Przygotowanie do wyprawy górskiej

Chcesz na wyprawę, ale nie znasz, od czego zacząć? Jesteś w prawidłowym miejscu! Przecież wystarczy tylko zapisać się na wyprawę i wykonać wskazówki koordynatora. Ale przygotowanie do wyprawy potrzebuje też Twojego udziału. W tym artykule opowiem o każdym etapie przygotowania do wyprawy z klubem turystycznym Kuluar.

Wybór wyprawy

Najpierw musisz się zastanowić, gdzie i kiedy chcesz pójść. Możesz skorzystać z serwisu wyboru wyprawy według kryteriów lub tabelki rozkładu wypraw. Jeśli męczą Cię jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru - zawsze możesz się zwrócić do naszego koordynatora i otrzymasz odpowiedź i kilka opcji, które pasują do Twoich chęci i możliwości. Więc, wyprawa jest wybrana, zapis dokonany, liczymy dni do startu. Czas na przygotowanie.

Przygotowanie fizyczne do wyprawy

Jednym z najważniejszych czynników udanej wyprawy jest dobra kondycja fizyczna jej uczestników. Warto zaznaczyć, że większość naszych wypraw jest dostosowana do możliwości zwykłych ludzi pracujących w biurach czy przy komputerze i niemających aktywności fizycznych. Zapewniamy, że pokonasz trasę. Ale poziom zadowolenia przygotowanego uczestnika a uczestnika bez żadnego przygotowania jest zupełnie różny. Dlatego warto się przygotować.

Bieganie na duże i średnie odległości – najlepszy sposób ćwiczenia wytrwałości. Trzeba biegać od 3 do 10 km, zależnie od wybranego programu. Nie jest tak ważna szybkość, jak odległość. Biegnij powoli, ale bez przystanków. Najlepiej biegać 3-4 razy w tygodniu, na ulicy czy w parku/lesie.

Ogólne ćwiczenia – oprócz wytrwałości potrzebna Ci będzie siła, bo będziesz dźwigać ciężki plecak. Najlepiej pomogą podciągania, pompki, skłony tułowia oraz różne wyciskania. Także nie zapominaj o przysiadach z ciężarem (ze sztangą czy plecakiem), bo największy wysiłek w wyprawie przypada na nogi. Pamiętaj, że od tego, na ile poważnie podejdziesz do przygotowania przed wyprawą, zależy łatwość przejścia trasy przez Ciebie i całą grupę.

Przygotowanie psychologiczne

Często przygotowanie psychologiczne do trudności i gotowość ich pokonania jest czynnikiem, ważniejszym od przygotowania fizycznego. Na co czekać? Najpierw - musisz pokonać siebie. W wyprawie na pewno będzie ciężko, może być wilgotno, będziesz mieszkać w nie zwykłych dla Ciebie warunkach (w namiocie) i znosić duży wysiłek (długie przejścia, podejścia). Czasami może się wydawać, że chyba już nie potrafisz zrobić ani kroku w górę, a czasami możesz odczuwać, że nie zrobić na pewno. Mogą zdarzyć się chwile, w których pożałujesz o dni, kiedy po raz pierwszy trafiła Ci się w internecie nasza strona…

восхождение на казбекВ походе по Норвегии

Ale te chwile miną, najczęściej - z pomocą kolegów czy przewodnika. Za to po pokonaniu wszelkich trudności będziesz mieć pewność siebie i świadomość swoich możliwości! Między innymi, wiele ludzi idzie na wyprawę właśnie w poszukiwaniu trudności - oni doznają od ich pokonania prawdziwego zadowolenia. Może do takich należysz?

Oczywiście, jest inna strona wyprawy - przyjemniejsza - to są zabawne historie przy wieczornym ognisku, żarty, dowcipy na przejściach, piękne widoki (których nie spotkasz na dole), kubek gorącej herbaty i wiele-wiele innych przyjemnostek. Ale i tak na nie czekasz :

чашечка чаю у ледниковой лагуны - Исландиязавтрак на Кавказе

Sprzęt

Dobrze dobrany sprzęt jest trzecim ważnym czynnikiem. Tu warto dosłuchać się do rad koordynatora i zbierać rzeczy według listy na stronie. Dla każdej wyprawy mamy opisaną listę sprzętu indywidualnego. Możesz ją znaleźć w okienku “W plecaku”

Przygotowanie do wyprawy górskiej

Jeśli nie masz swojego sprzętu - jest kilka opcji. Pierwsza - pożycz od kolegów. To jest najtańsze. Ale nie wszyscy mają kolegów-podróżników. Wtedy możesz wypożyczyć sprzęt. Polecamy te warianty, jeśli jeszcze nie zdarzało Ci się być w górach i nie masz pewności, czy to Ci się spodoba. Ale czy to może się nie spodobać?

Wkrótce wypełnimy dział poświęcony wyborowi sprzętu, gdzie możesz znaleźć artykuły z radami i wskazówkami.

Zakup biletów na wyprawę

Nie zwlekaj, zadbaj o zakup biletu wcześnie, szczególnie jeśli chodzi o święta (majowe, Sylwester). O dniu rozpoczęcia sprzedaży biletów kolejowych postaramy się Ci przypomnieć. Ale pilnuj też samodzielnie - uczestników jest dużo, menedżer może nie zapamiętać wszystkiego. Zakup biletów jest w pełni Twoim zadaniem.

Jeśli chodzi o bilety lotnicze - pomożemy wybrać lepsze oferty. Także zapytaj, czy jest w grupie ktoś, kto leci z Twojego miasta - w drodze będzie łatwiej i weselej.

Opłata rejestracyjna

Wyprawy zagraniczne zazwyczaj przewidują opłatę rejestracyjną. Na te pieniądze dokonujemy rezerwacji miejsc w hotelach i kupujemy bilet dla przewodnika. Także to jest dodatkowa gwarancja Twojego udziału w wyprawie. W razie rezygnacji opłaty rejestracyjnej się nie zwraca, ale ona może być przekazana innemu uczestnikowi albo zostać na Twoim koncie do następnych wypraw. Opłaty dokonać można w kilka sposobów.

Potwierdzenie udziału

Tydzień przed startem wysyłamy list z danymi kontaktowymi przewodnika, ścisłym czasem spotkania oraz innymi wskazówkami. Obowiązkowo sprawdź, czy dobrze zaznaczyliśmy wypożyczenie sprzętu i czy wliczyliśmy obniżkę (jeśli na nią pretendujesz). Teraz masz tylko spakować plecak, niczego nie zapomnieć i terminowo przybyć na miejsce zbiórki.

Zbiórka grupy

Informacje o konkretnym miejscu i czasie zbiórki wysyłamy tydzień przed startem wyprawy. Musisz przybyć na miejsce i się nie zgubić (jeszcze nikt się nie zgubił). W razie opóźnień w drodze obowiązkowo zawiadom przewodnika lub koordynatora. Inaczej, jeśli nie będziesz na miejscu na czas, grupa nie będzie na Ciebie długo czekała.

Wyprawa

Nareszcie! Plecak, ścieżka, nowi koledzy. Słuchamy instruktaż o regułach zachowania i zasadach bezpieczeństwa, podpisujemy się - i ruszamy! Podczas wyprawy staraj się wypaść dobrze, nie złość się, pomagaj uczestnikom wyprawy i przewodnikowi. Także nie warto nadmiernie się wysilać, żeby pomóc wszystkim i wszędzie, zapominając o sobie.

Po wyprawie

Wrócisz do domu innym człowiekiem, wyprawa zmienia ludzi, przy czym - w lepszą stronę. Ciało poprosi o kilka dni wypoczynku, ale głowa będzie w idealnym porządku.

Jeśli robiłeś(-aś) zdjęcia - nie zapomnij podzielić się nimi z uczestnikami, oni na nie czekają. Po prostu stwórz album z nazwą wyprawy i datami na naszej stronie i dodaj zdjęcia.

Będziemy też wdzięczni za kontakt – pisz opinie na stronie, oraz portalach społecznościowych Facebook,  wnoś swoje propozycje. Jeśli na wyprawie coś było nie tak - obowiązkowo powiedz nam o tym. Staramy się być najlepsi i zawsze mamy naprawiać swoje błędy.

Wyniki zeszłego roku wskazują, że masz więcej niż 95% gwarancji, że Ci się spodoba :)

 

Było pomocne? Udostępnij:
5