Kołoczawa i jezioro Synewyr

Cena: 150 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 66 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, do 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk, po 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - w. Łopuszne - j. Synewyr - rz. Terebla - w. Bukowinka - grzbiet Piszkonia - g. Gropa - g. Negrowiec - g. Barwinok - w. Kołoczawa - g. Tapesz - w. Wuczkowe - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Ta trasa jest bardzo niezwykła i łączy w sobie program turystyczno-estetyczny i kulturalny. Zobaczymy nadzwyczajne jezioro Synewyr i zwiedzimy różne muzea w Kołoczawie. Także na nas czekają górskie szczyty i wspaniały park narodowy Synewyr! Jeśli marzycie o pięknie karpackich gór i nowych wrażeniach - ta wyprawa jest dla was!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy do Kołoczawy i na Synewyr:

 • zobaczycie najsłynniejsze i najczystsze jezioro Ukrainy - Synewyr
 • zwiedzicie mnóstwo zabytków i muzeów w wyjątkowej wsi Kołoczawa
 • wejdziecie na kilka pięknych karpackich szczytów
 • przejdziecie malowniczy grzbiet Piszkonia
 • zwiedziecie kolorytowe karpackie wsie
 • poznacie historię i tradycje miejscowych mieszkańców
 • zobaczycie całe piękno karpackiej przyrody
 • wypoczniecie od codzienności

Cena: 150$.

 • Cena obejmuje:
 • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
 • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
 • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
 • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
 • apteczka grupowa
 • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
 • usługi przewodnika
 • certyfikat turysty
 • firmowy prezencik od Kuluaru
 • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
 • Cena nie obejmuje:
 • programowe przejazdy (około 300 UAH)
 • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
 • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 250-300 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

menu 6 dni

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na Kołoczawę i Synewyr

Plan wyprawy na Synewyr i Kołoczawę

Dzien 1. Iwano-Frankiwsk - w. Łopuszne - j. Synewyr

Miejsce spotkania - dworzec kolejowy w Iwano-Frankowsku. Po spotkaniu całą grupą jedziemy autokarem do wsi Łopuszne. Tutaj rozpocznie się piesza część wyprawy. Najpierw idziemy kilka kilometrów przez wieś. Później zaczyna wchodzić na grzbiet. Idziemy dobrze udeptaną ścieżką, podziwiamy widoki i oddychamy świeżym karpackim powietrzem. Wkrótce okażemy się nad jeziorem Synewyr. Tu nie wolno zatrzymywać się postój, dlatego idziemy na polanę pod górą Jeziorna i rozkładamy namioty trochę niżej. Do jeziora Synewyr mamy 5 minut pieszo, więc obowiązkowo zejdziemy do jeziora, żeby obserwować promienie zachodzącego słońca w głębokich wodach.

Стоги сенаКарпаты

Dzień 2. jezioro Synewyr - góra Jeziora (1496 m) - rzeka Terebla

Jeden z kluczowych dni wyprawy. Dziś na pewno zapoznamy się z najczystszym jeziorem Ukrainy - Synewyrem. Jest położone na wysokości 989 metrów n.p.m., głębokość średnio wynosi 10 m, powierzchnia - 5 ha. Kiedyś tu były pstrągi. Sprawdzimy, czy dotychczas są. Jest wiele legend o tym miejscu. Według jednej z nich, w dolinie mieszkała piękna dziewczyna na imię Siń o niebiańsko-błękitnych oczach. Pewnego razu poszła zbierać kwiaty na łące i spotkała chłopaka na imię Wyr. Zakochali się od pierwszego wejrzenia. Ale ojciec dziewczyny był przeciwny ich stosunków i oddał rozkaz sługom, by Wyra tajemnie zabito. Córka hrabiego Siń na tyle płakała przy kamieniu, z którego zrzucono do przepaści jej ukochanego, że napłakała ogromne jezioro. Każde podanie ma cząstkę prawdy. Sprawdźcie, może woda ma trochę słony smak?

Po zwiedzaniu jeziora zbieramy rzeczy i wchodzimy na górę Jeziorna, żeby z jej szczytu zobaczyć górskie rzeki i wsie, lasy i jeziora. Po chwili wypoczynku schodzimy do malowniczej polany, gdzie rzeka Studeny spotyka się z Tereblą.

Озеро СиневирКарпатский горный хребет

Dzień 3. rz. Terebla - w. Bukowinka - grzbiet Piszkonia

We wsi Bukowinka jest wiele do zobaczenia. Zobaczymy linię Arpada - to obronna linia o długości 600 km, zbudowana przez Węgrów w celu obrony od Armii Czerwonej w 1943-1944 latach. Wcześniej tu było muzeum flisu, ale teraz z niego pozostał sam fundament… Także obowiązkowo pójdziemy zobaczyć brunatnych niedźwiedzi w centrum rehabilitacyjnym - tu się przywozi zwierzęta z cyrków lub zoo, w których je utrzymywano w złych warunkach. Po interesującej wycieczki opuścimy Bukowinkę. Nocujemy niedaleko Jeziorka pod grzbietem Piszkonia.

Хребет ПишконяХребет Пишконя

Dzień 4. góra Gropa (1667 m) - góra Negrowiec (1707 m) - góra Barwinok (1461 m) - w. Kołoczawa

Budzimy się wcześnie, jemy śniadanie i szybko zbieramy rzeczy. Idziemy w górę na grzbiet Piszkonia. Stąd pięknie widać park narodowy Synewyr. Podziwiamy karpackie krajobrazy. Powoli wchodzimy na szczyty gór Gropa, Barwinok i Negrowiec. Pod jednym ze szczytów zobaczymy jezioro wysokogórskie, utworzone z topiącego się lodowca. Jeszcze trochę drogi grzbietem i schodzimy do wsi Kołoczawa. Na brzegu rzeki Hersowiec zatrzymamy się na postój.

Поход в КарпатыЛесные вкусняшки

Dzień 5. Wycieczki w Kołoczawie

Kołoczawa to niezwykła karpacka wieś. Tu jest wiele obiektów turystycznych. Nazywano ją wsią 10 muzeów i 20 pomników. Większość z zabytków dziś zdążymy zwiedzić i na pewno zobaczymy najbardziej interesujące. Bliżej wieczora wejdziemy na połoninę, gdzie zanocujemy.

На хребтеКолочава

Dzień 6. góra Tapesz (1324 m) - wieś Wuczkowe - Iwano-Frankiwsk

Ostatni dzień wyprawy. Wejdziemy na górę Tapesz, skąd zobaczymy widok grzbietu Borżawa i Gorganu. Potem zejdziemy do wsi Wuczkowe. Tu na nas będzie czekał autobus, którym pojedziemy do Iwano-Frankowska, gdzie dopiero tydzień temu zapoznaliśmy się, a już dziś żegnamy się ze łzami.

Туман в горахПоход в Карпаты

Mimo że ta wyprawa jest dość łatwa, obejmuje wiele wycieczek do głównych atrakcji tego regionu, jednak trzeba przygotować się do niej jak do prawdziwej wyprawy. W dzień będziemy iść z plecakami, w nocy - spać w namiotach. To może być niezwykłe. dlatego dosłuchaj się do naszych rad, żeby wyprawa się udała i przez długie lata zostawała ciepłem wspomnień.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

 

Tę trasę potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

 • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
 • ciepła czapka
 • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
 • polar (ciepły sweter)
 • lekka koszula o długich rękawach
 • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
 • 3 koszulki
 • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
 • szorty
 • bielizna
 • strój kąpielowy
 • skarpety - 4-5 par
 • buty dla trekkingu
 • sandały lub lekkie adidasy
 • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

 • namiot
 • plecak 65-80 l
 • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
 • karimata
 • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
 • mata do siedzenia
 • kubek, łyżka, talerz, nóż
 • kijki trekkingowe - opcjonalnie
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
 • latarka czołowa
 • plastikowa butelka na wodę
 • osobista apteczka
 • szminka higieniczna
 • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
 • ręcznik
 • aparat fotograficzny
 • komórka
 • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
 • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie: