Borówkowa Borżawa i wodospad Szypot

Cena: 150 $ - Co jest wliczone?
Czas trwanie wyprawy: 6 dni
Kilometrów: 54 km
Trudność: niska
Miejsce startu: Lwów, 07:00
Miejsce finiszu: Wołowiec, 18:00, Lwów 20:00
Trasa: Lwów - w. Międzygórze - g. Wołosianka - g. Kuk - g. Kamienna - g. Opołonok - g. Kruhła - g. Żyd-Magura - g. Wielki Wierzch - g. Stój - wodospad Szypot - g. Plaj - g. Temnatyk - g. Cycka - Wołowiec - Lwów

Jest dostępna na zamówienie

Menedżer wyprawy
Kateryna Strohanova
pokaż kontakt

Jeśli chcecie świetnie spędzić czas, zdobyć maksimum wrażeń w krótki termin, nawiązać nowe przyjaźnie, wypróbować siebie w roli turysty i nie martwić się o szczegóły planowania wypoczynku - zapraszamy w naszą wyprawę w Karpaty! Komfortowy i jakościowy wypoczynek jest zapewniony - zaczynając od spotkania z przewodnikiem na dworcu i kończąc na pożegnalnych prezentach i certyfikatach. Od was jest potrzebne tylko zgłoszenie o udział, resztę załatwimy! Pokażemy najpiękniejsze zakątki Borżawy i opowiemy wiele ciekawych historii i legend o tym kraju!


(: Idąc na wyprawę pomagasz dzieciom :)

Udostępnij:

Podczas wyprawy na grzbiet Borżawa:

  • zobaczycie malowniczy karpacki region - Borźawę
  • wejdziecie na wyższy szczyt Borźawy - górę Stój (1681 m)
  • zwiedzicie najpopularniejszy szczyt grzbietu - Wielki Wierzch (1598 m)
  • zobaczycie znany karpacki wodospad Szypot
  • spędzicie niezapomniane wieczory u ogniska i noclegi w namiotach
  • posmakujecie czarne borówki i inne pyszne jagody leśne
  • zwiedzicie prawdziwy martwy las, jak w bajce
  • zobaczycie starą opuszczoną wojskową bazę i aktywną do dziś stację meteorologiczną
  • poczęstujecie się prawdziwą karpacką bryndzą
  • poznacie miejscową ludność i ich obyczaje

Cena: 150$.

  • Cena obejmuje:
  • wyżywienie - gorące śniadania i kolacje, przekąski na obiad
  • ubezpieczenie medyczne i w razie nieszczęśliwego wypadku
  • rejestracja w służbie kontroli i ratownictwa
  • przejście rezerwatu i opłata leśniczym
  • apteczka grupowa
  • naczynia turystyczne (grupowe), palniki, zestaw do ogniska
  • usługi przewodnika
  • certyfikat turysty
  • firmowy prezencik od Kuluaru
  • konsultacje w przygotowaniu na wyprawę
  • Cena nie obejmuje:
  • programowe przejazdy (około 300 UAH)
  • wypożyczenie sprzętu indywidualnego (miejsce w namiocie, plecak, śpiwór, karimata)
  • wydatki, nie objęte programem (upominki, nieoczekiwane wydatki, knajpy...)
Należy mieć ze sobą około 500 UAH. 250-300 UAH wyda się na przejazdy (ciężko powiedzieć z góry, cena zależy od ilości uczestników), reszta zostanie na zakup upominków i jedzenie w restauracjach - to kwestia indywidualna.
 

Menu na drodze

Pewnie jesteście ciekawi, co będziemy jeść podczas wędrówki? Oto nasze turystyczne menu na 6 dni. Może się nieco różnić, często przewodnicy lubią poczęstować grupę jakimś niezwykłym i wyszukanym daniem. W każdym razie, będzie smacznie i pożywnie.

menu 6 dni

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zmiany w programie

W zależności od warunków pogodowych, stanu i wspólnych chęci grupy przewodnik może wnosić zmiany w plan wędrówki.

Warunki pogodowe

arpaty to region dosyć dżdżysty, i ten szlak również nie jest wyjątkiem. Więc musimy być przygotowani na wszystko - obowiązkowo zabieramy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Także na grzbiecie nierzadko bywają silne wiatry. Zależnie od pogody w dzień może być dość gorąco lub chłodnawo. Większość postoi mamy na wysokości, a więc nawet wieczory i noce w lecie będą zimne - nie zapominamy o czapce i rękawiczkach!

Niezbędne dokumenty

Obywatele Polski mogą trafić do Ukrainy i przebywać tutaj do 90 dni na podstawie paszportu, czyli wiza nie jest potrzebna.

Udział w wyprawie wymaga dobrego stanu zdrowia: lista chorób mających przeciwwskazania do aktywnej turystyki tutaj.

Najbliższe wyprawy na borówkową Borżawę i wodospad Szypot

Opis trasy

Dzień 1. Lwów - w. Międzygórze - g. Wołosianka (1254 m) - 12 km

Spotykamy się na dworcu kolejowym dawnego miasta Lwów o 7:00. Lepiej się nie spóźniać, bo będziecie musieli nadążać :) Krótkie zapoznanie się, przytulenie i idziemy do autobusu. Jedziemy do typowej karpackiej wsi Międzygórze, leżącej między dwóch górskich połonin - Borżawa i Krasna. Tu rozpoczyna się nasza wędrówka. Najpierw idziemy wzdłuż szumiącej rzeki Koziaj, po trochy nabierając wysokości na przepięknym, jak z bajki, szlaku, który sprawia, że prawie nie zauważamy zmęczenia. Jednak jeśli trochę się zmęczymy - siądziemy na chwile wypoczynku, i ruszymy dalej. Po 12 km pieszo leśną drogą, pod górę - na jutro lekki ból w mięśniach jest gwarantowany :) Dziś nasz punkt docelowy to podnóże góry Wołosianka. Tu zatrzymamy się na nocleg. Po niedługim wysiłku z rozbicie namiotu, rozpaleniem ogniska i przygotowaniem jedzenia jemy kolację i zanurzamy się w relaksujące wieczorne klimaty. Rozmowy, piosenki pod gitarę, gry. I idziemy spać do namiotów - przecież rano na nas czekają nowe przygody.

В лучах солнцаХребет Боржава

Dzień 2. g. Kuk (1361 m) - g. Kamienna (1128 m) - g. Opołonok (1171 m) - 12 km)

Po raz pierwszy w życiu spędziliście noc w namiotach i w śpiworze? Gratulujemy! Nie każdy może poszczycić się spaniem w namiocie wśród natury. Trochę bolą mięśnie? Jeśli bolą - znaczy poprzedni dzień był dla was szczególnie korzystny. Dziś na nas czeka borówkowy raj! Wychodzimy na grzbiet pod górą Kuk. Stoki są ukryte szczelnym dywanem ciemno-fioletowych jagód na zielonych krzaczkach. Jemy, uzupełniamy braki witamin w organizmie, trochę odpoczywamy o idziemy dalej w kierunku martwego lasu. Dlaczego nazywa się martwy? Kilka lat temu tu zdarzył się wypadek na linii gazociągu, co wywołało poważne następstwa. Las, suchy i ciemny, bez zieleni i promieni słońca. Pamiętacie bajki o zaczarowanym lesie? Właśnie będziecie mogli go zwiedzić, to niezwykłe widowisko! Dalej szlak prowadzi do przełęczy Opołonok, gdzie na nas czeka kolacja, ognisko i nasz drugi nocleg.

На вершинеЧудесные пейзажи

Dzień 3. g. Kruhła (1209 m) - g. Żyd-Magura (1526 m) - g. Wielki Wierzch (1598 m) - 15 km

Dziś idziemy dalej grzbietem Borżawa. Jeśli lubicie robić zdjęcia - polecamy zabrać ze sobą dodatkowe baterie, bo aparat będzie pstrykać bez wypoczynku! Naokoło - bezgraniczne góry, doliny, prze nami - wejście na szczyty Kyczera, Kyczera Kruhła, Grab. Niektóre szczyty będziemy omijać ścieżką na zboczu. Ale jeśli nie zabraknie wam tchu i entuzjazmu - można szybciutko wejść na górę :) Dziś będzie wysokościowy nocleg - 1350 m. Jeśli dotychczas spaliście w bieliźnie, to dziś będziecie chcieli ubrać coś cieplejszego i przytulić się bliżej sąsiada (sąsiadki) :)

Воловец с высотыПолонина

Dzień 4. Wejście na szczyt Wielki Wierzch (1598 m) i górę Stój (1681 m), wodospad Szypot

Dziś będziemy spacerować lekko, czyli bez plecaków. Po trzech dniach pod plecakiem będziecie po prostu latać :) Najpierw wejdziemy na najpopularniejszą górę grzbietu - Wielki Wierzch, gdzie stoi triangulator - nieduża metalowa konstrukcja w kształcie piramidy. Tu można na chwilę się zatrzymać. Z tego punktu, gdy jest jasna pogoda, świetnie widać wieś Wołowiec i Hukliwe leżące na północy. W kierunku północno-zachodnim leży góra Temnatyk (1343 m). Borówek tu jest jeszcze więcej niż przedtem - niebieskie ręce, usta, zęby. Uważajcie, by nie przesadzić! Na południowy zachód, w końcu zwinnego grzbietu, jest położony szczyt Stój, będący naszym następnym celem. Szczyt tej góry to prawie pozioma płaszczyzna o średnicy około 100 metrów. Tu stoi pomnik - słup z żelaza i betonu o wysokości 5 m; także tu się znajduje “magiczne koło” - pozostałości radarowej instalacji, działającej w czasach Zimnej wojny. Ze szczytu Stoja i Wielkiego Wierzchu rozlega się przepiękna panorama lasów i szczytów grzbietu Połonino-Borżawskiego. Idąc wąskim pasem górskiego grzbietu doświadczycie wrażenia lotu nad lasami, polanami górskimi, strumykami i wsiami Karpat. Po zamiłowaniu się w krajobrazach odkrywających się z pokonanych przez nas szczytów schodzimy do campingu. Jemy obiad i idziemy do znanego wodospadu Szypot, najbardziej pełnowodnego w Zakarpaciu i jednego z najpiękniejszych na Ukrainie. W Karpatach jest mnóstwo “hurkał” - tak się nazywają wodospady, które “huczą”, czyli grzmią. Lecz Szypot ma spokojną nazwę, bo nie grzmi, tylko szepcze. Woda się rozpada na mnóstwo strumieni uderzających o kamienie z małej wysokości i spadających wielowarstwową kaskadą. Wysokość wodospadu stanowi 14 metrów. Szypot jest również znany z powodu tego, że z roku 1993 tu ma miejsce coroczny festiwal, będący atrakcją dla wielu turystów, w większości - przedstawicieli subkultur. Początkowo był planowany jako festiwal hippisowski, ale teraz na tę imprezę się również zjeżdżają rastamani, panki i zwykli turyści. Tu się nawet odbywa konkurs “Miss Szypot”, jednak najgłośniejszym wydarzeniem jest święto Jana Kupały - 7 lipca. Główną atrakcją święta jest tradycyjne ogromne ognisko… No, jesteście zainteresowani? :) Właśnie tutaj spędzimy następną noc.

Водопад ШипотВ лучах заката

Dzień 5. g. Plaj (1330 m) - g. Temnatyk (1344 m) - g. Cycka - 9 km

Cześć! Na nas czeka śniadanie i zbory w drogę, przecież dziś mamy przed sobą kolejny interesujący dzień i góra Plaj. Na jej północnym zboczu jest opuszczona serowarnia. Plaj to drugi po Temnatyku szczyt tego grzbietu, płaski i kopulasty. Tu jest położona aktywna stacja meteorologiczna, która uzyskała popularność jeszcze dlatego, że w lata 60-e tu pracował ukraiński pisarz i dziennikarz Wiaczesław Czornowił. W pamiątkę o tym tutaj stoi pomnik i krzyż. Zimą ten region jest popularny wśród narciarzy i snowboardzistów, tu są wyciągi. Następny nasz cel - to Temnatyk, kopulasty szczyt. Stoki są strome (szczególnie blisko prawego dopływu rzeki Wiecze), porosłe lasami bukowymi, w górnej części - z dodatkiem jodły. Po wejściu na ten ostatni w naszej wyprawie szczyt zaczynamy schodzić niżej, bliżej ludzi i cywilizacji. Ale dziś nie idziemy do wsi - spędzimy jeszcze jedną noc w górach, na noclegu obok bukowego lasu, niedaleko góry o ciekawej nazwie Cycka. Dziś będzie pożegnalne ognisko i gry do rana.

На маршрутеВечер на Боржаве

Dzień 6. Wołowiec - Lwów - 6 km

Szlak jest pokonany, krajobrazy zobaczone, borówki zjedzone, plan wyprawy wykonany na cały 100% - można już schodzić do cywilizacji. Zmierzamy do wsi Wołowiec, skąd jeżdżą pociągi do Kijowa i Moskwy oraz ekspresowe do Lwowa. Nasza mała podróż dobiega końca.

Карпатские пейзажиГора Плай

Grzbiet Borżawski nie jest podobny do masywu Czarnohory lub Gorganów. Jest wyjątkowy ze względu na swoje reliefy i bogactwa natury. Damy kilka rad, które pomogą, by wędrówka była interesująca i komfortowa.

Warunki klimatyczne - zabierajcie kurtki i ciepłą odzież

Pogoda w Karpatach jest bardzo zmienna, więc warto być przygotowanym do jej niespodzianek. Najpierw należy pamiętać, że deszcze tu nie są rzadkie - obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie od deszczu do plecaka. Także wieczory, zwłaszcza na postojach na wielkiej wysokości, są dość zimne. Zabierzcie ze sobą czapkę, rękawiczki i kurtkę.

Smakołyki na drodze - jagody i grzyby

Jedna z zalet wędrówki do Karpat - to obfitość w jagody i grzyby. Ale tu należy uważać! Przed zjedzeniem jakiejś jagody obowiązkowo zapytajcie przewodnika o to, czy to jest jadalne. Najsmaczniejsze i najpopularniejsze jagody to bez wątpienia borówki czarne i maliny, a także borówki brusznice, borówki bagienne i jeżyny.

Grzybów w Karpatach jest sporo, one często mogą urozmaicić menu. Polecamy brać tylko białe i dobrze je gotować. Przed dodawaniem grzybów do menu należy poinformować  przewodnika. Jeśli macie problemy z żołądkiem - jeść grzyby raczej nie warto.

Róbcie zdjęcia

Krajobrazy Karpat sprawią wrażenie na każdym wielbicielu fotografii. Nie leniuchujcie, wstawajcie o świcie - jest szczególnie piękny. Także należy wspomnieć o dobrej wodoodpornej torbie dla waszego foto-pomocnika, przecież pamiętacie o zmiennym klimacie Karpat?

Spróbujcie bryndzę i kupcie suszone grzyby

Na szlaku będziemy spotykać koszary i pasterzy wypasającymi ogromne owcze stada. Kupcie u nich trochę bryndzy, ta karpacka jest wyjątkowa. Także pamiętajmy, że Karpaty są obfite w grzyby. Można wydać trochę pieniędzy na ten smakołyk.

Wyprawy do Karpat są trudniejsze, niż na Krym, ale łatwiejsze, niż Kaukaz. Ogólnie można je nazwać wyprawami o średniej trudności. Każdą z tras potrafi przejść człowiek fizycznie zdrowy, jednak polecamy trochę się przygotować przez wędrówką - najlepiej tu pomoże bieganie.

Żeby wziąć udział w wyprawie, należy wypełnić kwestionariusz uczestnika, poczekać na potwierdzenie i kupić bilety, zebrać potrzebny sprzęt i terminowo przybyć na miejsce spotkania.

Zakup biletów

Jak zawsze rekomendujemy kupować bilety trochę wcześniej, ale zdarza się, że tydzień przed rozpoczęciem wyprawy w pociągach jeszcze są wolne miejsca. Należy kupić taki bilet, by być w Iwano-Frankowsku w dniu startu wyprawy przez 10-ą godziną rano. Małe spóźnienie jest dopuszczalne. Bilety powrotne kupujemy na godziny wieczorne, najlepiej 20-22 godzinę, w taki sposób zostanie trochę czasu na spacer Iwano-Frankowskiem i odwiedzanie którejś z tamtejszych knajp. Należy kupować bilety tylko po tym, jak my potwierdzimy Twój udział w wyprawie. Bilet można kupić w kasie na dworcu lub online na stronie ukraińskich kolei państwowych.

Opłaty

Opłata odbywa się w pierwszym dniu wyprawy - przewodnikowi, w hrywnie. Można również zapłacić elektronicznie, ale nie później niż tydzień przed startem.

Zbiórka grupy

Miejsce spotkania grupy - poczekalnia dworca kolejowego w Iwano-Frankowsku. Czas jest ustalany zgodnie z czasem ostatniego przybywającego uczestnika, zazwyczaj to 10-a rano. Około 7 dni przed wędrówką wysyłamy na Twoją pocztę elektroniczną ścisły czas spotkania i kontakt do przewodnika. Nie zapomnij sprawdzić pocztę!

Sprzęt do wyprawy

Ubranie:

  • nakrycie głowy (czapka, buff, panama)
  • ciepła czapka
  • kurtka z membraną lub kurtka przeciwwiatrowa
  • polar (ciepły sweter)
  • lekka koszula o długich rękawach
  • zestaw bielizny termoaktywnej (lub koszulka i kalesony)
  • 3 koszulki
  • lekkie bawełniane spodnie dla przejść
  • szorty
  • bielizna
  • strój kąpielowy
  • skarpety - 4-5 par
  • buty dla trekkingu
  • sandały lub lekkie adidasy
  • kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt osobisty:

  • namiot
  • plecak 65-80 l
  • rain-cover (nakrycie przeciwdeszczowe do plecaka)
  • karimata
  • śpiwór o temperaturze komfort +5 stopni
  • mata do siedzenia
  • kubek, łyżka, talerz, nóż
  • kijki trekkingowe - opcjonalnie
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem do opalania (najlepiej 50 SPF)
  • latarka czołowa
  • plastikowa butelka na wodę
  • osobista apteczka
  • szminka higieniczna
  • przedmioty do higieny osobistej - mydło, szampon, pasta do zębów, papier toaletowy
  • ręcznik
  • aparat fotograficzny
  • komórka
  • ładowarki do urządzeń oraz zmienne baterie
  • pieniądze i dokumenty w hermetycznym opakowaniu

Najlepsze opinie: