Trekking do Języka Trolla

Cena: 260 € - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 42 km
Trudność: wysoka
Miejsce startu: Bergen
Miejsce finiszu: Bergen
Trasa: Bergen - Odda - Język Trolla - domek Mosdalsbu - Odda - Bergen

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Język Trolla (Trolltunga) - jedno z najbardziej słynnych, nawet legendarnych miejsc ne tylko w Norwegii, ale i na całym świecie! Każdy widział nadzwyczajne zdjęcia, zrobione na Języku, na sam widok których serce bije częściej. W ten moment każdy pomyślał: “Ale fajne! Gdyby mi takie zdjęcie...” I zrodziło się nowe marzenie. Marzenie o tym, by posiedzieć na skale nad 600 metrami otchłani. Marzenie to proponujemy wcielić w naszej wyprawie do Języka Trolla! Zapomnijcie strach, zgłaszajcie się na wyprawę!

Między innymi, siedzieć nad przepaścią nie jest takie straszne, jak wygląda na zdjęciach :)

Przed trekkingiem na Język Trolla polecamy przejść park narodowy Jotunheimen


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Dlaczego warto pójść z nami do Języka Trolla

Jak zaczęliśmy chodzić do Języka Trolla? Podczas swojej pierwszej wyprawy do Norwegii nie mogłem ominąć słynną skałę - Język Trolla. nie chciałem robić jak wszyscy - wejść i zejść w jeden dzień, więc ułożyłem trzydniową trasę wokół jeziora Ringedalsvatn z noclegiem niedaleko Trolltunga. Wtedy w internecie nic podobnego nie było, byliśmy pierwsi z tych, kto prowadził grupę tą trasą.

  1. Byliśmy pierwsi w prowadzeniu grup tym szlakiem, znamy go lepiej niż inni i pokażemy najpiękniejsze miejsca.
  2. Nocujemy bezpośrednio około Języka Trolla. To pozwoli uniknąć ogromnych kolejek i obserwować widoki o świcie i zmierzchu. Na pewno będziecie mieli nowe zdjęcia!
  3. Idziemy trasą wokół jeziora Ringedalsvatn, czyli wracamy inną drogą. Tutejsze widoki są nawet lepsze, niż z Trolltunga. Co prawda, czasami nie będzie łatwo :)
  4. Zaprowadzimy na skałę Preikestolen, tę, która obok Języka Trolla. Tu jest mało turystów, i daremnie. Widoki są po prostu nadzwyczajne, i stać na tej skale jest o wiele straszniej, niż na Trolltunga.
  5. Krajobrazy są naprawdę norweskie. Pogoda również. Zachwycicie się Północą.

Także na was czeka firmowy prezent Kuluaru, doświadczeni i troskliwi przewodnicy, którzy pomogą, opowiedzą i polecą. Nie zapominajcie także o spacerkach miłych uliczkami Bergenu, zmierzchach na nadbrzeżu Bryggen, delikatesach Morze Północnego oraz noclegach w dobrym hostelu w centrum miasta.

Norwegia to kraj gór i jezior. Podczas naszej małej wyprawy będziemy ciągle je spotykać. Ale głównym celem jest, rzecz jasna, Język Trolla, dla którego przylecieliśmy do tego magicznego kraju. Gwarantujemy, że doznacie niepowtarzalnych przeżyć i zdobędziecie niezapomniane wrażenia!

Podstawowa cena programu: 260€.

  • Cena obejmuje:
  • wyżywienie w drodze (gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad)
  • naczynia turystyczne (grupowe), palniki gazowe
  • usługi przewodnika mówiącego po polsku
  • apteczka grupowa
  • koszulka-upominek
  • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
  • Cena nie obejmuje:
  • przelot lotniczy do Norwegii
  • ubezpieczenie zdrowotne i w razie nieszczęśliwego wypadku
  • wypożyczenie sprzętu indywidualnego
  • przejazdy
  • zamieszkanie w hostelach i na campingach
  • wydatki nie objęte programem

Ogólna kwota wydatków, nie objętych programem może wynosić około 150 euro + przelot. Oczywiście, warto zabrać trochę więcej pieniędzy na dodatkowe wycieczki, upominki i prezenty. Można po prostu zabrać kartę, nie będzie żadnych problemów z gotówką. Wystarczy 200 euro na karcie.

Opłaty

Po to, by zarezerwować miejsce w grupie, należy dokonać opłaty rejestracyjnej o wysokości 50 euro. Można to zrobić tutaj. Resztę kwoty można zapłacić przelewem na kartę (nie później niż tydzień przed startem) lub oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wędrówki. W razie rezygnacji z wyprawy w trakcie drogi pieniądze się nie zwraca.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki noclegów na szlaku

Mieszkamy w namiotach. W Norwegii są dobre przepisy - wolno rozbijać namiot wszędzie, ale nie bliżej, niż 150 metrów do terenu mieszkalnego.

Warunki pogodowe

Klimat Norwegii nie jest najprzyjemniejszy. Często pada, może być mgła. Jednak po brzydkiej pogodzie więcej cenisz czułe północne słońce. Staramy się organizować nasze wędrówki w najlepszym okresie roku, ale nie możemy czegoś zagwarantować a propos warunków pogodowych. Zabierzcie dobre membranowe ubrania, które ukryją przed deszczem i wiatrem. Temperatura powietrza średnio wynosi +13 stopni, ale zdarza się, że jest więcej niż 20! Czyli tu jest nie tak zimno, jak może się wydawać!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski przebywają na terenie Norwegii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj .

Mapa pieszej części wyprawy do Języka Trolla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbliższe daty trekkingu do Języka Trolla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trekking do Języka Trolla

Dzień 1. Zbiórka grupy w Bergenie

Jedna część grupy przybywa do Bergenu po wyprawie do narodowego parku Jotunheimen, druga - z domu. Dziś spacerujemy Bergenem, odpoczywamy i jemy owoce morza. Nocleg w hostelu.

Впечатляющев Бергене

Dzień 2. Bergen - Odda

Jemy śniadanie i ruszamy na dworzec autobusowy, gdzie wsiadamy do autobusu i jedziemy do małego miasteczka turystycznego Odda, leżącego w pięknym zakątku Norwegii między dwoma jeziorami górskimi Sandvevatnet i Hardangerfjord. Ten region uważa się za jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych wśród turystów, ponieważ tu się znajduje park narodowy z trzecim pod względem wielkości norweskim lodowcem - Folgeffona. Wspinacze i alpiniści przyjeżdżają tu wypróbować swoich sił na jednym ze szlaków. Ale myśmy tu przyjechali, żeby na jutro ruszyć do legendarnego Języka Trolla. Póki co, czekając na cuda, nocujemy na brzegu bajecznego jeziora wśród gór i pięknej natury.

На пути к Языку тролляГорное озеро

Dzień 3. Droga do Języka Trolla

Rano na nas czeka mały przejazd, potem trochę przejdziemy asfaltem, wejdziemy na ścieżkę obok opuszczonego wyciągu, i jeszcze 11 km górami. Ten dzień będzie bardzo obfity. Zazwyczaj wszyscy starają się dojść do Trolltunga i wrócić w ten sam dzień. To oszczędza czas, ale świty i zmierzchy są tak piękne w tych miejscach! Nie możemy je upuścić! Zostaniemy tu na nocleg, by nasycić się klimatem, tajemniczością i pięknem legendarnej skały. Tu zawsze bywają kolejki turystów. Ale oni dziś schodzą na dół, więc nad wieczór Język Trolla będzie cały nasz! Oto okazja do robienia zdjęć!

Язык тролляЗакат солнца на Языке тролля

Dzień 4. Język Trolla - domek Mosdalsbu

Dziś budzimy się bardzo wcześnie, przed świtem, żeby zobaczyć jak wschodzi słońce na Języku Trolla. Od razu powiem, że zachody słońca są tu o wiele piękniejsze, niż wschody, ale musimy się przekonać samodzielnie! Co jeśli skłamałem? :) Po porannych zdjęciach opuszczamy to nadzwyczajne miejsce i przechodzimy na inny taras widokowy - Preikestolen.

На прейкестуленеТрек к языку тролля

Nie jest tak popularna, jak Trolltunga, ale panoramy gór i jezior, które stąd się odkrywają, zachwycą każdego. Dalej schodzimy do dwóch jezior, które się schowały między skalistych szczytów - Nibbehol i Langevatn. Miniemy kilka pięknych grobli. Dzień minie na kamienistej górskiej ścieżce wśród krajobrazów. Pod wieczór dojdziemy do domka Mosdalsbu, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Możecie nocować w namiotach lub w domku.

стоянка у языка тролляЯзык тролля

Dzień 5. Domek Mosdalsbu - Odda - Bergen

Zobaczyliśmy atrakcje tego kraju, to znaczy, że czas wracać do domu. Od górskiego domka schodzimy niżej, do już znajomego miasteczka Odda, skąd ruszamy do Bergenu. Nocleg w hostelu.

в снегахк хижине Мосдалсбуен

Dzień 6. Bergen, do domu…

Miasto Bergen jest bardzo piękne i bogate w zabytki, bo kiedyś było stolicą Norwegii. Rano możemy pójść na Rybny targ, żeby spróbować morskie delikatesy. Także interesujące jest tutejsze akwarium uważane za najlepsze w Europie. Tu są zebrane najciekawsze egzemplarze fauny morza Północnego. Jeśli starczy czasu - zwiedzimy twierdzę Bergenhuss, siedzibę Edwadra Grigga lub Bergeńskie muzeum sztuki. Bliżej wieczora żegnamy i jedziemy do domu, dzielić się wrażeniami i pokazywać zdjęcia.

На Языку троллявсем пока))

Zabierzcie chipową kartę bankową

Prawie wszędzie można zapłacić kartą. Ważne, by ona była chipowa - takie karty są uniwersalne. Gotówka będzie potrzebna chyba że do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Ale gotówka to nie problem, bankomatów będzie sporo. Warto zwrócić uwagę, że bankomaty mogą często pobierać prowizję - około 200 koron (25 dolarów). Wysokość prowizji może się różnić, informacje są zaznaczone na każdym bankomacie. Szukajcie państwowych banków - tu można pobrać gotówkę bez prowizji. Także warto zabrać ze sobą gotówkę w góry. Często w schroniskach trzeba zapłacić za prysznic, kawę czy postój, i tam nie zawsze można znaleźć bankomat.

Kolekcjonujcie drobne

Często za prysznic można zapłacić monetą w 50 koron, i jeśli takiej nie będzie, będziecie zmuszeni długo jej szukać albo chodzić brudni :) Więc jeśli macie możliwość - wymieńcie trochę norweskich monet.

Weźcie kamerę i zapasową kartę pamięci

A także zapasowe akumulatory. Przyroda jest dzika i piękna, będziecie cały czas pstrykać. Tylko by była pogoda.

Spróbujcie miejscową kuchnię

Oczywiście, to kosztuje, ale szkoda być na wybrzeżu Bergenu i nie spróbować delikatesów morskich. Będziecie żałować, aż wrócicie następnego razu.

Także spróbujcie słodki ser norweski, jest tani, brązowy, ma specyficzny smak.

Kupujcie lody

Są bardzo podobne do islandzkich - tak samo duże, smaczne i drogie. Chociaż w Islandii jest trochę smaczniejsze - więcej dodatków.

Nie oszczędzajcie na sprzęcie

Kupcie dobry jakościowy sprzęt. W tej wyprawie odczujcie zalety drogich membran w porównaniu do tanich.

Mimo stosunkowo małego kilometrażu ta wyprawa Norwegią nie jest tak łatwa. Na trasie będą się trafiały przejścia po nieprzyjemnej kamienistej miejscowości. Także trudności dodaje surowy północny klimat. Polecamy pójść w kilka wypraw do Karpat i na Kaukaz przed zwiedzaniem Norwegii. To nie jest obowiązkowe, początkujący także dobrze sobie poradzą, Ale musicie rozumieć, że to jest właściwie wyprawa, nie spacer. Najlepiej biegać przed wyprawą oraz dobrać dobry sprzęt.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych

Najlepiej kupować bilety na ile można wcześniej, bliżej startu cena może wyrosnąć o półtora razy. Do Oslo są loty bezpośrednie lub z przesiadką. Loty się zmieniają, więc należy pilnować w momencie zakupu. W razie jakichkolwiek trudności możecie zwrócić się do nas - pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 50 euro. Można to zrobić na stronie - – wybrać formę opłaty.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania - lotnisko Oslo lub camping. Wszystko zależy od czasu przylotu uczestników. 7-10 dni przed wyprawą wysyłamy szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe przewodnika.

Sprzęt do trekkingu

Z pełną listą sprzętu ze zdjęciami i objaśnieniami można się zapoznać tutaj

Wielka czwórka

  • namiot - dobry, dwuwarstwowy, o wysokiej wodoodporności
  • plecak - najlepiej jakościowy, z nieprzemakalnej tkaniny. Dla kobiet - 65-80 litrów, dla mężczyzn - 80-90 litrów
  • śpiwór - północne lato jest surowe, więc należy zabrać ciepły śpiwór. Temperatura komfortu 0…+2 stopni. Obowiązkowo należy zapakować w pakiet hermetyczny. Zresztą, jak i inne rzeczy.
  • Karimata - może być najzwyklejsza.

Ubranie

  • czapka - obowiązkowo; ciepła czapka lub zimowy buff.
  • kurtka membranowa - górna warstwa ubrania musi być nieprzemakalna i odporna na wiatr
  • spodnie - też najlepiej membranowe spodnie do trekkingu, ale mogą być zwykłe nieprzemakalne i lekkie
  • czapka/ buff do nakrycia głowy w dzień
  • 2 polary - jeden ciepły, drugi lekki. Lub sweterek i gruby sweter wełniany
  • zestaw bielizny termoaktywnej - zazwyczaj zabieram spodnie i dwie koszulki. W jednej chodzę, drugą ubieram na postoju. Jeśli nie posiadacie bielizny termoaktywnej - możecie zabrać kalesony i sweterek
  • koszulka (t-shirt) - 1-2, zamiast nich mogą być koszulki termoaktywne
  • rękawiczki - polarowe, lekkie, ciepłe (nawet gdy są mokre), szybko wysychają
  • latarki - nie obowiązkowo
  • skarpetki - 2-3 pary, najlepiej termo
  • skarpetki do spania - cieplutkie, dla zimnych nocy
  • strój kąpielowy - nie obowiązkowo
  • bielizna
  • kurtka przeciwdeszczowa / ponczo - nawet jeśli ubranie jest nieprzemakalne

Obuwie

  • buty - dobre buty trekkingowe. Grunt wulkaniczny, po którym będziemy chodzić, jest twardy i ostry, tak że obuwie szybko się psuje. Buty muszą być o grubej podeszwie, nieprzemakalne. Najlepiej, gdyby to były specjalizowane buty trekkingowe.
  • sandały - na szlaku będą brody, które będziemy przechodzić w sandałach. Muszą mieć grube podeszwy o mieć dobrą fiksację na nodze. W zwykłych klapkach też da się przejść, ale będzie to niebezpieczne i nieprzyjemne.
  • adidasy - dodatkowa para obuwia. Jeśli jesteście pewni swoich butów (że nie zepsują się, nie będzie obtarcia) - można nie brać.

Inne

  • rain-cover - jeśli nie macie płaszczu-ponczo (ten, który pokrywa idącego razem z plecakiem), obowiązkowo zabieramy rain-cover (przeciwdeszczowe pokrycie do plecaka)
  • mata do siedzenia - nie obowiązkowa, ale potrzebna rzecz. Zazwyczaj ci, kto nie zabrał ją ze sobą, żałują o tym.
  • pakiety plastikowe - żeby zachować ubranie przed deszczem. Dobrze pasują mocne worki na śmieci. Należy także zabrać kilka dużych, żeby tam mógł zmieścić się plecak - przyda się w transportowaniu bagażu na lotnisku i przechowywaniu plecaka na noc (żeby się nie nawilżyły)
  • latarka czołowa - nie wyobrażam sobie wyprawy bez latarki, ale Norwegia to wyjątek. Tu może być jaśnie do 22 godzin na dobę. Ale wszytko jedno poleciłbym zabrać latarkę.
  • kubek, łyżka, talerz, nóż - nie ceramika.
  • butelka na wodę - zwykła, 1-2 l pojemności
  • dokumenty i pieniądze - nie zapominamy zapakować w hermetyczne worki
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania - chociaż słońce bywa rzadko, ale jest bardzo aktywne, prawie jak na wysokościach. Można się oparzyć!
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów. Zabieramy w małych ilościach. Można wziąć jeden komplet na kilka osób (oprócz szczoteczki do zębów :) )
  • papier toaletowy
  • pudełko zapałek
  • kijki trekkingowe - przydadzą się podczas przechodzenia w bród i odciążą nogi. Jednak nie są obowiązkowe
  • kamera - nie zapominamy o dodatkowym komplecie akumulatorów, o ile pogoda jest wilgotna i zimna, więc będą rozładowywać się szybciej niż zazwyczaj.

    Ogólna waga rzeczy w plecaku nie może przewyższać 12-14 kg.

Najlepsze opinie:

Rozległe opinie - literki i obrazki. Czytajcie - będzie interesujące, patrzcie - będzie pięknie!

Język Trolla, krzesła, sukienka i macbook

Przypłynęliśmy do Bergena małym statkiem z Sogndal. My, którzy już przeszli wyprawę w parku narodowym Jotunheimen. Połowa uczestników wyruszała do Bergena z domu, inni zaś - w nową zachwycającą podróż do Języka Trolla... Czytaj opinie >>

 

Jak pojechałam w odwiedziny do trolli

Norwegia spotkała nas pochmurną pogodą i temperaturą +16, ale to wcale nie zepsuło wrażenia od tego nadzwyczajnego kraju, którego piękno zaczynasz podziwiać jeszcze z pokładu samolotu... Czytaj całość >>

 

Odkrywając planetę: Norwegia

Zacząłem pisać ten tekst w poczekalni na dworcu Oslo S. Jest 6:52, słońce niedawno pokazało się nad stolicą tego czarującego królestwa. Pogoda jest wcale inna, niż ta, która była, kiedy przyjechaliśmy... Czytaj opinie >>

 

Moja Norwegia

Kiedy wybierałam wyprawę i nareszcie wybrałam Norwegię, nawet nie podejrzewałam, że ona zrobi na mnie takie wrażenie. Po przybyciu do Bergena zakwaterowaliśmy się w hostelu i poszliśmy na spacer w miasto. Mimo deszczu od razu polubiłam to miasto... Czytaj całość >>

 

W kraju wikingów i trolli, część 2 - Język Trolla

Kończy się nasza przerwa w Bergenie… piękny dzień w cywilizacji, z gorącym prysznicem i smacznym jedzeniem. Kiedyś Bergen był dużym miastem handlowym i nawet stolicą Norwegii. Do dziś setki turystów przyjeżdżają tu pospacerować dawnym wybrzeżem z drewnianymi domami, zrobić zakupy w tutejszych sklepach... Czytaj opinie >>