Trekking pod Everest

Cena: 780 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 15 dni
Kilometrów: 75 km
Trudność: wysoka
Miejsce startu: Katmandu
Miejsce finiszu: Katmandu
Trasa: Katmandu - Lukla - Namche Bazar - Dingboche - Dugla - Lobuche - Gorak Shep - Everest BC - Pheriche - Namche Bazar - Lukla - Katmandu

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Everest ... Ten szczyt, niewątpliwie najsłynniejszy na świecie, jest związany z mnóstwem legend i podań. Każdy słyszał, wielu się interesowało, ale tylko niektórzy ośmielili się podejść bliżej - tylko najbardziej ciekawi i żądni przygód. Chociaż tak naprawdę trekking do bazy pod Everestem jest dostępny prawie każdemu. A przecież jeszcze do 50-ch lat XX wieku do Nepalu w ogóle nie można było trafić.

Niezwykłą cechą małego Nepalu jest to, że jego tereny obejmują od razu sześć stref klimatycznych, i że właśnie tutaj - oprócz Czomolungmy (8845 m), lub też Mount Everest, lub Sagarmatha - leży połowa najwyższych szczytów świata o wysokości więcej niż 8000 metrów.

Jednym z punktów trekkingu pod Everest jest buddyjski klasztor Thyangboche. Na szlaku do niego, jak, zresztą, na całym szlaku przed oczami odkrywają się spektakularne widoki słynnych gór himalajskich, u podnóża ukrytych wiecznie zielonymi lasami, z zaśnieżonymi skalistymi stokami i wieńcem z lodowcowych szczytów.

Nepal to gościnny kraj, ale odkryć go może tylko aktywny, silny i odważny. Może, do takich należysz?


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas trekkingu pod Everest na was czeka:

  • niezrównane Katmandu - stolica Nepalu
  • niezapomniany przelot Katmandu-Lukla
  • białe szczyty najwyższych gór świata
  • Everest Base Camp na wysokości 5545 metrów
  • zobaczymy skalp Yeti
  • zwiedzimy szkołę alpinizmu Edmunda Hillary’ego
  • wysokogórski klasztor Thyangboche
  • wycieczki do pradawnych buddyjskich i hinduistycznych świątyń - Swayambhunath, Bodhnath, Pashupatinath, Patan
  • smaczna orientalna kuchnia na szlaku
  • nowe znajomości, nowe przyjaźnie i wiele innego!

Cena programu: 780$.

  • Cena obejmuje:
  • usługi przewodnika (mówiącego po polsku)
  • zakwaterowanie w hotelu w Katmandu (3 noce)
  • zakwaterowanie w lodżach na szlaku
  • naziemne transfery objęte programem
  • wszystkie zezwolenia i permity
  • usługi nepalskiego przewodnika
  • konsultacje w przygotowaniu do trekkingu
  • pomoc w zakupie biletów lotniczych
  • apteczka grupowa
  • Cena nie obejmuje:
  • przelot do Nepalu (od 700$)
  • przelot Katmandu - Lukla - Katmandu (350$)
  • ubezpieczenie NW
  • wiza nepalska (25$)
  • wyżywienie (15-20$ dziennie, zależy od apetytu)
  • usługi tragarzy (15$ dziennie - na życzenie)
  • wycieczki w Katmandu (od 20$ - na życzenie)
  • napiwki dla Nepalczyków (20$)
  • wszystkie wydatki, nie objęte programem
 

Ogólna kwota obowiązkowych wydatków, nie wliczonych w cenę, wyniesie około 650$ (z nich przelot Lukla-Katmandu-Lukla kosztuje 350$) + przelot do Katmandu. Można wynająć tragarza - to jeszcze dodatkowe 100-150$. Polecamy zabrać ze sobą zapasowe 100-200$ (w tym na upominki).

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 100$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na treku

W Katmandu będziemy mieszkać w trzygwiazdkowych hotelach z udogodnieniami. Standardowe zakwaterowanie w pokoje 2. i 3-osobowe. Możliwe jest indywidualne zakwaterowanie, ale to będzie drożej o 200$ na całą trasę. Podczas pieszego treku mieszkamy w lodżach - schroniskach turystycznych, gdzie jest wspólny prysznic, toaleta oraz można zamówić jedzenie. Czasami jest wifi. Pokoje są małe i skromne, z mebli - najczęściej tylko łóżko.

Warunki pogodowe

Większa część treku leży na pomiarkowanej wysokości. W dzień temperatura około +20 stopni, w nocy może spaść do zera. Pada rzadko. Charakterystyczna pogoda dla górskich regionów - jasny poranek i chmurny wieczór.

Niezbędne dokumenty

Wizę do Nepalu można uzyskać na granicy. Należy mieć ze sobą ważny paszport zagraniczny oraz 4 zdjęcia 3x4 cm do uzyskania wizy i permitów..

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Trekking pod Everest: moja opinia

Cześć! Jestem Taras Pozdni, założyciel i kierownik klubu “Kuluar” oraz przewodnik w niektórych programach, zwłaszcza w trekkingu pod Everest. Krótko opowiem, co ja lubię w klasycznej trasie do najwyższego szczytu.

Oczywiście, każdego przyciąga Everest - dach świata. Nic dziwnego, przecież każdy, kto słyszy głos gór, chciałby przynajmniej zobaczyć najwyższą z nich. Jednak na mnie Everest nie sprawia aż takiego wrażenia, na szlaku będą dwie o wiele piękniejsze góry Nepalu - to Ama Dablan (6814 m) i Pumori (7161 m). Nie są tak wysokie, ale po prostu czarujące! Na pewno zakochacie się w nich od pierwszego wejrzenia! Także podczas całego trekkingu nas będą otaczały inne śnieżyste szczyty. W ogóle droga do Everestu to trasa wśród najwyższych górskich szczytów. Tu jest mało przejść przez lasy i prawie nie ma dżungli, tylko naprawdę wspaniałe i strome góry.

Kolejnym przyciągającym i bardzo pięknym miejscem jest klasztor Thyangboche. Jest położony na wysokości 3800 m, będziemy obok niego nocować. Wieczorem jest oblany pomarańczową słoneczną farbą i zmienia się na wprawdzie mistyczne miejsce. Nie warto zapominać o wiszących mostach, na tej trasie ich będzie wiele, są duże i piękne. Dla niektórych przejście takim mostem nad przepaścią może stać się nie lasa wyzwaniem. Trekking pod Everest na pewno jest dobrym wypróbowaniem zdolności fizycznych i zdatności organizmu adaptować się do wysokości. Mamy zaplanowanych kilka noclegów na wysokościach więcej niż 4000 m i jedną na wysokości 5160 m. Najwyższy punkt wyprawy - szczyt Kala-Pattar (5643 m). To jest dość wysoko.

Pod Everest mają iść doświadczeni w wyprawach turyści, pewni swoich sił. Polecam także skorzystać z usług tragarzy.

Obowiązkowo kupujcie powrotne bilety z zapasem w kilka dni (przynajmniej dwa), o ile zła pogoda może sprawić, że przelot z Lukli do Katmandu może się zatrzymać na nieokreślony czas. Zazwyczaj wylatujemy terminowo, ale warto się ubezpieczyć.

Najbliższe trekkingi pod Everest

Trekking pod Everest

Dzień 1. Zbiórka grupy w Katmandu

Póki co bezpośrednich lotów z Polski do Nepalu nie ma. Więc przed Katmandu tak czy inaczej traficie do ZEA - Szardży lub Dubaja. Z lotniska od razu jedziemy do hotelu. Zostawiamy rzeczy, bierzemy prysznic, trochę śpimy, odpoczywamy i idziemy zwiedzać zabytki. Najpierw Durbar. To plac, na którym się znajduje kompleks dawnych obiektów religijnych. Potem Swayambhunath - świątynia małp. Do niej mamy trochę dłużej i wyżej - jest położona na okolicy miasta, na wzgórzu z 365 schodkami. Każdy ze schodków symbolizuje dzień roku. Centrum małpiej świątyni, jak każdej buddyjskiej budowli sakralnej, to stupa, ale niezwykła, lecz 2500-letnia. To sprawia jakieś zaczarowujące wrażenie. Dlaczego jest małpią świątynią? Bo małpy mieszkają obok, w puszczy. Służący i zwiedzający mogą je zobaczyć a nawet pokarmić. Potem wracamy na plac Durbar i zobaczymy wzorzec pradawnego budownictwa - najstarszą na świecie drewnianą budowlę - tysiącletnią świątynię Kastamandal. Mówią, że nazwa stolicy właśnie pochodzi od nazwy tej świątyni. Po centrum duchowym stolicy obejrzymy świątynię i pałac Kumari Ghar, w którym mieszka bogini Kumari. Dzisiejszy dzień kończymy kolacją w restauracji, gdzie spróbujemy tradycyjnej nepalskiej kuchni, a w końcu wracamy do hotelu, żeby dobrze się wyspać.

треккинг к Базовому лагерю Эверестатреккинг к Эвересту

Dzień 2. Przelot do Lukli. Phakding - Monjo

Krótki przelot z Katmandu do Lukli będzie pierwszym malowniczym obrazkiem fascynujących krajobrazów tego kraju. Przed rozpoczęciem trekkingu pod Everest obowiązkowo zapoznamy się z zabytkami tego miasta. Są naprawdę warte obejrzenia. Na początku trasy na nas czeka Phakding (2827 m), nieśpieszna droga do którego potrwa jakieś cztery godziny. Najpierw idziemy w górę przez wąski, ale długi las, potem skręcimy i pójdziemy w dół, aż wyjdziemy na brzeg malowniczej rzeki. Miniemy podnóże góry Kusum Kanguru (6367 m), grzbiet Ghat (2550 m) i prawie nie zauważymy jak wyjdziemy do szczytu Phakding. Trochę odpoczywamy i podziwiamy widoki naokoło. Na północ od szczytu na nas czeka Monjo. Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Dud Kosi, przez nepalskie wioski, pola i dżungla. W pewnym miejscu rzeka tworzy mały wodospad, piękny przez cały rok. Obowiązkowo przejdziemy przez pachnące zarośla rododendronów i magnolii. Kwitną prawie cały ciepły sezon. Chyba dlatego rododendron jest zaszczytem i symbolem Nepalu. Także w tym miejscach na górskich stokach można zobaczyć narodowy skarb Nepalu - Piżmowiec syberyjski, kabanga. Ale jeśli piżmowca możecie nie zobaczyć, to szczyt Thamserku będziemy mieli przed oczyma na pewno. Stąd też niedaleko do Monjo. Zanocujemy tutaj.

перелет в Луклутрек к Эвересту

Dzień 3. Monjo - Namche-bazar

Monjo to mała wioska granicząca z Parkiem Narodowym Sagarmatha, jest położona w miejscu malowniczego połączenia dwóch rzek. Wchodzimy dość stromym stokiem i podziwiamy wymarzony Mount Everest, główny cel naszego trekkingu w Nepalu. Potem - zejście i droga do Namche-bazar (3440 m). Tu odpoczywamy, zwiedzamy miejscową świątynię i obowiązkowo idziemy na taras widokowy, żeby zobaczyć panoramę przełomu, na dnie którego płynie rzeka Bote Kosi. Dalej - smaczna kolacja i dobry sen w lodżu.

на тропенаша лоджа

Dzień 4. Aklimatyzacja w Namche-bazar, Khumjung. skalp Yeti

Mamy cały wolny dzień w Namche-bazar. Przygotowujemy swój organizm do rozrzedzonego, ale bardziej świeżego powietrza. Potrzebujemy na to czasu, który też wykorzystamy na to, by kupić rzeczy, niezbędne do wyprawy i prezenty dla bliskich. Najbardziej ciekawi i trenowane przy okazji mogą zobaczyć prawdziwy skalp, który kiedyś należał do tajemniczego yeti, a teraz robi sławę klasztorowi w wiosce Khumjung (3780 m). Wymieniamy się wrażeniami i idziemy spać.

Намче-Базартрек к базовому лагерю Эвереста

Dzień 5. Namche-bazar - Thyangboche

Jemy śniadanie i ruszamy w drogę. Słuchamy muzyki wiatru, podziwiamy majestatyczne skały, oddychamy górskim powietrzem i wchodzimy do Thyangboche (3867 m). Najpierw przejdziemy przez las u podnóża świątyni Szerpów - słynnej góry Khumbila (5761 m). Teraz małe podejście na wysokość 3780 m do wioski Khumjung. Jesteśmy o krok bliżej do bazy pod Everestem. Tu, oprócz klasztornych skarbów, jest szkoła alpinizmu, założona przez pierwszego zdobywcę Czomolungmy Edmunda Hillary’ego. Dalej znów ciągle obserwujemy spokojne panoramy himalajskich stoków z nepalskimi wioskami i klasztorami i zbliżamy się do Thyangboche. To jest najznaczniejszy z wysokogórskich klasztorów buddyjskich Nepalu. Miejscowi mnisi nie będą przeciwni, jeśli będziecie chcieli zobaczyć niezwykły obrzęd pudża. Miejscowy lodż zaprasza na kolację i nocleg.

с видом на Ама-ДабланТьянгбоче

Dzień 6. Thyangboche - Dingboche

Ciągle podziwiając zieleń rododendronów, idziemy dalej pod Everest i zbliżamy się do wioski Pangboche, gdzie w ciągu stuleci mnisi rozmawiają z bogiem w klasztorze Khumbu. To najdawniejszy wysokogórski klasztor Nepalu. Trasa prowadzi dalej i wyżej. Po obfitości górskich podnóży panoramy stają się coraz bardziej ascetyczne, krajobraz nabiera odcieni brunatnej ziemi i szarych kamieni. Po 6 godzinach w drodze z Thyangboche trafimy do Dingboche (4360 m), gościnnej wioski, schowanej od wiatrów. Całe zmęczenie od przejścia wyleczy spektakularna panorama szczytó Ama Dablam, Lhotse i Island Peak (6189 m). Wejście na ostatni nie uważa się za najtrudniejsze (oczywiście, to jest względne). Oczekiwany posiłek i łóżko, jak zawsze, w jednym z wielu lodżów.

ночной Тьянгбочев пути

Dzień 7. Dingboche - Dugla

Ten odcinek trekkingu do Everestu leży w północnym kierunku. Na nas czeka dolina Khubmu Kola i ścieżka wśród najwyższych górskich szczytów planety. Trzy godziny w drodze - i jesteśmy w Dugli (4600 m). Znów potrzebujemy aklimatyzacji w wysokogórskich warunkach, przecież końcowy punkt naszego szlaku leży o 713 metrów wyżej. Górskie jezioro wśród skał podaruje jeszcze kilka niezapomnianych chwil i wspaniałych zdjęć do albumu.

непальские деткимежду землей и небом

Dzień 8. Dugla - Lobuche

Przygotowawszy się do nowych wysokości, znów ruszamy w drogę. Mijając dolinę Phalung Karpo na wysokości 4340 m, obserwujemy fascynujące widoki górskich szczytów Thavagi, Kantega, Amadablam, Cholatse. Dalej - stromo w górę, i już widzimy lodowiec Khumbu, który w ciągu milionów lat trzyma Czomolungma. Idziemy dalej. Zdobywamy wysokość 4930 m. Lobuche. Tutaj zatrzymamy się na nocleg

возле Лобучекрасавица Пумори

Dzień 9. Przechadzka do bazy pod Everestem

Nareszcie! Dzisiaj jest kulminacja naszego trekkingu - idziemy do bazy pod Everestem! Wstajemy bardzo wcześnie. Idziemy w stronę szczytu Gorak Shep (5140 m). Osiągnąwszy wysokość 5545 metrów, czyli ze szczytu Kala Pattar możemy zobaczyć po prostu nadzwyczajną panoramę górskich szczytów Amadablam, Cholatse, Kantega, Nuptse, Pumori i, oczywiście, Everest! Po obejrzeniu ruszamy do Everest BC, na lodowiec Khumbu. Iść jest trudno - przeszkadza deficyt tlenu i niskie ciśnienie. Ale mino trudności wyprawy wszyscy czujemy się jak nigdy dobrze - uświadamiamy, że cel jest osiągnięty, jesteśmy w bazie - niepowtarzalne uczucia zwycięstwa, siły i spokoju. Nic dziwnego, że alpiniści z całego świata co rok przybywają tutaj. Na nocleg lepiej wrócić do Labuche.

Трек к базовому лагерю ЭверестаЭверест

Dzień 10. Lobuche - Pheriche

Pheriche to nie najprzytulniejsze, zazwyczaj wietrzne miejsce na wysokości 4240 m. Ale tu można zobaczyć jaków - miejscowych włochatych byków, oraz - kiedy rozsiewa sięmgła - szczyt Amadablam

на вершине Кала-ПаттарГималаи

Dzień 11. Pheriche - Namche-bazar

Schodzimy dalej, wracamy do zielonych rododendronów - przyjemnie jest na nie patrzeć po ślepiącej bieli śniegów, surowej szarości skał i smutnej brunatnej roślinności. Znów witamy i żegnamy klasztor Thyangboche. Nie zatrzymujemy się na długo, idziemy dalej, żeby znów zanocować w znanym już Namche-bazar.

Кала Паттареще Эверест

Dzień 12. Namche-bazar - Lukla

Ruszamy na południe. Cały dzień podziwiamy piękno nepalskiej przyrody i robimy zdjęcia. Nocujemy w Lukli.

Dzień 13. Przelot z Lukli do Katmandu

Lecimy do Katmandu prawie o świcie. To dzień komfortu, relaksacji, nawet medytacji. A także zakupu prezentów na pamięć o Nepalu. Hotele i restauracje stolicy są jak zawsze gościnnie otwarte.

отдыхаемаэропорт Луклы

Dzień 14. Bodhnath - Pashupatinath - Swayambhunath

Po śniadaniu jedziemy na wycieczkę autobusową i zwiedzamy zabytki stolicy. W słynnej świątyni buddyjskiej Pashupatinath kiedyś dawno mieszkał bóg Śiwa wcielony w jeleniu. Ta świątynia jest wymarzonym miejscem śmierci prawdziwego hinduisty, bo kremowane ciało zmarłego po rozwianiu nad wodami Bagmati trafia do świątej rzeki Ganges. Zwiedzający świątynię mogą tu zobaczyć obrzęd spalenia ciała. Następnym punktem naszej wycieczki będzie tybetańska świątynia - stupa Bodhnath. Ze stupy na wszystkie strony świata patrzy Budda, natomiast trzynaście schodów jej szczytu symbolizują poziomy drogo do Nirwany. Zwiedzający stupę zazwyczaj obchodzą ją naokoło w kierunku ruchu wskazówek zegara, i żeby zakończyć oczyszczenie uczestniczą przy obrzędach buddyjskich mnichów. Ostatnim punktem wycieczki będzie małpia świątynia Swayambhunath na szczycie wzgórza, z którego turyści kolejny raz podziwiają biel zaśnieżonych szczytów Himalajów i malowniczą egzotyczną stolicę Nepalu.

Катмандуобезьяны

Dzień 15. Lecimy do domu.

Niektórzy mają możliwość jeszcze trochę spokojnie odczuć klimaty pradawnej kultury, życzliwości i tajemniczości Nepalu. Jeśli się zapomniało coś kupić w sklepach z upominkami - również mamy na to trochę czasu. Każdy jest pełny niezapomnianych przeżyć, podarowanych przez ten kraj. Kogoś najbardziej zachwyciły chwile w majestatycznych budowlach religijnych, kogoś - medytujący mnisi i strumienie energetyczne. Wieczorem ,z bagażem tych wrażeń, odlatujemy drogą Katmandu - Szardża/Dubaj - ojczyzna.

обрядсутпа Боднатх

Trekking pod Everest - dopełnienie do trasy

Na koniec trekkingu pod Everest chętni (w wypadku opłaty dodatkowych 250$ z góry) mogą zwiedzić park narodowy Chitwan, przejechać się na słoniu i popływać w canoe wśród prawdziwych krokodyli! Program ostatnich dni dla tych uczestników jest następujący:

Dzień 15. Chitwan (rafting i safari)

Dzień zaczyna się wcześnie. Wsiadamy do łodzi i zaczynamy spływ, najpierw rzeką Rapti. Krajobrazy są czarujące, kamera w ręku przeszkadza płynąć. Wysiadamy z łodzi, spacerujemy w ośrodku dla słoni - małe słoniątko chętnie pozwoli na zrobienie wspólnego zdjęcia. Jemy obiad, wsiadamy do samochodu terenowego i zaczynamy “polowanie”. W Chitwan jest wiele różnych mieszkańców dżungli. Prawie każdego będziemy mogli zobaczyć

сафари на слонахНа каноэ

Dzień 16. Chitwan (safari na słoniach)

Po śniadaniu siadamy na słoni i zaczynamy niezwykłe safari wśród dżungli Chitwanu. Żegnamy park i wyruszamy po stolicy. Tu - przyjemne wspomnienia z parku, zakup drobnych upominków, ostatnia kolacja w Katmandu. I sen.

Dzień 17. Katmandu - do domu

Nasza niezwykła przygoda - trekking do bazy pod Everestem - dobiegła końca. Do zobaczenia, Nepal, lecimy do domu.

Nepal to nadzwyczaj egzotyczny i rozmaity kraj. Pozostaje zagadką dla wielu z nas. oto niektóre rady, które ułatwią waszą wędrówkę Nepalem.

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze do Katmandu

Należy kupować bilety wcześnie, od razu jak potwierdzimy wasze uczestnictwo w treku. Najlepiej lecieć liniami Emirates i FlyDubai, kupować bilety na och stronach. Zwróćcie uwagę, że bagaż nie jest wliczony w cenę, trzeba zamówić 20 kg przy zakupie biletu. Przy wsiadaniu do samolotu jest potrzebna karta, którą opłacano bilety - nie zapomnijcie zabrać ze sobą! Cena biletów w dwie strony - od 700$.

Wiza nepalska

Mamy dobrą wiadomość - wizę do Nepalu załatwia się prosto na granicy w pięć minut! Należy mieć ze sobą 2 kolorowe zdjęcia 3x4 cm, paszport zagraniczny i wypełnioną ankietę wizową. Wypełnia się ją też na lotnisku. Przykład z tłumaczeniem można zobaczyć tu: ankieta wizowa i list migracyjny. Wiza kosztuje: do 15 dni - 25$, do 30 dni - 40$, do 90 dni - 100$. Można tu zobaczyć wzór kwestionariusza oraz formularza migracyjnego.

Zakwaterowanie na treku

Podczas pieszej części trekkingu do górnego Mustangu mieszkamy w schroniskach - lodżach. Komfort jest minimalny, często oprócz łóżka w pokoju niczego nie ma. Łóżka są zaścielone czystą pościelą, ale pluskwy są w wielu lodżach, dlatego polecamy brać swój śpiwór i spać w nim. Można poprosić gospodarzy o ciepłą kołdrę. Prąd jest prawie w każdym lodżu, ale w pokojach rzadko są gniazda. Częściej jest wspólne gniazdo, płatne - około 100 rupii (1$) na godzinę lub za ładowanie urządzenia. Prysznic i toaleta prawie zawsze są wspólne, ale zdarza się, że są w pokoju. Wifi jest prawie w każdym lodżu.

Wyżywienie na treku

Menu w każdym lodżu jest nadzwyczaj rozmaite - w ciągu wyprawy możecie nie zdążyć spróbować wszystkiego :) Interesujące jest to, że jednakowe dania w różnych lodżach mogą być przygotowany różnie i mieć zupełnie inny smak! Ceny na jedzenie rosną ze wzrostem wysokości. Średnio będziemy wydawać 10-20$ dziennie, żeby dobrze się wyżywiać.

Zakup sprzętu

Chyba wszyscy wiedzą, że Nepal słynie z bardzo niskich cen na sprzęt turystyczny. I to jest prawda - polar można kupić za 5$, puchową kurtkę od 30$, kijki trekkingowe - od 10$. Ale musicie zdawać sobie sprawę, że bez względu na label to nie jest formowy sprzęt, tylko wyprodukowany gdzieś w miejscowych piwnicach. Są sklepiki z oryginalnym sprzętem, ale ceny są takie jak u nas. Jednym słowem, nie obowiązkowo ciągnąć z domu cały sprzęt, większość można tanio kupić na miejscu. Sklepów turystycznych jest wielkie mnóstwo.

Tragarze

Tragarze (porterzy) mogą nieść zamiast was rzeczy. Nie wolno ładować więcej niż 24 kg na jednego tragarza. Cena takiej usługi wynosi około 20$ dziennie, ale można wynająć jednego tragarza na dwie osoby - będzie o dwa razy taniej. Nie jest przyjęte żałować tragarzy, bez względu na to, ile wagi niosą, oraz zapraszać do swojego posiłku. Najlepsze “dziękuję” dla tragarza to napiwki o wysokości dziennej stawki, więc przygotujcie 10-20$ dla tragarza i przewodnika-Nepalczyka.

Jaka kondycja fizyczna jest potrzebna do trekkingu w Nepalu

Ze względu na to, że nocujemy i jemy w lodżach, plecaki mamy lekkie. Oprócz tego pamiętajmy o możliwości wynajęcia tragarza. Dla większości treków Nepalem wystarczy umieć chodzić :) Ale są trudniejsze trasy z wielkimi wysokościami. Ten trekking jest dość trudny, o ile trasa leży na dużych wysokościach. Jest wymagana dobra kondycja fizyczna. Obowiązkowo uprawiajcie bieganie przed wyprawą.

Pogoda i temperatura w Nepalu

Klimat Nepalu jest subtropikalny monsunowy, to znaczy, że latem tu bardzo często pada, zimą jest dużo śniegu. Najlepsze miesiące dla trekkingu to kwiecień-maj i październik-listopad. Temperatura powietrza zależy od wysokości. W dzień na nizinach będziemy mieli około +25 i +15 w nocy. Na wysokości ok. 3000 m w nocy temperatura spadnie do zera, na 5000 - aż do -15 stopni Celsjusza.

Ceny, pieniądze Nepalu

Miejscowa waluta to nepalskie rupie. Kurs wynosi około 100 rupii do 1 dolara. Ciekawe, że Nepalczycy dość niedbale zachowują się z papierowymi pieniędzmi - przedziurawić paczkę rupii zszywaczem to całkiem normalna rzecz. Prawie zawsze można płacić dolarami. Kupować upominki warto na targu w Thamelu (turystyczna dzielnica Katmandu), nie na zabytkach. Zawsze negocjujcie cenę - czasem można ją obniżyć w kilka razy.

Ten trekking w Nepalu śmiało można nazwać trudnym. Przyczyną trudności są duże wysokości i długie przejścia. Program trekkingu jest zbudowany tak, żeby organizm na ile można łatwo adaptował się do wysokogórskich warunków i żebyście dobrze się czuli.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Nepalu

Lotów bezpośrednich do Nepalu w tej chwili nie ma, trzeba lecieć z przesiadką w Emiratach Arabskich. Przesiadka może być dość długa (czasem do 18 godzin), więc zabierzcie ze sobą śpiwór do bagażu podręcznego. Mało wiarygodne, że uda się pospacerować w Emiratach - wizę należy wyrabiać wcześniej, ona kosztuje około 70$.

Dwie najbardziej pasujące drogi oferują firmy lotnicze Emirates i FlyDubai. Z pierwszą robicie przesiadkę w Szardży, z drugą - w Dubaju. Z Warszawy codziennie są loty. Jeśli przylatujecie wcześniej - zarezerwujemy dla was hotel, przewodnik także będzie na miejscu dwa-trzy dni wcześniej w celu wyrobienia permitów.

Cena bilety wynosi około 700$ w dwie strony. Jeśli będziecie mieć jakieś trudności - zawsze możecie zwrócić się do nas, pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 100$. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty. Opłata rejestracyjna jest potrzebna do zakupu biletów lotniczych dla przewodnika oraz wyrobienia zezwoleń dla was.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - zarezerwowany prze nas hotel w Katmandu. 7-10 dni przed wyprawą wyślemy dane kontaktowe i adres tego hotelu. Nie martwcie się, jeśli nie znacie angielskiego albo nigdy nie byliście za granicą - po prostu pokażcie taksówkarzowi kartkę z adresem i on odwiezie was prosto pod drzwi. Taksówkarzy będzie sporo przy wyjściu z lotniska. Ale raczej spotkacie kogoś z uczestników wyprawy na lotnisku i będziecie jechać razem.

Sprzęt do trekkingu

Ubranie:

  • nakrycie głowy - czapka, buff, panama
  • czapka
  • lekkie rękawiczki
  • kurtka lub kamizelka puchowa
  • kurtka membranowa
  • spodnie
  • polar (ciepła koszula)
  • komplet bielizny termoaktywnej
  • 2-3 koszulki
  • szorty
  • strój kąpielowy skarpetki - 2-3 pary
  • buty trekkingowe
  • sandały lub lekkie adidasy
  • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt indywidualny:

  • plecak na 60 litrów lub torba (jeśli planujecie wynajmować tragarza)
  • mały plecak - jeśli planujecie oddać duży tragarzowi, należy mieć ze sobą mały miejski plecak na 25-30 litrów
  • rain-cover lub nakrycie przeciwdeszczowe na obydwa plecaki
  • śpiwór o temperaturze komfortu 0 stopni
  • mata do siedzenia - na życzenie
  • kijki trekkingowe - na życzenie
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
  • latarka czołowa
  • apteczka indywidualna
  • szminka higieniczna
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, papier toaletowy
  • ręcznik
  • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu
  • kamera
  • komórka
  • ładowarki i akumulatory zapasowe

Wideo-opinia o trekkingu w listopadzie 2014

 Timelapse z treków pod Annapurnę i Everest jesienią 2014

Wideo-opinia uczestnika

 

Najlepsze opinie:

Wideo-opinia o trekkingu w listopadzie 2014

Wideo-opinia naszej uczestniczki z trekkindu do Annapurna Base Camp w listopadzie 2014 roku. Dla Tamary to była pierwsza wyprawa w wysokie góry. Przedtem było dużo wypraw - jako uczestnika i jako przewodnika... Czytaj opinie >>

 

Dziennik z wyprawę do bazy pod Everestem

Ten dziennik był pisany codziennie podczas wyprawy, dlatego niektóre wydarzenia mogą być wymienione w czasie przyszłym, niektóre w przeszłym. Nie dziwcie się... Czytaj opinie >>