Trek do górnego Mustangu - Zakazane królestwo Lo

Wszystko w cenie: 1910 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 17 dni
Kilometrów: 170 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Katmandu
Miejsce finiszu: Katmandu
Trasa: Katmandu - Pokhara - Jomsom - Kagbeni - Chele - Geling - Tsarang - Lo Manthang - Dakmar - Sangmochen - Chele - Kagbeni - Jomsom - Pokhara - Katmandu

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Mały Tybet - często słyszymy tę nazwę, kiedy chodzi o górny Mustang. To jest prawdą , przecież ze względu geografii i kultury zakazane królestwo Lo jest bliższe Tybetu, niż Nepalu. Oprócz tego, jest położone bliżej dawnego Tybetu (tego wymarzonego), niż współczesny Tybet chiński, zmieniony przez kulturowy i wojskowy wpływy.

Małe wioski górnego Mustangu leżą na brzegach rzeki Kali-Gandaki i jej dopływów, przekraczających suchy płaskowyż Tybetański. Krajobrazy są odpowiednie - żółta pustynia górska, przekreślona nićmi rzek. Bardzo rzadko spotyka się zielone rajskie zakątki - oazy, w których leżą rzadkie wsie.

Przez dłuższy czas do regionu górnego Mustangu nie wpuszczano turystów (aż do 1992 roku), dzięki czemu zachowała się autentyczna kultura rdzennych Tybetańczyków. Tu ludzie dotychczas wierzą w demony i wyższe siły, wyznają unikalną religię Bon wplecioną w buddyzm, szanują swojego króla i cały czas obracają modlitewne młynki. Tu mieszkają szczęśliwi ludzie, którzy nie znają co to jest internet i dopiero zaczęli przyzwyczajać się do zachodnich turystów. Między innymi, turystów póki co nie jest za wiele. Tutaj nie ma tłumów jak na popularnych szlakach, przecież permit (zezwolenie) jest dość drogi (500 $ na 10 dni) i liczna jest ograniczona. Ale mimo wysoką cenę i ograniczenia co rok więcej turystów przenika do zamkniętego królestwa Lo, niesie cywilizacje i “psuje” kulturę. Trzeba zdążyć tu trafić jak najwcześniej, póki górny Mustang nie zgubił swojej szczególnej wyjątkowości.


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Trekking do zakazanego królestwa Lo odkryje wiele interesującego, a zwłaszcza:

  • górny Mustang - zakazane królestwo Lo - to jeden z najbardziej niedostępnych i interesujących regionów Nepalu
  • tysiącletnie zwyczaje i kultura prawdziwych Tybetańczyków
  • pradawne tybetańskie świątynie, stupy i gompy
  • pałac królewski, w którym dotychczas rządzi król
  • niezrównane Katmandu - stolica Nepalu
  • spacery Pokharą
  • przejazdy łodzią w jeziorze Phewa
  • przelot nad Himalajami małym samolotem z Pokhary do Jomsom
  • wycieczki do stupy Bodnath, świątyni Pashupatinath, świątyni małp Swayambhunath, okolic Pathan
  • smaczna orientalna kuchnia na szlaku
  • nowe znajomości, nowe przyjaźnie i wiele innego

Cena programu: 1910$.

  • Cena obejmuje:
  • zakwaterowanie w lodżach na szlaku
  • zakwaterowanie w hotelach Katmandu i Pokhary
  • przejazdy na trasie
  • przelot Pokhara-Jomsom-Pokhara
  • permit do górnego Mustangu i inne niezbędne zezwolenia
  • usługi przewodnika (mówiącego po polsku)
  • usługi nepalskiego przewodnika
  • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
  • pomoc w zakupie biletów
  • apteczka grupowa
  • pamiątkowy certyfikat turysty
  • firmowy prezent
  • Cena nie obejmuje:
  • przelot do Nepalu (od 500$)
  • ubezpieczenie NW wiza nepalska (40$)
  • wyżywienie (15-30$ dziennie - na życzenie)
  • wycieczki w Katmandu (na życzenie, do 30-40$)
  • wydatki nie objęte programem (nieoczekiwane wydatki, ewakuacja)
 

Ogólna kwota dodatkowych wydatków: wiza 40$ + wyżywienie na treku 350-400$ + przelot do Katmandu. Polecamy zabrać jeszcze minimum 100$ - na upominki i inne małe przyjemnostki.

Opłaty

Żeby zarezerwować miejsce w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 200$. Ta kwota jest potrzebna dla uzyskania zezwoleń i rezerwacji hoteli. W wypadku rezygnacji z wyprawy pieniądze się nie zwraca, natomiast mogą być przekazane innemu uczestnikowi lub zostaną na waszym “koncie” dla opłaty przyszłych wypraw. Jak dokonać opłaty - tutaj. Resztę kwoty należy oddać przewodnikowi w pierwszym dniu wyprawy. W razie rezygnacji z wyprawy na szlaku pieniądze się nie zwraca..

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Zakwaterowanie na treku

W Katmandu będziemy mieszkać w trzygwiazdkowych hotelach z udogodnieniami. Standardowe zakwaterowanie w pokoje 2. i 3-osobowe. Możliwe jest indywidualne zakwaterowanie, ale to będzie drożej o 200$ na całą trasę. Podczas pieszego treku mieszkamy w lodżach - schroniskach turystycznych, gdzie jest wspólny prysznic, toaleta oraz można zamówić jedzenie. Czasami jest wifi. Pokoje są małe i skromne, z mebli - najczęściej tylko łóżko.

Warunki pogodowe

Większa część treku leży na pomiarkowanej wysokości. W dzień temperatura około +20 stopni, w nocy może spaść do zera. Pada rzadko. Charakterystyczna pogoda dla górskich regionów - jasny poranek i chmurny wieczór.

Niezbędne dokumenty

Wizę do Nepalu można uzyskać na granicy. Należy mieć ze sobą ważny paszport zagraniczny oraz 4 zdjęcia 3x4 cm do uzyskania wizy i permitów..

Do udziału w wyprawie jest potrzebny dobry stan zdrowia; lista chorób, przy których aktywna turystyka jest przeciwwskazana, znajduje się tutaj.

Najbliższe wyprawy do górnego Mustangu

Trekking do górnego Mustangu

Dzień 1. Zbiórka grupy w Katmandu

Katmandu to nadzwyczajne miasto z ciasnymi uliczkami i wiecznie sygnalizującymi samochodami. Pierwsze wrażenie to “Boże, gdzie ja jestem?”. Ale wkrótce przyzwyczajasz się i zaczynasz zauważać naprawdę wyjątkowe buddyjskie i hinduistyczne świątynie naokoło. Są na każdym kroku, w każdym podwórku.

Spotykamy się w zarezerwowanym hotelu trzygwiazdkowym, po zapoznaniu się będziemy mieli czas na spacer uliczkami i zakup niezbędnego sprzętu.

Катмандутрек в верхний Мустанг

Dzień 2. Przejazd do Pokhary

Górskie drogi Nepalu to rewelacja! Nie możemy tego nie pokazać. Za oknem powoli zmieniają się krajobrazy, droga ciągnie się wzdłuż szumiącej rzeki Trisuli, i po cichu dojeżdżamy do Pokhary, bardzo cichego i przytulnego miasteczka nad jeziorem Phewa. To prawdziwa stolica hippisów. Meldujemy się w hotelu, bierzemy prysznic i idziemy na spacer. Można przejechać się jeziorem w małej łodzi, potem zjeść kolację w jednej z restauracji pod dźwięki żywej muzyki.

дорога в Покхаруозеро Фева

Dzień 3. Przelot do Jomsom, trek do Kagbeni (2810 m, 3-4 godziny)

Dziś na nas czeka jeszcze jedna przygoda - przelot małym samolotem nad Himalajami. Potrwa to niedługo, około półgodziny, lądujemy w Jomsom na wysokości 2720 m. To są niebieska brama górnego Mustangu, przed sobą natomiast mamy ziemską, znajdującą się w wiosce Kagbeni. Tutaj kończy się strefa wpływów hinduizmu i zaczyna się kraj bon-buddyzmu. Nocujemy tutaj, by lepiej się przyzwyczaić. Zależnie od życzeń grupy tę część drogi można podołać na jeepach.

Dzień 4. Trek Kagbeni - Chele (3057 m, 6 godzin)

Krajobrazy stają się coraz bardziej niezwykłe, nas otaczają okrągłe skały. Pojawia się uczucie nierealności. Jednak już widzimy przed sobą zielone tarasy ogrodów - to wieś Chusang. Tu można zjeść obiad i napić się tybetańskiej herbaty (solona herbata z mlekiem i mąką), masali (pyszna gęsta herbata z mlekiem i mnóstwem przypraw) lub herbaty z cytryną i imbirem. Wśród skał otaczających wieś bardzo dobrze się zachowały małe jaskinie - tysięcy lat temu tu mieszkali ludzie. Po wypoczynku lekko pokonujemy kolejne podejście i wychodzimy do wsi Chele, miejsca dzisiejszego noclegu.

перелет в Джомсонпещерки

Dzień 5. Trek Chele - Geling (3570 m, 6-7 godzin)

Dziś przekroczymy zakazaną granicę i trafimy do zamkniętego królestwa Mustang. Musimy więc przejść punkt policyjny, gdzie zostaną sprawdzone nasze zezwolenia na przejście do bajki. Przechodzimy prze most rzekę Kali Gandaki, jednocześnie robimy zdjęcia przepięknego kanionu. Zresztą, nigdzie się nie śpieszymy, będziemy fotografować i podziwiać niesamowite widoki. W okolichach wsi Samar zobaczymy piękne widoki szczytów Nilgiri i Tilicho. A ci, kto ma najlepszy wzrok, nawet mogą zobaczyć kawałek Annapurny I. Pokonamy jeszcze jedną przełęcz - Ben La, o wysokości 3830 m, i trochę zejdziemy do wsi Geling. Michel Piessel, jeden z pierwszych Europejczyków, którzy trafili do zakazanego królestwa w 1964 roku, w swojej książce “Mustang: zagubione królestwo Tybetu” nazwał Geling prawie najlepszym miejscem na całej Ziemi. Nocujemy tutaj i zdecydujemy, czy to jest naprawdę tak. Tu jest gompa, fort, pałac, klasztory - obowiązkowo to zwiedzimy.

Dzień 6. Trek do Tsarang

Przed nami piękne panoramy Annapurny I i Dhaualagiri odkrywające się z przełęczy Nia La (4020 m). Po przełęczy miniemy wioskę Ghami, za którą na nas czeka najdłuższa w Nepalu ściana Mani wybudowana z kamieni ozdobionych zarysowanymi mantrami. Tsarang to niezwykłą wioska, tu znajduje się pałac królewski, zbudowany w dalekim 1378 roku przez pierwszego króla Mustangu Ame Pala i gompa prawie tegoż wieku

запретное королевство Лотрек в верхний Мустанг

Dzień 7. Stolica zakazanego królestwa - Lo-Manthang (3840 m, 5 godzin)

Dziś na nas czeka serce zakazanego królestwa - stolica Lo-Manthang. Tu do dzisiaj rządzi król, poważnie siedząc w swoim pałacu. Będziemy mieli dość czasu, więc pospacerujemy uliczkami miasta-twierdzy, zwiedzimy główne zabytki stolicy: świątynię Lha Ghang Czampa (tu jest duży posąg Buddy i olbrzymie mandale), klasztory Tugchen i Chodei. Można nawet pomedytować z mnichami i posłuchać dawnych mantr. W takich miejscach czujesz się zupełnie inaczej, wypełnia cię spokój i harmonia.

Dzień 8. Poznajemy Lo-Manthang

Lo-Manthang, mimo że jest stolicą górnego Mustangu, to malutkie miasteczko - z ludnością mniej niż 1500 mieszkańców. Środkowe miasto wcale się nie zmieniło, podobnie jak setki lat temu tu przechadzają się uliczkami kozy i bawią się nieumyte dzieciaki. Poza murami miasta już zbudowano blisko dziesięciu lodżów i gruntową drogę do chińskiego Tybetu, który leży na odległości zaledwie 18 km. Staramy się głębiej odczuć niepowtarzalny klimat miasta i poświęcamy więcej czasu na robienie zdjęć.

Ло-Мантангтрек мустанг

Dzień 9. Spacery w okolicach Lo-Manthang

Dziś będziemy badać okolice, zwłaszcza Namghial Gompę i wioskę Tinghar. Gompa znajduje się na szczycie wzgórza, jest najznaczniejszym klasztorem w okolicy oraz sądem. Także zwiedzimy trzypiętrową budowlę króla Radży. Na życzenie zamiast pieszego spaceru można umówić się o konny.

Dzień 10. Powrót, trek do Dakmar (3820 m, 5-6 godzin)

Wracamy inną drogą. Najpierw wejdziemy na przełęcz Chogo La (4325 m), najwyższy punkt naszej wyprawy na górny Mustang. To jest nawet wyżej, niż baza pod Annapurną! Podziwiamy krajobrazy i schodzimy do Ghar Gompy, jednej z najstarszych gomp w Nepalu. Dalej na nas czeka jeszcze jedna przełęcz, ale już niższa - Marang La, o wysokości 4170 metrów. Z przełęczy ciągnie się ścieżka w dół, która wkrótce zaprowadzi nas w wioskę Dakmar, gdzie będziemy nocować.

Запретное королевство Ловерхний Мустанг

Dzień 11. Dakmar - Sangmochen (3820 m, 6 godzin)

Ścieżka idzie wzdłuż stromego i malowniczego kanionu. Większość szlaku nam towarzyszą widoki majestatycznych Nilgiri i Tilicho. Najpierw schodzimy w Gami, dalej, już znajomą drogą przez przełęcz Nia La, idziemy do Sangmochen.

Dzień 12. Zejście do Chele (3050 m, 6 godzin)

Już znajome dla nas krajobrazy zobaczymy pod innym kątem. Zauważamy to, czego nie zauważyliśmy na drodze “do”, robimy zdjęcia. Nocujemy w Chele.

верхний Мустангзакрытое королевство ЛО

Dzień 13. Trek do Kagbeni, Jomsom

Kontynuujemy zejście. Docieramy do wioski Kagbeni, skąd jest tylko parę godzin do Jomsom. Jeśli nie będziemy chcieli iść, zamówimy jeep i pojedziemy.

Dzień 14. Rezerwowy dzień

Na przypadek złej pogody i odwołania lotów do Pokhary obowiązkowo trzeba mieć jeden dzień rezerwy. Jeśli pogoda będzie dobra, można spędzić ten dzień spacerując Pokharą.

сидхиобезьянки

Dzień 15. Przelot Jomsom-Pokhara, przejazd do Katmandu

Przelot do Pokhary i przejazd do Katmandu.

Dzień 16. Wycieczki w Katmandu

Po klęsce w Katmandu zostało zniszczonych dużo zabytków historycznych, ale wszystko jedno jest wiele bo obejrzenia. Najpierw zwiedzimy Swayambhunath - małpi pałac, potem - kompleks Pashupatinath oraz historyczne okolice Patan. Po powrocie do hotelu zajedziemy zobaczyć największą buddyjską stupę - Bodnath. Jeśli będziemy mieli szczęście, zobaczymy religijną ceremonię słońca.

ступа боднатхпоклонение солнцу

Dzień 17. Do domu

Tak interesujący i rozmaity trek do zakazanego królestwa górnego Mustangu się skończył, wracamy do domu, pełni wrażeń i wspomnień. Do zobaczenia wkrótce!

Nepal to nadzwyczaj egzotyczny i rozmaity kraj. Pozostaje zagadką dla wielu z nas. oto niektóre rady, które ułatwią waszą wędrówkę Nepalem.

Gdzie i kiedy kupować bilety lotnicze do Katmandu

Należy kupować bilety wcześnie, od razu jak potwierdzimy wasze uczestnictwo w treku. Najlepiej lecieć liniami Emirates i FlyDubai, kupować bilety na och stronach. Zwróćcie uwagę, że bagaż nie jest wliczony w cenę, trzeba zamówić 20 kg przy zakupie biletu. Przy wsiadaniu do samolotu jest potrzebna karta, którą opłacano bilety - nie zapomnijcie zabrać ze sobą! Cena biletów w dwie strony - od 700$.

Wiza nepalska

Mamy dobrą wiadomość - wizę do Nepalu załatwia się prosto na granicy w pięć minut! Należy mieć ze sobą 2 kolorowe zdjęcia 3x4 cm, paszport zagraniczny i wypełnioną ankietę wizową. Wypełnia się ją też na lotnisku. Przykład z tłumaczeniem można zobaczyć tu: ankieta wizowa i list migracyjny. Wiza kosztuje: do 15 dni - 25$, do 30 dni - 40$, do 90 dni - 100$. Można tu zobaczyć wzór kwestionariusza oraz formularza migracyjnego.

Zakwaterowanie na treku

Podczas pieszej części trekkingu do górnego Mustangu mieszkamy w schroniskach - lodżach. Komfort jest minimalny, często oprócz łóżka w pokoju niczego nie ma. Łóżka są zaścielone czystą pościelą, ale pluskwy są w wielu lodżach, dlatego polecamy brać swój śpiwór i spać w nim. Można poprosić gospodarzy o ciepłą kołdrę. Prąd jest prawie w każdym lodżu, ale w pokojach rzadko są gniazda. Częściej jest wspólne gniazdo, płatne - około 100 rupii (1$) na godzinę lub za ładowanie urządzenia. Prysznic i toaleta prawie zawsze są wspólne, ale zdarza się, że są w pokoju. Wifi jest prawie w każdym lodżu.

Wyżywienie na treku

Menu w każdym lodżu jest nadzwyczaj rozmaite - w ciągu wyprawy możecie nie zdążyć spróbować wszystkiego :) Interesujące jest to, że jednakowe dania w różnych lodżach mogą być przygotowany różnie i mieć zupełnie inny smak! Ceny na jedzenie rosną ze wzrostem wysokości. Średnio będziemy wydawać 10-20$ dziennie, żeby dobrze się wyżywiać.

Zakup sprzętu

Chyba wszyscy wiedzą, że Nepal słynie z bardzo niskich cen na sprzęt turystyczny. I to jest prawda - polar można kupić za 5$, puchową kurtkę od 30$, kijki trekkingowe - od 10$. Ale musicie zdawać sobie sprawę, że bez względu na label to nie jest formowy sprzęt, tylko wyprodukowany gdzieś w miejscowych piwnicach. Są sklepiki z oryginalnym sprzętem, ale ceny są takie jak u nas. Jednym słowem, nie obowiązkowo ciągnąć z domu cały sprzęt, większość można tanio kupić na miejscu. Sklepów turystycznych jest wielkie mnóstwo.

Tragarze

Tragarze (porterzy) mogą nieść zamiast was rzeczy. Nie wolno ładować więcej niż 24 kg na jednego tragarza. Cena takiej usługi wynosi około 20$ dziennie, ale można wynająć jednego tragarza na dwie osoby - będzie o dwa razy taniej. Nie jest przyjęte żałować tragarzy, bez względu na to, ile wagi niosą, oraz zapraszać do swojego posiłku. Najlepsze “dziękuję” dla tragarza to napiwki o wysokości dziennej stawki, więc przygotujcie 10-20$ dla tragarza i przewodnika-Nepalczyka.

Jaka kondycja fizyczna jest potrzebna do trekkingu w Nepalu

Ze względu na to, że nocujemy i jemy w lodżach, plecaki mamy lekkie. Oprócz tego pamiętajmy o możliwości wynajęcia tragarza. Dla większości treków Nepalem wystarczy umieć chodzić :) Ale są także trudniejsze trasy leżące na dużych wysokościach. Trek Poznaj Nepal jest jeden z najłatwiejszych, więc na pewno sobie poradzisz.

Pogoda i temperatura w Nepalu

Klimat Nepalu jest subtropikalny monsunowy, to znaczy, że latem tu bardzo często pada, zimą jest dużo śniegu. Najlepsze miesiące dla trekkingu to kwiecień-maj i październik-listopad. Temperatura powietrza zależy od wysokości. W dzień na nizinach będziemy mieli około +25 i +15 w nocy. Na wysokości ok. 3000 m w nocy temperatura spadnie do zera, na 5000 - aż do -15 stopni Celsjusza.

Ceny, pieniądze Nepalu

Miejscowa waluta to nepalskie rupie. Kurs wynosi około 100 rupii do 1 dolara. Ciekawe, że Nepalczycy dość niedbale zachowują się z papierowymi pieniędzmi - przedziurawić paczkę rupii zszywaczem to całkiem normalna rzecz. Prawie zawsze można płacić dolarami. Kupować upominki warto na targu w Thamelu (turystyczna dzielnica Katmandu), nie na zabytkach. Zawsze negocjujcie cenę - czasem można ją obniżyć w kilka razy.

Trek do zakazanego królestwa górnego Mustangu nie jest zbyt trudny i jest do pokonania przez każdą osobę fizycznie zdrową. Jednak polecamy trochę się przygotować przez wyprawą. Aby polepszyć wytrwałość - biegajcie, najlepszy jest bieg przełajowy. Doświadczenie w wyprawach jest pomocne, ale nie obowiązkowe.

Żeby uczestniczyć w podróży, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, doczekać się naszego potwierdzenia i kupić bilety, wnieść opłatę rejestracyjną, zebrać niezbędny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów lotniczych do Nepalu

Lotów bezpośrednich do Nepalu w tej chwili nie ma, trzeba lecieć z przesiadką w Emiratach Arabskich. Przesiadka może być dość długa (czasem do 18 godzin), więc zabierzcie ze sobą śpiwór do bagażu podręcznego. Mało wiarygodne, że uda się pospacerować w Emiratach - wizę należy wyrabiać wcześniej, ona kosztuje około 70$.

Dwie najbardziej pasujące drogi oferują firmy lotnicze Emirates i FlyDubai. Z pierwszą robicie przesiadkę w Szardży, z drugą - w Dubaju. Z Warszawy codziennie są loty. Jeśli przylatujecie wcześniej - zarezerwujemy dla was hotel, przewodnik także będzie na miejscu dwa-trzy dni wcześniej w celu wyrobienia permitów.

Cena bilety wynosi około 700$ w dwie strony. Jeśli będziecie mieć jakieś trudności - zawsze możecie zwrócić się do nas, pomożemy w zakupie.

Opłata rejestracyjna

W celu rezerwacji miejsca w grupie należy wnieść opłatę rejestracyjną o wysokości 100$. Można to zrobić na stronie - wybrać formę opłaty. Opłata rejestracyjna jest potrzebna do zakupu biletów lotniczych dla przewodnika oraz wyrobienia zezwoleń dla was.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - zarezerwowany prze nas hotel w Katmandu. 7-10 dni przed wyprawą wyślemy dane kontaktowe i adres tego hotelu. Nie martwcie się, jeśli nie znacie angielskiego albo nigdy nie byliście za granicą - po prostu pokażcie taksówkarzowi kartkę z adresem i on odwiezie was prosto pod drzwi. Taksówkarzy będzie sporo przy wyjściu z lotniska. Ale raczej spotkacie kogoś z uczestników wyprawy na lotnisku i będziecie jechać razem.

Sprzęt do trekkingu

Ubranie:

  • nakrycie głowy - czapka, buff, panama
  • czapka
  • lekkie rękawiczki
  • kurtka lub kamizelka puchowa
  • kurtka membranowa
  • spodnie
  • polar (ciepła koszula)
  • komplet bielizny termoaktywnej
  • 2-3 koszulki
  • szorty
  • strój kąpielowy skarpetki - 2-3 pary
  • buty trekkingowe
  • sandały lub lekkie adidasy
  • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt indywidualny:

  • plecak na 60 litrów lub torba (jeśli planujecie wynajmować tragarza)
  • mały plecak - jeśli planujecie oddać duży tragarzowi, należy mieć ze sobą mały miejski plecak na 25-30 litrów
  • rain-cover lub nakrycie przeciwdeszczowe na obydwa plecaki
  • śpiwór o temperaturze komfortu 0 stopni
  • mata do siedzenia - na życzenie
  • kijki trekkingowe - na życzenie
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
  • latarka czołowa
  • apteczka indywidualna
  • szminka higieniczna
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, papier toaletowy
  • ręcznik
  • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu
  • kamera
  • komórka
  • ładowarki i akumulatory zapasowe

 

Najlepsze opinie: