Trekking pod Everest przez przełęcz Chola i jeziora Gokyo

Cena: 1140 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 21 dzień
Kilometrów: 170 km
Trudność: wysoka
Miejsce startu: Katmandu
Miejsce finiszu: Katmandu
Trasa: Katmandu - Lukla - Phakding - Namche Bazar - Kumjung - Dole - Machermo - jeziora Gokyo - szczyt Gokyo-Ri - Dragnak - przełęcz Chola - Dzonghla - Lobuche - Gorak Shep - Everest BC - szczyt Kala-Pattar - Pheriche - Tengboche - Namche Bazar - Lukla - Katmandu - Chitwan - Katmandu

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Trekking do bazy pod Everestem przez przełęcz Chola i jeziora Gokyo jest jedną z najpięknieszych tras w rejonie parku narodowego Sagarmatha. Niewątpliwie, tu musi pójść każdy, kto śni o Himalajach. I ten, kto jeszcze nie śni :)

Podczas wyprawy pod Everest przez jeziora Gokyo na nas czekają wspaniałe widoki na cztery ośmiotysięczniki - Cho-Oyu (8261 m), Lhotse (8516 m), Makalu (8485 m), i oczywiście “macierz gór” Sagarmathę (8848 m) - tak z szacunkiem nazywają Everest.

Przyjemnym bonusem dla każdego turysty będzie wejście na dwa pięciotysięczniki - szczyty Gokyo-Ri (5330 m) i Kala-Pattar (5645 m). Między innymi, ostatni jest aż o trzy metry wyższy od Elbrusu! Szczyty nie są technicznie trudne, nie potrzebują żadnych specjalnych umiejętności, dla szczęśliwego wejścia wymagana jest tylko chęć, wytrwałość i dobra aklimatyzacja - stawiać kroki w górę na takiej wysokości nie jest takie łatwe! Ale wyszedłszy na najwyższy punkt szlaku zobaczycie niezapomniane panoramy lodowca Khubmu i szczytu Mount Everest!

Program trekkingu jest zaplanowany pomyślnie, wzrost wysokości jest stopniowy. To znaczy, że przejdziecie należną aklimatyzację i będziecie się czuć stosunkowo dobrze. Oczywiście, zmęczenia i bólu głowy nie da się uniknąć, ale nie będą aż takie silne.

Jeśli nasz trekking pod Everest minie dobrze i wylecimy do Katmandu w zaplanowane terminy, możemy również odwiedzić park narodowy Chitwan, gdzie bliżej się zapoznamy z różnymi dzikimi zwierzętami i roślinnym światem dżungli. Safari na słoniach, spływ kajakami wśród krokodyli - to tylko mała część tego, co na nas czeka!

Mocno polecamy brać tragarzy, o ile na wysokościach jest trudno nie tylko dźwigać plecak, lecz dźwigać samego siebie. Trasa jest fizycznie trudna i potrzebuje odpowiedzialnego przygotowania. Najlepiej mieć doświadczenie w pieszych wyprawach.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas trekkingu pod Everest przez jeziora Gokyo:

  • zwiedzicie w bazie pod Everestem - właśnie stąd odważni alpiniści zaczynają swoją drogę do Szczytu świata
  • zobaczycie całe cztery ośmiotysięczniki - Everest, Makalu, Lhotse, Cho-Oyu
  • wejdziecie na szczyt wyższy od Elbrusu (5642 m), niech na trzy metry, ale wyższy :) Ten szczyt - Kala-Pattar (5645 m), położony obok pięknej Pumori, stąd odkrywają się piękne widoki na Everest i dolinę lodowca Khumbu
  • wejdziecie na szczyt Gokyo-Ri - jest trochę mniejsza, ale widoki z niej też są wspaniałe
  • zobaczycie jedne z najpiękniejszych szczytów Nepalu - Pumori (7161 m) i Amadablan (6814 m)
  • zrobicie wspaniałe zdjęcia wysokogórskich jezior Gokyo (4650-4980 m)
  • spotkacie kilka przepięknych świtów i zmierzchów w Himalajach
  • odbędziecie niezapomniany przelot Katmandu - Lukla - Katmandu. Jest warty osobnej historii
  • poznacie egzotyczną kulturę Nepalu
  • zdobędziecie dobrą wysokościową aklimatyzację i niezapomniane doświadczenie nepalskiego trekkingu
  • zwiedzicie główne zabytki Katmandu - Swayambhunath, Pashupatinath, Bodnath, Patan
  • przejedziecie się słoniu i popływacie w canoe wśród krokodyli w parku narodowym Chitwan - jeśli odlecimy w Lukli terminowo
  • zdobędziecie nowych przyjaciół ze wspólnymi zainteresowaniami i rozszerzycie granice swojej świadomości

Cena programu: 1140$.

  • Cena obejmuje:
  • zakwaterowanie w lodżach na szlaku
  • zakwaterowanie w hotelu w Katmandu (3 noce)
  • naziemne transfery objęte programem
  • wszystkie zezwolenia i permity
  • spotkanie na lotnisku
  • usługi przewodnika (mówiącego po polsku)
  • usługi nepalskiego przewodnika
  • konsultacje w przygotowaniu do trekkingu
  • pomoc w zakupie biletów lotniczych
  • apteczka grupowa
  • firmowy prezent Kuluaru
  • Cena nie obejmuje:
  • przelot do Nepalu (400-700$)
  • przelot Katmandu - Lukla - Katmandu (320-350$)
  • obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i NW
  • wiza nepalska (40$)
  • wyżywienie (15-20$ dziennie, zależy od apetytu)
  • usługi tragarzy wycieczki w Katmandu (do 30-40$ - na życzenie)
  • dodatkowy program w Chitwan (150$ - łącznie z transferami, zakwaterowaniem, wycieczkami)
  • wszystkie wydatki, nie objęte programem

Ogólna kwota obowiązkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, wyniesie około 500$ + przelot do Nepalu (400-700$) + przelot wewnętrzny (350$) + Chitwan (150$).Polecamy zabrać ze sobą około 500$ na wszelki wypadek.

OBOWIĄZKOWO: brać tragarza na ten trek jest obowiązkowe. Koszt wyniesie około 10$ za 10 kg wagi dziennie, łącznie na cały trek 150$ + napiwki (10-20$)

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 100$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na treku

W Katmandu będziemy mieszkać w trzygwiazdkowych hotelach z udogodnieniami. Standardowe zakwaterowanie w pokoje 2. i 3-osobowe. Możliwe jest indywidualne zakwaterowanie, ale to będzie drożej o 200$ na całą trasę. Podczas pieszego treku mieszkamy w lodżach - schroniskach turystycznych, gdzie jest wspólny prysznic, toaleta oraz można zamówić jedzenie. Czasami jest wifi. Pokoje są małe i skromne, z mebli - najczęściej tylko łóżko.

Warunki pogodowe

Większa część treku leży na pomiarkowanej wysokości. W dzień temperatura około +20 stopni, w nocy może spaść do zera. Pada rzadko. Charakterystyczna pogoda dla górskich regionów - jasny poranek i chmurny wieczór.

Niezbędne dokumenty

Wizę do Nepalu można uzyskać na granicy. Należy mieć ze sobą ważny paszport zagraniczny oraz 4 zdjęcia 3x4 cm do uzyskania wizy i permitów..

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Najbliższe trekking pod Everest przez Chola i Gokyo

Trekking pod Everest przez przełęcz Chola

Dzień 1. Spotkanie grupy w Katmandu

Właśnie stolica Nepalu - niepowtarzalny Katmandu - jest miejscem spotkania naszych himalajskich grup. Przy wyjściu z lotniska na was będzie czekał przewodnik klubu “Kuluar” lub nasz nepalski pomocnik z tabliczką, który taksówką dowiezie was do zarezerwowanego hotelu. Mieszkamy w samym centrum stolicy - turystycznej dzielnicy Thamel. Po zakwaterowaniu w hotelu mamy czas na wypoczynek i zakup potrzebnego sprzęt. Gdzie to najlepiej zrobić i nie zgubić się na gwarnych uliczkach - nasz przewodnik w szczegółach opowie. Wieczorem wspólna kolacja, na której przewodnik opowie o dalszych planach i wszyscy się zapoznają.

глаза БуддыТамель - сердце Катманду

Dzień 2. Wylot do Lukli (2820 m), przejście do Phakding (2652 m)

Wstajemy bardzo wcześnie, o piątej rano mamy wymeldować się z hotelu, żeby terminowo przybyć do “domestic” lotniska Katmandu. Terminowe przybycie nie oznacza terminowego wylotu. Miejscowe lotnisko KTM to prawdziwy gwarny targ, na którym nie ma określonego rozkładu, tylko trochę chaosu i bieganiny. Wyloty często się zatrzymują na kilka godzin w oczekiwaniu pogody. Zdarza się, że na kilka dni. Mamy nadzieję, że wylecimy w ten sam dzień.

Погрузка вещей в самолетна тропе к Євересту

Po szczęśliwym lądowaniu jemy obiad, poznajemy tragarzy i zaczyna się nasza piesza droga do Everestu! Dziś nie idziemy długo i trochę tracimy wysokość. To służy organizmowi, o ile nawet wysokości do 3000 m bez nawyku mogą odczuwalnie wpływać na samopoczucie.

Czas w drodze: 4-5 godzin

Dzień 3. Przejście do Namche Bazar (3440 m)

Pierwsza część drogi będzie dość łatwa - małe zmiany wysokości, nie stroma ścieżka. Droga prowadzi głębokim przełomem porosłym lasem iglastym. Wkrótce zobaczymy pierwszy sześciotysięcznik - szczyt Tamserku (6608 m). Bliżej obiadu wejdziemy do wsi Monjo, właśnie tu znajduje się główna brama do parku Sagarmatha.

Monjo, właśnie tu znajduje się główna brama do parku Sagarmatha. Po wsi na nas czeka małę zejście, a potem strome wejście - do miejscowego centrum Namche Bazar. To jest mała wieś, ale tu jest wszystko - nawet banki i oddział poczty. Spędzimy tutaj dwie noce.

Намче-БазарВид с лоджа в Намч-Базар

Czas w drodze: 6-7 godzin

Dzień 4. Aklimatyzacyjna przechadzka do wsi Kumjung (3780 m), skalp yeti

Namche Bazar jest położony na poważnej wysokości, będą odczuwalne pierwsze objawy choroby wysokościowej. Żeby wyprawa do bazy pod Everestem minął dobrze, musimy dać organizmowi czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Dlatego dzisiaj znów będziemy nocować w Namche.

Dla aklimatyzacji przejdziemy się do wsi Kumjung, gdzie znajduje się muzeum alpinizmu i główna atrakcja - skalp yeti. I jeśli same muzeum nie jest aż takie fascynujące, to widoki widoki po drodze po prostu zachwycają - będziemy podziwiać Everest i Lhotse. Między innymi, tu jest drogi japoński hotel - jest dopasowany do potrzeb zajętych ludzi, którzy nie mają czasu na wejście do bazy, ale chcą zobaczyć Himalaje. Bogaci, ale jednocześnie biedni… Przecież my zobaczymy piękno, o którym oni nie marzą. Przynajmniej, w tej podróży.

W Kumjung jemy obiad, spacerujemy uliczkami, zobaczymy skalp yeti i zaczniemy schodzić do Namche Bazar. Dzisiejszy spacer pozwoli otrzymać dobrą aklimatyzację i jutro w drodze będzie łatwiej.

на пути к Эверестуна привале

Czas w drodze: 8 godzin

Dzień 5. Przejście Namche Bazar - Dole (4200 m)

Wchodzimy na nową wysokość! Dziś wejdziemy wyżej niż 4000 metrów! To jest prawie połowa Everestu :) Podczas powolnego podejścia nam będą towarzyszyły śnieżne szczyty Thamserku (6608 m), Nuptse (7851 m), i Amadablan (6814 m). Ostani szczyt jest nadzwyczaj piękny. Od czasu do czasu przytulamy się do stoków góry, dając drogę grubym jakom, niosącym olbrzymie ładunki. Pod wieczór dojdziemy do wsi Dole, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Obowiązkowo zrobimy małą aklimatyzacyjną przechadzkę. Traktujcie je poważnie, mimo że są trudne - te wyjścia są podstawą dobrego samopoczucia w przyszłości. Złota zasada aklimatyzacji: idź wyżej, śpij niżej.

в далеке - Ама-Доблантреккинг к Эвересту

Czas w drodze: 6-7 godzin

Dzień 6. Przejście do Machermo (4470 m), wykład o chorobie wysokościowej

Dziś jest łatwy dzień, przejście o długości 6 km i wzrost wysokości o 270 m potrwa niecałe 4 godziny. Więc przed południem już zakwaterujemy się w jednym w lodżów. Po posiłku i wypoczynku pospacerujemy okolicami. Obowiązkowo warto pójść na wykład o chorobie wysokościowej, one są cały czas tu czytane po angielsku. Jeśli to was nie interesuje, można po prostu odpoczywać i cieszyć się ze słonecznej pogody. Po zmierzchu szybko stanie się zimno - nie zapominamy o ciepłych czapkach i kurtkach puchowych.

летаемЛетаем в Гималаях

Czas w drodze: 4 godziny

Dzień 7. Dzień aklimatyzacyjny. Wyjście na 4800 m.

Jeszcze jeden dzień na aklimatyzację. Przecież wczoraj dobrze zrozumieliście z wykładu, że bez tego się nie da? Zabieramy kamery, krem do opalania i idziemy na wysokość blisko 4800 m. Po trochu wchodzimy sąsiednim pasmem, nie warto przeciążać organizmu.

Jeśli ktoś z uczestników poczuje się źle wcześniej - w Dole czy Namche - tam spędzimy ten dzień aklimatyzacyjny.

як-як-якнепальская детвора

Czas w drodze: 5-7 godzin

Dzień 8. Dolne jeziora Gokyo (4800 m)

Dziś na nas czekają jedne z najpiękniejszych jezior Nepalu - wysokogórskie jeziora Gokyo. Jest ich 5, dziś przejdziemy peirwsze dwa: Longponga (4650 m), Taujun (4710 m), Dudh Pokhari (4750 m). Na brzegu ostatniego leży wieś Gokyo, w której będziemy nocować. Ale to po południu. Przed południem na nas czekają widoki na Cho-Oyu i olbrzymi lodowiec Ngozumpa, z topionej wody którego żywią się jeziora.

Необыкновенные вершины Гималаевтреккинг к Эвересту

Czas w drodze: 4-5 godzin

Dzień 9. Górne jeziora Gokyo (4980 m) - przechadzka

Malowniczą doliną wyjdziemy do czwartego jeziora Gokyo - Thonak Cho (4840 m). Tu zatrzymamy się na robienie zdjęć i wyruszamy do piątego jeziora Ngozumpa Cho (4980 m), skąd odkrywają się piękne panoramy Everestu i Cho-Oyu. Nad jeziorem spędzimy trochę czasu, medytując wśród szczytów i lustra wód, wieczorem znów zejdziemy do wsi Gokyo. Dziś sen będzie o wiele lepszy.

озера Гокиоозера Гокио

Czas w drodze: 7-9 godzin.

Dzień 10. Wejście na Gokyo-Ri (5330 m), przejście do Dragnak (4770 m)

Dziś jest ważny i trudny dzień, przecież dla wielu z was (jeśli nie dla wszystkich) to będzie pierwszy himalajski szczyt - Gokyo-Ri o wysokości 5330 m. To nic, że jest nieduża w skali otaczających gór - na takiej wysokości bywał nie każdy! Właściwe wejście nie jest technicznie skomplikowane, ale potrzebuje wielu sił i zawziętości - trudności dodaje deficyt tlenu na wysokości. Dobrze, że już mamy dobrą aklimatyzację.

Ruszamy na wejście około piątej rano, w drodze spotkamy przepiękny świt. Odkryją sięnam widoki na szczyty Mount Everest, Nuptse, Lhotse, Makalu, Cholatse i Thaboche. 30-40 minut odpoczywamy na szczycie i robimy zdjęcia, po czym zaczynamy zejście. W lodżach na nas czeka śniadanie, mały wypoczynek i dalsza droga - do wsi Dragnak.

на пути к ЭверестуТрек к базовому лагерю Эвереста

Czas w drodze: 7-8 godzin.

Dzień 11. Przełęcz Chola (5367 m), wieś Dzongla (4850 m)

Za pierwszym szczytem na nas czeka pierwsza prawdziwa himalajska przełęcz - Chola. Pierwsza część drogi nie będzie stroma, ale nie warto tracić koncentracji. Przed przełęczą ścieżka niespodziewanie idzie w górę - patrząc z oddala można pomyśleć, że nie da się na niego wejść bez specjalnego ekwipunku. Ale to jest całkiem osiągalne, i powoli wejdziemy na górę. Oczywiście, to nie będzie łatwe, ale przecież jechaliśmy do Himalajów właśnie szukając trudności :) Wejście na przełęcz zajmie około 4 godzin, jeszcze godzinę spędzimy na szczycie - wypoczywamy i podziwiamy krajobrazy.

Po wypoczynku zaczynamy stromo schodzić do malutkiej wsi Dzongla. Trzeba zejść na około 500 metrów - szkoda, pamiętając, jak ciężko je zdobywaliśmy, ale cóż. Dzongla to mała wioska w przełomie, gdzie nie zawsze jest nawet zasięg satelitarny. Trzeba śpieszyć się by zająć miejsce w lodżu. Jeśli wolnych miejsc nie będzie, będziemy iść jeszcze 6 km do sąsiedniej wsi Lobuche.

лоджтреккинг к Эвересту

Czas w drodze: 8 godzin.

Dzień 12. Przejście Lobuche (4940 m) - Gorak Shep (5170 m)

Kontynuujemy nasz trekking do bazy pod Everestem, wciąż nabieramy wysokości. Najpierw trafimy do doliny lodowca Khumbu - tego lodowca, który schodzi ze stoków Everestu i jest pierwszą poważną przeszkodą na drodze do szczytu. Do Lobuche mamy długie i strome podejście, więc na wsi zatrzymamy się na lekki posiłek i wypoczynek. Dalej ścieżka będzie trochę łagodniejsza.

Bliżej Gorak Shep zobaczymy przepiękny stożek szczytu Pumori. Ma bardzo równy kształt i po prostu zaczarowuje. Przyjrzymy się dobrze i zobaczymy na najbliższym zboczu malutkie czarne wzgórze - to jest nasz szczyt Kala Pattar. Wydaje się dziecięcą zabawką obok olbrzymiej ściany Pumori, ale naprawdę jest wyższa od Elbrusu! Na nocleg zatrzymamy się w Gorak Shep, najbliższym do bazy pod Everestem punkcie, zamieszkanym prze ludzi.

вон тот маленький холмик перед Пумори наша вершина - Кала Паттардеревушка Горакшеп

Czas w drodze: 8 godzin

Dzień 13. Baza pod Everestem (5335 m)

Nareszcie! Baza pod Everestem - nie najwyższy punkt, ale najgłówniejszy cel naszej wyprawy. Ścieżka jest trudna, kamienista, częściowo ukryta śniegiem. Droga leży przez górną część moreny Khumbu, do bazy trzeba trochę zejść na około 50 metrów. Nie chce się tego robić, przecież bazę świetnie widać z tego punktu. Jednak zdjęcie obok tabliczki i spacer lodowcem Khumba - jego bezpieczną częścią - są tego warte. Wracamy do Gorak Shep i odpoczywamy - jutro bardzo wczesna pobudka i szczyt Kala Pattar.

Яки на пути к базовому лагерю Эверестабазовый лагерь Эвереста - табличка

Dzień 14. Wejście na Kala Pattar (5465 m) - Pheriche (4280 m)

Wstajemy przed świtem, około 3-4 rano, żeby być na szczycie o wschodzie słońca. Wejście nie jest trudne, ale jest ciężko oddychać, także jest zimno, marzną ręce i nogi, więc nie zapominamy założyć ciepłe skarpetki i dobre rękawiczki, czapkę i kurtkę puchową. Wejście zajmie około 2 godzin - i zobaczymy niezapomniany świt z wysokości 5645 m!

Pierwsze promienie słońca dotkną czarnego szczytu Everestu, a my będziemy stać, marznąć i podziwiać niepowtarzalne widowisko. Oprócz Everestu widzimy ściany Pumori i Nuptse, które są o wiele bliżej i dlatego wydają się wyższe.

Эверест с вершины Кала-Паттарфото на фоне Эвереста

Od razu jak promienie ogrzeje szczyt na którym stoimy, stanie się cieplej. Ale długo się nie zatrzymujemy, schodzimy do lodżów, jemy, odpoczywamy i ruszamy dalej - wracając od Everestu. Znajomą drogą schodzimy do Pheriche, zauważając nowe widoki.

Czas w drodze: 8 godzin

Dzień 15. Pangboche - Tengboche (3980 m) - Namche Bazar (3440 m)

Szybko schodzimy dalej. Większa część trekkingu do Everestu jest pokonana, ale to nie znaczy, że w drodze już nie będzie nic zachwycającego. Dziś w Tengboche na nas czeka jeden z najbardziej wysokogórskich klasztorów na świecie. Także tu będzie dobra cukiernia, gdzie można zjeść jakiś smakołyk. Na koniec dnia schodzimy do Namche Bazar i zatrzymujemy się na nocleg.

на фоне Пуморимонастырь Тянгбоче

Czas w drodze: 9 godzin

Dzień 16. Przejście do Lukli (2820 m)

Żegnamy najwyższe szczyty świata. Ale nie, nie żegnamy - będziemy mogli pomachać rączką przez okno naszego małego samolotu, lecącego do Katmandu. Idziemy dalej już znajomą ścieżką. Już wyjście z parku narodowego Sagarmatha. Niecałe dwa tygodnie temu byliśmy tutaj, a wydaje się, że minęła całą wieczność! Tyle zobaczono i pokonano…

Ścieżką ciągle idą tłumy turystów i jaków, którym musimy dawać drogę. Przed Luklą na nas czeka małe wejście, około 200 metrów. Zmęczeni przybywamy do lodżu. Wieczorem prosimy górskie bóstwa o dobrą pogodę.

такая схожая судьба..лоджи

Dzień 17. Przelot do Katmandu

Jeśli mamy szczęście, od razu lecimy do Katmandu, gdzie zakwaterujemy się w hotelu i idziemy zwiedzać miejscowe zabytki. Warto zostawić ciepłe rzeczy w hotelu, bo Chitwan to prawdziwa dżungla, będzie gorąco.

Jeśli pogoda zła - zostajemy w Lukli i czekamy, aż się rozjaśni.

подход к Луклевзлетная полоса Луклы

Dziś kończy się podstawowy program trekkingu.

Dzień 18. Dodatkowy program - safari na słoniach, Chitwan

Reszta dni mogą służyć jako rezerwowe na wypadek złej pogody w Lukli. Jeśli niepogoda potrwa dłużej, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni lecieć śmigłowcem - to kosztuje około 500-700$ od osoby. Właśnie dlatego staramy się włączyć więcej dni rezerwowych do programu. Jeśli będzie wielki brak czasu, możecie zaryzykować i kupić bilet z Katmandu do domu na jutrzejszy wieczór. My natomiast możecie pojechać do dżungli Nepalu.

Poranny przejazd do Chitwan zajmie około 5 godzin, po zakwaterowaniu w hotelu wyruszamy na safari na słoniach. Te duże i powolne zwierzęta będą spacerować wśród dżungli, nie przestraszając innych zwierząt, tych mniejszych. Możemy zobaczyć nawet nosorożca w przyrodzie. Wieczorem na nas czekają ludowe tańce miejscowych plemion

на слонена каноэ

Dzień 19. Canoe wśród krokodyli, spacer w dżungli

Rano wyruszamy pływać rzeką na canoe. Canoe to mała łódź, niezbyt bezpieczna na wygląd, której krawędzie prawie czerpią wodę. W takiej łodzi krokodyle siedzące w kilku metrach od nas wydają się jeszcze większe i straszniejsze.

Jeśli pojedziemy na rafting, wieczorem przejedziemy do miejsca startu.

Dzień 20. Rafting, Katmandu

Rafting bez burzliwych progów, raczej przypomina spływ szybką rzeką. Ale można pojechać tam. Jeśli nie będzie chętnych, od razu jedziemy do Katmandu. Spędzimy czas spacerując po mieście, Wieczorem będzie pożegnalna kolacja, dzielenie się wrażeniami i planami na następne wyprawy.

обезьянымонахи на закате - Катманду

Dzień 21. Bungee-jumping 150 m, wylot do domu

eśli nie pojechaliśmy na rafting i zwiedziliśmy wycieczki, dzisiaj mamy dzień wolnego - to świetna okazja na skok jednym z najstraszniejszych bungee na świecie. Przywiązuje się was za nogi do gumki i z wysokości 150 m skoczycie w dół. Obok - ściany przełomu zagłuszają wasze krzyki, na dole - szumi rzeka. Niepowtarzalne przeżycia! Ale kosztuje dość drogo - około 150-170$.

правильная пирамида Пуморикрасавица Ама-Даблан

Można kupować bilety na każdą porę dnia, ale najwygodniej na wieczór. Dziękuję za wspaniały trekking i do zobaczenia!

Nepal to nadzwyczaj egzotyczny i rozmaity kraj. Pozostaje zagadką dla wielu z nas. oto niektóre rady, które ułatwią waszą wędrówkę Nepalem.

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze do Katmandu

Należy kupować bilety wcześnie, od razu jak potwierdzimy wasze uczestnictwo w treku. Najlepiej lecieć liniami Emirates i FlyDubai, kupować bilety na och stronach. Zwróćcie uwagę, że bagaż nie jest wliczony w cenę, trzeba zamówić 20 kg przy zakupie biletu. Przy wsiadaniu do samolotu jest potrzebna karta, którą opłacano bilety - nie zapomnijcie zabrać ze sobą! Cena biletów w dwie strony - od 700$.

Wiza nepalska

Mamy dobrą wiadomość - wizę do Nepalu załatwia się prosto na granicy w pięć minut! Należy mieć ze sobą 2 kolorowe zdjęcia 3x4 cm, paszport zagraniczny i wypełnioną ankietę wizową. Wypełnia się ją też na lotnisku. Przykład z tłumaczeniem można zobaczyć tu: ankieta wizowa i list migracyjny. Wiza kosztuje: do 15 dni - 25$, do 30 dni - 40$, do 90 dni - 100$. Można tu zobaczyć wzór kwestionariusza oraz formularza migracyjnego.

Zakwaterowanie na treku

Podczas pieszej części trekkingu do górnego Mustangu mieszkamy w schroniskach - lodżach. Komfort jest minimalny, często oprócz łóżka w pokoju niczego nie ma. Łóżka są zaścielone czystą pościelą, ale pluskwy są w wielu lodżach, dlatego polecamy brać swój śpiwór i spać w nim. Można poprosić gospodarzy o ciepłą kołdrę. Prąd jest prawie w każdym lodżu, ale w pokojach rzadko są gniazda. Częściej jest wspólne gniazdo, płatne - około 100 rupii (1$) na godzinę lub za ładowanie urządzenia. Prysznic i toaleta prawie zawsze są wspólne, ale zdarza się, że są w pokoju. Wifi jest prawie w każdym lodżu.

Wyżywienie na treku

Menu w każdym lodżu jest nadzwyczaj rozmaite - w ciągu wyprawy możecie nie zdążyć spróbować wszystkiego :) Interesujące jest to, że jednakowe dania w różnych lodżach mogą być przygotowany różnie i mieć zupełnie inny smak! Ceny na jedzenie rosną ze wzrostem wysokości. Średnio będziemy wydawać 10-20$ dziennie, żeby dobrze się wyżywiać.

Zakup sprzętu

Chyba wszyscy wiedzą, że Nepal słynie z bardzo niskich cen na sprzęt turystyczny. I to jest prawda - polar można kupić za 5$, puchową kurtkę od 30$, kijki trekkingowe - od 10$. Ale musicie zdawać sobie sprawę, że bez względu na label to nie jest formowy sprzęt, tylko wyprodukowany gdzieś w miejscowych piwnicach. Są sklepiki z oryginalnym sprzętem, ale ceny są takie jak u nas. Jednym słowem, nie obowiązkowo ciągnąć z domu cały sprzęt, większość można tanio kupić na miejscu. Sklepów turystycznych jest wielkie mnóstwo.

Tragarze

Tragarze (porterzy) mogą nieść zamiast was rzeczy. Nie wolno ładować więcej niż 24 kg na jednego tragarza. Cena takiej usługi wynosi około 20$ dziennie, ale można wynająć jednego tragarza na dwie osoby - będzie o dwa razy taniej. Nie jest przyjęte żałować tragarzy, bez względu na to, ile wagi niosą, oraz zapraszać do swojego posiłku. Najlepsze “dziękuję” dla tragarza to napiwki o wysokości dziennej stawki, więc przygotujcie 10-20$ dla tragarza i przewodnika-Nepalczyka.

Jaka kondycja fizyczna jest potrzebna do trekkingu w Nepalu

Ze względu na to, że nocujemy i jemy w lodżach, plecaki mamy lekkie. Oprócz tego pamiętajmy o możliwości wynajęcia tragarza. Dla większości treków Nepalem wystarczy umieć chodzić :) Ale są trudniejsze trasy z wielkimi wysokościami. Ten trekking jest dość trudny, o ile trasa leży na dużych wysokościach. Jest wymagana dobra kondycja fizyczna. Obowiązkowo uprawiajcie bieganie przed wyprawą.

Pogoda i temperatura w Nepalu

Klimat Nepalu jest subtropikalny monsunowy, to znaczy, że latem tu bardzo często pada, zimą jest dużo śniegu. Najlepsze miesiące dla trekkingu to kwiecień-maj i październik-listopad. Temperatura powietrza zależy od wysokości. W dzień na nizinach będziemy mieli około +25 i +15 w nocy. Na wysokości ok. 3000 m w nocy temperatura spadnie do zera, na 5000 - aż do -15 stopni Celsjusza.

Ceny, pieniądze Nepalu

Miejscowa waluta to nepalskie rupie. Kurs wynosi około 100 rupii do 1 dolara. Ciekawe, że Nepalczycy dość niedbale zachowują się z papierowymi pieniędzmi - przedziurawić paczkę rupii zszywaczem to całkiem normalna rzecz. Prawie zawsze można płacić dolarami. Kupować upominki warto na targu w Thamelu (turystyczna dzielnica Katmandu), nie na zabytkach. Zawsze negocjujcie cenę - czasem można ją obniżyć w kilka razy.

Ten trekking w Nepalu śmiało można nazwać trudnym. Przyczyną trudności są duże wysokości i długie przejścia. Program trekkingu jest zbudowany tak, żeby organizm na ile można łatwo adaptował się do wysokogórskich warunków i żebyście dobrze się czuli.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Nepalu

Lotów bezpośrednich do Nepalu w tej chwili nie ma, trzeba lecieć z przesiadką w Emiratach Arabskich. Przesiadka może być dość długa (czasem do 18 godzin), więc zabierzcie ze sobą śpiwór do bagażu podręcznego. Mało wiarygodne, że uda się pospacerować w Emiratach - wizę należy wyrabiać wcześniej, ona kosztuje około 70$.

Dwie najbardziej pasujące drogi oferują firmy lotnicze Emirates i FlyDubai. Z pierwszą robicie przesiadkę w Szardży, z drugą - w Dubaju. Z Warszawy codziennie są loty. Jeśli przylatujecie wcześniej - zarezerwujemy dla was hotel, przewodnik także będzie na miejscu dwa-trzy dni wcześniej w celu wyrobienia permitów.

Cena bilety wynosi około 700$ w dwie strony. Jeśli będziecie mieć jakieś trudności - zawsze możecie zwrócić się do nas, pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 100$. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty. Opłata rejestracyjna jest potrzebna do zakupu biletów lotniczych dla przewodnika oraz wyrobienia zezwoleń dla was.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - zarezerwowany prze nas hotel w Katmandu. 7-10 dni przed wyprawą wyślemy dane kontaktowe i adres tego hotelu. Nie martwcie się, jeśli nie znacie angielskiego albo nigdy nie byliście za granicą - po prostu pokażcie taksówkarzowi kartkę z adresem i on odwiezie was prosto pod drzwi. Taksówkarzy będzie sporo przy wyjściu z lotniska. Ale raczej spotkacie kogoś z uczestników wyprawy na lotnisku i będziecie jechać razem.

Sprzęt do trekkingu

Ubranie:

  • nakrycie głowy - czapka, buff, panama
  • czapka
  • lekkie rękawiczki
  • kurtka lub kamizelka puchowa
  • kurtka membranowa
  • spodnie
  • polar (ciepła koszula)
  • komplet bielizny termoaktywnej
  • 2-3 koszulki
  • szorty
  • strój kąpielowy skarpetki - 2-3 pary
  • buty trekkingowe
  • sandały lub lekkie adidasy
  • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt indywidualny:

  • plecak na 60 litrów lub torba (jeśli planujecie wynajmować tragarza)
  • mały plecak - jeśli planujecie oddać duży tragarzowi, należy mieć ze sobą mały miejski plecak na 25-30 litrów
  • rain-cover lub nakrycie przeciwdeszczowe na obydwa plecaki
  • śpiwór o temperaturze komfortu 0 stopni
  • mata do siedzenia - na życzenie
  • kijki trekkingowe - na życzenie
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
  • latarka czołowa
  • apteczka indywidualna
  • szminka higieniczna
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, papier toaletowy
  • ręcznik
  • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu
  • kamera
  • komórka
  • ładowarki i akumulatory zapasowe

Trekking pod Everest, listopad 2014

 Timelapse z treków pod Annapurnę i Everest jesienią 2014

Wideo-opinia uczestnika

 

Najlepsze opinie: