Wodospady Gorganów

Cena: 150 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 70 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, do 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk, po 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - wod. Buchtowiec - poł. Komarniki - wod. Maniawski - g. Czortka - g. Gorgan - w. Zielone - g. Pasieczanka - przeł. Peresłop - r. Żonka - wod. Dziewicze Łzy - Jaremcze - g. Makowica - w. Dora - g. Biały Kamień - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Na nas czeka dość łatwa sześciodniowa wędrówka w Karpaty. Podczas wyprawy będziemy podziwiać skaliste grzbiety, górskie szczyty i przepiękne wodospady z czystą, jak dziecięce łzy, wodą. Zobaczymy piękno czterech najpiękniejszych wodospadów karpackich - Buchtowieckiego, Maniawskiego, Dziewicze Łzy i Probij. Oprócz tego wejdziemy na kilka karpackich szczytów i pospacerujemy grzbietem górskim, zobaczymy wspaniałe widoki Gorganów, a także kupimy upominki na znanym drewnianym targu w miasteczku Jaremcze. Zanurzymy się w historię dawnej Ukrainy na ścieżce Dobosza. Ten szlak jest tak rozmaity, że spodoba się każdemu.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy na karpackie wodospady Gorganów:

  • zobaczycie najbardziej malownicze wodospady masywu Gorgańskiego - Buchtowiec, Maniawski, Dziewicze Łzy, Probij.
  • wejdziecie na kilka szczytów, usypanych kamieniami o rozmaitych kształtach i rozmiarach
  • docenicie przyrodę dzikich Karpat
  • poznacie kulturę i zwyczaje miejscowych Hucułów pospacerujecie po jednym z najbardziej charakterystycznych karpackich targów z mnóstwem różnych atrakcji - Jaremcze
  • zwiedzicie słynny drewniany targ w Jaremczym
  • poczęstujecie się różnymi karpackimi smakołykami - jagodami leśnymi i grzybami, oraz tradycyjnymi potrawami huculskimi
  • załadujecie się energią i siłą na długie miesiące

To wyprawa o średniej trudności i każdemu będzie pasowała. Najpierw ten szlak jest interesujący ze względu na swoje oddalenie od popularnych tras turystycznych (na przykład, grzbiet Czarnohora) i surowość krajobrazu kamienistych Gorganów.

Cena: 150$.

  • Cena obejmuje:
  • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
  • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
  • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
  • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
  • apteczka grupowa
  • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
  • usługi przewodnika
  • certyfikat turysty
  • firmowy prezencik od Kuluaru
  • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
  • Cena nie obejmuje:
  • programowe przejazdy (około 300 UAH)
  • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
  • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 250-300 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.
 

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

menu 6 dni

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na wodospady Gorganów

Plan karpackiej wyprawy na wodospady Gorganów:

Dzień 1. Iwano-Frankiwsk - wodospad Buchtowiec - poł. Komarniki

Na dworcu kolejowym w Iwano-Frankowsku potykamy się i zapoznamy się ze sobą i z przewodnikiem. Najlepiej tu przyjechać wcześnie, przed południem. Tu podzielimy produkty i sprzęt grupowy. Z Iwano-Frankowska jedziemy do wsi Pasieczna. Właśnie tutaj rozpocznie się piesza część wyprawy. Najpierw ruszamy w stronę wodospadu Buchtowiec wzdłuż koryta rzeki o takiej samej nazwie. Buchtowiec leży w kamienistym jaru o wysokości sięgającej 10 metrów. Po krótkiej sesji fotograficznej na tle wodospadu idziemy dalej. Nasz pierwszy postój to górska połonina Komarniki. Dziś pokonamy 11,5 km..

Палаточный лагерь в КарпатахВодопад Бухтивец

Dzień 2. Komarniki - wodospad Maniawski - góra Czortka (1257 m)

Razem jemy śniadanie, myjemy zęby, pakujemy rzeczy i ruszamy w drogę. Zobaczymy przepiękny wodospad Maniawski. Jego wysokość wynosi około 20 metrów, chociaż na oko ciężko to wyznaczyć - wodospad dzieli się na kilka kaskad. Przy każdej kaskadzie znajduje się mała wanna, w której można się przy okazji wykąpać. Zimna życiodajna woda w sekundę wróci siłę i usunie zmęczenie! Siły nam będą potrzebne, bo dalej mamy do pokonania wejście na grzbiet Czortka. Ze szczytu odkrywają się niepowtarzalne krajobrazy Karpat ukraińskich. Bez pośpiechu zmierzamy do miejsca noclegu. Dziennie pokonamy 13 km.

Водопад МанявскийГорганы в облаках

Dzień 3. Góra Gorgan (1240 m) - wieś Zielone - góra Pasieczanka (1213 m)

Wejdziemy na szczyt Gorgan i obserwujemy krajobrazy naokoło. Potem mamy zejść do wsi Zielone, położonej w samym sercu wiecznie zielonych iglastych lasów karpackich. Wśród zieleni świerków ukryła się mała wioska o pradawnym huculskim kolorycie. Ominąwszy ją, wchodzimy na górę Pasieczanka. Ze szczytu znów podziwiamy piękne widoki dzikich Gorganów. Potem schodzimy z Pasieczanki i idziemy do miejsca postoju.Dzisiaj przejdziemy 8,5 km.

На привалеПоход Водопадами Горган

Dzień 4. Góra Pasieczanka - przeł. Peresłop - r. Żonka

Dziś wejdziemy na kilka gorgańskich szczytów. Idziemy grzbietem a jednocześnie patrzymy i zapamiętujemy zobaczone miejsca i karpackie krajobrazy. Po czynnym dniu i oglądaniu piękna przyrody schodzimy do rzeki Żonka, i na jej brzegu zatrzymujemy się. W tym dniu pokonamy 15 km.

Горная река ЖонкаВодопад на реке Жонка

Dzień 5. Wodospad Dziewicze Łzy - Jaremcze - góra Makowica

Przed południem zobaczymy wodospad Dziewicze Łzy/ Potem zejdziemy do miasteczka Jaremcze. Tu znajduje się słynny drewniany targ, gdzie można kupić upominki. W Jaremczu znajdziecie mnóstwo klimatycznych kawiarni ukraińskiej kuchni narodowej. Obowiązkowo zobaczymy wodospad Probij, który jest teraz podobny do dużego progu, może nawet uda się zobaczyć rafterów i kajakerów na nim - to zachwycające widowisko. Po zakupie upominków idziemy na spacer do skał Dobosza i wejdziemy na szczyt góry Makowica. Tu, z wysokości, zobaczymy całe miasteczko Jaremcze i dolinę rzeki Prut. Przejdziemy 12 km. Dzisiejszy dzień będzie jednym z najbardziej aktywnych i niezapomnianych w całej podróży!

Водопад Девичьи СлезыДевичьи Слезы в Яремче

Dzień 6. Wieś Dora - góra Biały Kamień - Iwano-Frankiwsk

Czeka na nas ciekawa wycieczka do autentycznej wsi karpackiej - Dora. Tu znajduje się kilka miejscowych atrakcji: drewniana cerkiew Cudo Arcystratega Michała i klasztor św. Andrzeja, oraz cerkiew proroka Eliasza. Po wycieczce wejdziemy na górę Biały Kamień i raz jeszcze zobaczymy piękne widoki Karpat ukraińskich. Dziś przejdziemy około 10 km. Szkoda zostawiać miejsca o takim kolorycie i pięknie natury, jednak musimy. Żegnamy Karpaty i jedziemy do Iwano-Frankowska.

Водопад Пробий на р.ПрутПоход по Горганам

Karpaty to góry nadzwyczaj malownicze, każdy musi je zwiedzić! I mają one swoje szczególne cechy. Damy kilka rad, które pomogą, by wędrówka była interesująca i komfortowa.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Pójdźcie do pubu 10-ka

Po przybyciu do Iwano-Frankowska pójdźcie do 10-ki. Potrawy tu są pyszne, porcje są duże, ceny - niskie. Jeśli 10-ka jest zajęta, można zjeść w innym pubie. Wspólny wieczór przy smacznym jedzeniu i kielichu piwka - najlepsze zakończenie udanej wyprawy. Uwzględniając to bilety powrotne najlepiej kupować na wieczór - 20-22 godzinę.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

  • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
  • ciepła czapka
  • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
  • polar (ciepły sweter)
  • lekka koszula o długich rękawach
  • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
  • 3 koszulki
  • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
  • szorty
  • bielizna
  • strój kąpielowy
  • skarpety - 4-5 par
  • buty dla trekkingu
  • sandały lub lekkie adidasy
  • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

  • namiot
  • plecak 65-80 l
  • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
  • karimata
  • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
  • mata do siedzenia
  • kubek, łyżka, talerz, nóż
  • kijki trekkingowe - opcjonalnie
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
  • latarka czołowa
  • plastikowa butelka na wodę
  • osobista apteczka
  • szminka higieniczna
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
  • ręcznik
  • aparat fotograficzny
  • komórka
  • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
  • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie: