Kamieniste zbocza Gorganów

Cena: 150 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 72 km
Trudność: średnia
Miejsce startu: Iwano-Frankiwsk, do 10:00
Miejsce finiszu: Iwano-Frankiwsk, po 18:00
Trasa: Iwano-Frankiwsk - w. Osmołoda - grzbiet Matagów - g. Wysoka - g. Ihrowiec - poł. Pohar - g. Łopuszna - g. Sywula - g. Mała Sywula - ur. Piekło -Tawpiszyr - przeł. Legionów - poł. Pantyr - g. Durna - g. Gropa - g. Braktowska - w. Bystrzyca - Iwano-Frankiwsk

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Wypoczynek wśród zielonych i skalistych szczytów Karpat ukraińskich - cudowny pomysł na urlop. Szczyty masywu górskiego Gorgany czekają! Tu, w dziewiczych, dzikich lasach, wśród gór, możemy wypełnić płuca kryształowym powietrzem pachnącym igłami świerków, wypocząć od codziennej rutyny i wspaniale spędzić czas. Gorgany to dość oddalony region, dlatego nie schodzili go dziesiątki tysięcy ludzi, pasmo górskie pozostaje izolowane. Tu wiatr kołysze świerki i choinki, na stokach gór szepczą się strumyki. Bonusem do menu będą jagody jeżyny, maliny i borówki rosnące na szlaku. Zapomnijmy o szarości zadymionego miasta! Gorgany pomalują życie w nowe, jaskrawo-zielone kolory. :)


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy na kamienne stoki Gorganów na was czeka:

  • najbardziej dziki i niedostępny zakątek Karpat ukraińskich
  • najczystsza rzeka Europy - Limnica surowe
  • kamieniste stoki Gorganów mnóstwo szczytów o wysokości około 1800 m
  • przepiękne przełęczy i połoniny
  • dawna granica
  • życzliwość i dobroć miejscowych mieszkańców
  • dawne tradycje Hucułów w dalekich wioskach

To wyprawa o średniej trudności i każdemu będzie pasowała. Najpierw ten szlak jest interesujący ze względu na swoje oddalenie od popularnych tras turystycznych (na przykład, grzbiet Czarnohora) i surowość krajobrazu kamienistych Gorganów.

Cena: 150$.

  • Cena obejmuje:
  • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
  • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
  • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
  • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
  • apteczka grupowa
  • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
  • usługi przewodnika
  • certyfikat turysty
  • firmowy prezencik od Kuluaru
  • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
  • Cena nie obejmuje:
  • programowe przejazdy (około 300 UAH)
  • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
  • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 250-300 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.
 

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na grzbiet Gorganów

Plan wyprawy na Gorgany

Dzień 1. Iwano-Frankiwsk - wieś Osmołoda - grzbiet Matagów

Tradycyjnie spotkamy się i zapoznamy się w Iwano-Frankowsku. Potem jedziemy do wsi Osmołoda. Tu żegnamy cywilizację spojrzeniem i przekraczamy pełnowodną rzekę Limnicę (po polsku - Łomnica) przez wiszący most, kierując się w stronę uroczyska Studzony Zwierz. Powoli wchodzimy na grzbiet Matagów. Dziś pokonamy około 6 km, po czym zatrzymamy się na nocleg.

поход по Горганампоход по Горганам

Dzień 2. Góra Wysoka (1803 m) - góra Ihrowiec (1804 m) - połonina Pohar

Spacerujemy karpackim lasem z ogromnych świerków, wśród miękkich mchów i zarośli dzikiej paproci. Tu znajdziemy świeżość i cudowny klimat. Po wyjściu z lasu po trochu wchodzimy na grzbiet Ihrowiec. Odkryjemy tajemnice od razu dwóch gór - Wysokiej i Ihrowcia. Pokonawszy śliskie kamienie, zobaczymy malowniczą część Karpat ukraińskich. Trochę schodzimy w dół w stronę połoniny Pohar, by poszukać miejsce na nocleg. Dziś przejdziemy 12 km.

поход каменными склонами Горганпоход каменными склонами Горган

Dzień 3. Góra Łopuszna (1722 m) - góra Sywula (1836 m) - góra Mała Sywula (1818 m

Dalej wędrujemy Gorganami. Dziś na nas czeka kilka szczytów - Łopuszna o wysokości 1772 m i najwyższy punkt Gorganów - góra Sywula (1836 m). Dalej zmierzamy do połoniny Ruszczyna, gdzie się znajdują ruiny punktu granicznego - w 20-30-e lata XX wieku tu leżała granica między Czechami a Polską. Pokonawszy 12 km dziennie, zatrzymamy się na nocleg.

поход каменными склонами Горганпоход каменными склонами Горган

Dzień 4. Uroczysko Piekło - przełęcz Legionów - połonina Pantyr

Po smacznym śniadaniu wyruszamy do pierwszego punktu naszego dzisiejszego programu - uroczyska Piekło. To przestraszające urwisko jest naprawdę wyjątkową atrakcją. Dalej idziemy do przełęczy Legionów. Tu stoi stary krzyż - symbol pamięci Legionów. Nocleg mamy na połoninie Pantyr niedaleko źródła. Droga będzie dość długa - 18 km.

ГорганыГорганы

Dzień 5. Góra Gropa (1758 m) - góra Bratkowska (1788 m)

Wchodzimy na ostatni grzbiet tej wyprawy - tu leży aktualna granica czesko-polska. Mijamy górę Durna i wchodzimy na szczyty Gropy i Braktowskiej. Tu nie będzie olbrzymich kamieni, za to będą małe górskie sosny. Po południu schodzimy do wsi Bystrzyca. Tu będzie stał ostatni camping w naszej wędrówce. Za dzień pokonamy 15 km.

ГорганыГорганы

Wieś Bystrzyca - Iwano-Frankiwsk

Ruszamy do wsi Bystrzyca. Tu dotychczas snuje się w powietrzu duch pradawnych legend karpackich. Żegnamy Gorgany i jedziemy autobusem do Iwano-Frankowska. Taki będzie zakończenie naszej wyprawy.

Karpaty to góry nadzwyczaj malownicze, każdy musi je zwiedzić! I mają one swoje szczególne cechy. Damy kilka rad, które pomogą, by wędrówka była interesująca i komfortowa.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Pójdźcie do pubu 10-ka

Po przybyciu do Iwano-Frankowska pójdźcie do 10-ki. Potrawy tu są pyszne, porcje są duże, ceny - niskie. Jeśli 10-ka jest zajęta, można zjeść w innym pubie. Wspólny wieczór przy smacznym jedzeniu i kielichu piwka - najlepsze zakończenie udanej wyprawy. Uwzględniając to bilety powrotne najlepiej kupować na wieczór - 20-22 godzinę.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

  • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
  • ciepła czapka
  • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
  • polar (ciepły sweter)
  • lekka koszula o długich rękawach
  • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
  • 3 koszulki
  • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
  • szorty
  • bielizna
  • strój kąpielowy
  • skarpety - 4-5 par
  • buty dla trekkingu
  • sandały lub lekkie adidasy
  • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

  • namiot
  • plecak 65-80 l
  • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
  • karimata
  • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
  • mata do siedzenia
  • kubek, łyżka, talerz, nóż
  • kijki trekkingowe - opcjonalnie
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
  • latarka czołowa
  • plastikowa butelka na wodę
  • osobista apteczka
  • szminka higieniczna
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
  • ręcznik
  • aparat fotograficzny
  • komórka
  • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
  • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Поход по Горганам - Ежиики

Каммеными склонами Горган - видео с похода в июне 2015 года

Najlepsze opinie:

Moja druga wyprawa w góry

To była moja druga wyprawa w góry, która wypełniła moje życie wspaniałymi, niezapomnianymi wspomnieniami, wesołymi, radosnymi życia kolegami i myślami o następnych wyprawach, pięknych rzekach, wodospadach, lasach, których jeszcze nie widziałam, i szczytach, coraz wyższych, tych, które będziemy zdobywać z nowymi kolegami... Czytaj opinie >>