Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące wyprawKwestia narodowości i polityki

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się pytania na tematy polityczne, dlatego zdecydowaliśmy omówić ten moment w FAQ.

Nie rozmawiamy o polityce! Góry były i będą. Ich nie interesuje, dobry czy zły jest nasz prezydent i jakie ustawy on podpisuje. Zapomnijmy też o tym chociaż na chwilę.

Wszyscy mają podobne przyczyny, żeby pójść na wyprawę - nowe miejsca i przeżycia, znajomości i niezwykłe historie, chcą zapomnieć o codziennych problemach i odpocząć moralnie.

Każdy, kto zechciał zmienić domowy komfort na ciasny namiot, obrazek w telewizji - na żywe krajobrazy, autobusy i samochody - na kilometry ścieżki pod nogami...Jesteśmy różni, ale jesteśmy podobni w jednym - każdy ma w sobie ognik tego pierwszego podróżnika, który wyszedł na szlak, nie wiedząc na pewno, co na niego czeka! Właśnie dlatego klimat w wyprawie zazwyczaj jest towarzyski, rozmowy - interesujące, najczęściej o miejscach, w których byliśmy i które planujemy zwiedzić, o szczytach, o ludziach, o sytuacjach. Jest wiele tematów.

Najczęściej na nasze wyprawy chodzą Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, innych narodowości jest o wiele mniej. Na koniec wyprawy jesteśmy dobrymi kolegami.

Nie martw się, Twój wypoczynek nie zostanie zepsuty rozmowami o polityce, wrócisz do domu z kupą przyjemnych doznań i nowymi kolegami!

Tych, kto nie może żyć bez polityki i zawsze jest gotów zaciekle bronić swojego jedynie prawidłowego punktu widzenia - bardzo prosimy nie zapisywać się na nasze wyprawy.

Po co iść na wyprawę?

Jednym z podstawowych i najbardziej rozpowszechnionych celów wyprawy jest zmiana miejsca. Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz - z czasem przestajesz zauważać nawet piękne i wyjątkowe krajobrazy. Także na wyprawę się idzie, żeby rozszerzyć granice świadomości. W każdej podróży można zobaczyć piękne zakątki przyrody, do których często można trafić tylko pieszo. Także celem podróży są znajomości z mnóstwem interesujących ludzi, z częścią których możesz się na długo zaprzyjaźnić, a może nawet spotkać partnera życiowego. Wyprawa to też sprawdzenie wytrwałości i sił - można sprawdzić nie tylko siebie czy stosunki koleżeńskie, ale też nowy plecak lub buty. No i oczywiście każda wyprawa jest przede wszystkim aktywnym wypoczynkiem, wypoczynkiem od szumu miasta, problemów, śmieci w głowie i mieszkaniu. Jeśli chcesz odkryć nowy świat i zobaczyć wszystko innymi oczami - zapisz się na wyprawę już teraz!


Boję się, bo jeszcze nigdy nie byłem(-am) na wyprawie...Co mam robić?

Bać się nie trzeba na pewno! Nadzwyczajny fakt, ale wszyscy, nawet najbardziej doświadczeni przewodnicy i turyści kiedyś byli na wyprawie po raz pierwszy :) W większości naszych wypraw są ludzie, którzy idą po raz pierwszy. Nie martw się! Podpowiemy i damy radę, kiedy będziesz tego potrzebować, a więc na koniec wyprawy będziesz prawdziwym turystą! Większość naszych wypraw pasuje początkującym, musisz tylko wybrać co Ci się spodoba.


Jak ciężki będzie plecak?

Waga plecaka składa się z wagi rzeczy osobistych oraz produktów i ekwipunku grupowego. Staraj się zabrać ze sobą tylko niezbędne rzeczy - waga plecaka przy wejściu z domu nie może przewyższać 12 kg. Do tego doda się około 4 kg produktów dla kobiet i blisko 6-7 kg dla mężczyzn.


Jacy ludzie chodzą na wyprawy?

Zupełnie różni. Większość uczestników to młodzi chłopaki i dziewczyny, często studenci. Ale często też chodzą rodzice z dziećmi, uczniowie, mężczyźni i kobiety w średnim wieku, nawet starsi ludzie. Wiek naszych uczestników jest w granicach od 7 do 60 lat. Chodzą wykładowcy, finansiści, lekarze, prawnicy, programiści, ekonomiści, przedsiębiorcy - wszyscy, kogo zmęczyło życie w mieście i kto chce odpocząć w towarzystwie dobrych interesujących ludzi. Przecież innych na wyprawach nie ma!


Co jeśli kolegom z grupy nie będzie ze mną komfortowo?

Jeśli jesteś depresyjnym agresywnym pesymistą i pesymistą ze skłonnościami samobójczymi - to może się zdarzyć. Ale jeśli już czytasz te słowa - na pewno do takich nie należysz!


Jak pójść na wyprawę?

Najpierw trzeba wybrać trasę i pasujące daty, po czym wypełnić formularz wstępnej rezerwacji na stronie. Wyślemy Ci pełny kwestionariusz uczestnika i odpowiemy na Twoje pytania. Po tym, jak potwierdzimy Twój udział i realizację wyprawy. W niektórych wyprawach mamy opłatę rejestracyjną - musimy ją wprowadzać, żeby mieć gwarancję poważności Twoich zamiarów :) Resztę kwoty należy opłacić przewodnikowi przy spotkaniu.


Czy mam z góry rezerwować miejsce w określonej wyprawie?

Im wcześniej się zapiszesz - tym lepiej. Pamiętaj, że zapis nie zobowiązuje do udziału w wyprawie. Chcesz na wyprawę - zapisuj się, a potem zależy od możliwości. Oczywiście, będzie lepiej, jeśli się uda. Wtedy będziemy się orientować na jakąś ilość uczestników i nie odwołamy wyprawy. Lepiej kupować bilety na pociąg lub samolot wcześniej, szczególnie w okresy świąt.


Co obejmuje cena wyprawy?

Staramy się zrobić wyprawę maksymalnie komfortową i często wliczamy w cenę wszystkie wydatki. Ale zdarza się, że nie można wiedzieć o tej kwocie z góry - wtedy tych wydatków nie wliczamy. Opis każdej wyprawy zawiera informacje o tym, co jest wliczone w cenę.


Co mam zabrać ze sobą?

Na naszej stronie jest wiele artykułów o sprzęcie. W tych artykułach można odnaleźć odpowiedzi na większość Twoich pytań oraz zobaczyć listy sprzętu indywidualnego dla różnych wypraw. Nie bój się zapytać przewodnika przed rozpoczęciem wyprawy. Zobacz w artykule: Co zabrać na wyprawę?


Jakie obuwie jest lepsze - zwykłe buty czy buty za kostkę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W długich wyprawach trzeba mieć obie pary. Obuwie ma być mocne, wygodne i dobrze roznoszone, żeby nie było odcisków. To mogą być buty taktyczne czy firmowe trekkingowe, stare trampki czy brandowe adidasy - decyzja należy do Ciebie. Rzecz jasna, że na Elbrus w adidasach się nie chodzi. Natomiast dla wiosennej, letniej czy jesiennej wyprawie na Krymie one całkiem pasują. Jeśli na szlaku są kamieniste odcinki, lepiej załóż buty za kostkę. Jeśli nie możesz podjąć decyzji, przeczytaj nasz artykuł o obuwiu dla wypraw. Mamy nadzieję, że to pomoże. Jeśli jednak nie pomoże - pisz do nas, i wskaż, kiedy i na którą wyprawę się wybierasz, i pomożemy Ci z wyborem obuwia i sprzętu.


Czy mogę zabrać instrumenty muzyczne?

Jeśli dobrze grasz na jakimś instrumencie i nie boisz się słuchaczy - obowiązkowo zabieraj! Jeśli grasz na gitarze i śpiewasz - na pewno czekają na Ciebie popularność i uwaga. Ale uprzedź przewodnika o swoim zamiarze przed wyprawą, żeby nie okazało się, że mamy trzy gitary w jednej wyprawie. Możesz zabrać drumlę lub harmonijkę. Lepiej nie zabierać dużych instrumentów - fortepian nie jest najlepszym pomysłem na spacery górskie :)


Czy trudno będzie iść?

Oczywiście, wszystko zależy od Twojej kondycji fizycznej oraz wybranej trasy. Zazwyczaj pierwsze dni wyprawy wydają się być najtrudniejsze - organizm musi nawyknąć do wysiłku i aklimatyzować się. W trzecim dniu mogą boleć mięśnie. Ale ból szybko mija, i już za dzień nie będziesz czuć wagi plecaka. Organizm już nabędzie nawyku i aktywizuje się, a także zjemy większość produktów z plecaka. Każda trasa ma swój poziom trudności, ale w większości wypraw mogą uczestniczyć początkujący. Jeśli zbyt się martwisz z powodu kondycji fizycznej - możemy Ci polecić optymalną wyprawę. Nie zaszkodzi także trochę poćwiczyć przed wyprawą.


Co jak zachoruję czy dostanę uszkodzenia i nie będę w stanie iść dalej?

Nasz przewodnik udzieli pierwszej pomocy medycznej, w ekwipunku grupowym zawsze mamy apteczkę. Dostaniesz tabletkę, maść lub znieczulające, jeśli tego potrzebujesz. Jeśli, broń Boże, zdarzy się poważniejsze uszkodzenie czy choroba - razem z przewodnikiem zejdziecie z trasy i ruszycie do najbliższego miasta czy wsi, gdzie jest punkt pomocy medycznej lub przychodnia. W szczególnie ciężkich wypadkach (których się nie zdarzało) można zawołać śmigłowiec ratunkowy.


Czy mogę schudnąć na wyprawie?

Najczęściej to pytanie interesuje dziewczyn. Wyprawa lepiej niż fitness pomoże polepszyć sylwetkę. Mamy dobre menu, jemy dużo - przecież organizm potrzebuje więcej energii, niż w domu. Ale na koniec wyprawy będziesz mieć zgrabniejsze nogi :)


Jak jest ze sklepami, prądem, zasięgiem telefonu?

Na początku i na końcu trasy zawsze są sklepy, natomiast czy będą one na trasie - można się dowiedzieć z opisu konkretnej wyprawy. W niektórych wyprawach mamy możliwość doładowania swoich akumulatorów, w niektórych nie ma - więc zabieraj zapasowe. Zasięg w górach jest coraz lepszy, wkrótce nie zostanie miejsc, w których nie można będzie Ciebie złapać :)


Kiedy się budzimy i kładziemy się spać?

Zazwyczaj dyżurni budzą się o siódmej rano. reszta o ósmej. Jeśli mamy mały odcinek do przejścia, można spać trochę dłużej, lub odwrotnie, możemy wstawać wcześniej, jeśli czeka na nas długie i trudne przejście albo wejście. Pod otwartym niebem znacznie łatwiej się budzić, niż w mieście. Kiedy poranne słońce grzeje tent namiotu, dłużej. niż do siódmej nie da się spać.

Nie ma fiksowanej godziny, kiedy musimy zasnąć, można długo siedzieć przy ognisku - nie przeszkadzając śpiącym, i obudzić się na czas.


Jak z higieną na wyprawie?

Można umyć się w czystej wodzie górskich rzek lub jezior. Głowę można umyć w rzece lub polewając z miski, jeśli woda jest zbyt zimna - można ją podgrzać na ognisku. 10 litrów gorącej wody starczy na 5 osób. Zęby można umyć około źródła lub rzeki. Współczesnym turystom też bardzo pomagają nawilżane chusteczki.


Kto będzie gotował jedzenie?

Jedzenie gotują dyżurni pod kontrolą przewodnika, jeśli to jest potrzebne. Obowiązkiem dyżurnych jest przynieść wodę, zebrać drwa, rozpalić ognisko, zawiesić garnki z wodą nad ogniem, włożyć do wody coś jadalnego (makaron, kaszę), dodać przyprawy, wymieszać, gotować i podzielić potrawę między uczestnikami. Po posiłku trzeba umyć garnki, żeby były czyste dla następnych dyżurnych. Zazwyczaj drwa zbiera cała grupa. Dyżurni są wyznaczane przez przewodnika i codziennie się zmieniają.


Co jemy na wyprawie?

W różnych wyprawach wyżywienie może się różnić. Na śniadanie zazwyczaj jest słodka kasza z morelami, rodzynkami i mlekiem zagęszczonym. Na obiad mamy przekąski z kanapkami oraz orzeszki i bakalia. Na kolację - makaron, kasza gryczana, ryż, zupa, nawet prawdziwy barszcz. Po każdym posiłku pijemy herbatę. Z herbatą także jemy czekoladę, pierniki, sucharki, ciasteczka, wafle. To znaczy, że dwa razy dziennie mamy ciepły posiłek i jeden raz - przekąskę.


Co robić, jeśli nie jem niektórych produktów?

Obowiązkowo napisz o tym w kwestionariuszu uczestnika. Możemy trochę zmienić menu. Zazwyczaj łatwiej jest wziąć porcję kaszy przed dodaniem mleka zagęszczonego/mięsa czy jeszcze czegoś. Dyżurni każdy dzień będą się zmieniać, więc warto im o tym przypominać.


Co robić, jeśli się nie najadłem?

Na wyprawie apetyt jest po prostu wilczy, bo dużo chodzimy i potrzebujemy energii. Czasem po wspólnym śniadaniu (obiedzie, kolacji) zostaje jedzenie - i masz dokładkę. Jeśli odczujesz głód podczas dziennego przejścia i nie możesz go znosić, poproś przewodnika - on może dać Ci jakiś smakołyk. Ale też nie warto nadużywać - nie jesteś sam taki głodny :) Albo skup się i doczekaj się wspólnego posiłku. Istnieją oficjalne normy wyżywienia na wyprawie - według nich układamy nasze menu. Będziesz otrzymywać tyle jedzenia i energii, ile potrzebujesz, ale może Ci się wydawać inaczej. W długich wyprawach uczucie lekkiego głodu jest całkiem normalne. Możesz zabrać trochę smakołyków, ale nie przesadź, bo będziesz to nieść na sobie!


Jak często będziemy robić przystanki?

W zależności od trudności i miejscowości robimy 5-15-minutowe przystanki co 30-50 minut. W dzień mamy jeden długi godzinowy przystanek na obiad. Szybkość grupy wyznaczamy według najpowolniejszego uczestnika i ogólnego humoru grupy.


Co robić, jeśli się zgubię?

Szansa, że się zgubisz, jest bliska zera. Ale jeśli zapatrzysz się na motylka, drzewo, chmurę, krajobraz i zabłądzisz - najpierw nie dopuszczaj paniki. Potem zawołaj kogoś z grupy. Jeśli nie pomoże - zadzwoń do przewodnika; jeśli nie ma zasięgu - nie warto w przerażeniu biec przed sobą. Nie znasz trasy na pewno i możesz zabłądzić jeszcze gorzej. Lepiej zostań na miejscu i czekaj, aż za Tobą ktoś wróci.


Jak zobaczyć zdjęcia z wyprawy?

Wystarczy wziąć kontakty od tego, kto miał kamerę. Po wyprawie możecie się spotkać, albo kolega wyśle zdjęcia pocztą.


Jak podziękować przewodnikowi?

Najlepsze, co możesz zrobić - to napisać swoją opinię o wyprawie. Będzie nam miło, a Twoje przeżycia zostaną uwiecznione w internecie :).

Było pomocne? Udostępnij:
5