć trochę drożej samolotem linii Turkish Airlines.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwowania miejsca w grupie należy dokonać opłaty rejestracyjnej o wysokości 50$. To można zrobić w najbardziej wygodny sposób - zobacz więcej na stroni Sposoby dokonania opłaty

Zbiór grupy

Standardowe miejsce spotkania - terminal 1 lotniska Antalya. Ale w niektórych wypadkach spotykamy się z zarezerwowanym hotelu lub na dworcu autobusowym Antalyi. Szczegółowe informacje o miejscu spotkania i kontakt do przewodnika wysyłamy 7-10 dni przed wyprawą, obowiązkowo sprawdź pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • skarpety - 3-4 pary
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • plecak 30 l (opcjonalnie)
 • mata do siedzenia
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Wideo z podróży do Kapadocji z maja 2015 roku

Najlepsze opinie:

Сказка КаппадокииBajka Kapadocji

Do Kapadocji ruszyliśmy od razu po Drodze Licyjskiej. Nasza mała grupa zebrała się na Otogare (tak nazywają się dworce autobusowe w Turcji) i wyruszyła w długą drogę, która musiała nas zaprowadzić do bajki... Czytaj opinie >>

хочу поделитьсяChcę podzielić się uczuciem

Więc jestem w domu, na Ukrainie. Cieszę się ze świeżej zieleni i kwitnącej natury. W duszy - uspokojenie, przyjemność od powrotu do zwykłych spraw i trosek. Ale! Najpierw uczucia niejednoznaczne: radość od powrotu do domu i żal, że wyprawa skończyła się tak szybko. Czytaj opinie >>